VIIO It ml YltOIIW VOOR JONG EN HEEL |W| JONG W Kaderkursus kreativiteitsbevordering werken met groepen CEA en Werkgroep Plattelandsvrouwen in Lissabon A Is er gesproken wordt ovei emancipatie, dan denkt men aan: il bant Gemarineerde en gebraden schapebout speciaal i onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond m I van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegem, Anna Mariaweg 1,4494 PB Geersdijk. Zonnig en warm Portugal was het land waar de jaarlijkse Algemene Vergadering van de Europese bundeling van Landbouworganisaties, CEA, enkele weken geleden plaatsvond. Voorafgaande aan deze vergadering was de samenkomst van afgevaardigden van Europese plattelandsvrou wenorganisaties; deze werkgroep vergadert steeds in het weekend vóór de CEA-vergadering, om geen onnodige reiskosten te maken. Voor het eerst konden we een Portugese deelneemster verwelkomen. In Portugal bestaat (nog) geen organisatie van plattelandsvrouwen of boerinnen, maar er is een kans dat die er binnen afzienbare tijd zal komen. Werkgroep Plattelandsvrouwen Als thema kozen we vorig jaar "Part nerschap in het gezinsbedrijF', als suggestie door de Nederlandse leden naar voren gebracht. Gezamenlijk maakten wij in Nederland een vra genlijst, waarin de juridische, ekono- mische en sociale aspekten van het partnerschap tot uiting kwamen. "Welke problemen bestaan in uw land ten aanzien van eventuele rechtsongelijkheid tussen man en vrouw als partners in een onderne ming". "Kunnen man en vrouw bei-1 de het bedrijf vertegenwoordigen?". "Zou in uw land het gezinsbedrijf kunnen voortbestaan zonder de be reidheid van de vrouw haar bijdrage te leveren". Wij verstonden onder "arbeid" zo wel geestelijke als lichamelijke ar beid. Ook inkomsten van de vrouw, buiten het bedrijf verworven en daarna ingebracht telden we mee. "Hoe kan de vrouw, zelf en door haar organisatie, invloed uitoefenen op de bevordering van een gelijk waardig partnerschap"? Wij noemen hier niet alle vragen, maar geven slechts een paar voorbeelden. Helaas kwamen niet uit alle landen ant woorden binnen. Duitsland, Frank rijk, Nederland, Zweden, Finland, Oostenrijk, België en Zwitserland reageerden. Algemeen was men van mening dat een agrarisch gezinsbedrijf niet of slecht uitgeoefend kan worden zon der dat de vrouw erbij betrokken is. Duitsland geeft zelfs aan dat 36% van alle werkzaamheden door de vrouw worden uitgevoerd. Grote verande ringen vonden plaats in Zwitserland. Huwelijksgoederenrecht, erfrecht en verouderde patriarchale regelingen werden daar afgelopen zomer ingrij pend gewijzigd, zodat ook daar nu meer gelijkwaardigheid van man en vrouw bestaat. Ook de Zwitserse boerin werkt veel op het bedrijf, neemt vaak 50% van het werk voor haar rekening, waarbij dan uiteraard ook nog de huishoudelijke arbeid komt. In Zweden lijkt de volkomen gelijkwaardigheid bereikt. Veel boe rinnen willen lid worden van een landbouworganisatie. Ook in België veranderde men de huwelijkswetge ving, waardoor de positie van de vrouw sterk verbeterde. Onze Zweedse kollega bepleitte op name van mannen bij de Platte landsvrouwen. Wensen Goede scholingsmogelijkheden en voorlichting voor bedrijf en huishou ding werden door velen als noodza kelijk gezien. Goede informatie en voorlichting over huwelijksgoederen- recht en erfrecht werden vaak ge noemd. Finland verzuchtte: "waarom wordt in de landbouwtechniek niet meer rekening gehouden met vrou welijke