LIEFDE VOOR DE MENS GAAT BIJ HET SCHAAP DOOR DE MAA G ram,ooi en lam Bal op de boerderij V, A D, A, W, IN HET K.N.L.C. INTUSSEN H, D, H, an onze huisdieren staat het schaap niet vooraan wat aanhanke lijkheid, slimheid, schoonheid of stemgeluid betreft. Waarom zijn er dan toch een miljard schapen op de ze aarde? Waar komen ze eigenlijk vandaan en waar houdt men ze voor 'en wat voor leuke dingeazijn er aan een schaap te zien, vooral als je ze wat beter kent? Het schaap heeft een lange geschie denis achter de rug, in het boeren bedrijf zelfs langer dan de koe en veel langer dan het paard. Zo'n tien duizend jaar geleden schakelden ja gers heel ver hier vandaan, in de Za- grosbergen van Noord-Irak en Iran, over op een nieuwe vorm van bes taan. Zij begonnen wilde tarwe te verbouwen en geiten en schapen te houden. Het moet een hele opgave geweest zijn om de wilde, snelle schapen die op de grens van steppe en bergen voorkwamen, levend te vangen en te temmen. Deze wilde schapen, die de voorou ders zijn van onze tamme, hebben zware horens en bovendien hebben ze geen wol maar kort haar. Onder dat haar hebben ze heel korte wol en pas veel later traden er onder de tamme schapen dieren op waarbij de onderwol veel langer was en daar heeft men mee doorgefokt. Kleur kunt ze herkennen aan hun roze snoet en hun dunne staart. Op het eiland Texel werd veel zorg aan de schapefokkerij besteed en daar ontstond een schaap dat veel vlees levert. Zo werd dit ras, de Tex elaar, het belangrijkst voor de boer. De lammeren worden bijvoorbeeld veel naar Frankrijk verkocht. Schapen zijn niet zo erg aanhanke lijk als een hond, maar zij vinden je wel aardig als je ze regelmatig scha- pebiks brengt. Biks is een geperst veevoeder, allemaal kleine staafjes zo dik als een potlood. Schapen zijn er dol op en komen hard aanrennen, vooral als je met een emmer biks rammelt. De liefde voor de mens gaat bij het schaap door de maag of eigenlijk door de magen, omdat het een herkauwer is. Het heeft zo'n in gewikkeld systeem omdat gras zo moeilijk verteert. Red een verwenteld schaap e kleur van de wilde schapen is heel anders dan die van onze tamme dieren. De wildkleur is als van ons haas of ree of zoals van een moeflon, een wild schaap van Corsica dat bij ons op de Veluwe is uitgezet. Bij de tamme schapen heeft men doorge fokt met bijzondere kleuren. Vooral toen er wolschapen ontstonden, was witte wol erg in trek, want die kon je het makkelijkst verven. Waarom ging men er in de oudheid Of ram draaj< err Iwi tltmpel kutten L' fll\ hij ren OOI heeft qedtUI. kan ie hoer T dat «->» nar, een aeUleurUt ulele op ie J'JA i aihterhani ,a, het erotmelijlt te koop «fci HET KLEINE L00 APRIL 81 SISO 633.7 toe over schapen te houden? In de eerste plaats om het vlees. Al spoedig moet men gemerkt hebben dat een schaap ook gemolken kan worden, bijvoorbeeld als het net geboren lam dood gaat. In warme streken kon je melk niet lang goed houden, maar boter, kaas en yoghurt wel. Iedere streek zijn eigen ras lIs je in Nederland wandelt of fietst, tien tegen één dat je witte schapen tegenkomt. Dat is niet altijd zo geweest maar we weten niet veel af van de alleroudste schapen die al zesduizend jaar geleden met de eer ste boeren in Limburg kwamen. Iets meer weten we van de tijd zo'n 150 jaar geleden. Iedere streek had toen zijn eigen ras of type schaap. De ar me heidestreken hadden kleine, vaak gehoorne schapen en de vette klei- polders hadden zwaardere schapen zonder horens. Veel schapen waren zwart of bont en zelfs de witte had den gekleurde of gespikkelde kop pen en benen. Het doel van de schapehouderij was ook erg verschillend. De_heidescha- pen waren erg belangrijk voor de mest. Deze mest werd gebruikt voor de roggeakkers. De heideschapen werden daarom 's nachts in de schaapskooi opgesloten. In de kooi werden heideplaggen gegooid en de schapen trapten de mest er door heen. Zo nu en dan werd het mengsel naar de akkers gebracht. De grote Friesche melkschapen werden voor de melk gehouden. Zij stonden be kend om hun vruchtbaarheid en kregen zelfs wel vier lammetjes. Er zijn er nu nog maar weinig over en je ls je buiten woont of als je vaak naar buiten gaat zijn er twee dingen waar je een boer die schapen houdt mee kunt helpen. Als je in een wei land een schaap op de rug ziet liggen, probeer dan bij de eerste de beste boerderij hulp te halen. Een schaap dat op zijn rug ligt met de vier poten in de lucht kan vaak niet meer over eind komen. Het heet dan een ver wenteld schaap en als het niet ge holpen wordt, gaat het dood. Het tweede is: laat nooit je hond loslopen als er ergens schapen in het weiland zijn! Ook als je hond de schapen niet bijt en er alleen maar achteraan rent, raken de schapen in paniek. Ze lopen zomaar de sloot in en omdat hun wol dan zwaar wordt, verdrinken ze maar al te gemakkelijk. Ook kunnen de lammetjes dood geboren worden als er een hond achter de ooien heeft aangerend. En zoiets zou je deze zachtaardige beesten natuurlijk niet toewensen. paar dagen terug met 170 kratten bier. Bovendien met de belofte van de brouwerij dat