De alternatieve relatie Aan de grondgebruikers in Walcheren Ruilverkaveling Wolphaartsdijk sterk verkleind KNLC kommentaar Zeggenschap over landbouwgrond Afkoop van toedelingsrechten op Walcheren mogelijk: Bedrijfspensioenfonds Landbouw verhoogt pensioenen met 5% Resultaten CEBECO-HANDELSRAAD in 1980/1981 lager Subsidie Amerikaanse aardappelexport ttf7f Mogelijkheid tot kavelkoncentratie en kavelruil blijft In de achter ons liggende periode van voorbereiding van de ruilverka veling Wolphaartsdijk is het duidelijk geworden, dat diverse eigenaren en gebruikers van gronden in het aangevraagde blok weinig geïnteres seerd zijn om in de ruilverkaveling te worden betrokken. Aangezien zich dit voordeed in bepaalde polders heeft de voorberei dingskommissie besloten aan de Centrale Cultuurtechnische Commis sie voor te stellen om bij het bepalen van de blokgrens hiermede reke ning te houden. Dit houdt in, dat buiten het blok zullen worden gehouden de polders Schenge Oost, Perponcher, Westkerke, Egbert Petrus, Westerland, Nieuw Sabbinge, Broeder en Zuster, Heeren en Zuidvliet. Diegenen die hun volledige bedrijf willen beëindigen kunnen voor de volgende vergoeding in aanmerking komen. Stel iemand heeft 12 ha grond waar van 6 ha pacht en 6 ha eigendom. H ij wenst zijn bedrijf te beëindigen. Hij dient zijn eigendomsgrond te verkopen aan de SBL. De eigenaar verpachter dient zijn grond te ver pachten aan de SBL of te koop aan te bieden aan de SBL of in overleg een nieuwe pachter te aanvaarden. Voorbeeld Verkoop grond 6 ha x 30.000, afkoop toedelingsrechten 12 ha x 450,- pacht x 10. 180.000, 54.000. 234.000, De afkoop toedelingsrechten is be last in het tarief 20% - 57,6% na aftrek van 20.000 liquidatievrijstelling. In een aantal gevallen is b.v. de in gangsdatum van de samenleving van belang en bij een mondelinge over eenkomst is deze achteraf moeilijk bepaalbaar. Raadzaam is het daar om dat wanneer beide partners tot een duurzame samenleving beslui ten, eerst een notaris wordt geraad pleegd. Deze funktionaris heeft "standaard" samenlevingskontrak- ten bij de hand op grond waarvan de eigen afspraken goed geformuleerd in een notariële akte kunnen worden vastgelegd. Aan de hand van deze akte kan worden aangetoond wan neer deze woonvorm is begonnen (o.a. van belang voor de successie wet, maar ook voor het nieuwe huurrecht) en ook wat de feitelijke afspraak is tussen de partijen (be langrijk tegenover erfgenamen van één der partners). Verbroken Belangrijk is in ieder geval dat wordt vastgelegd welke goederen van elk der partners privé blijven, welke goederen gezamenlijk zijn, wie de kosten van de huishouding draagt, hoe de rechten met betrekking tot de gemeenschappelijke woning luiden indien dit een huurwoning is dan wel een eigen woning. Heel erg belangrijk is voorts dat ge regeld wordt wat er moet gebeuren indien de relatie wordt verbroken. Hierbij moet zowel gedacht worden aan de situatie bij overlijden alsook aan die bij verbreking door onder linge afspraak. Wettelijk zijn de partners geen erfgenaam van elkaar. Komt de één te overlijden dan gaan 'al zijn bezittingen naar de erfgena men krachtens de wet. Dit kunnen b.v. zijn ouders, broers en zusters, ooms en tantes, neven en nichten. Indien men dit niet wenst moet in het Of de verkoop van de grond belast is is van enige faktoren afhankelijk. Daarnaar informeren moet u altijd doen! Vergoeding De vergoeding bedraagt bij volledige beëindiging maximaal 10 x de ge schatte pachtwaarde van de grond voor een ondernemer jonger dan 65 jaar. Voor elk jaar dat de onderne mer ouder is dan 64 jaar wordt de uitkering met 10% verlaagd tot een minimum