Dicht bij huis z Met man en macht.... e en ve «Jwjp Glastuinbouw moet investeren in energiebesparing zuidelijke landbouw maatschappij mOat Soep Vergaderseizoen Tenslotte z. .m VRUDAG 13 NOVEMBER 1981 68e JAARGANG NO. 3607 land- en tuinbouwblad De afgelopen week is een groot deel van de als gevolg van slechte weersomstandigheden sterk verlate aardappelen- en uienoogst binnengehaald. Hoewel de toestand op het land nog niet optimaal was kon men een verdere uitstel toch niet riskeren. Met man en macht is dikwijls van vroeg in de ochtend tot laat in de avond hard gewerkt. In veel gevallen is dit gepaard gegaan met spanningen in familie en gezin. Hopelijk is menig landbouwer het afgelopen weekeinde en de eerste dagen van deze week aan erger ontsnapt. Gelet op de laatste praktijkverslagen in ons onvolprezen lijfblad zaten er toch nog heel wat boeren in de knijp.In al ^die verslagen was 1974 het trefwoord, kompleet met vergelijkingen in regenval waaruit bleek dat oktober 1 981 het heeft gewonnen van oktober 1 974. Zelfs een betrekkelijke leek (zoals ik) kan aan het land wel zien welke tonelen zich daar zo ongeveer hebben afgespeeld. Hopelijk komt de struktuur van de grond er na de winter niet al te beroerd van af. Ook voor de wintertarwe is of zal er dikwijls geen ideaal zaaibed verkregen zijn of worden. m rm Een minder goede start werkt echter wel door in het latere gewas. Vanwege de moeilijke omstandigheden wat de werkzaamheden op het land betreft hoor je ook weer de verhalen over spontane samenwerking tussen boeren onderling. De sfeer van lotsverbondenheid is er dan toch wel heel sterk. Wellicht een ekstra stimulans om ook onder normale omstandigheden op een of andere manier samenwerking aan te gaan (voorzover dat nog niet het geval is). Gezien de drukte op de bedrijven zullen de meeste boeren zich nog wel niet druk hebben gemaakt over datgene wat zich intussen op europees niveau afspeeld. Deze europe- se plannen kunnen verstrekkende gevolgen hebben voor met name de nederlandse boeren en tuinders. Deze plannen zitten dan ook nog zo handig in elkaar dat de verschillende sektoren als het ware tegen elkaar uitge speeld worden. Zover moeten we het natuurlijk nooit laten komen. Op de komende wintervergaderingen van afdelingen en kringen is het daarom zaak eensluidende standpunten in te nemen om deze dan vooral niet onder stoelen of banken- te steken. Al eerder is gebleken dat spontane, schriftelijke, reakties vanuit afdelingen en kringen invloed kunnen hebben op de besluitvorming. Belangrijk daarbij is ook om het publiek goed duidelijk te maken wat er nou eigenlijk precies aan de hand is met het EEG-beleid. Hopelijk zal a.s. maandag op de algemene vergadering van het KNLC - waar EEG-kommissaris Frans Andriessen komt praten over EEG-financiering en landbouwbeleid - al blijken dat ook de EEG-soep niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend. Maar geheel gerust daarop ben ik niet. Hierboven heb ik het komende vergaderseizoen al even genoemd. Natuurlijk hoop ik dat al onze afdelingen en kringen weer bijeen zullen komen om de land- en tuin bouw en alles wat daarmee samenhangt (en dat is veel, heel veel) gezamenlijk te bespreken. Wellicht is het voor de besturen de overweging waard om ook eens iemand van buiten de landbouw uit te nodigen op de vergade ring. De afdelingen en kringen die dat tot nu toe deden hebben daarmee overwegend goede ervaringen, zelfs als de inleider uit een of ander "vijandelijk kamp" kwam. Ook anderszins "spelen" met de vergadering kan de zaak veel verlevendigen, zoals bijvoorbeeld een praatavond met een gast om elkaar eens te vertellen waar het op staat. Uit de kursus voor afdelingsbestuursleden zijn er toch voldoende suggesties opgeborreld. Ook tijdens de rondgang langs de kringen, die op 't ogenblik aan de gang is, kunnen we een en ander met elkaar nog wel bespreken. Het aardige is trouwens dat de meest inte ressante onderwerpen dikwijls heel dicht bij huis liggen, althans de mensen die er over kunnen vertellen. In elk dorp woont wel iemand die iets bijzonders doet of iets bijzonders heeft meegemaakt. Waarmee ik maar wil zeg gen dat je niet alleen een goeie boer bent of wordt, door je uitsluitend met je vak bezig te houden. Dat laatste blijkt trouwens niet uit de belangstelling voor de kursussen die de Z.L.M. alleen of in