VOO It m: VltOIIW ALS OUDERS SCHEIDEN o p de openbare vergadering van de Zeeuwse Vrouwenraad werd door twee inleiders gesproken over het onderwerp "Echtscheiding vanuit het kind gezien". P.J.-gazet voortgezet? DUIVELANDSE CEJA bijeen over "plaats en toekomst van de EG-landbouw" D, D Rotonde: Over produktie hier, honger in de Derde Wereld PLA TTELA NDSVROU WEN JUBILEERDEN B efjin deze week waren 50 Europese agrarische jongeren bijeen in het sjieke IAC in Wageningen. De vertegenwoordigers van de Euro- jonge boeren organisatie CEJA hielden een seminar met als onderwerp "plaats en toekomst van de landbouw". Het NAJK heeft voor dit seminar een diskussiestuk gepubliceerd. In het stuk wordt gewezen op een aantal knelpunten die pijnlijk weergeven hoe momenteel de poten onder het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid worden weggezaagd. Ik zal een paar van die netelige problemen noemen waar de land- en tuinbouw mee worstelen. H et NAJK-stuk sluit aan bij de uitgangspunten die op een CEJA- zuivelseminar in Bergen (1979) zijn vastgesteld. Altijd vader en moeder Diskussie Voorbij Onrecht onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg I, 4494 PB Geersdijk. Mevr.Mr. C.A. Meuldijk, werkzaam bij de raad van kinderbescherming en de heer R. Koops werkzaam bij een M.O.B. (Medisch Opvoedkundig Bureau) hebben ieder op hun eigen terrein met kindéren te maken, die in deze situatie verkeren. Mevr. Meuldijk begon met de opmerking dat haar verhaal wel wat negatief zou overkomen, maar bij de raad worden nu eenmaal altijd de probleemgevallen aanhangig gemaakt. Een op de vier huwelijken loopt mis, althans dat zijn de officiële cijfers. Daarbij zijn niet inbegrepen de gevallen, waar de ouders uit elkaar gaan zonder officiële scheiding' aldus Mevr. Meuldijk. Zeker is dat elk jaar 30.000 kinderen met een scheiding te maken krijgen. e periode vooraf brengt meestal zoveel moeilijkheden voor man en vrouw, dat er veel te weinig aandacht is voor de spanning die de kinderen daardoor ondervinden. Integendeel, ze worden vaak door één van de ouders in hun problemen betrokken en worden zo opgescheept met een last die veel te zwaar is voor een kind. En ook door de hulpverleners wordt in die periode vaak te weinig aan dacht aan het kind gegeven. Een extra last is dikwijls dat ze hele maal niet begrijpen wat er fout zit. Daardoor ontstaat soms nog een soort Schuldgevoel, ze denken dat ze zelf oorzaak zijn van de moeilijkhe den. Het gevolg kan zijn: Weglopen van huis, spijbelen op school, lastig thuis en op school. Volgens Mevr. Meuldijk komt 80% van alle "probleemkinderen" uit on volledige gezinnen. Een kompleet gezin geeft geborgenheid, geeft ba sisveiligheid en is voorwaarde voor een goede ontplooiing. Het beste in een geval van scheiding is natuurlijk als de ouders zelf rege lingen treffen voor de kinderen. Dan hoeft de rechter en/of raad van kin derbescherming er niet aan te pas te komen. O uders moeten bedenken, dat je als man en vrouw uit elkaar kunt gaan, maar dat je altijd vader en moeder blijft. Extra moeilijk wordt het voor het kind als met de vader of moeder ook nog de vertrouwde om geving verdwijnt en zeker als het an dere familieleden (grootouders, neefjes en nichtjes) nooit meer ont moet. Volgens de heer Koops zou je dan ook niet over een echtscheiding, maar over een gezinsscheiding moe ten spreken. Hij stelde nog dat de overgebleven ouder vaak solidariteit verwacht van het kind, maar in de praktijk blijkt het tegendeel waar te zijn. Ze verwijten die ouder vaak dat ze de vader/moeder weg hebben la ten gaan. In de machtsstrijd die kan ontstaan speelt het kind soms heel geraffi neerd de een tegen de ander uit. Dat kinderen de noodzaak van eén scheiding helemaal niet inzien bleek uit een aantal uitspraken van kinde ren op het M.O.B. zoals b.v.: Mijn vader is weggegaan, maar hij belt iedere avond op. Had hij ook net zo goed bij ons kunnen blijven, of: Mijn vader woont nu bij-een andere vrouw. Daar zijn ook twee kinderen, dat is toch precies als bij ons. at lang niet iedereen het met bovenstaande uitspraken eens was, bleek wel bij de diskussie die volgde op de inleidingen. Een opmerking was: U zegt wel dat echtscheiding altijd het begin is van nieuwe problemen, maar het kan wel Deze week komt het achtste nummer uit van de P.J.