arbeidskrachten? Lasten (zakken) zijn vaak te zwaar en ver oorzaken rugklachten". Invloed Natuurlijk kunnen vrouwen invloed uitoefenen om hun positie te verbe teren. Plattelandsvrou wenorganisa- ties doen veel aan vorming en scho ling, werken emancipatiebevorde-- rend en vergroten het zelfbewustzijn. Ook boerinnen en tuindersvrouwen kunnen invloed uitoefenen op deze programma's. In landbouworganisa ties blijken steeds meer vrouwen als lid of gezinslid aktief te zijn. Door in het gezin partnerschap daadwerke lijk uit te oefenen is er zeker invloed op kinderen, die ervaren dat gelijk waardigheid bestaanbaar en ver kiesbaar is. Naar Kopenhagen De volgende vergadering zal plaats vinden in Kopenhagen, eind sep tember 1982. Het thema van de werkgroep vrouwen zal dan zijn: Kinderboeken over Gehandicapten Hoor je me niet Hans Henkes, uitg. Ploegsma De Krokodillenbende Max von der Grün, uitg. Fontein Vechten voor een veldje Corrie Hafkamp, uitg. Van Holkema Warendorf Het wereldje van Beer Ligthart Jaap ter Haar, uitg. Van Holkema Warendorf Het licht in je ogen An Rutgers van der Loeff, uit. Ploegsma Mijn Timmetje Simone Schell, uitg. Deltos Elsevier. Deze zes boeken, hoe verschillend ook, heb ik uitgezocht omdat ze twee dingen gemeen hebben. Op de eerste plaats is een van de hoofdpersonen een gehandicapt kind. Op de tweede plaats - en dat is meteen de belang rijkste reden - zijn deze gehandicapte kinderen niet zielig. Het is natuurlijk niet zo leuk om gehandicapt te zijn, maar daarom ben je niet iemand waarmee je omgeving extra medelij den moet hebben, je bent daarom niet minder. Vijf van de zes boeken zijn al wat ouder. Het zesde boek verscheen be,- gin van dit jaar. In dit boek staan, net als in een strip, zgn. "balloons": tekstballonnen. Maar, zoals het Ne derlandse woord al zegt, daar hoort tekst in te staan. In de ballonnetjes in dit boek staat niets. En dat is niet toevallig. Dovè kinderen maken dat altijd mee: ze zien wel dat ieman4 wat zegt, maar ze hóren niets. Dat is hetzelfde als lege tekstballonnetjes in een strip. Hoor je me niet, is een boek voor dove en horende kinderen. Via tekst, tekeningen en gebarentaal kun je het boek lezen. In de krokodillenbende speelt een li chamelijk gehandicapte jongen een van de hoofdrollen. Niet alleen als Film maar ook als boek is "De Kro kodillenbende" de moeite waard. Die gehandicapte jongen heet Koen. Hij zit in een rolstoel. Hij redt zich daarmee best. Maar hij is wat alleen. Opleiding en bijscholing voor agra rische vrouwen. Op 16 oktober werd de 33e Algemene CEA Vergadering na aanvaarding van alle resoluties gesloten. Een bijeenkomst als deze heeft zake lijk misschien niet zoveel te beteke nen als bijvoorbeeld COPA-vergade- ringen, waar "zaken worden gedaan". Toch is het goed ook buiten EG-ver- band elkaar als vrije Europeanen te ontmoeten en van gedachten te wis selen. G. de Lange Door de kennismaking met Dries verandert dat. Dries haalt Koen bij de""kfoködiIleh", die eerst niet zo veel zin in hem hebben. Het belang rijkste in dit boek is, dat Koen geak- septeerd wordt en lid wordt van de bende. Dat die bende merkt dat hij, ook al zit hij in een rolstoel, een even goede kameraad is als de anderen. In Vechten voor een veldje, is ook al een jongen de gehandicapte. Ronald, alias Slimmie, heeft een fladderde- watskiepoot, een beugelbeen, een sleepbeen. Zijn ouders, zijn zusje en hij verhuizen van de stad naar een dorp. Daar is alles wennen: een