oersterke motor... E D O 05 g D Presentatie Nederlands pootgoed is er niet op vooruit gegaan! KALENDER VOOR HET HOUDEN VAN SCHAPEN CC NIEUWE PLOEG? ZEKER WETEN! C 5 2 O O cc Reorganisatie-Generaal Landinrichting, Grond- en Bosbeheer N Interesse? Kom 'm bekijken of vraag uitvoerige informatie. Demonstratie op uw bedrijf mogelijk. Boeke-Heesters b.v. J. Weyermanweg 19 4462 GB GOES Tel.: 01100 -12520 Ook dat heeft 'n Lamborghini in zich. Elke Lamborghini-trekker is een krachtpatser. Met een grondig geteste 3-4-5 of 6-cilinder motor. Geruisarm Luchtgekoeld. Eén brok moderne techniek waarop u jarenlang kunt vertrouwea Zoals op de komplete Lamborghini Er zijn 10 typen, van 35 tot 126 pk Stuk voor stuk betaalbaar. Nieuwsgierig? Bel vandaag nog voor dokumentatie. Kontröle wordt verscherpt Presentatie Tenslotte Kverneland wentelploegen, topkwaliteit uit Europa's grootste ploegenfabriek. Modern, stabiel en staalsterk veroveren ze Nederland stormen derhand. Ploegen probleemloos in elke grondsoort. Gebruikers roemen de gemakkelijke afstelling en uitstekende grondlegging. Hoge staalkwaliteit waarborgt zeer lange levensduur. Unieke konstruktie maakt uitbreiding altijd mogelijk. Nu ook leverbaar in 18" uitvoering. En... een Kverneland kost niet meer dan een gewone ploeg! Cehave nv Werrilaan 67 '8 Heerenhoek Telefoon 01105-2152 Cehave nv Fred. Hendrikstraat 60 Lams waarde Telefoon 01142-380 Cehave nv Langestraat 46 Oostburg Telefoon 01170 - 2177 Cehave nv Antwerpsestraatweg 48 Hoogerheide Telefoon 01646 - 3350 O ■u CL ui Door de diverse keuringsdiensten van de NAK zijn in de afgelopen weken circulaires verzonden naar de aangeslotenen, waarin aandacht gevraagd wordt voor verscherpte kontröle bij inspekties op partij en het tijdstip van afleveren. Bij niet iedereen is dit even goed overgekomen. Het machinaal naaien heeft in enkele jaren tijds snelle ingang gevon den in de pootgoedsektor. Zowel in de centrale sorteerfoedrijven als op de bedrijven van de individuele pootgoedtelers is deze methode van "verzegelen" niet meer weg te denken. Maar met deze methode is de plom beertang uit handen van de NAK- kontroleur weg genomen en over handigd aan de teler, of aan het handelsbedrijf. Dat is een zeer prin cipiële beslissing geweest. De ve rantwoordelijkheid van de teler is daarmee aanzienlijk vergroot en de kontrole-mogelijkheid van de kon- troleur aanmerkelijk belemmerd. Dit temeer, doordat de sorteersystemen nogal zijn gemoderniseerd. Eigenlijk was het oude plombeersysteem een belemmering voor verdere automa tisering. De NAK heeft destijds dui delijk mee willen werken om de "flessenhals" uit de sorteerlijn weg te halen. Het sorteren, vooral ook op de boer derij, heeft een duidelijke kapaci- teitsvergroting ten gevolge gehad. Ik denk daarbij vooral aan het gebruik van heftruck met pallets. Voor de te ler van pootgoed een duidelijke ver betering. Helaas moeten we na enkele jaren konstateren dat de presentatie van het pootgoed aan de afnemers er niet op vooruit gegaan is. Voor eerst moest de afnemer in bui ten- en binnenland even wennen aan de dichtgenaaide zakken, 't Is voor de meesten niet gemakkelijk om de zak te openen, zonder schade toe te brengen aan de zak. Het is lang niet iedereen gegeven om de draad op de juiste wijze los te maken. Veelal komt het mes eraan te pas, met alle gevolgen vandien voor de zak. Maar daar is memop ingespeeld geraakt. Veel erger is echter het toenemend aantal klachten over het slordig le zen, over de presentatie van de aardappeloogst. 1980 was een jaar met tamelijk veel uitval. En als er veel in zit, dan blijft er als regel ook meer achter, ook na zorgvuldig le zen. Nogal wat partijen kwamen op het randje van goedkeuring, hetgeen tot een groot aantal klachten, op merkingen geleid heeft. De totale presentatie kwam daarbij in het ge ding. Ook de NAK heeft zich, na bezin ning, dit aangetrokken en de kon- trole verscherpt, aangepast. Zoals dat dan meestal gaat zijn maatregelen die na een bepaald jaar genomen worden eeh volgend jaar minder urgent. Zoals het pootgoed zich nu laat aanzien, ziet dit er aan merkelijk beter uit, dan we de laatste jaren gewend waren. Veel partijen zijn om zo te zeggen een