Energiebesparing in de varkensfokkerij grootouderzeug Bestuur Landbouwschap akkoord met Algemene Voorwaarden Varkenskontrakten Brandstofkosten Samenvatting: Aanpassingen Versteviging positie Euribrid in de kalkoenfokkerij De energie staat de laatste tijd sterk in de belangstelling als gevolg van sterk stijgende prijzen. De energie brengt in de varkenshouderij bij de overwegend gebruikte systemen een hoge kostenpost met zich mee. In de varkensfokkerij is reeds veel aandacht besteed aan ventilatie en verwarming met de bedoeling een beter klimaat en mede daardoor een beter technisch ekonomisch resultaat te verkrijgen. In dit artikel gaan we in op een aantal aspekten van energieverbruik en de besparingsmo gelijkheden. We beginnen met een overzicht van de energiekosten. In tabel 1 zijn de prijzen vermeld van aardgas, HBO I, propaan en elektri citeit gedurende de periode 1976 en sept. 1981, alsmede de stookwaarde van deze energiebronnen. Uit de vermelde gegevens blijkt dat elektri citeit de laatste vijf jaar het minst snel is gestegen. Een verklaring hier voor is dat deze prijs voor slechts een gedeelte afhankelijk is van de brandstofkosten van de elektrici teitsmaatschappij. De rest van de prijs zijn zgn. vaste kosten, welke weinig zijn gestegen en soms zelfs zijn gedaald. Tabel 1 Om de prijzen onderling goed te kunnen vergelijken is niet alleen de stookwaarde belangrijk, maar vooral ook de nuttige warmte die vrijkomt bij c.v.-installaties. Bij gasstralers is de nuttige warmte nagenoeg gelijk aan de stookwaarde, ómdat alle ver brandingsgassen in de te verwarmen ruimte komen. De nuttige warmte bij gebruik van een c.v.-installatie is de stookwaarde vermenigvuldigd met rendement van de installatie. Bij goed afgestelde c.v.-ketels kan het stookrendement van de ketel bij oliestook op 80 en bij aardgas ver branding op 85 procent liggen. In tabel II zijn de energiebronnen in prijs vergeleken op basis van nuttige warmte voor centrale verwarniings- installaties (prijspeil sept. 1981) Tabel II Uit deze tabel blijkt dat aardgas de goedkoopste brandstof is en dat propaan tweemaal zo duur is dan aardgas. Om meer inzicht te krijgen in de energieproblematiek in de varkens fokkerij is in het C.V.P.-Tilburg een enqute gehouden over de verwar- mingskosten op 139 bedrijven met totaal ruim 16.400 produktieve zeu genplaatsen. In tabel III zijn de brandstofkosten per produktieve zeug in relatie tot de bedrijfsgrootte weergegeven. Tabel III De bedrijven dfe strooisel gebruiken geven gemiddeld 15,— uit aan strooisel. Dit bedrag is niet bij de gem. energiekosten per produktieve zeug geteld. Op grotere bedrijven wordt verder meer met c.v. gestookt en op kleinere meer met andere ver warmingssystemen. Verder is gebleken dat, naarmate de bedrijven groter worden, aardgas als energiebrok toeneemt en propaan en in mindere mate olie als energiebron afnemen. De genoemde andere ver warmingssystemen kunnen zijn: gasstralers, pancake, heteluchtkanon etc. Belangrijk is om te weten hoe de brandstofkosten liggen bij bedrijven met c.v. en bedrijven met andere verwarmingssystemen in relatie tot de vloeruitvoering in de kraamhok- ken. Tabel IV In deze tabel heeft de vloeruitvoe ring betrekking op de kraamhokken en de hokken voor gespeende big gen. Uit deze tabel volgt: bij vergelijking van C.V. en A.V. zijn grote verschillen in energie kosten De direkties van Hybrid Turkeys Li mited, Canada en van Euribrid B.V., Boxmeer, Nederland, hebben het ge noegen mee te delen dat een over eenkomst is getekend die zal leiden tot de overname door Euribrid van Hybrid Turkeys, onder voorbehoud van goedkeuring door de Canadese Foreign Investment Review Agency. Gebruik makend van de gezamen lijke kennis op het gebied van inter nationale marketing en fokkerij, zal bij C.V.