Het Autotron in Drunen is uitgebreid met een body building tractor en een kinderspeelboerderij Nieuwe Infotitel over energie H et museum heeft een grote film zaal waar doorlopend films worden vertoond over alles wat met de auto te maken heeft. In het museum vindt 'de bezoeker veel audiovisuele pre sentatie. Voor de jeugd heeft het museum veel leuke dingetjes in pet to: zelf een puzzel maken in het puzzel-sprookjeshuis, een puzzel die bij de uitgang gratis gestansd en ver pakt wordt. Tegenover het puzzel huis ligt een mini-racecircuit waar jonge bezoekers zelf de miniatuur autootjes over banen mogen bestu ren vanuit vier oude auto's. Ook aan de ontwerper van het gebouw is aandacht besteed. Naast audiovisue le presentatie over leven en werk van de beroemde kunstenaar Anton Pieck zijn er in het restaurant tachtig D RUNEN - Een trekker is een niet meer weg te denken werktuig in onze landbouw. Een beetje boer heeft toch zeker zo'n kolos op wielen op stal staan. Wat minder bekend zijn de supertrekkers. Dat zijn tot krachtpatsers omgebouwde landbouwtraktoren waarmee vanaf 1977 wedstrijden worden gehouden onder toezicht van de Nederlandse Trekkers-Trekorganisatie. D e nieuwe kinderspeelboerderij is een bijzonder leuke kombinatie van speeltuin en kinderboerderij waar de kinderen via loopbruggen, klimrek- ken en doorkruiphuisjes bij de dieren kunnen komen. Het geheel is van Finse makelij en opgebouwd uit ste vig hout. De kinderspeelboerderij is gemaakt op de grootste binnenplaats van het Drunense automobielmu seum. Ze bestaat uit twee delen: het appartement waar de kleinere boer derijdieren een fijn onderkomen hebben: Konijnen, cavia's, geiten en kippen wonen hier eendrachtig sa men (zie foto). In het andere appar tement huizen een hangbuikzwijn, een kalf en een schaap met twee dartele dochters. De kippen en ko nijnen mogen ook vrij rondlopen op de binnenplaats. Zo kan het gebeu ren dat er plotseling een trotse hen met haar kuikens onder een oldtimer vandaan komt. Het troeteldier van de kinderspeelboerderij is de eend Truus een bijzonder eigenwijs, mal dier dat zich niets van mensenregels aantrekt en als een kloek over de hennenhuishouding waakt. Wie als hen ruzie maakt, krijgt met deze gei A Is attraktie van tijdelijke aard heeft het Autotron voor 1981 een heel opvallende seizoententoonstel ling die loopt tot begin oktober. Deze unieke expositie heeft als thema ',Denk mee over het bouwen van een Het Brabantse automohielmuseum schenkt ruimschoots aandacht aan kleine boerderijdieren Attrakties Body Building tractor K i nderspeel boerderij Expositie Seizoententoonstelling zuinige auto". Publiek en professio nals geven met meer dan honderd inzendingen hun visie op het heden en de toekomst van zuinig rijdende auto's. De inzendingen van de pro fessionals hebben betrekking op het De body building tractor White Horse II weegt ruim vijf ton. voertuig zelf; de brandstof, het on derhoud, rijgedrag en de omgeving. De inzendingen van het publiek zijn onderverdeeld in de kategoriën: ontwerpen, uitvindingen en tips. Deze tentoonstelling geeft objektieve informatie over zuinige auto's en le vert een bijdrage aan het bewust wordingsproces met betrekking tot de noodzaak van het verantwoord gebruik maken van brandstof. Met dit initiatief van het Drunense Auto tron is het de eerste keer in Neder land dat een groot publiek de gele genheid krijgt om objektief en breedvoerig kennis te nemen van de ontwikkelingen op het gebied van de zuinige auto. Ook de zuinigste auto ter wereld, een Mercedes die op een liter brandstof 970 km rijdt, is op deze tentoonstelling aanwezig. originele aquarellen en tekeningen tentoongesteld. In dit restaurant treft de bezoeker ook een grote expositie nummerborden aan. Kortom, dit Brabantse museum biedt voor elk wat wils aan en geeft ruimschoots de mogelijkheid tot ak- tieve en passieve binnen- en buiten- rekreatie. En wie dan toch in Drunen is, kan tijdens het "dagje uit" mis schien ook een kijkje in de prachtige omgeving nemen. Het Autotron ligt namelijk aan de rand van de Loonse en Drunense duinen, een uniek na tuurgebied dat ook wel Europa's grootste zandbak wordt genoemd door de uitgestrektheid, ongerept heid en prachtige stuifduinen. In de krant van het museum, de Au- totoeriscoop, is een uitgebreide om schrijving opgenomen van de bijzon der mooie natuurgebieden vlakbij het museum: de duinen, de wielen, de Roeivijver, het Land van Heusden en Altena met haar polderweggetjes en molens Drunen ligt vrij kort onder de rook van 's Hertogenbosch. Vanuit deze plaats èn vanuit Waalwijk en Tilburg is er een prima busverbinding naar het museum. Het Autotron is het hele jaar door tijdens de weekenden geo pend van 's morgens elf tot 's avonds zes uur. In de maanden juni, juli en augustus us het museum door de weeks dagelijks open van tien tot zes