Kavelruil of ruilverkaveling? „V In het Eemland: U it het bovenstaande wordt de suggestie gewekt dat de landbouw alleen de schuld is van het verdwij nen van de natuurwaarden in dit ge bied. De kemphanen verdwijnen ook door andere oorzaken, dit wordt vergeten. Ook de landbouwkundige situatie is in dit gebied zeer slecht. Zo is volgens het landbouw struktuur advies het aantal kavels per bedrijf in het Eemland 4,0. Terwijl ditzelfde voor het overig deel van de provincie Utrecht 2,3 is. D oor deze slechte verkaveling krijg ik ook andere problemen. Vorig jaar moesten wij gaan tankmelken. Het op stal melken is bij deze verka veling onmogelijk. Wij melken nu in het weiland en nemen de melkbus sen mee. Deze storten wij daarna thuis in de melktank. Ook het ver weiden geeft problemen, zoals U hierboven al hebt kunnen lezen. Onze boerderij is verder erg oud, de indeling is nog ouderwets. De paar- destal hebben wij ingericht als tan klokaal. De melkkoeien staan op drie plaatsen. Eén van de schuren is zo danig bouwvallig dat er vervanging moet plaats vinden. Ik had plannen Landbouwschap wil prijsverhoging kunstmest kritisch gaan volgen NEDERLAND EN DE VERENIGDE STATEN GAAN SAMENWERKEN OP VOEDSELGEBIED Geschiedenis van het gebied Redt de Weidevogels Drie keer geteisterd door een wegdoorsnijding Andere problemen Oplossingen "Een wijds landschap met veel weidevogels. Voor de bevolking van het Gooi en Utrecht is het wijdse Eempolderlandschap met de kronkelende Eem een ge waardeerd gegeven. Deze polders vormen ook het belangrijkste weidevogelgebied in Midden- Nederland. Ruim de helft van het grasland, zo'n kleine 4000 ha, blijkt op grond van broedvogeltellingen in de jaren 1973-1976 voldoende waardevol te zijn om voor een aangepast beheer in aanmerking te komen. Het gebied is ook nog van betekenis voor trekvogels als goudplevieren, zwanen en roof vogels. Al deze vogels geven de voorkeur aan nat grasland met een kruidenrijke vegetatie. He laas moeten we konstateren dat de weidevogelstand schrikbarend achteruitgaat. Sommige soorten zijn letterlijk gedecimeerd. Om streeks 1970 waren er nog ca. 240 paar kemphaantjes, in 1976 nog maar 35. Ook watersnippen en zomertalingert zijn sterk terugge lopen en de gele kwikstaart, vroeger een talrijke soort, is zeld zaam geworden. Koeien Wat toeneemt zijn koeien, einde loos veel koeien. In 1965 liepen er nog maar 142 op 100 ha, in 1970 al 159, in 1974 187 en nu vast wel meer dan 200. Dit is mogelijk ge maakt door diepere ontwatering, het gebruik van meer machines, het strooien van meer kunstmest en het maaien van gras in het voorjaar. De boeren moeten wel want anders hebben ze geen in komen. De wet van vraag en aanbod geldt niet bij de melk- produktie. Zuivelbergen ontstaan en ruilverkavelingen hogen die nog verder op. Brussel betaalt en wie heeft in de gaten dat u dat bent, de belastingbetaler. Het zal inmiddels wel duidelijk zijn dat in deze cirkelgang het kruidenrijk grasland nauwelijks van belang is, en daarom ver dwijnen de kemphaantjes!" De prijzen van kunstmest zijn de laatste tijd opnieuw fors omhoog- gegaan. Een van de belangrijkste oorzaken daarvan is, dat er voor de produktie van kunstmest bij zonder veel energie (aardgas) no dig is, De hoofdafdeling vindt, dat de prijsstijging van een produktie- middcl ook tot uitdrukking moet komen in de prijs, die de akker bouwer uiteindelijk voor zijn pro- dukt ontvangt. Het Landbouw schap kan op de tariefstelling van kunstmest nauwelijks of geen in vloed uitoefenen. "Wij proberen wel meer inzicht te krijgen in de kostprijsopbouw van kunstmest en het tijdstip, waarop de ver schillende kostprijsverhogingen worden doorberekend. Te zijner