INBRAAKPREVENTIE KAN OOK ZONDER ELEKTRONIKA VERZEKERINGEN f. den hollanderln. 10 tel: OIIOO- 24000 De fiskus leeft met u mee! Per 4 minuten één inbraak In het Nederland van 1980 werd elke 4 minuten op zijn minst één inbraak gepleegd. Dat klinkt ongelooflijk, maar cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Ministerie van Justitie wijzen het uit. En dan gaat het alleen nog maar om de gevallen waarvan aangifte is gedaan bij de politie. U mag aannemen dat het werkelijke aantal nog aanzienlijk hoger ligt. De schade die elk jaar ontstaat door inbraken waarvan politiewerk is gemaakt, beloopt al ruim een miljard gulden. Dat is een bedrag waarover zelfs kabinetten kunnen struikelen! De getallen waar het hier om gaat zijn overigens niet van het ene op het andere moment uit de lucht komen vallen. De afgelopen tien jaar is het aantal inbraken met enorme sprongen ge stegen, van 43.373 in 1970 tot over de 180.000 in 1980. Dat is meer dan een verviervoudiging! Deze toename be tekent niet alleen dat er steeds meer wordt ingebroken. Zij bewijst ook dat er nog altijd veel te weinig wordt gedaan om inbrekers buiten de deur te houden. En dat terwijl met be trekkelijk eenvoudige middelen en voorzieningen al zo'n enorm stuk ef- fektieve beveiliging kan worden be reikt. De inbreker zoekt namelijk altijd de weg van de minste weerstand en is daarom erg attent op aanwijzigingen die uw afwezigheid verraden. Uit onderzoeken is gebleken dat 95% van alle inbraken gepleegd worden met vrij eenvoudige middelen als b.v. schroevedraaier, hamer of loper. Bovendien worden de meeste inbra ken gepleegd door zgn. gelegen heidsinbrekers. - laat de brievenbus niet "over stromen"; - laat geen trappen of tuinmeube len buiten staan; - leg geen sleutels onder de mat of op andere (on)bekende plekjes; - laat geen stroom op het buiten- stopkontakt staan: - ruim niet alles netjes op als u dat ook niet doet als u thuis bent. WAT U WEL MOET DOEN! - laat een kennis of goede buur van tijd tot tijd de brievenbus legen; - laat iemand af en toe de gordij nen open en dicht doen en/of de zonneschermen; - laat een lichtje branden in de hal of kamer, want niet voor niets zegt het gezegde "het kan het licht niet verdragen"; - laat iemand het gazon maaien als u langer van huis bent. Zeker als men "buiten" woont dient de woning te worden voorzien van goed hang- en sluitwerk ter voorkoming van inbraak. "Schrikdraad" Dit zijn vaststaande gegevens en hiervan kunnen we gebruik maken. Hiervoor is het niet nodig om een dure alarminstallatie te laten aan leggen (in bepaalde gevallen is dit echter wel vereist) of zoals laatst in een krantebericht te lezen stond een "schrikdraad" rond het huis aan te brengen met 220 Volt stroomsterkte. Zoals gezegd vinden 95% van alle inbraken op eenvoudige plaats. Dat wil zeggen dat zij het gevolg zijn van: - het forceren van hang- en sluit werk; - het vernielen van ruiten en deu-* ren; - het forceren van lichtkoepels, kozijnen en andere gevelopenin gen; - het gebruik maken van valse sleutels of andere manieren om het slot te ontgrendelen; - insluiping. Als wij bovendien nog weten dat 62% van alle inbraken via de achterkant van ons huis plaatsvindt en 28% via de voorkant, 7% via de zijkant en 3% via het dak, dan weten we precies waar de zwakke plekken van ons huis zich bevinden. Maatregelen De maatregelen die u zelf kunt nemen kunnen we in de volgende groepen verdelen: a. Iets al dan niet regelen; b. Bouwkundige voorzieningen; c. Inbraaksignalering. De maatregelen die onder groep a vallen zijn het eenvoudigst en kosten helemaal niets. De maa tregelen verdelen we in twee sub groepen t.w.: t. Wat u niet moet doen. 2. Wat u wel moet doen. WAT