nieuwe school, een nieuw huis, nieu we vrienden. De volgende twee boeken gaan alle bei over een jongen die door een on geluk aan zijn ogen gewond raakt. Beer Ligthart wordt blind, Kees uit Het licht in je ogen wordt slecht ziend. Allebei gaan ze naar een in ternaat. Beer pas aan het einde van het boek. Kees al veel eerder. Hierbij is het goed te bedenken dat tegen woordig de mogelijkheden om als blinde of slechtziende thuis te blijven wonen en op school aangepast on derwijs te volgen, groter zijn dan in de tijd dat deze boeken werden ge schreven. Beide jongens moeten leren na hun ongeluk met hun handicap om te gaan. Ze moeten braille leren, zelf standig leren lopen, e.d. Maar daar mee houdt eigenlijk de overeen komst tussen de boeken op. "Mijn Timmetje" gaat over een niet alledaagse vriendschap. Tim is gees telijk gehandicapt. Lidia is zijn vriendin. Vooral over geestelijk ge handicapten wordt erg medelijdend gepraat. Zoals een paar dames in "Mijn Timmetje" zeggen: "Ach, wat een stakkerdje". Lidia vindt Tim metje geen stakkerdje. Dat komt omdat ze hem aksepteert zoals hij is. Ook als haar moeder zich niet zo aardig over hun vriendschap uitlaat, omdat Timmetje "toch niets terug kan zeggen", protesteert Lidia. Ze zegt: "Timmetje kan wel praten, maar jullie zijn te stom om het te horen". (Gedeelten uit een artikel van Annet van Betuwe, uit Unicef Nieuws.) Bij voldoende deelname organiseert het "Zeeuws Instituut Kunstzinnige Vorming" weer een kaderkursus kreativiteitsbevordering. Het Z.I.K.V. heeft eerder 2 kader- kursussen georganiseerd, waarvan 1 groep nu êên jaar binnen de organi saties kleine kursussen of avonden verzorgen. De 2e groep is nu aan het werk tij dens 5 terugkomdagen die na de ka derkursus georganiseerd worden. Dit om na te gaan hoe men de ka derkursus heeft ervaren en wat het in de praktijk betekent. De kaderkursus wordt in samenwer king met een landelijke begelei dingskommissie opgezet voor vrou wen die aangesloten zijn bij vrouwe norganisaties en die vrijwillig willen werken met kreativiteitsgroepen. De informatiedag wordt georgani seerd op 13 november a.s. in de af deling Goes van het Z.I.K.V. gebouw "de Villa", v.d. Spiegelstraat 4. Aanmelding en informatie wordt gegeven bij ons instituut in Middel burg tussen 13.30 en 16.00 uur. Tele foon 01180 - 28095 of bij de stafdo cente Annelies Soet - telefoon 01179 - 1787. Nadat de aanmeldingen zijn ont vangen zal elke deelneemster een programma worden toegezonden. De infodag is gratis en duurt van 10 tot 16.00 uur. In de pauze zal er een eenvoudige lunch aangeboden worden. Op de infodag zal er ge werkt worden met beeldende mid delen, materialen en gespreksgroe pen, waardoor u kennis kunt maken met de manier van werken, zoals dit ook tijdens de kaderkursus gebeurd. U kunt kennis maken met de oud- kursisten en een afgevaardigde van de landelijke begeleidingskommis sie. Mevr. Boom is êên van de leden van de bond van plattelandsvrouwen, die een kaderkursus volgde. Hier kunt U iets lezen over haar ervaring. Het schaap is, net als de koe een voor ons nuttig dier dat over de hele wereld bekend is en geteelt wordt. Zelfs bij het lezen van de bijbelse verhalen blijkt hoe belangrijk het schaap wel was voor de levensstan daard van toen. Ook in deze tijd is het schaap echter nog een "ijzer- sterk" dier; denk maar aan de ver schillende wolprodukten en vooral ook de melk die de onmisbare grondstof levert voor de diverse heerlijke