-bedrijven wordt voor ca. 23,— meer verstookt dan bij andere verwarmingsbedrijven bij andere verwarmingssystemen zien we voor 75% strooiselbedrij- ven (strooisel of strooisel rooster) tegenover 21% bij de centrale verwarmingsbedrijven. het huidige Canadese management de verantwoording krijgen voor alle aktiviteiten van Euribrid in de kal- koensektor. Zowel voor wat betreft de internationale verkoop als de ontwikkeling van nieuwe lijnen. Door bundeling van krachten zullen Euribrid en Hybrid hun positie in de markt voor hybride-kalkoenouder- dieren gaan verstevigen. Een markt die vanwege de goede eigenschap pen van het kalkoenevlees in de toe komst verder zal groeien. De varkenshouder, die een getoetst kontrakt afsluit, kan dit direkt zien aan het stempel dat erop staat. Bovendien dient de boer een bijbe horende aanbiedingsbrief te ontvan gen en een boekje waarin de alge mene voorwaarden met toelichting en arbitrage-reglement zijn opgeno men. Enige tijd geleden was er met het betrokken bedrijfsleven al in grote lijnen overeenstemming over de tekst van de algemene voorwaarden voor varkenskontrakten. Op aanwij zing van het bestuur werd vervolgens een werkgroep ingesteld, die de voorwaarden nog eens onder de loep heeft genomen. Naast enkele redak- tionele wijzigingen zijn een paar es sentiële veranderingen aangebracht, die nog duidelijker aangeven op welke wijze de rechten en plichten aan de kontraktpartners zijn toebe deeld. Voorts is een duidelijke be leidskeuze gedaan om bepaalde kontrakten te weren. Daarbij gaat het om kontrakten, die te hoge ver wachtingen wekken of bij de finan ciering een onverantwoorde aanslag plegen op de draagkracht van de kontraktnemer/varkenshouder. De doorgevoerde aanpassingen heb ben betrekking op de bedenktijd (14 dagen) die voor de varkenshouder beschikbaar is na ontvangst van de kontraktvoorwaarden. Hij kan zich dan laten adviseren over het kon trakt en daartoe de hiervoor in het leven geroepen regionale Kontrak- tenadvieskommissies raadplegen om de financiële kant van het kontrakt te bekijken. Uitdrukkelijk moet ver meld worden dat de algemene voor waarden niet ingaan op de bedrijf- sekonomische konsequenties van de kontrakten en dat de varkenshouder hierover advies en informatie kan krijgen bij de S.E.V.'s de konsulent- schappen of de regionale advies kommissies. Een andere aanpassing van de voor waarden betreft de toegestane be perking van de vergoedingen en/of garantiebedragen in relatie tot op tredende handels- en afzetbelemme- ringen. In de voorwaarden is nu op genomen, dat deze belemmeringen geen reden mogen zijn om verplich tingen niet na te komen. Voorts is een aanpassing aangebracht in ver band met de beperking van de ze kerheidsstelling van varkens en voe ders bij overeenkomsten met finan cieringsmaatschappijen. Bij de Algemene Voorwaarden be hoort een Arbitragereglement. De hierin genoemde instellingen en or ganisaties ontvangen binnenkort een verzoek een voordracht te doen voqt te benoemen arbiters. De afdeling Juridische Aangelegenheden van het Landbouwschap zal worden betrok ken bij de toetsing van kontrakten aan de nu vastgestelde Algemene Voorwaarden. Het Bestuur van het Landbouwschap sprak de hoop uit, dat varkenshouders op ruime schaal van de getoetste kontrakten gebruik gaan maken, nadat het bedrijfsleven deze kontrakten ter toetsing heeft aangeboden. Tevens heeft het be stuur besloten om te bezien of er in overleg met de NCR niet gekomen kan worden tot modelegalisatiekon- trakten in de varkenshouderij, dit naar