samenwerking met anderen orga niseert: er is veel belangstelling zodat vrijwel alle kursus sen vol zitten of zelfs overvol. Helaas is de topkaderkursus in die rij een buitenbeentje. Tot op heden is er nauwelijks belangstelling en de kursus zal daarom vrijwel zeker niet door kunnen gaan. Tenslotte in deze rij van vergaderingen, kursussen en bijeenkomsten nog een vooruitblik op onze eigen alge mene vergadering van de Z.L.M. die zoals iedereen weet op maandag 7 december in de Schouwburg in Middel burg wordt gehouden. In het morgenprogramma zal op de algemene vergadering de nieuwe struktuurnota voor de Zeeuwse land- en tuinbouw kompas 1 985 - ingeleid door de H.I.D. Bedrijfsontwikkeling - centraal staan, 's Middags de jaarrede van de algemeen voorzitter en een "Voor de komende 10 jaar moet het mogelijk zijn om in de glastuinbouw een totale energiebesparing van 40 tot 50% te verwezenlijken. Konkreet is deze besparing mogelijk door het gebruik van andere energiebronnen zoals de toe passing van afval- en restwarmte, door het zoeken naar efficiëntere teeltmethoden, een krachtiger aanpak van het veredelingsonderzoek en fysiologisch onderzoek naar planten die minder energie behoeven en door zich met behulp van meer menskracht vooral te richten op verbe tering van kasdekken". Dit zei dr.ir. G.H. Germing van de Direktie Akkerbouw en Tuinbouw van het Ministerie van Landbouw tijdens een voordracht die hij hield op de Algemene vergadering van de Vereniging "De Nederlandse Bloemisterij" die donderdag 12 november j.l. werd gehouden te Utrecht. Een groot gat Volgens ir. U. Geling, sekretaris van de Hoofdafdeling Tuinbouw van het Landbouwschap is energiebesparing voor de glastuinbouw een noodzaak om te kunnen blij ven bestaan. Hoezeer dat nodig is blijkt wel wanneer men uitgaat van een prijsstijging van de faktor energie met 100% in enkele jaren en een besparing van 40 a 50%. Er blijft dan een groot gat dat opgevuld moet worden door opbrengstprijsstijgingen van de produkten. Daarom is het volgens ir. Geling nodig om de vraag op peil te hou den of uit.te breiden en het areaal niet te laten stijgen. Over de energiebesparingsregeling die thans funktioneert zei hij dat deze positieve en negatieve aspekten heeft: De regeling is onlangs minder aantrekkelijk geworden en niet ieder bedrijf kan tot omvangrijke investeringen komen. "In 1982 zullen, zo zei de heer Geling, zeer veel bedrijven toch met investeren moeten beginnen ora te kunnen over leven". Slechts één faktor De voorzitter van "De Nederlandse Bloemisterij" mr. P.P.A. Teunissen stelde in zijn openingswoord dat het gebundelde buitenlandse verzet tegen het Nederlandse energiebeleid onterecht is omdat slechts één faktor wordt aangegrepen (de energieprijs) die van invloed is op het bedrijfsresultaat. "Dit doorhameren op één element in het grote veld van verschillende komponenten die het bedrijfsleven bepalen, doet onrecht aan de Nederlandse tuinbouw die met hard werken en vaak op eigen kracht een unieke plaats heeft verworven". Deze positie wordt, volgens de heer Teunissen, thans evenwel ernstig onder graven als van de kontraktuele geleidelijke aanpassing van de energieprijs zou worden afgeweken. Gezien de slechte rentabiliteit van de tuinbouwonderne- mingen is volgens hem aan de kontraktuele aanpassing niet te tornen. Hij zei het tenslotte een goede zaak te vinden wanneer van uit de EEG fondsen ter beschikking zouden kunnen worden gesteld om aktiviteiten ter verho ging van het bloemenverbruik ook in andere landen aan te moedigen. Een handjevol Britse, Belgische en Duitse tuinders de monstreerden onlangs in Brussel tegen het Nederlandse aardagasprijsbeleid voof de glastuinbouw. Het Land bouwschap heeft de bij de demonstratie aanwezige pers vertegenwoordigers een uiteenzetting gegeven over de wijze waarop Nederland zijn sterke marktpositie heeft veroverd. De relatief gunstige energieprijs was daarbij niet doorslaggevend. inleiding over de nieuwe wet agrarisch grondverkeer in de praktijk door de direkteur beheer landbouwgronden. Met deze wet agrarisch grondverkeer krijgt iedere boer en die dat wil worden vroeg of laat te maken. Het raakt dgs het eigen bedrijf; het bewijs dat we zelfs op de algemene vergadering het onderwerp van de gastspreker heel dicht bij huis hebben gevonden. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1