Uien: om te huilen Akkerbouw en veeteelt moeten eensgezind reageren op hervormingsvoorstellen Europees landbouwbeleid Sr-ïJï zuidelijke landbouw maatschappij Deze foto is illustratief voor de huidige situatie in onze agrarische sektor waar het de laatste oogstwerkzaamheden van dit jaar en het voorbereidende werk voor de volgende oogst betreft: de weersomstandigheden staan beide in de weg. Het weer zal op korte termijn sterk moeten verbeteren om ernstige schade te voorkomen. "D e Europese Commissie probeert duidelijk een wig te drijven tussen de akkerbouw en de veehouderij wanneer ze verklaart dat door de door haar beoogde lagere graanprijzen de produktiekosten voor de vee houderij verminderen en de problemen van de graan- substituten (graanvervangers) het meest efficiënt op gelost kunnen worden. Een verdeeld Nederlands standpunt zou de Commissie en enige lidstaten wel behoorlijk in de kaart spelen maar gezien onze bijzon dere positie in de EG als eksporterend land zullen we dat kost wat kost moeten voorkomen". Dit waarschuwend geluid liet de voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (de Z.L.M.), de heer A.J.G. Doeleman, maandag 2 november j.l. ho ren tijdens de ledenraadsvergadering van de Z.L.M. in de "Prins van Oranje" te Goes toen hij inging op de recent door de Europese Commissie voorgestelde wij zigingen in het EG-landbouwbeleid. "Laten we daarbij wel bedenken, zo voegde hij er aan toe, dat de rede nering van de Europese Commissie niet opgaat als zij zegt dat bij een prijsverlaging van de granen de inko mens van de kleinere graanproducenten daardoor minder zouden worden beïnvloed dan die van de grote bedrijven. Immers irr ons land wordt het graan niet als veevoer op het eigen bedrijf gebruikt". Het gaat om het resultaat Onaanvaardbaar D e heer Doeleman zei het zeer te betreuren dat de landbouw die met zijn tijd is meegegaan (vooral die in Nederland) met de recente plannen van de Europese Commissie op moet draaien voor andere EG-gebieden die de bakens niet tijdig hebben verzet. Een en ander blijkt immers uit het feit dat men in Brussel niet bereid is ekstra gelden boven de 1 BTW afdracht beschikbaar te stellen voor deze in ontwikkeling achtergebleven gebieden. Doeleman: Het is voor ons onbegrijpelijk, ergerlijk en vooral onaanvaardbaar dat de Europese Commissie door wat men noemt Bezinning op het Landbouwbeleid" met zulke onzinnige en onrealistische voorstellen komt. Overigens" zo merkte hij in dit verband nog op "los je daarmee het probleem niet op maar verplaats je het al leen maar. Daarbij komt ook nog" meende de Z.L.M.- voorzitter "dat het onmogelijk is alleen met een land- bouwstruktuurbeleid in achtergebleven gebieden de ontwikkeling op gang te brengen. Daar is een veel bre dere aanpak voor nodig en daarvoor zullen ook financiële middelen uit andere bronnen aangewend moeten wor den". Kwaliteit Solidariteit z. m VRIJDAG 6 NOVEMBER 1981 68e JAARGANG NO. 3606 land- en tuinbouwblad Gezien onze positie als exporterend land De Europese Commissie wil overigens niet alleen de prijs en produktie van graan maar ook die van andere agrari sche produkten beperken door middel van zogenaamde produktiedoelstellingen, daarbij rekening houdende met de vooruitzichten voor de komende vijf jaar. Het Brussels marktbeleid zal daardoor goedkoper worden en met de vrijkomende gelden wil men dan o.m. in ontwikkeling achtergebleven gebieden in met name het zuiden van de EG sociaal-ekonomisch op een hoger plan brengen. Maarten de Heer: De algemeen-sekretaris van het Landbouwschap, Drs. M.L. de Heer, was speciaal gevraagd om de ledenraad meer inzicht te verschaffen in%de taak en werkwijze van het Landbouwschap. Voorop staat