uur. In het voor- en naseizoen is het museum uitsluitend op maandags ge sloten. De entreeprijs voor kinderen tot veertien jaar is vier gulden, voor 65-plussers vijf gulden en voor perso nen vanaf veertien jaar zeven gulden. Alle attrakties zijn in deze prijs be grepen. Géke v.d. Merwe In de kinderspeelboerderij is het prettig toeven voor dieren en kinderen. Aan de permanente expositie van het automobielmuseum Autotron in het Brabantse Drunen is kort geleden zo'n body building tractor toegevoegd. Dit grootste automobielmuseum van Europa heeft nog een nieuwe attraktie: een kinderspeelboerderij. Hier is sprake van een voor Nederland unieke kombinatie van kinder boerderij en speeltuin, waarin boerderijdieren een fijn onderkomen hebben en kinderen heerlijk kunnen ronddartelen, klimmen, glijden en klauteren en tussen de bedrijven door de dieren aanhalen. H et bouwen van supertrekkers in Nederland is voortgekomen uit de Amerikaanse sport tractor puiling. Een wedstrijdsport waarin met op gevoerde tractoren gewichten tot 27 ton worden getrokken over een zandbaan van honderd meter. Deze supertrekkers wegen soms wel 5.000 kg, ze hebben een motorvermogen tot 600 pk en een versnellingsbak met soms meer dan 50 schakelkom- binaties. In Nederland zijn deze su pertrekkers onderverdeeld in drie klassen, variërend van 3.200 tot 5.600 kg. Sinds 1977 worden in ons land met deze tot krachtpatsers omge bouwde landbouwtrekkers wedstrij den gehouden. De supertrekker die in het Autotron staat opgesteld, is de White Horse II, een kolos die in 1979 werd uitgeroepen tot Europees kam pioen in de klasse tot 5.500 kg. Een imposant gevaarte dat zelfs stil staand een machtige indruk maakt. nige eend te maken. Vlakbij deze kinderspeelboerderij is in samen werking met Veilig Verkeer Neder land een verkeerstuin gemaakt, waar de wat oudere kinderen ervaringen kunnen opdoen voor deelname aan het verkeer. De trapauto's zijn voor zien van veiligheidsgordels. Geble ken is dat deze nieuwe verkeerstuin voor de kippen een ideaal broedter- rein is. Regelmatig worden er tussen de struiken kuikens geboren. Tussen de kinderspeelboerderij en de ver keerstuin is een terras gemaakt waar jong en oud de kans krijgen even uit te blazen. I edere bezoeker krijgt bij binnen komst een krant uitgereikt die is op gemaakt in de stijl van de jaren twintig, toen de wagens, die we nu oldtimers noemen, nog over 's He renwegen toerden. De 250 oldtimers die dit museum rijk is, staan over zichtelijk opgesteld in een gebouw dat tien jaar geleden ontworpen werd door de bekende Nederlandse schilder-tekenaar Anton Pieck. Een nostalgische entourage voor al die fraai gerestaureerde automobielen uit grootvaders en overgrootvaders tijd. Deze auto's zijn gegroepeerd naar land en merk. Er zijn bordjes geplaatst met korte, duidelijke infor maties. Deze informatiepanelen ver tellen de geschiedenis van de geëx poseerde merken en lichten de ont wikkeling toe van de automobiel- produktie. Heel interessant. De old timers worden afgewisseld door een grote brandweerafdeling en een boek van de rijkspolitie, beide in de zelfde oude stijl opgezet. De dyna mische expositie spreekt nog veel meer aan, nu er dit jaar 36 poppen bij de auto's zijn geplaatst, gekleed in de mode van de jaren twintig. Deftige freules en keurig in het pak zittende jonkers staan klaar voor een ritje. In de agrarische sektor wordt al geëxperimenteerd met het gebruik van zonne-energie. Hier de zonnekollektoren in het schuurdak van het proefbedrijf van het IMAG, het Instituut voor Mechanisatie Arbeid en Gebouwen. In de reeks Infotitels is weer een nieuw deeltje verschenen: Energie en de agrarische sektor. In principe levert de zon voor alle aardbewoners energie genoeg. Ook in de toekomst nog, want zij kan miljarden jaren mee. Hoe komt het dan, dat wij mensen in grote delen van de wereld met een energieprobleem te kampen hebben? De reden is dat het ge bruik van zonne-energie nog in de kinderschoenen staat. We putten voor een belangrijk deel van onze ekonomie en techniek nu grotendeels uit de zgn. fossiele brandstoffen: steenkolen, olie, aardgas vooral. En die brand stoffen zijn we in een snel tempo aan het opsouperen. Daarnaast gebruiken we ook, zij het toch wel veel minder, waterkrachtenergie en kernenergie, de meest omstre den energiebron van dit moment. In deze Infotitel vindt u informa tie over het energieverbruik in de landbouw en de agrarische in dustrie, leest u wie de grootste energieverbruikers zijn in de agrarische sektor en wordt iets vertelt over besparingen. Ook de Bio-energie en de taak van de overheid bij dit alles komt hier aan de orde. In de agrarische sektor wordt al geëxperimenteerd met het gebruik van zonne-energie. Hier de Zonne kollektoren In het schuurdak van het proefbedrijf van het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 13