van 30% van de vergoe ding om 71-jarige leeftijd of ouder. Aanvragen Bij B.I.D. Landinrichting t.a.v. C. Wisse, Westsingel 58 te Goes, tel. 01100-16440. Adviezen Bij de sociaal ekonomische voorlich ter W. de Landgraaf, Grote Markt 28 te Goes, tel. 01100-21010. J. Markusse samenlevingskontrakt worden opge nomen een verblijvingsbeding dan- wel ondernemingsbeding ten behoe ve van de partner. Op deze wijze kunnen de gemeen schappelijke goederen aan deze partner toevallen. Overigens blijft het te allen tijde oók mogelijk bij testament over zijn bezittingen te beschikken. De alternatieve relatie is in een aan tal situaties geaccepteerd. Zo is in het nieuwe huurrecht het begrip mede huurder ingevoerd. Hieronder wordt verstaan de persoon die in de woning van de huurder zijn hoofdverblijf heeft en met de huurder een duur zame gemeenschappelijke huishou ding voert. De medehuurder kan te samen met de huurder aan de ver huurder vragen hem als zodanig te aanvaarden. Indien dit wordt geac cepteerd dan kan de huurder niet op grond van een eventueel samenle vingsverbod in de huurovereen komst op straat worden gezet. Ook de successiewet kent sedert 1 januari 1981 bepalingen ten aanzien van samenwoners. In bepaalde ge vallen is er een grotere vrijstelling en ook een goedkoper tarief dan nor maal tussen ongehuwden (geen fa milie zijnde) het geval is. Rolwisseling In de Wet op de inkomstenbelasting is echter nog geen enkele ruimte aan deze vorm van samenleven gegeven. Tariefgroep 4 met de hoogste belas tingvrije som is alleen toepasbaar voor gehuwde mannen, maritale ver liescompensatie is niet mogelijk in de alternatieve relatie en ook van rol wisseling is geen sprake. Voorts kan ook nog worden gewezen op de pre mie volksverzekeringen die voor een fcit het onlangs verschenen verslag over het boekjaar 1980 van het Be drijfspensioenfonds voor de land bouw, blijkt o.m., dat het bestuur be sloten heeft om met ingang 1 januari 1981 de uitgegane pensioenen te ver hogen met 5%. Dit geldt ook voor de uitgestelde pensioenaanspraken van de aktieve en inaktieve verzekerden en op de pensioenaanspraken die per 1 januari 1981 van het B.P.M. zijn overgenomen. Ook zal weer een extra maand pensioen worden uitbetaald aan het eind van 1981. In het aantal geregistreerde manne lijke werknemers hebben zich de laatste jaren nauwelijks verschuivin gen voorgedaan. Het aantal manne lijke verzekerden, bedraagt 58.334 en het aantal vrouwelijke verzekerden 2047 per eind 1979. In totaal werd aan pensioenen in 1980 uitgekeerd een bedrag van 29.219.437,-. Ten slotte kan nog worden vermeld dat de kosten van de Stichting Agra rische Sociale Fonds belangrijk lager waren in 1980 dan in daaraan vooraf gaande jaren, dat het totale bedrag van de beleggingen in 1980 de 1 mil jard heeft overschreden en dat het gemiddelde rendement in 1980 op alle beleggingen voor het eerst boven de 10% is uitgekomen nl. 10,07 procent. gehuwd echtpaar de maximum pre- miegrens evenhoog stelt als voor de ongehuwde. Indien de inkomens van twee partners bijvoorbeeld bedragen 40.000,- en 30.000,-dan wordt zonder huwelijk over de volle 70.000,— premie betaald, terwijl bij een echtpaar de premie over het maximum 48.750,— wordt gehe ven ofwel over bijna 20.000,— minder. Zonder nu een bepaalde voorkeur uit te spreken wil ik toch een ieder die zich voor de keus gesteld ziet aanra den goed de gevolgen van het een en ander te overwegen. Want bedenk daarbij: verstand kan geen bergen verzetten, maar wel eromheen lopen om te zien wat er achter zit. Veerbeek De Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor Land- en Tuinbouw B.A. "Cebeco-Handels- raad" te