KLEINE GEWASSENKOMMISSIE VOLLEGROND N.T.S. OP BEZOEK IN WAGENINGEN Meer bloemkool aangevoerd Kleinere Australische oogst hardfruit in '81/82 De dweil erover H et begint er nu in ons huisje op te lijken dat het een goed bestierd huishouden aan het worden is. Het heeft wel even geduurd, want onze ega Corry heeft nogal het een en an der recht moeten zetten in dat hou ten woninkje alvorens ze er een goedkeurende knik aan kon geven. Vier jaar vrijgezellenhuishouden hadden het stof en vuil in alle hoeken en kanten doen opstapelen en er een echt hok van gemaakt. Misschien best wel een gezellig kot, maar niks voor een degelijke Hollandse prope re huisvrouw. De eerste bewoner had wél zo nu en dan zijn vriendin op bezoek gehad. Naar men zegt een excentrieke taaie dame die b.v. te voet met een rugzak op haar schou ders dwars door Afrika trok. Ter plaatse weet men van haar te herin neren dat ze slangen als huisdieren hield: om de dieven de deur uit te houden, geloofden de lokale men sen. Doch die vriendin was ongedu rig en ineens was ze weer voor maanden verdwenen en bleef de vriend alleen achter. N a deze vrijgezel, kwam er een man wiens vrouw in Europa was achtergebleven. Een gemakkelijk mens van aard. Een lezer en een schaker, maar geen poetser die er wel eens effe de dweil door zou halen. In de korte periode dat we bij hem wa ren heeft hij zes keer het eten volle dig laten verbranden op of in het gasfornuis omdat hij totaal verdiept in een boek staande tussen de brandwalmen in de keuken, hele maal vergeten was dat er iets in de oven stond. Er had een vogeltje een nestje gebouwd in het aanrechtkastje en hij voerde de muizen die hun nesten met graagte in de kasten bouwden. Nou U kunt begrijpen dat er door die troep met grillige voort varendheid de bezem werd gehaald. Gelukkig was er op de boerderij vol op verf aanwezig dankzij de ineen storting van ons vorige projekt waarvandaan die prima Hollandse verf kwam. Het huisje is nu lief ge schilderd en het meubilair blinkt als een spiegel. De vloer wordt dagelijks geschrobd. Werkelijk het wordt nu toch echt een gezellige woning waar we met plezier in toeven. ya°,Pf§k veneer we 'de Toeneming arealen van bijna alle groenten open grond Rassenonderzoek Kleine gewassen RAK-Beveland snijdt relatie Industrie-Landbouw aan De Kleine Gewassenkommissie Vollegrond van de N.T.S. heeft op 22 september een bezoek gebracht aan het I.V.T. en R.I.V.R.O. te Wage- ningen. Op het I.V.T. gaven de heren Hogeboom, Eenink en Van der Meer een overzicht van de aktiviteiten bij vollegrondsgroente. Bij de Chinese kool heeft men naar de veredelingsaspekten rand- en schietresistentie gekeken. De bewaarkwaliteit is door het Sprenger Instituut in een eenmalige proef bekeken. Op het veld stond Chinese kool-materiaal dat uitgegeven gaat worden aan de veredelingsbedrijven. Er zullen in het komend seizoen in Australië waarschijnlijk heel wat minder appelen en peren worden geoogst dan in de voorgaande twee seizoenen. Volgens een eerste indikatie van het Australisch "Bureau of Agricultural Economics" zal de appeloogst aldaar in '81/82 bijna 300.000 ton groot zijn. Dat is 14% minder dan in het vorige seizoen (340') en ook nog 5% minder dan in het seizoen daarvoor (315'). De produktie van peren wordt voor '81/82 geraamd op 120.000 ton (vj. 150', wj 130'). EEG-IMPORTEN VAN ZHR-AP- PELEN Naar voorlopige cijfers zijn er in 1981 in de EEG 366.000 ton appelen van bezuiden