G. Lodewijk: Bedrijfshygiëne van groot belang voor afzet (pootjaardappelen K OR1 rE WENKEN 1 Belangen teler en handelaar hand in hand Besmetting met ziekten dient te worden voorkomen OTfc ■"■■I AKKERBOUW ISOLEREN IS EIGENLIJK de be ste manier van verwarmen. Het doel van isoleren is de koude of warmte buiten te houden. Kieren of gaten zijn dan ook funest voor een goede isolatie. Maak ze goed dicht, vooral bij de ventilatoropening kan veel koude lucht binnen stromen. HEBT V VOOR 1982 BOUW PLANNEN, begin dan nu reeds met de voorbereiding. Alvorens te gaan te kenen en rekenen, is het beter om eerst de nodige kennis te verzamelen over bedrijfsgebouwen en adressen van be drijven met nieuwe gebouwen. Ga er een aantal bekijken, dit vergemakke lijkt de keuze m.b.t. de afmetingen van het gebouw, de bouwmaterialen, de indeling etc. ZOWEL VOOR NIEUWBOUW ALS VERBOUW is een bouwver gunning noodzakelijk. Tevens zal ieder modern landbouwbedrijf in het bezit moeten zijn van een hinderwet vergunning. De hiervoor bestemde formulieren kunt U gratis afhalen op het gemeentehuis. ER ZIJN ZOG EN A A M DE TO ETS - LIJSTEN samengesteld voor aard- appel- en uienbewaarplaatsen. Deze zijn voor U een hulpmiddel bij het op stellen van een programma van eisen en bij het beoordelen van een door de aannemer of bouwbedrijf verstrekte prijs-opgave. Deze toets lij sten zijn bij het Konsulentschap verkrijgbaar. STIJGENDE KUNSTMESTPRIJ ZEN kunnen U doen besluiten om nu reeds de kunstmest te bestellen, te ontvangen en te betalen. De verwachte prijsstijging moet U wel vergelijken met het bedrag wat U aan rente van uw geld mist. Tevens moet U kunnen be schikken over een droge opslagmoge lijkheid. Dit is beslist noodzakelijk om het hard worden van de kunstmest te voorkomen. VEEHOUDERIJ AAN HET EIND VAN DE weidepe- riode zijn de hoeven van de melkkoei en minder hard en taai en ook minder verontreinigd met aangekoekte mest. Het begin van de stalperiode is de beste tijd voor kontrole en klauwver- zorging. Dieren met pijlijke klauwen geven minder melk en gaan ook min der lang mee. Dus een goede klauw- verzorging is noodzakelijk. DE BELANGRIJKSTE WERK ZAAMHEDEN voor dit jaar zijn $?- daan. Er komt nu ruimte voor werk dat minder tijd-gebonden is en ge makkelijk op de lange baan wordt ge schoven. Toch is dit werk niet minder belangrijk. In dit verband valt te den ken aan rij- en looppaden, uitgeholde dammen, het onderhoud van werktui gen en reparatie van dakgoten. VERSCHILLENDE MELKVEE HOUDERS doen mee aan het projekt "melkkontrole-veevoeding". Dit is een goede zaak en kost slechts een paar gulden per koe per jaar. Lees echter goed de adviezen die worden gegeven over de soort krachtvoer en de kg. droge stof per koe per dag. Wanneer U onbewustte weinig op geeft, dus minder dan 9 kg droge stof, dan wordt het krachtvoeradvies te hoog. Ontsmettingsbad bij de dam! "Nederland heeft een aantal na tuurlijke voordelen voor de teelt van pootaardappelen boven een aantal konkurrenten. En die voordelen zullen we moeten be nutten. 