tijd zullen wij hierop terugko men", aldus drs. W. Oosterhuis, sekretaris van de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouw schap in een onlangs gepubliceer de notitie van ditzelfde schap. Het Nederlandse ministerie van Landbouw en visserij en het Ameri kaanse ministerie van Landbouw zijn op 4 november j.l. een samenwer kingsovereenkomst aangegaan. De overeenkomst, die met name de Di- rektie Voedings- en Kwaliteitsaan gelegenheden van ons departement en de Amerikaanse Food Safety and Inspection Service aangaat, heeft tot doel de uitwisseling van informatie en ervaring op het terrein van de veiligheid en inspectie van voedsel tussen beide landen te stimuleren. De informatie die de departementen gaan uitwisselen betreft de voedsele- tikettering, het opsporen van scha delijke residuen en de maatregelen ter voorkoming daarvan, eccnomi- sche analyse en de inspraak van de consument in het landbouwbeleid. O ver het Eemland, een gebied ten noorden van Amersfoort, lezen wij de laatste maanden diverse malen in landelijke dagbladen koppen als: "Eisen voor natuur; een oorlogsverklaring aan de boeren" of "Aantas ting dreigt voor Polderland langs Eem". Deze koppen spreken duide lijke taal. Na lezing van deze artikelen is het wel duidelijk dat in dit gebied een konfrontatie tussen landbouw en natuurbescherming aan de gang is, waarvan het eind en de gevolgen niet zijn te overzien. Het comité "Redt de Weidevogels in Eemland" heeft een aktie gestart om gelden in te zamelen en publiciteit te verkrijgen bij hun strijd. De landbouw heeft voor een deel andere belangen. Door middel van deze reportage bij een lid van ons in dit gebied kunt U kennis nemen van de agrarische kant van deze ruilverkaveling. Wij hebben een gesprek ge voerd met de heer J.C.W. van Schie, Wakkerendijk 268 in Eemnes. Ook de ontwatering is gedeeltelijk slecht. Volgens de huidige norm is de beoordeling van de ontwatering op grond van de draagkracht voor 58,5% slecht. Een verbetering is in bepaalde delen van het Eemland nodig. Vol gens de milieugroeperingen is grondwaterpeilverlaging, boerderij verplaatsing naar bepaalde delen van het Eemland onaanvaardbaar voor het milieu. Of dit werkelijk zo is laten wij maar in het midden. Wel moet er worden bedacht dat de vee houders een redelijk inkomen moe- oor de afsluiting van het IJssel- meer liepen de lager gelegen weide gronden in dit gebied regelmatig on der water. De boerderijen waren ge bouwd langs de dijk in Eemnes, voor het deel ten oosten van de Eem in de bebouwde kom van Bunschoten- Spakenburg en langs de dijk bij Eemdijk en Eembrugge. Na 1932, bij de afsluiting van het IJsselmeer, was het overstromings gevaar voor het grootste deel gewe ken. De langgerekte kavels van soms 3 k 4 kilometer werden beter bereikbaar en men besloot het gebied in de der tiger jaren te verkavelen. In 1941 kwam de ruilverkaveling Eemnes gereed en in 1952 de verkaveling "Beoosten de Eem". Er vonden toen geen bedrijfsver- plaatsingen plaats. Wel werden er wegen aangelegd die nu uitgezon derd de verharding en de verhar dingsbreedte gehandhaafd kunnen blijven. De kavels werden verbeterd en de lengte werd waar mogelijk, verkort. Door diverse ontwikkelin gen in de landbouw en het opnieuw versnipperen van het grondgebruik is er opnieuw een ruilverkaveling nodig. H et comité "Redt de Weidevo gels" schrijft in haar folder: De heer van Schie wijst aan waar zijn landerijen liggen. 