-gazet. Dit is tevens het laatste nummer van de eerste jaar gang. Het decembernummer wat vlak voor de Kerst zal verschijnen zal dus de tweede jaargang inluiden. Het novembernummer omvat weer 40 pagina's vol interessante artiklen. Naast de vaste rubrieken als het Z.A.J.K., Marktpraat, de puzzel etc. een uitgebreid verslag van het le denweekend van de P.J.Z.-afdeling Tholen/St. Philipsland, eeri interes sant artikel van Peter Priem over de toekomst van de P.J.Z. en nog vele andere zaken. Naar het idee van de redaktie wordt het blad steeds meer lezenswaard. Op de. hoofdbestuursvergadering van 24 november a.s. zal besloten moeten worden of er voortgegaan zal worden met de uitgave van dit le denblad. Bij de start in december '80 werd afgesproken dat we na 1 jaar gang zouden bekijken hoe het blad aanslaat. Lezers van dit P.J.Z.-geluid die ook ons ledenblad kennen vragen we om te reageren wanneer men denkt een zinvolle suggestie, of opmerking te kunnen maken over het ledenblad. Deze reakties kan men schriftelijk of telefonisch kenbaar maken aan het P.J.Z.-sekretariaat, Grote Markt 28, Goes, tel. 01100-21010, tst. 25. Onlangs verscheen het derde diskus- sieboekje van Rotonde, een diskus- sieboekje voor leden van agrarische kommissies en gespreksgroepen. Eerder verschenen al: Niet meer, maar beter en een nummer over de vrouw in het agrarisch bedrijf. Het derde nummer handelt over land bouwoverschotten en wereldmarkt. Wat hebben die hongerige mensen op de televisie en op foto's nu met ons hier te maken? Die honger en die armoede liggen toch Ver van ons bed? Misschien kunnen we als boeren hier meer produceren om die lege magen te helpen vullen. Dan slaan we im mers twee vliegen in één klap. Wij de overproduktie kwijt,' zij niet meer kreperen van de honger. Rotonde gaat over boeren hier en boeren in de derde wereld. Rotonde gaat eigenlijk over de vraag wat Jan de Boer en José Valdez met elkaar te maken hebben. Jan de Boer en José Valdez staan model voor zomaar een jonge boer hier (Jan) en in de Derde Wereld (José). In Rotonde blijkt dat er nogal tegengestelde uitlatingen worden gedaan over het wereldvoedsel- vraagstuk. Er blijkt dat er nogal tegengestelde uitlatingen worden gedaan over het wereldvoedselvraagstuk. Er blijkt voldoende voedsel op de wereld te zijn. Het is alleen slecht verdeeld. Uitgebreid wordt er beschreven hoe Op donderdag 29 oktober jl. werd in Nieuwerkerk feestelijk herdacht dat de afdeling Duiveland van de Bond van Platte landsvrouwen 35 jaar geleden werd opgericht. Onder de ruim honderdtwintig gasten bevonden zich de bur gemeester - met echtgenote - van Duiveland, gemeenteraad sleden met echtgenotes, bestuursleden van het eerste uur en afgevaardigden van het provinciaal bestuur Zeeland en andere afdelingen. Heel veel werk is verzet om de avond vlekkeloos, maar vooral gezellig, te doen verlopen. Bloemen, kado's en toesprakem, alles was een geweldige ervaring. De avond werd besloten met een gezamenlijke - Chinese - fondue en het zingen van het Schouws Volkslied. Ria Harmsen de oplossing zijn van een jarenlange oorlog in het gezin. Stevige diskussie was er ook over de omgangsregeling. Ook veel vragen over de rechten van het kind. In de praktijk blijkt dat het kind zelf wei nig rechten heeft. Een kind boven de 12 jaar wordt bij een echtscheidings procedure gehoord, maar het is moeilijk om een gemaakte regeling te veranderen. De diskussie was vaak erg emotioneel, waarbij vooral de raad van kinderbescherming fel be kritiseerd werd. De opmerking dat ook deze keer de diskussie niet gevoerd werd "vanuit het kind gezien" was dan ook terecht. Voor degenen die niet direkt met deze problematiek te maken hebben was het eem interessante middag. Maar de aanwezige moeders, 2 vaders en oma's die in deze narigheid zitten of zaten haddeirer dacht ik, toch niet zo veel aan. Ze hebben al len hun eigen specifieke problemen en die zijn natuurlijk nooit in een vergadering op te lossen en eigenlijk ook niet te bespreken. Lang niet alle vragen waren beantwoord, toen Mevr. Bloos deze middag afsloot. Gelukkig was er de slotopmerking van een moeder, dat