't Is geen hobby, geen fantasie. Nee, bedrijfshygiëne is keiharde zakelijkheid, keiharde werkelijkheid. Kippenhouders en varkenshou ders zijn ons voorgegaan. Een ontsmettingsbad bij de dam; spe ciale kleding in het veld. Een prachtig set machines staat ons ten dienste. De verantwoorde lijkheid voor het gebruik daarvan rust op onze schouders!!" Aldus een oproep van de heer A. Ver meer tijdens een onlangs gestarte aktie Bedrijfshygiëne in de (poot)aardappelteelt. Nederland grootste pootgoedexporteur ter wereld De Nederlandse pootaardappel is een belangrijk exportprodukt. Het totale exportvolume is ruim tweemaal zo groot als de binnen landse handel. De export is geleidelijk aan opgelopen tot bijna 0,5 miljoen ton pootaardappelen in 1980. Deze hoeveelheid vertegen woordigt globaal een totale exportwaarde van 307 miljoen gulden. De pootaardappelen worden geëxporteerd naar ongeveer 55 landen over de gehele wereld. In een aantal belangrijke landen bestaat de pootgoedimport voor 80 90% uit Nederlands materiaal. Vooral in overzeese- en ontwikkelingsgebieden neemt de aardappel een steeds belangrijker plaats in in het voedselpakket. Wat dat betreft heeft de aardappel nog prima toekomstmogelijkheden. Deze posi- tieve geluiden liet de heer G. Lodewijk, voorzitter van de Federatie voor de handel in pootaardappelen horen tijdens de start van een aktie voor verbetering van de bedrijfshygiëne. Met de genoemde 0,5 miljoen ton export naar 55 landen is Neder land uitgegroeid tot de grootste pootgoedexporteur ter wereld. Dit mag wel uniek heten en het is des te verbazingwekkender als we bedenken dat Nederland zeker niet de grootste aardappelprodu cent is. Talloze landen met de Sovjet-Unie als de allergrootste, gevolgd door China en Polen, hebben een veel hogere produktie. De intensieve aardappelteelt maakt ons land evenwel bijzonder kwetsbaar voor allerlei ziekten. Door het bevorderen van de hy giëne kan veel narigheid worden voorkomen, zo meende de heer Lodewijk. Tijdens de staat van de landelijke aktie ter bevordering van een betere bedrijfshygiëne bij de aardappelteelt 27 oktober jl., heeft de heer G. Lodewijk een bespiegeling gehouden over de vraag of ons land in de toekomst z'n unieke positie in de aardappelwereld kan behouden of zelfs kan uitbouwen. Voor een belangrijk deel zijn wij, zo stelde hij, in deze afhankelijk van omstandigheden waarop wij als Nederlandse aardappelsektor geen of althans nauwelijks invloed hebben, bijvoorbeeld monetaire aangele genheden, de financiële mogelijkheden van de importlanden, de ont wikkelingen op het gebied van de kosten, waarbij speciaal te denken valt aan de vrachtkosten. Maar er is één aangelegenheid waaraan wij gezamenlijk wél wat kunnen doen en dat is dus^ handhaving of zo mogelijk verbetering van onze kwaliteit. Looftrekken heeft de voorkeur Schoongemaakte trekkers, rooiers, wagens.... G. Lodewijk en technieken, waarbij een extra ak sent dient te liggen op de stamselek- tiebedrijven. Dit alles betekent, dat allereerst de stamselekteur en de pootgoedteler met nog meer zorgvuldigheid te werk moeten gaan. Daarnaast zullen de konsumptie- en fabrieksaardappelte ler nog meer dan tot nu toe aandacht aan de kwaliteit van het uitgangsma teriaal en het opruimen van infektie- bronnen moeten besteden. Sorteer- bedrijven zullen vooral maatregelen moeten nemen om de verspreiding van ziekten tijdens het verwerken tegen te gaan. Daarom zijn geschei den lijnen voor pootgoed en kon- sumptieaardappelen beslist noodza kelijk. Daarnaast moeten uitschot en sorteergrond afdoende onschadelijk worden gemaakt. Loonwerkers die van bedrijf tot bedrijf gaan zullen al les moeten doen om het verplaatsen van grond tegen te gaan. Grondig reinigen van de werktuigen is daartoe onvermijdelijk. Ir. W.F.S. Duffhues, wees ook nog eens op de grote verantwoordlijkheid van het gehele bedrijfsleven waar het de hygiëne bij de pootgoedteelt be treft: "In tegenstelling tot de Warenwet, waarbij