U NIET MOET DOEN! - laat als u weggaat, ook al is het maar voor tien minuten, ramen of deuren niet onafgesloten; - laat als u weg bent niet dagen achter elkaar de gordijnen of luxaflex gesloten; - haal niet alle planten uit de ven sterbank; - hang geen briefjes aan de deur of voor het raam; Ergernis Uw kasten en bureaus kunt u beter niet afsluiten als ze geforceerd wor den is de schade meestal groter dan dé waarde welke ontvreemd is. Artikelen, die werkelijk veel waarde vertegenwoordigen zoals antiek, schilderijen en elektroapparatuur kunt u het beste van een onuitwis baar kenmerk laten voorzien. Natuurlijk is het overbodig te ver melden dat bij langere afwezigheid het verwijderen van kostbaarheden e.d. door het onder te brengen in een safeloket of in een kleine vloerkluis in uw huis ook nuttige oplossingen zijn. Iedereen kan de hier genoemde op somming zelf aanvullen met maa tregelen, die voor hem of haar van toepassing zijn. Nogmaals ze kosten niets en kunnen veel (ergernis) besparen. Bouwkundige voorzieningen De maatregelen die onder groep b vallen zijn ook niet kostbaar en zeer effektief. Het gaat daarbij hoofdzakelijk om te voorkomen dat gevelopeningen zoals ramen en deuren niet al te gemakke lijk geforceerd worden. Als eerste kunnen we daarbij onze sloten aan een nadere inspektie on derwerpen. Zonder uitzondering kunnen we stel len dat alle buitensloten minstens ci linder sloten dienen te zijn, met een dag- en nachtschoot, terwijl de sluit plaat in het kozijn voorzien moet zijn van een schootkom! De kwaliteit van het slot is beter naarmate de schoot over de volle lengte massief is i.p.v. terug te vallen tot de dikte van enkele milimeters. Enkele details die niet onopgemerkt mogen blijven: de cilinder mag niet uitsteken, de buitenzijde dient voor zien te zijn van een vaste trekknop en niet van een deurklink, de afdek plaatjes dienen door de deur heen met elkaar verbonden te zijn en vanaf de buitenzijde niet demonta bel, via de brievenbus mag het slot niet of zeer moeilijk bereikbaar zijn. Een goed sluitende deur (geen kie ren) geeft weinig aanleiding om met een schroevedraaier de sponning te forceren, desondanks is het aan te bevelen buitendeuren van een in- steekgrendel met sleutel te voorzien. Fluit Tenslotte moet bij de deuren worden opgemerkt (evenals bij scharnieren de ramen) dat zij van een ekstra be veiliging moeten worden voorzien als ze naar buiten draaien. De scharnieren bevinden zich dan ook aan de buitenzijde en de schar- nierpennen kunnen dan eenvoudig verwijderd worden. Bij dergelijke ramen en deuren kunt u het beste dievenklauwen of -pen nen aanbrengen. Dit zijn pennen die in kozijn worden bevestigd om te voorkomen dat een' deur of raam eruit genomen kan worden. Buiten de sloten om zijn er nog an dere vormen van bouwbeslag die onze aandacht verdienen. De belangrijkste zijn: - de espagnoletsluitingen; - de kierstandhouders voor boven lichten en andere kiepramen; - het zwenkslot voor schuiframen en -deuren. Glas Bij al deze vergrendelingen is het van belang die uitvoeringen te kiezen, die afsluitbaar zijn. Naast het hang- en sluitwerk vraagt het glas onze aandacht! Een breekbaar materiaal als glas is eenvoudig te forceren. Een dubbele beglazing kan hier in dubbel opzicht goede diensten bewijzen, maar ook de toepassing van slagvast glas (in- klusief metaaldraadglas) is een goe de oplossing. Vooropgesteld dient echter te wor den, dat de bevestiging van het glas in de sponning van evengroot belang is. Indien gebruik gemaakt is van gla slatten dan moeten die aan de bin nenzijde geschroefd zijn en bij voor keur met ééngangbeveiligings- schroeven. Bij lichtkoepels en andere vaste beglazingen