de evenaar geïmpor teerd. Dat is praktisch evenveel als in 1980 (365') en 7% meer dan in 1979. Ook dit jaar werd er door de lidstaten iets minder uit Zuid-Afrika, maar meer uit Chili geïmporteerd. De overige ZHR-landen leverden prak tisch evenveel als vorig jaar. In 1981 was het aandeel van Zuid-Afrika, Chili, Argentinië, Nieuw-Zeeland en Australië resp. 33, 25, 21, 15 en 5% van de totale EEG-importen vanuit het Zuidelijk Halfrond. Deze indikatie dient overigens wel als zeer voorlopig te worden be schouwd. Op het moment is het in Australië lente (zeg: april). De bloei van de fruitbomen zal net achter de rug zijn. Het tijdstip van deze raming is dus op z'n zachtst gezegd, nogal aan de vroege kant gekozen. In 1981 exporteerde Australië ruim 20.000 ton appelen naar de EEG (vj. 21', wj. 32'). Daarmee hebben de Australiërs het kleinste aandeel (nl. 5%) in de totale EEG-importen van ZHR-appelen. u/r\rHp Tot half oktober is er bijna 20% meer bloemkool op de veilingen aange voerd. Dit kwantum, in totaal 42,7 miljoen stuks, werd voor een gemid delde veilingprijs van krap 11 dub beltjes per stuk afgezet; 13% goedko per dan in 1980 tot dat tijdstip. Toch ging het seizoen goed van start. Zowel de winterbloemkool, waarvan het aanbod in vergelijking met vorig jaar heel wat groter was, als de kas- en zomerbloemkool van de volle- grond, die t.o.v. 1980 een kleinere aanvoer lieten zien, konden tegen veel hogere prijzen worden verkocht. Na juni lag de aanvoer konstant op rr 'j dienovereenkomstig lager dan in 1980. Zo goedkoop als in de periode van augustus t/m half oktober 1979 was de bloemkool nu echter niet. Onder invloed van het mooie weer in september is er veel bloemkool eer der geoogst dan was voorzien. De aanvoer is dus naar vroeger in het seizoen verschoven. Begin december zullen de importen vanuit het Franse Bretagne op gang komen. Hoe groot de oogst daar zal worden is nog niet te zeggen. Veel hangt af wat Koning Winter voor Frankrijk in petto heeft. De export van Nederlandse bloem kool heeft niet zo veel om het lijf. Doorgaans gaat het om krap 2.000 ton, waarvan West-Duitsland en België de belangrijkste afnemers zijn. Opmerkelijk was echter de relatief grote export van de afgelopen maanden. In de periode van april t/m 10 oktober werd ruim 3.500 ton aan het buitenland geleverd, tegen 630 en 1 .340 ton in üczeiiae periode van 1980 en 1979. export in die maand die in kilo's ge geven is, omrekenen naar stuks (voor september kunnen we hiervoor een faktor 1,1 aanhouden) dan blijkt dat 16% van de veilingaanvoer in het buitenland en dan met name in W.Duitsland, kon worden afgezet. Deze grote export kon echter niet verhinderen dat het prijsniveau in die maand laag lag. (Marktoverzicht Groenten en Fruit) Bij groenlof heeft men gezien dat het een erg heterogeen en snelschietend gewas is wat toch de nodige per- spektieven biedt voor een kommer- ciële oogstzekerheid. Het onderzoek heeft uitgewezen dat het produkt vrij goed te oogsten is. Roodlof is een gewas dat veel in Ita lië geteeld wordt. Het is een snel groeiend en heterogeen gewas, waarvan vrij eenvoudig goede selek- ties te vinden zijn. Op het proefveld was het verschil tussen een veldje opgekweekt uit handelszaad en een jaar selektie eruit erg duidelijk te zien. Enkele jaren selektie kan ons daar al ver brengen. Roodlof lijkt uiterlijk op rode kool. Het gewas andijvie wordt gebruikt voor kruisingen met onder andere