dat het Landbouwschap een samenwerkingsorgaan is tussen werkgevers en werknemers en als zodanig als spreekbuis fungeert van de georganiseerde land- en tuinbouw. Bij die werkwijze zijn er 3 niveau's te onderscheiden: regionaal, landelijk en internatio naal. Het zwaartepunt ligt vooral op het landelijke niveau waar bij voorbeeld met tal van departementen en andere instellingen kontakten worden onderhouden. De Heer vertelde daarbij en passant dat in de voor liggende landbouwbegroting zijns inziens het funda mentele drieluik onderzoek, onderwijs en voorlich ting redelijk overeind is gebleven. De grote verliezen in die begroting zijn het O. en S.-fonds en de Grondbank, welke laatste door De Heer gekenmerkt werd als "een loterij". De algemeen-sekreta- ris van het Landbouw schap ging voorts nog in op de maandelijkse bespreking tussen de Minister van Land bouw en het Land bouwschap, de kontak ten met de koöperaties en met de 3 CLO. De uitwerking van het be leid gebeurt door het sekretariaat dat zo'n 130 mannen en vrou wen sterk is. Vooral ook de wetgeving eist zeer veel voorbereiding en aandacht. Steeds wordt geprobeerd de voortgang van de agra rische bedrijfsontwik keling daarbij veilig te Drs. M. L. de Heer stellen. Tot slot van dit eerste gedeelte van zijn inleiding ging Drs. De Heer nog in op de internationale werkzaamheden van het Landbouwschap die zich ook uitstrekken tot buiten het E.E.G.-verband, zoals bij voorbeeld ten aanzien van de wereldvoedselsituatie. Bij al deze werkzaamheden is de vertrouwensband tussen de boeren en tuinders aan de basis en de uitvoerders van het beleid van doorslagge vend belang. Vervolg op pag. 10 V oorzitter Doeleman zei verheugd te zijn over het feit dat de eksport van o.m. aardappelen en uien goed loopt. Wel stelde hij dat we als ondernemers alles in het werk zullen moeten stellen om de kwaliteit van onze produkten zo hoog mogelijk op te voeren. Daarbij onderschreef hij graag het standpunt van de Akkerbouwkommissie van de Z.L.M. waar het de noodzaak betreft om de opgestelde algemene voorwaarden voor uitbetaling naar kwaliteit van konsumptieaardappelen verplicht te stellen voor het gehele bedrijfsleven. Kwaliteitsuitbetaling die hij ook bij zonder urgent zei te vinden voor de uien. "Ook de afze torganisaties, zowel koöperatief als van de handel, zullen niet te lichtvaardig met kwaliteitseisen om mogen sprin gen. Kontrole op kwaliteit bij de aflevering op zowel de eksportmarkt als de binnenlandse markt dient nauwlet tend plaats te vinden", zo stelde hij. D e heer Doeleman ging in zijn toespraak tot de leden raad ook in op de huidige weersomstandigheden die een voortgang van de werkzaamheden op het veld al weken lang onmogelijk hebben gemaakt. Vooral voor de witlof en de gladiolen wordt het de hoogste tijd dat het weer verbetert. Dat geldt ook voor de oogst van de nog in de grond zittende aardappelen en uien en de inzaai van wintertarwe. Wanneer de weersomstandigheden op kor te termijn ten gunste keren dan kan, zo zei hij, de schade nog beperkt blijven. Wel onderstrepen deze omstandig heden nog eens weer hoe kwetsbaar een agrarisch bedrijf is en aan welke geestelijke spanningen men vaak bloot staat. "De huidige situatie in de Land- en Tuinbouw vraagt om solidariteit. We zullen elkaar", zo benadrukte de Z.L.M .-voorzitter, "steeds meer nodig hebben om on ze belangen te verdedigen. Ook de Z.L.M. mag de belangenbehartiging niet alleen aan enkele bestuurs leden overlaten. De andere leden, waaronder de jon ge (toekomstige) ondernemers zullen zoveel mogelijk aktief mee moeten doen aan het bestuurlijk en orga nisatorisch werk". Vervolg op pag. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1