lust voor het oog. Dit zal stellig het aantal klach ten beperken en de presentatie weer Nederland-waardig maken. Dit voorjaar heb ik er ook een arti keltje aan gewijd. Dat is niet door iedereen in dank afgenomen in te lerskringen. Voor het overgrote deel van de telers is het een eer om hun afnemers netjes te bedienen. Een nette schone zak, het handelsmerk naar boven, met als inhoud mooie gave-knollen. Een klein aantal telers tilt daar minder zwaar aan. Zij kun nen daarmee onze naam en faam in diskrediet brengen. A. Vermeer Nadat de runderen zijn opgestald, is er op de verlaten weiden in de meeste gevallen nog voldoende gras voor een koppel schapen aanwezig. In dit jaarge tijde kunnen de schapen zonder extra kosten worden gehouden en zij zorgen tevens voor het opruimen van het overtollige gras, zodat de weide in een betere konditie de winter in gaat. Leverbot Gelet op de vrij natte zomer is er kans op leverbot. Een behandeling daartegen is vrijwel zeker noodzake lijk bij dieren, die geweid zijn op percelen met lage oevers langs plas sen of kwelplaatsen, langs dijken of kaden of op plaatsen waar het door slechte ontwatering drassig is geb leven. In deze situaties is het beter om al in oktober tot behandeling over te gaan en deze maandelijks te herhalen. Het is raadzaam in dit ge val de dierenarts of Gezondheids dienst voor Dieren te raadplegen. M aagdarmwonnen Hangt de besmetting van leverbot samen met de regenval in de zomer, maagdarmwormen daarentegen kunnen de lammeren evengoed in droge zomers besmetten. Het is daarom verstandig, de lammeren (overhouders) voor de winter een wormmiddel te geven. Het "Bloed" Het "Bloed" komt vooral voor bij snel groeiende lammeren van 5 tot 12 weken. De ziekte wordt gekenmerkt door het bijzonder snelle verloop. Voorkomen van deze bakterieziekte is mogelijk door het tijdig inenten van de moederschapen. Hiervoor is een dubbele enting nodig, met een tussenperiode van 8 weken, waarvan de laatste enting, 2 weken voor het werpen van de.lammeren. Schapen, die al eerder zijn geënt, hoeven nog maar één keer voor het werpen van de lammeren worden behandeld. De provinciale organisatie van het Direktoraat-Generaal Lagrobo is onderwerp van beraad geweest. Dit vloeide voort uit een groeiende behoefte de verantwoordelijkheden van het Ministerie van Landbouw en van het Ministerie van C.R.M. met betrekking tot de taken van het Staatsbosbeheer in onderling overleg binnen en tussen de diensten van het Direktoraat-Generaal te koördineren en daarvoor nieuwe regels te stellen. ir. L. Eelkema Dit heeft geleid tot de volgende pro vinciale struktuurdie 1 oktober 1981 ingaat: De Hoofdingenieur-Direkteur treedt in alle bestuursaangelegenheden, waarbij het Direktoraat-Generaal betrokken is, op als direkte verte genwoordiger van de Minister van Landbouw en Visserij. Voorts zijn per 1 oktober provinciale hoofden van de Landrnrichtings- dienst en van het Staatsbosbeheer aangesteld die als eerst verantwoor delijke en leidinggevende vertegen woordigers van de centrale (lande lijke) direkties van die diensten op treden. De Hoofdingenieur-Direkteur is na mens de Direkteur Generaal Lagro bo belast met de koördinatie op pro vinciaal niveau tussen deze nieuw aangestelde hoofden alsmede de reeds ais zodanig werkzame hoofden Beheer Landbouwgronden en Pla nologie. Bestuursaangelegenheden die liggen op het gebied van het natuur- en landschapsbehoud (C.R.M vallen niet onder deze koördinatie. Bij ziekte en verlof treedt een daartoe aangewezen waarnemend Hoofdin genieur-Direkteur in diens plaats. Het administratief apparaat blijft onder verantwoordelijkheid van de Hoofdingenieur-Direkteur zoals voorheen ten behoeve van alle dien sten geïntegreerd onder leiding van het hoofd Algemeen Beheer. Het postadres blijft onveranderd. De invulling van de provinciale orga- nisatiestruktuur zoals die voor de provincie Zeeland is vastgesteld en per 1 oktober in werking treedt, treft u onderstaand aan: Hoofdingenieur-Direkteur: Ir. L. Eelkema Adviseur van de Hoofdingenieur-Di rekteur: Ir. H.E. Heringa Waarnemend Hoofdingenieur-Di rekteur: Ir. WA. van Meegen ir. W.A. v. Meegen 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 16