23% van de oppervlakte kuituur- grond ligt slechts bij de bedrijfsge bouwen, terwijl een norm van mini maal 60% als uitgangsnorm wordt aangehouden. ten betalen van hun landerijen en dat natuurwaarden daarentegen geld kosten. Heeft men deze bedragen er werkelijk voor over? O ver de bovenstaande problemen spraken wij met de heer J.C.W. van Schie, Wakkerendijk 268 te Eemnes. De heer van Schie heeft een bedrijf met 23 ha grasland. Samen met zijn vrouw voert hij dil bedrijf met 35 melkkoeien met bij behorend jongvee. Oorspronkelijk komt de familie van Schie uit de omgeving van Wassenaar-Voor schoten. Sinds 1921, toen de vadei van de heer van Schie dit bedrijf kon pachten, woont deze tak van de fa milie echter in Eemnes. De bedrijfsgebouwen zijn in 1959 van de verpachter gekocht. Het me rendeel van de gronden verder ge pacht. De gebruikte landerijen zijn verdeeld over vier percelen. De huiskavel is slechts 1 hektare groot. Vroeger was dit een veel groter perceel. Maar in de loop der jaren werd op deze huiskavel 3 keer een aanslag gepleegd. Drie maal werd er een weg aangelegd die de huiskavel doorsneed. In eerste instantie kon de weg door middel van hekken worden overschreden. Na de laatste doors nijding van de Rijksweg Amster dam-verkeersplein Hoevelaken was ook dit niet meer mogelijk. Nu moet er bij het verweiden van vee altijd een grote omweg worden ge maakt. "Bij voorkeur moet ik om- weiden op zondagmorgen, want dan is er geen enkel verkeer op de weg. Op andere dagen is dit gewoon niet mogelijk", aldus de heer van Schie. De bedrijfsgebouwen zijn oud, maar gezien mijn situatie is nieuwbouw niet rendabel, aldus de heer van Schie. moeten kunnen worden. In dit geval gaan de inzichten van de milieuor ganisaties meespelen". De heer van Schie vraagt zich daar om af, of de ruilverkaveling uitvoer baar is en of deze zal brengen wat men ervan verwacht. Van Schie is gezien zijn leeftijd en bedrijfsopvolgingssituatie al tevre den met een kavelruilobjekt. Aan een ligboxenstal en een eventuele bedrijfsverplaatsing denkt hij maar niet. Tot zover het gesprek met de heer van Schie over zijn situatie en de hiervoor aangedragen oplossin gen. A.M. bij de gemeente ingediend voor nieuwbouw, doch deze werden afge wezen, het bleek namelijk dat de be staande schuur zodanig uniek is, dat er in dezelfde stijl een nieuwe schuur gebouwd moet worden. Dit is echter onbetaalbaar. Ik zal nog eens met de gemeente om de tafel moeten gaan zitten, zodat er toch overeenstem ming kan worden bereikt. Want als de bestaande schuur door ouderdom in verval raakt, heeft niemand er iets aan. Ook de problematiek rond de hin derwet speelt in ons dorp een be langrijke rol. Bijna alle boerderijen staan langs de Wakkerendijk en de Meentweg. Tussen de boerderijen staan burgerlijke woonbebouwin gen. Het verkrijgen van een hinder wetsvergunning voor de diverse be drijven is met de huidige wetgeving bijna onmogelijk. Al met al voor be drijven die vooruit willen een on houdbare situatie", volgens de heer van Schie. oor de bedrijven zal er wat moeten veranderen. Daar ik geen opvolger heb en al bijna zestig jaren ben, zal het mijn tijd wel uitduren. Een ruilverkaveling zal veel kunnen verbeteren. Maar gezien de proble men zal deze wel lang duren. Of de jonge boeren hier op kunnen wach ten is voor mij een vraag. Met een onderlinge kavelruil kan er snel een aantal problemen worden opgelost zonder dat er veel geld mee is ge moeid", aldus de heer van Schie. "Tot nog toe is er in Utrecht weinig van onderlinge kavelruilingen te recht gekomen. De veehouders me nen toch te vaak dat hun land veel beter is dan het land van hun buur man. Maar in dit geval zul je verder moeten kijken dan alleen de kwali teit van de grond. In het Eemland zouden dan ook wel een aantal boerderijen verplaatst De bouwvallige schuur moet worden vervangen tegen betaalbare lasten. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 12