geldt dit natuurlijk evenzeer. Tot zover de bouwkundige voorzie ningen. Voor het allergrootste gedeelte zijn ze door een handige doe-het-zelver te realiseren, dus kunnen de kosten ook hier beperkt blijven. De zwaar dere ingrepen als traliewerk e.d. la ten we in dit kader achterwege. Inbraaksignalering De laatste groep is de inbraaksigna lering. Deze voorzorgsmaatregelen dienen te worden genomen als de waarde van de inboedel het gemid delde ver te boven gaat en als de in boedel veel sieraden, antiek en schil derijen e.d. bevat. Wij stellen als maatschappij dan de eis dat het pand wordt beveiligd vol gens een bepaald plan (elektronisch) en dat dit door een erkend installa tiebedrijf moet worden uitgevoerd. De materialen voor bouwkundige voorzieningen zijn in de meeste doe- het-zelf zaken en ijzerwaren winkels te verkrijgen. Alle voorzorgsmaatregelen ten spijt is het niet uitgesloten dat u ook eens slachtoffer kunt worden van een in braak. De schade is alleen op mate riële wijze te dekken. De vervelende ervaring en het onze kere, onveilige gevoel dat er vreem den in uw huis zijn geweest, blijven echter. Wie meent dat er in hoofdzaak wordt ingebroken in huizen waar de luxe en welstand aan alle kanten van af straalt, heeft het niet bij het rechte eind. Wel is de kans op een inbraak hier driemaal zo groot als het ge middelde, maar de woningen van aanzienlijk minder bemiddelde groeperingen zijn eveneens sterk in trek! Bij deze groeperingen komt zelfs 68% van alle inbraken voor. U ziet dat het voor alle groeperingen van belang is om te beveiligen en niet alleen voor bezitters van dure wonin gen. Voorkom derhalve een vervelende ervaring en zorg dat de inbreker bij u niet zonder slag of stoot binnen kan komen. Wenst u nadere inlichtingen of ad vies omtrent preventieve maatrege len neem dan kontakt op met ons, wij zullen u gaarne informeren! Fluit 5000,— per jaar waarvan bij een inkomen van 60.000,— zegge en schrijve ongeveer 50% door de fiskus wordt betaald. Die premie is ver schuldigd tot de einddatum of tot eerder overlijden van de verzekerde. Gegarandeerde uitkering dan op 60- jarige leeftijd 125.000,— met een Belastbare som 60.000. 70.000.-- 80.000. 90.000.— Koopsom 13.523. 13.523. 13.523. 13.523. Ja inderdaad, de fiskus leeft met u mee, zoals wij met onze leden meeleven voor zover het uw oudedagsvoorzieningen betreft. "Wat een goeie ziel die fiskus". Bij het thuis krijgen van de belastingaanslagen in de inkomstenbelasting denken we er echter wel eens anders over. Deze aanslagen vinden we meestal erg hoog en als dat zo is dan kunnen we daaraan weer de vraag vastkoppelen: "Hebben we dan wel voldoende gebruik gemaakt van de fiskale mogelijkheden voor wat het de aftrek posten voor de oudedagsvoorziening betreft". Het is een cirkel waarin we blijven ronddraaien. In mijn vorig artikel heb ik daarop reeds gewe zen. "Schrijver langs de weg" zou daarop echter wat uitvoeriger terug willen komen. Welnu, in dit artikel de lijfrenteaftrek en de volgende keer zal dan de fiskale oudedagsreserve onder de loupe worden geno men. Lijfrentepremie-aftrek Veel zelfstandige ondernemers gaan er simpelweg vanuit, dat bij beëindi ging van het bedrijf de eindafreke ning zodanig zal zijn dat de oudedag toch wel onbezorgd tegemoet kan worden gezien. "We hebben toch A.O.W. en nog wat rente van te be leggen gelden en dan komen we er wel". Dat is erg gemakkelijk gerede neerd en zeker in deze ekonomisch gezien wankele tijd waarin ook aan de AOW-uitkeringen geknabbeld gaat worden. Bij bedrijfsbeëindiging blijkt het onderste regeltje vaak tegen te vallen. De overdrachts winstbelasting en de fiskale oude- dagsreserve-afrekening wordt steeds zwaarder