zodra we er voor de helft doorheen waren, we weer kon den aanvullen, waarmee dus in feite het chronische biertekort voor goed werd opgeheven. Via het ministerie van CRM konden we ook de hand leggen op een twaalfman sterke band. Bovendien werd opdracht ge geven om een overvloedige hoeveel heid lokaal bier te stoken. Drie soor ten kunnen ze hier maken en men kan er behoorlijk van op zijn kop komen te staan. e hebben net de officiële ope ning van het nieuwe gemeenschaps huis op een daverende manier ge vierd. Het is een mooi feest gewor den waarbij velen de andere dag een berg koppijn hadden vanwege over vloedig alkoholgebruik. Maar het moet gezegd worden dat er geen vervelende dingen zijn gebeurd. Al les bleef keurig netjes in de hand en onder kontrole. Mbozi Maize Farms ligt afgelegen en de werkers op het bedrijf hebben ei genlijk na hun dagtaak geen enkele mogelijkheid om zich ergens te ont spannen. Winkels of café's zijn er niet en wanneer men toch iets der gelijks wil bezoeken dan moet men daarvoor 50 kilometer reizen naar het plaatsje Vwawa. Transport om daarheen te gaan is er nagenoeg niet, behalve dan dat we op het bedrijf een minibusje hebben, maar zoals de naam al zegt daar gaan maar weinig mensen in. Het gereed komen van het gemeenschapshuis, met daarin ook een koöperatieve winkel is een vooruitgang in het sociale en kultu- rele leven van de boerderijgemeen schap. Het heeft veel geld gekost, maar het zal zich zelf zonder twijfel terugbetalen. de speciale gasten bijeen in het ge meenschapshuis, nadat een hoge partijfunktionaris het lint had door geknipt. Vooraf gaf een gemengd koor bestaande uit werkers van het bedrijf een aantal voordrachten. De hoge partijbons had een goede toes praak. Hij wees er op dat Tanzania ieder jaar voedsel tekort komt en dat dit dan met harde valuta in het bui tenland gekocht moet worden. Daar moet een einde aankomen, zei hij. Mbozi Maize Farms is daartoe al een heel positieve aanzet. Uitgebreid prees hij de betrokkenheid van Ne derland bij dit projekt en hij strooide met komplimenten naar ons, het volk van Nederland en onze rege ring. We waren best ingenomen met zijn toespraak, want op deze manier werd het al de betrokkenen op deze boerderij nog eens duidelijk voor ogen gehouden dat wij hier een be langrijke rol spelen. De manager riep vervolgens de beste werkers tot zich en beloonde hen met een certi- fikaat vergezeld van 100,50 of geen shillings, al naar gelang hun presta ties. e manager had zich wat het feest betreft eerst zorgen gemaakt, want Voor aanzicht van het Gemeenschapshuis hoe kom je aan een voldoende voor raad bier in een land, waar de brou werijen nooit genoeg produceren voor de markt en waar bier op de zwarte markt wordt verkocht tegen 25 shilling per fles. Toen echter een vriend van Me manager werd be noemd tot direkteur van de brouwe rij, was het probleem uit de weg. Er werd een vrachtwagen naar Dar es Salaam gestuurd en die kwam na een et werk werd voor drie dagen stilgelegd. Vrijdagochtend om zich voor te bereiden, 's middags en 's nachts om te feesten, zaterdag en zondag om te bekomen. Zo kort voor het nieuwe seizoen betekent drie da gen niet werken nogal wat, maar ge lukkig waren we goed opgeschoten met de grond bewerking dus het kon wat lijden. Vrijdagmiddag kwamen et bal werd een grandioos sukses. Niet alleen voot de werkers van het bedrijf, maar ook voor b.v. de ver pleegsters van het Mbozi hospitaal en voor vele anderen. Dat er een grote band in deze kontereien komt gebeurt misschien eens per jaar. Er heerste een bijzondere gezellige stemming. Eigenlijk waren er wel wat vrouwen tekort, maar mannen dansen hier zonder schroom met an dere mannen dus alles was altijd weer op de vloer. Vlak voor de band stonden rijen nieuwsgierigen te kij ken naar de prestaties van de muzi kanten. Het feest daverde voort tot vier uur in de morgen maar een stel plakkers ging door tot half tien in de ochtend, waarbij we zelf ook de laatste man de zak opgaven Schrijfkouter is de Kommissie Veredelingsland- bouw boos geworden op minister De Koning die in Brussel bepleitte om op termijn alle legbatterijen uit te bannen en nu alvast meer dan 500 cm2 per kip voor te schrijven; zo maar, zonder resultaat van gericht onderzoek is dat voor het bedrijfs leven onaanvaardbaar betwijfelde dezelfde kommissie of de veehouder beter af zal zijn als straks voorwaardelijk goedgekeurd vlees niet meer naar de vrijbank kan maar naar de verwerking zal moe ten; en afkeuring of voorwaardelijke goedkeuring hangt toch al sterk af van de keuringsdierenarts en zijn werkwijze waren de Kommissies Veehouderij en Veredelingslandbouw maar slecht te spreken over de nieuw voorgestel de tarieven in de georganiseerde dierziektebestrijding; was een ver hoging wel nodig, en waarom kan er nog geen begin worden gemaakt met een uur-tarief? stemden die Kommissies graag in met het verzoek van de struktuur- kommissie vleesindustrie aan de mi nister om nu eerst eens te zorgen dat de vleeskeuring in de slachterij goedkoper wordt. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10