aanleiding van het door het be stuur van de NCR uitgebrachte rap port "Bedrijfsgrootte, Produktiebe- heersing en Kontraktproduktie". De kontraktadvieskommissie voor Noord-Brabant en Zeeland is geves tigd aan de Spoorlaan 350, 5038 CC Tilburg, tel.:013 -352425. De energie is de laatste jaren belangrijk in prijs gestegen. Daardoor is de belangstelling voor energie sterk toegenomen. Hoewel er wordt gezocht naar alternatieve energiebronnen zullen wij voorlopig nog wel zijn aangewezen op onze brandstoffen. In de varkensfokkerij kunnen de energiekosten oplopen van 50,— tot 150,— per produktieve zeug. Er is een aantal mogelijkheden om op energieverbruik te besparen. We zullen echter daarbij toch voorzichtig moeten zijn, om niet toe te geven op de tech nische resultaten. In overleg met de voorlichtingsdienst moet het mogelijk zijn om de voor uw bedrijf best passende oplossing te vinden. Tabel I: Prijzen van energiebronnen In de tabel zijn de prijzen van aardgas, HBO I, propaan en elektriciteit weergegeven van 1976 en sept. 1981 alsmede de stookwaarde van elke ener giebron. 1976 sept. 1981 stookwaarde aardgas 24 ct/m3 48 ct/m3 7550 k.cal HBO I 37 ct/1 88 ct/1 8550 k.cal propaan 40 ct/1 75 ct/1 5550 k.cal elektra 13 ct/kwh 19 ct/kwh 860 k.cal Deze prijzen zijn inkl. b.t.w. en exkl, vastrecht-tankhuur etc. Tabel II: In deze tabel zijn de energiebronnen in prijs vergeleken op basis van nuttige warmte voor centrale verwarmingsinstallaties (prijspeil sept. 1981) prijs (inkl. btw) kosten p^r 1000 k.cal nuttige-warmte aardgas 48 ct/m3 7,5 ct olie 88 ct/1 12,8 ct propaan 75 ct/1 16,0 ct Tabel III: Groep Aantal Aantal Gem.brand- strooisel bedrijven stofk./ bedrijven prod .zeug 1 50 15 62,85 67% II 50 - 75 18 63,98 78% III 76- 100 28 67,70 46% IV 101 - 125 36 83,03 36% V 125 42 66,93 24% Totaal 139 69,55 50% Tabel IV: Energiekosten per produktieve zeug bij bepaald verwarmingssys teem en vloeruitvoering aantal gem .aan energie bedrij tal prod. kosten per ven zeugen prod.zeug strooisel rooster 16 115 83,74 25,- half rooster half rooster 11 116 74,69 half voll.rooster 46 150 79,49 voll.rooster voll.rooster 4 169 86,02 Totaal centr.verw. 77 139 80,01 strooisel 19 52 51,03 22,— strooisel rooster 20 85 63,52 21,- half rooster half rooster 5 63 61,55 half voll.rooster 8 118 54,70 Totaal andere verw. 52 76 57,40 TOTAAL 129 113 70,91 22,- ing. J.J.H. Huijben Konsulentschap v.d. Varkens- en Pluimveehouderij te Tilburg Deze "Cofok-grootouderzeug 5 - NL - 4, is geboren 21-3-1973 en telt in ruim 7 jaar 16 worpen, dat is per jaar 2,08. Grootgebracht per worp 10,5. Grootge bracht gem. per jaar 21,84 biggen. De zeug is thans voor de 17e keer dragend en zoals de foto laat zien nog bijzonder vitaal. Geen wereldwonder maar vader en zoon Keurentjes in Doetinchem zijn toch trots op hun zeug." Ook kontrakten voorfokvarkens Varkenshouders kunnen nu behalve voor mestvarkens ook voor fok varkens kontrakten afsluiten op basis van algemene voorwaarden. Dit is mogelijk geworden, nadat het Besluit van het Landbouwschap op voordracht van de afdeling Varkenshouderij op woensdag 4 november j.l. de "Algemene Voorwaarden Varkenskontrakten 1981" heeft vast gesteld. In deze voorwaarden zijn de rechten en plichten van beide kontraktpartners op een duidelijke en evenwichtige wijze geregeld, zodat beide partijen weten waar ze aan toe zijn. De namen van bedrij ven, die de varkenshouders getoetste kontrakten aanbieden, zullen regelmatig worden gepubliceerd. Het bestuur benadrukte, dat de alge mene voorwaarden geen enkele financiële zekerheid bieden aan de varkenshouder, die een kontrakt afsluit. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17