het lang niet al tijd zo negatief is als hier gesteld werd. Zij, haar ex-man en veel andere ouders hadden de kinderen zo voor bereid en opgevangen dat ze geen schade door de scheiding ondervon den hadden. En dat was toch wel prettig te horen na het vele trieste, dat op deze middag te horen was. LJ.de R. Niets meer te zeggen of uit te leggen tussen jou en mij voorbij. Geen warmte meer schenken Niet langer meer denken aan jou en aan mij voorbij. Niet langer bekoren elkaar toebehoren Het kind zit thuis alleen. Vader vecht, moeder vecht, ieder voor zijn eigen recht. Het kind zit thuis alleen en huilt om het onrecht. Greet Jonk-Commandeur van jou en van mij Voorbij zijn de nachten dat we samen lachten om jou en om mij, voorbij ook het huilen het bij elkaar schuilen bij jou en bij mij. Voorbij het elkaar ook woordeloos horen wij hebben verloren ik jou en jij mij. Voorbij. Geeske Visser uit: "Vrouw en Poëzie" van Conny Sluijsmans en 30 andere vrouwen Jan de Boer in Nederland en hoe José boert in Zuid-Amerika. Op de wereldvoedselmarkt blijken de produkten van Jan en José elkaar in principe te kunnen ontmoeten. Voedselhandel, voedselhulp en voedsel als wapen spelen op de wereldmarkt een rol. Het zijn faktoren die meebepalen wie er eet, nu en in de toekomst. In het afsluitende hoofdstuk speelt zich een driegesprek af tussen Jan de Boer, José Valdez en direkteur Baas van zuivelcoöperatie. Uit het gesprek wordt duidelijk dat je de export van zuivel naar ontwikkelingslanden met verschillende brillen kunt bekijken. Een heel bijzonder nummer van Ro tonde vanwege de gekozen vorm. Een soort "sleutelroman", over een ellendig probleem. Uit de P.J.Z.-agenda: 13 november: - P.J.Z. Sprang-Capel- le: ledenvergadering in de MIGO- bar te Sprang-Capelle. - P.J.Z. Fijnaart: diavertoning en le zing door Govert van Dis over "het amerikaanse leven". Aanvang 20.00 uur in het Wapen van Fijnaart. 13-14-15 november: P.J.Z. Zevenber gen: uitwisseling met een platte landsjongerenvereniging uit Noord- Holland. Op zaterdagavond is er in de Roode Leeuw een lie van de 1 le-bal. 14 november: P.J.Z. Tholen/St. Phi lipsland: Bowling in Familyland te Hoogerheide van 21.00-23.00 uur. 20 november: 3 C.J.O.-slikrit. Europese jonge boeren in Nederland Allereerst natuurlijk de ongunstige ontwikkeling in de inkomens. De Europese boeren en tuinders kunnen gezien hun positie op de markt de inflatie niet afwentelen. Veel industriën en dienstverlenende bedrijven slagen daar wel in. Op min of meer overvoerde markten staan de prijzen onder druk, ook al worden die prijzen door "Brussel" bepaald. Op vervolg daarvan blijven de prijzen achter bij de stijging van de kosten. Boeren worden gedwongen tot het stopzetten van hun bedrijf of hebben geen opvolgers meer. Bedrijfsovername is in alle EG-landen een enorm probleem. Op dit moment worden zeer veel overnames maar vooruitgeschoven in de hoop op betere tijden en lagere rente. Rente die in alle lidstaten de pan uitrijst. Op het platteland zijn al geen alternatieven. De noodgedwon gen trek naar de steden leidt tot vergrijzing en leegloop van het platte land. Vervolg op Bergen De twee belangrijkste uitgangspunten zijn in het kort: geen gedwongen afnemen van de Europese boerenbevolking en aanvaardbaar inkomen uit het bedrijf. Daarnaast zijn er nog een zestal punten genoemd. In de konklusies van het seminar wordt de nadruk gelegd op herstel van de boereninkomens en het behoud van werkgelegenheid in de land bouw. Alleen dan kan ook een kultureel leefbaar platteland in stand worden géhouden. Voor de zuidelijke EG-gebieden moet er een beter regionaal beleid komen, gekoppeld aan een te voeren aangepast landbouwbeleid. Minister De Koning hield de toehoorders voor dat hij de twee hoofd doelstellingen van de Europese Kommissie onderschrijft. 1. De groei van de uitgaven voor het landbouwbeleid beperken. 2. Er moet een meer marktgerichte aanpak komen onder meer door het hanteren van produktiedoelstellingen. De uitwerking van de kommissie-voorstellen wees hij af. (Zie ook elders in het blad). We hopen in de komende weken nog op de resultaten van dit seminar terug te komen. Gerrit Walstra

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 21