groenlof, roodlof, witlof, voor een betere groei. Van de suikermais heeft men gekon- stateerd dat het gewas buiten erg laat oogstbaar is. Aan de veredeling van stengelui heeft men nog erg weinig gedaan. In het fytotron stond een proef met knolvenkel bij verschillende tempe raturen en lichtintensiteit. Het probleem van de introduktie van kleine gewassen is dat het er zovelen zijn en er dus een keuze gemaakt Dit jaar zijn de arealen van vrijwel alle groenten toegenomen. Evenals vorig jaar heeft spruitkool het groot ste areaal; dit is nu 6.314 ha 8%). Eén en ander blijkt uit de uitkomsten van de steekproef groenten open grond, gehouden in augustus/sep tember 1981, van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. De totaal beteelde oppervlakte stamsperziebonen is met 7% toege nomen tot 5.210 ha, en witlofwortel met 7,4% tot 3.689 ha. Kleiner was de stijging bij bloemkool 1,4%). Het totale areaal in 1981 is 2.491 ha. Een flinke uitbreiding van het areaal vond plaats bij spinazie. Dit nam toe tot 2.204 ha 21,5%). De oppervlakte prei nam met 3,8% toe tot 2.035 ha. Een afname van het areaal vond plaats bij sla (beteelde oppervlakte in 1981: 1.160 ha), andijvie (554 ha) en snijbonen (174 ha). De kontraktteelt is eveneens toege nomen. Van de stamsperziebonen is 4.336 ha onder kontrakt geteeld. Dit is 83% van het totale areaal (in 1980: 79%). Bij spinazie is 61% van de op pervlakte onder kontrakt geteeld (1.334 ha). In 1980 was dit 53%. De kontraktteelt bij witlofwortel besloeg 1.221 ha of 33% van het totale areaal; vorig jaar was dit 27%. dient te worden. Aan een produkt als groenlof is al 10 jaar gewerkt. De kommissie heeft aangekaart dat er volgens haar te weinig aandacht is voor de veredeling van kleine ge wassen. Er liggen problemen zoals de schietsnelheid bij knolvenkel, en het slavergelingsvirus bij bindsla. Het tweede punt dat de kommissie wen selijk vindt, is dat het kontakt met het P.A.G.V. door het I.V.T. verstevigd dienen te worden. In de middag zette de heer Hijink, direkteur R.I.V.R.O. de opbouw en werkwijze van dit instituut uiteen. De basisaktiviteit is het rassenon derzoek, waarin de rassen op hun gebruikswaarde worden beoordeeld. Het gebruikswaarde onderzoek is verdeeld in het kontinu en periodiek onderzoek. In het verleden is er meer aan het periodieke gebruikswaardeonder- zoek gedaan, nu gaat men de richting van het kontinu onderzoek in met de groep hoofdgewassen. Dit zijn de gewassen met een grote produktie- waarde. De kleine gewassen krijgen hierdoor minder de aandacht, door dat de kapaciteit van het R.I.V.R.O. hiervoor te klein is. Het beoordelen van de rassen kan geschieden op de twee proefbedrij ven (50 ha. in Wageningen en 90 ha. nabij Dronten) van het R.I.V.R.O. of op praktijkbedrijven. Om de kapaci teit in de vollegrondsgroente uit te breiden, heeft het R.I.V.R.O. be hoefte aan meer bedrijven in de praktijk voor het uitzetten van ras- senproeven. Heeft u nog plaats voor een derge lijke proef, wendt u zich dan recht streeks tot het R.I.V.R.O. te Wage ningen (tel. 08370 - 19056). De kommissie ziet toch graag wat meer aandacht voor de kleine ge wassen. Toch dienen de teeltproble men bij een gewas eerst opgelost te zijn, alvorens gezocht kan worden naar betere rassen/selekties. Van enkele gewassen dienen eerst betere selekties gezocht te worden, voordat een rassenonderzoek kan plaatsvin den. Deze selekties zijn nodig om betere greep op