Rotterdam heeft in het per 30 juni 1981 afgesloten boekjaar een omzet (exklusief omzetbelasting) be haald van 2,5 miljard, een stijging ten opzichte van vorig jaar van 2%. De omzet voor zover meetbaar in tonnen bedroeg bijna 4,9 miljoen tegen 5,2 miljoen ton in het vorig jaar. De omzet volgens de gekonsolideerde resultatenrekening, die de omzet van Cebeco-Handelsraad plus die van zijn meerderheidsdeelnemingen aangeeft, was onveranderd 3,2 miljard. De omzet van de Cebeco-Handelsraad- groep, waaronder begrepen de leden- koöperaties, Cebeco-Handelsraad en de deelnemingen, bedroeg evenals vorig jaar rond 4.8 miljard. Het jaar kon worden afgesloten met een winst na vennootschapsbelasting van 8,4 miljoen tegenover 9,8 miljoen in het vorige boekjaar. De baten daalden van 119 miljoen naar ƒ110 miljoen, de kosten daalden met bijna 4 miljoen tot 102 miljoen. Het Amerikaanse parlement heeft een wetswijziging aanvaard waar door het ministerie van landbouw is gerechtigd subsidie te verlenen op de export van in de V.S. geteelde aard appelen. Deze aanvulling op de "Farm Bill" stelt de subsidie niet verplicht, -maar er wordt bij het mi nisterie van landbouw op aange drongen door middel van subsidie de aardappelexport te bevorderen. Het is de bedoeling om hiermee het nadelig effekt van de subsidie op aardappelen uit Canada en de E.E.G. op te heffen. (Financial Times, 22-9-1981) Bij de afweging van de voors en tegens, die, om tot het besluit te ko men, heeft plaats gehad heeft ook een rol gespeeld dat een overigens klein aantal direkt belanghebbenden de blokverkleining als een teleur stelling ervaart. Het buiten de ruil verkaveling vallen van hun gronden behoeft echter niet in te houden, dat voor hen geen mogelijkheid aanwe zig is om tot kavelkoncentratie te komen. Kavelruil Hiervoor is n.l. in de ruilverkave- lingswet een artikel opgenomen dat vrijwillige kavelruil regelt. Hierbij verbinden zich drie of meer eigenaren om bepaalde hun toebe horende gronden samen te voegen en daarna op een bepaalde wijze te verkavelen en onder elkaar bij nota riële akte te verdelen. Steeds meer mensen gaan zich de laatste tijd bezighouden met het stel len van regels en beperkingen aan het gebruik van agrarische gronden. Op zich is het logisch en ook aanvaard baar dat in een dichtbevolkt land als het onze de schaarse faktor grond een zo optimaal mogelijke bestemming krijgt en dat ook boer en tuinder bij de uitoefening van hun bedrijf reke ning moeten houden met het alge meen belang. Dat betekent mijns in ziens inpassing in een voor ons land onmisbaar beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening; dat betekent ook dat we zuinig met het produktie- vermogen van de grond moeten om springen en dat bij de agrarische pro- duktie rekening wordt gehouden met anderen die leven en werken in de omgeving. Wat vandaag de dag even wel aan allerlei beperkende bepalin gen op de grondgebruiker afkomt, gaat duidelijk veel verder en wordt voor land- en tuinbouw meer en meer een belemmerende faktor. Niet alleen is het de voortdurende strijd om in de plannen Buitengebied van de gemeentes voldoende bewe gingsruimte voor de agrarische sek- tor over te houden; ook via allerlei wetgevingen in het kader van milieu, natuur en landschapsbehoud en lan dinrichting wordt de boer steeds meer in een keurslijf gedrongen. We vinden dat terug in de ontwerpen voor aanpassing van de Meststoffen wet, de struktuurschema's Natuur- en Landschapsbehoud en ook bij het struktuurschema Landinrichting. Wat dit laatste betreft vrees ik dat we in de richting gaan van een te sterke aandacht voor met name de herin richting (al of niet op