keurmeesters regelmatig kontroles uitoefenen bij de diverse levensmiddelenbedrijven zal de be drijfshygiëne op landbouwbedrijven voor een belangrijk deel afhankelijk blijven van de instelling van de boer en zijn medewerkers. Slechts indien wij met elkaar waar kunnen maken dat ons land produk- ten levert welke de toets der kritiek kunnen doorstaan, zullen wij in staat zijn om onze positie op de afzet markten in binnen- en buitenland te handhaven en zo mogelijk te ver sterken". Een VBNA-sticker waarop de aandacht wordt gevestigd op een goede bewaring van het produkt. De tijd dat men als producent kon zeggen: "Als mijn produkt maar van het erf is, dan ben ik van alles af', is; allang voorbij, aldus de heer Lode wijk, die er op wees dat Nederland een paradijs is voor tal van schim mels, bakteriën, virussen en aaltjes". Het hoeft dus geen betoog dat een echt aardappelland als Nederland voor al deze belagers wel een eldo rado moet zijn. Het is aan allen die bij het produkt aardappel betrokken zijn, om on danks alles toch te proberen die schimmels, bakteriën etc. de baas te blijven en de kwaliteit van ons pro dukt in al haar facetten te behoe den!! De inspanning, eventuele kosten, en de aandacht, welke de boer met het oog op de bedrijfshygiëne aan zijn produkt spendeert, komt - zoals de ervaring leert - ten goede aan zijn uiteindelijk financieel resultaat, zo besloot de voorzitter van de Federa tie voor de handel in Pootaardappe len. Volgens Ir. H.J. de Bruin zal de teler van basispootgoed bij het weren van ziekten zeer bijzondere zorg moeten besteden aan zijn uitgangsmateriaal, door de teelt daarvan in al zijn fa cetten geheel op het eigen bedrijf te houden. Dat wil zeggen het uit gangsmateriaal voor de pootgoed teelt uitsluitend te betrekken van stamselektiebedrijven. Het telen van konsumptie-aardappelen op bedrijf ven die basispootgoed telen zal achterwege moeten blijven. De keu ringen van de NAK zullen geïnten siveerd moeten worden door het verbeteren van keuringsmethoden Als we dat doen dan verstevigen wij het image dat de Nederlandse aard appel heeft in het buitenland en dat is een zaak die zowel de teler als de handelaar alleen maar ten goede komt. Die belangen gaan werkelijk hand in hand. Als een keuringsambtenaar of een boer in het buitenland een zak poot aardappelen openmaakt en er zitten knollen in met beschadigingen, of misvormingen dan staat deze eerste indruk borg voor een negatieve me ningsvorming. Ditzelfde is het geval bij slechte opkomst van het gewas, bij matige opbrengsten en het voor komen van ziekten. De importerende landen leren en kennen zo langzamerhand ook alle kwaliteitskontrolemethoden en be zitten bovendien hun eigen labora toria. Als voorbeeld, vertelde hij, dat tijdens het seizoen 1979/1980 in een Noord-Afrikaans land op een geïm porteerde partij de Elisa-toets werd toegepast. Het resultaat was niet tot tevredenheid en de partij werd in de Middellandse Zee gedumpt. Na allerlei keuringsmethoden kan de handel sterk belemmerd worden. "Wij moeten daarom zo'n prima produkt leveren dat ze geen stok vinden om de hond te slaan". Hierbij gaat het volgens de heer Lo dewijk niet slechts om het belang van de handel maar zeker ook om dat van de teler. Het mes snijdt aan twee kanten. Wat kost het de boer niet als zijn produkt wordt afgekeurd of als hij een partij over moet sorteren of als hij achteraf van zijn kopers een schadeclaim krijgt gepresenteerd. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 9