soorten schapekaas. Maar ook het vlees is een niet te ver waarlozen zaak voor de konsumptie. Het wordt hier in Nederland mis schien niet zoveel gekonsumeerd als in ons buurland Engeland maar me de door onze gastarbeiders is het schapevlees ook hier bijzonder pop ulair. Het vlees is bijzonder mals, heeft een pittige smaak en geur, is bruinrood van kleur en licht verteer baar. Dan nu een keus uit de vele varian ten op het thema lams- en schape vlees: gemarineerde en gebraden schape bout speciaal. Koop een schapebout voor 4 a 5 personen van 1 16 2 kg en laat het heupbeen uit de bout verwijderen. Maak nu een marinade van: 1 liter rode wijn, 3 dl. azijn, 2 dl. plantaar dige olie, 2 grote, Fijngesneden uien, 20 30 gr. Fijngesneden selderijste len, 3 ons grofgesneden champig nons, 2 Vz ons mager, in dobbelstenen - mannen en vrouwen gelijke rechten op het werk;gelijke belo ning - vrouwen en mannen gelijke be handeling bij overheid e.d. Toch geldt dit niet alleen op die ter reinen van het maatschappelijk leven: het leefpatroon van man en vrouw is nog meer een kultureel ge geven. Op deze kursus leer je een andere waarde toekennen aan kreativiteits- ontwikkeling. Je maakt er leuke dingen (die de ene keer voor jezelf goed zijn en de an dere keer minder). Maar, wat belangrijker is, je leert je zelf beter kennen! De kunstzinnige technieken zijn niet het DOEL (in de geest van 'dit is het mooiste of dat is het beste') maar het is MIDDEL geworden, om te weten, wie en wat je bent en dat heeft een uitwerking op de groep. Je neemt elkaar zoals je bent en je leert van elkaar. Want leren is nooit éénrichtingsverkeer, maar gaat naar twee of meer richtingen. Na iedere kursusdag kom je vól in drukken thuis en zo ben je spelen derwijs OP ZOEK NAAR JEZELF en als je het aandurft om kursussen te geven, bok OP ZOEK NAAR DE ANDER. Wij hebben in deze vrij harde wereld, waarin wij leven, behoefte aan deze "gekaderde" mensen. Dus, kom naar de informatiedag: vrijdag 13 noveer a.s. Je leert dus omgaan met elkaar en met groepen, theoretisch en prak tisch en de bedoeling is, dat je de ideeën en kennis doorgeeft! Coks Boom-van der Burg, Brouwers haven gesneden rookspek, 2 geperste teent jes knoflook, wat grofgemalen pe perkorrels, 4 5 gemalen kruidnage len, 5 k 6 jeneverbessen, iets thijm en Vi dl. sojasaus. Vermeng de marinade goed en laat de bout hierin 24 uur marineren (nu en dan keren). Na het marineren het vlees eruit ne men, goed afdrogen en inwrijven met peper en zout. Braad de bout in 250 gram roomboter licht bruin aan in een goed passende pan. Voeg er de marinade aan toe en braad hem on der voortdurende bedruipen in de oven net gaar. De braadtijd per !6 kilo is 25 k 30 min. Maak tenslotte de jus af met 1 lA dl room en wat mai- zena. Snij de bout in niet al te dikke plak ken en dresseer ze op een schaal en bedek het vlees met de afgemaakte saus. Garnituren o.a. rode of savooi- je kool, witte boontjes, bleekselderij, koolrabi en spruitjes, en als aardap pelen kunt u puree of fondantaar dappelen proberen. Maak de fondant-aardappelen als vol9t: snij wat grote aardappelen overlangs in vieren en fatsoeneert ze in de vorm van een schuitjes. Maak ze gaar in een goede vleesbouillon. Als de aardappelen gaar zijn moet de bouillon volledig in de aardappelen zijn opgenomen. Serveer ze goed warm en strooi er, indien voorradig wat versgehakte kervel over. Van der Vliet 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 19