basis van 40.000 ha) met de daarbij behorende uitvoe rige, tijdrovende procedure; terwijl de toch zo belangrijke stimulering van kleinere kultuurtechnische werken en ruilverkavelingen die een meer administratief karakter hebben, nau welijks aan bod komen. Wat dit laat ste betreft voel ik veel voor de verrui ming van de mogelijkheden die vrij willige kavelruil bieden kan, door bij voorbeeld een verkaveling via een ve reenvoudigde procedure op alle be trokkenen van toepassing te laten zijn, als 90% van de betrokken be- drijfsgenoten er voor is. Initiatieven voor kavelruil in welke vorm ook kunnen van de voorberei dingskommissie niet worden ver wacht. Wel bestaat de bereidheid om in voorkomende gevallen van kavelruil medewerking te verlenen, wanneer daarbij naast gronden buiten het ruilverkavelingsblok ook gronden die binnen dat blok zijn gelegen, zijn be trokken. Aanvragen voor kavelruil kunnen worden gericht tot de Hoofdinge- nieur-Direkteur voor de Bedrijfsont wikkeling, Westsingel 58, 4461 DM Goes. Een aanvraag dient vergezelt te gaan van een aanduiding welke gronden, eigenaren en gebruikers bij de ruil zijn betrokken. De meeste aandacht rondom het agrarisch grondgebruik heeft zich de laatste paar jaar toegespitst op de vraag of er een wet Vervreemding Landbouwgronden (tegenwoordig Wet agrarisch grondgebruik ge noemd) moet komen. Vorige week heeft het Landbouwschap van minis ter De Koning in dit kader een voor stel ontvangen omtrent de vast te stellen kriteria waaraan de aspirant koper/pachter zou moeten voldoen. De minister heeft zich daarbij be perkt tot aan de persoon gebonden kriteria wat opleiding en ervaring be treft. Gelukkig dus geen bedrijfsge bonden kriteria, zoals we vanuit het KNLC steeds hebben afgewezen. Me dunkt, dat met de nu voorgestelde kriteria best te leven valt. Al vraag ik mij wel af, of alle administratieve rompslomp waarmee we bij grondo- verdracht nu zullen worden gekon- fronteerd, wel opweegt tegen het voordeel van een evenwichtiger prijs ontwikkeling. Zeker nu voor heel wat gebieden een extra druk op de grond prijzen eerder nadeliger dan voorde liger effekten voor boeren en tuinders lijken op te leveren. Al met al zal er van de landbouworganisaties in de komende jarenfdoorlopend zeer veel aandacht voor alles wat er rondom hetagrarischgrondgebruikspeelt,wor- den gevraagd. Daarom ook is onlangs binnen de opzet vn het KNLC-sekre- tariaat een stap gezet in de richting van een beleidsmedewerker die zich op grondzaken specialiseert. Overi gens geeft op dit moment de toestand van veel landbouwgrond ook op ander gebied grote zorgen. Ik doel hiermee op de uitzonderlijk grote regenval, waarmee we gedurende de maand ok tober zijn gekonfronteerd. Eens te meer worden de risiko's van het boe renvak duidelijk. Vooral voor dege nen die nog een aantal kwetsbare ge wassen niet hebben kunnen oogsten (aardappelen, uien, bruine bonen, mais). Indien niet op korte termijn het weer omslaat, zullen we tot een inventarisatie moeten komen om een goede begeleiding mogelijk te maken van al die bedrijven, die door dit uit zonderlijke weer in problemen drei gen te komen. LUTEIJN In de praktijk als accountant en belastingkonsulent komt men steeds meer een andere vorm van samenleven tegen dan het traditionele hu welijk. In dit artikel wil ik enkele gevolgen van deze manier van sa menwonen aansnijden. In de wet is geen enkele bepaling te vinden die regels geeft voor deze woonvorm. De samenwoners zullen dus zelf hun onderlinge relatie moeten regelen. „Veelal zal dit mondeling gebeuren doch dit is zeker niet aan te bevelen. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 3