de teelttechniek te krijgen. Het R.I.V.R.O. zal de ge wassen suikermais en bleekselderij gaan onderzoeken. Van bleekselderij heeft er afgelopen jaren een oriënte rend onderzoek plaatsgevonden op de proeftuin Horst-Meterik. Van suikermais wordt het onderzoek voortgezet. Uit suikergehalte bepa lingen zijn de verschillen in zoet- waarde tussen de gewone suiker mais, snijmais, import mais en extra zoete suikermais duidelijk merkbaar. De extra zoete mais heeft een mooi geel sap en het hoogste suikergehal te. De kommissie is het er over eens dat we deze moeten prefereren. Namens de N.T.S. kommissie Kleine Gewassen Vollegrond, ing. H.C.M. Stijger Oktober is voor dit gebied de warmste maand van het jaar. De re gens beginnen zich al een beetje aan te dienen in de vorm van verspreide onweersbuien. Het is ook de maand van de krachtige wind die aanzwelt tot een stijve bries en soms storm achtig is. Het kwik klimt in de mid dag tot 31 32 graden. De nachten blijven koel maar niet meer zo ex treem als in het begin toen we hier .waren. Tegen de vroege ochtend daalt de temperatuur tot circa 14 graden. Slapen doet het hier uit de kunst. Muskieten zijn er nog niet en daarom kunnen we die klamboe (muskietennet) gelukkig ingepakt houden. Zo tegen de morgen is het uiterst behaaglijk met drie wollen dekens. We moeten alleen nog op slaapkamergordijnen uit, want toen Corry die stukjes textiel wilde wassen hield ze in flarden gescheurde stuk ken in haar handen, alles was totaal vergaan. De lokale bevolking is overal bezig om hun akkers gereed te leggen voor de komende regens wanneer het nieuwe plantseizoen begint. Er zijn er hier heel wat die met ossen werken en met die trek kracht hun akkertjes ploegen. Kleine ossenploegjes worden in Tanzania gemaakt. Ook in onze tuin wordt nu met man en macht gewerkt om er weer wat van te maken, want zo'n chaos als het binnen was toen we aankwa men, zo was er een nog grotere chaos in het gebied wat eigenlijk voor tuin door moest gaan. Maar ja, ieder heeft daarover zijn eigen ideeën. De tuinjongen, die voorheen voor beide vrijgezellen had gewerkt, toen hun orders uitvoerde, voert nu gedwee de orders van Corry uit, ook al betekent dit dat hij nu weer vegetatie moet rooien die hij een jaar geleden persé moest planten. We steunden hem een beetje in zijn vertwijfeling door te zeggen dat alle. Europeanen gek zijn maar gelukkig niet gevaarlijk! Een van onze voorgangers had uit de bush een half verbrand stuk boom stam laten halen als dekoratie voor de tuin en er ook nog de som van 100 shilling voor betaald. Nu wordt dat ding verwijderd en tot kachelhout gekapt. Het ergste vindt die tuinjon gen waarschijnlijk nog dat er nu de hele dag kontrole op hem wordt uit geoefend. Voorbij zijn de dagen dat hij het brood, zittend in de schaduw, slapend kon verdienen! 1 (schnjfkouter) De R.A.K. Noord- en Zuid-Beve land organiseert voor al haar leden en andere belangstellenden een avond met het thema: Relatie Industrie-Landbouw. Op dinsdag 3 november a.s. zal de heer Tesink een inleiding geven in de Caisson over de problemen die de luchtverontreiniging gaven en geven voor de landbouw in de omgeving en hoe hiervoor oplossingen worden en- werden gezocht. De avond is voorbereid door een werkgroep van R.A.K.-leden die zich komend seizoen gaat bezighouden met de invloed van de industrie op het produktiemilieu van de boer. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 12