belast en ook daarmede zullen we rekening moeten houden. De fiskus en de inflatie eisen hun deel. Daarom wordt het voortdurend moeilijker om nog iets over te hou den van dit inkomen voor de oude dag. Er komt een dag dat u de 65- jarige leeftijd bereikt; en er komt een dag dat u uw bedrijf beëindigt, een dag waarop u meer vrije tijd krijgt maar ook minder besteedbaar inko men. Meer vrije tijd, het opnemen van achterstallige vakantie en dat met minder inkomen. Dat is geen ideale samenloop van omstandighe den. De fiskus wil daarbij de pijn wat helpen verzachten. Door het storten van een koopsom of via een jaarlijkse premiebetaling voor een lijfren te/pensioenpolis heeft u de zeker heid van een levenslang, additioneel inkomen. Dit kunt u bereiken door op de belasting te "bezuinigen". Dat betekent de - overigens legale - kreatie van aftrekposten, die kunnen worden omgezet in kapitaal waar voor later een lijfrente/pensioen wordt aangekocht. Minder belasting nü, méér inkomen straks. Stel, u bent 40 jaar en gehuwd en denkt aan een premieaftrek van Cevaal staan, kunnen betalen, kan deze vorm aantrekkelijk zijn. De belas tingdienst moet er echter wel een deel aan mee betalen. Het wordt daarom dan pas aantrekkelijk bij een belastbaar inkomen bij of boven 60.000,— Met cijfers willen wij u daarvan overtuigen; winstuitkering (prognose) van 76.000.—zodat ongeveer 201.000,— zal worden uitbetaald. Een 45-jarige zou voor diezelfde premie een uitkering hebben van jr 128.000,— Schrijver is echter geen voorstander van een jaarlijkse terug kerende premiebetaling en adviseert liever de lijfrenteaftrek jaarlijks te bezien en dan bij een hoog belast baar inkomen via een koopsom zijn doel bereiken. Een 50-jarige stort een koopsom in 1981 groot 13.523,— De gegarandeerde uitkering op 65- jarige leeftijd is dan 35.630,— waarbij een winstprognose van on geveer 12.980,— zodat voor aan koop van een lijfrente dan ongeveer 48.610,— beschikbaar is. Dit wa ren enkele voorbeelden die met meerdere uit te breiden zouden zijn. Waar het echter om gaat is u onder nemer en. verder iedere belasting plichtige met een hoog inkomen te wijzen op de mogelijkheid van de lijfrentepremie-aftrek. Belastbare som Indien men een hoog belastbaar in komen heeft en de likwiditeit van het bedrijf niet wordt aangetast: m.a.w. men moet de te betalen koopsom, zonder bij de bank rood te komen Belastingbesparing Percentage 7.287.— 53.8Q'- 7.979.— 59.00?-: 8. 195.— 60.60?c 'f. 8.655.— 6*»00?ó Konklusie: door de hoogste top van uw inkomen te halen kunt u met be lastinggeld uw "oudedag" financieel veilig stellen. Voor het kapitaal dat op expiratiedatum tot uitkering komt kunt u op dat moment naar vrije keuze kiezen óf een onmiddellijk in gaande tijdelijke lijfrente óf een on middellijk ingaande levenslange lij frente. Deze lijfrenteuitkeringen zijn uiter aard volledig belast. Een deel van de eerder verdiende belastingcenten gaat men dan weer terug betalen. Vandaar dat ik in mijn vorig artikel schreef: het is niet allemaal goud wat er blinkt. Mogelijk hebt u bij uw aangifte 1980 een aftrekpost gemist terwijl u een hoog inkomen had. Mocht dat weer zo zijn laat u zich dan objektief door ons voorlichten. Het is zo 31 december en dan moet de aftreksom betaald zijn. Schrijver gaat er vanuit dat u lezer dit allemaal wist, als dat zo mocht zijn, beschouw het dan als een ruggesteuntje. Men moet wel eens aan bepaalde za ken herinnerd worden en zeker als het om geldzaken gaat: immers geld be waren vereist een zekere wijsheid, maar geld op de juiste wijze besteden en beleggen is een veel grotere kunst. Graag aan u die wijsheid. Cevaal 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6