Er is nog weinig geploegd en gezaaid Aardappelexport loopt goed Wat zijn de voorwaarden voor een goed/rendabel akkerbouwgewas. Weer verhindert binnenhalen vlasoogst Frankrijk Ervaring is een goede leermeester! Tussen de buien door Binnenlandse markt aardappelen flauw Kursus. Studiedag kwaliteitsbeleid land en tuinbouw in jaren tachtig Op de aardappelexportmarkt heerst een goede stemming. Dit, terwijl op de binnenlandse aardappelmarkt de stemming in de tweede helft van oktober en in november vaak wat flauw is, ook dit jaar weer. Dit als gevolg van het feit dat de laatste we(e)k(en) de meeste aardappelen loskomen en niet iedereen een vorstvrije bewaarplaats voor zijn aard appelen heeft. Voor Zeeland geldt dat er vorige week vrijdag nog zo'n 7% 1055 ha) van de gepote 15.547 ha aardappelen in de grond zat. Deze week zal er natuurlijk wanneer de weersomstandigheden dat toelaten nog zoveel mogelijk gerooid worden. De kwaliteit is over het algemeen goed hoewel de eerste partijen door rooien uit (te) droge grond nogal wat beschadigingen en blauw tonen. De aardappelen die de afgelopen week gerooid zijn zullen door de kou wat meer blauwgevoelig zijn zodat men wel genoodzaakt is deze sneller af te zetten wat mogelijk gevolgen zal hebben voor de marktprijzen. Aardappelexportmarkt De vorige week bekend geworden ex portcijfers geven aan dat in septem ber j.l. 97.000 ton aardappelen is uit gevoerd. De totale export van oogst 1981 is daarmee op 144.000 ton ge komen, 28.000 ton meer dan vorig jaar op dit moment en zelfs ruim tweemaal zoveel dan in de daaraan voorafgaande jaren. Belangrijke bestemmingen van de september-export waren West- Duitsland met 47.000 ton, Groot- Brittannië met 16.000 ton en Oost- Duitsland met 11.000 ton. De totale exportcijfers zullen dit jaar sterk beïnvloed worden door de gro te - niet gebruikelijke - order van 33.000 ton uit Oost-Duitsland. Deze order moet voor 1 november a.s. zijn afgewerkt. Vanaf de 'tweede week van november verwacht de he^r Meijer, aardappelexporteur te Krui- ningen een wat minder hoog export tempo. Of de Oost-Duitse order nog een vervolg zal krijgen durft hij niet te zeggen, dat is volgens hem voor iedereen koffiedikkijken. Dat de or der dit jaar wat eerder kwam zou volgens hem wel eens kunnen liggen aan het feit dat men vorig jaar nogal wat vorstschade heeft gehad tijdens het vervoer. Men zal dit risiko dit jaar willen uitsluiten. Door de aanhoudende regen is de vlassektor in Frankrijk zwaar in de problemen komen te verkeren. Ruim 15.000 ha vlas ligt nog op het veld verspreid en kan moeilijk worden op geraapt vanwege de natte konditie waarin veld en vlas verkeren. Een en ander meldt "Vlasberichten" van het Belgisch Vlasverbond. De Westeuropese vlaswereld was begin deze maand bijeen in het Noord- Ierse Windermere en daar was de precaire situatie in Frankrijk één van de belangrijkste onderwerpen van gesprek. Met nadruk werd er door de producenten nogeens weer op gewe zen welk groot risiko men loopt. In het algemeen was de stemming op het kongres overigens goed. In de nabije toekomst zo verwacht men, zullen de prijzen van op de vlasmarkt een gevoelige stijging te zien geven. Na de mooie maand september, waarin vooral in de tweede helft veel en goed rooiwerk verricht kon wor den, werden we op SCHOUWEN- DUIVELAND in het begin van de maand oktober al gekonfronteerd met vrij onbestendig weer. De neer slag was van dien aard, dat de werk zaamheden ongunstig werden beïn vloed. De algemene situatie op Schouwen-Duiveland is momenteel zo, dat er van een behoorlijke vertra ging/achterstand der werkzaamhe den gesproken kan worden. Van de aardappelen moet nog wel zo'n 50 ha (2%) gerooid worden. Van de zaaiuien ligt nog een groot ge deelte van het totale areaal op het land (meer dan 35%). Van de snij- mais moet nog ongeveer een vierde gehakseld worden. Ook enkele per celen bruine bonen staan nog op de ruiter. Het rooien van suikerbieten, winterwortelen en witlofwortelen ging ook niet altijd naar wens. Er is nog weinig wintertarwe gezaaid, vermoedelijk nog geen 10% van het te verwachten areaal. Verder is er 8 nog weinig geploegd. Ook onder vond de grondontsmetting (onder doorbehandeling) vertraging. Tegen half oktober iets betere omstandig heden en verwachtingen. Het nodige werk "ging" weer, maar het afgelo pen weekend was het weer mis. De meer dan 10 mm neerslag veroor zaakte opnieuw stagnatie. De laatste loodjes wegen het zwaarst. De rege lingskommissie van de regionale ploegwedstrijden had zaterdag j.l. nog geluk. Op het goed droge perceel van C.W. den Boer te Kerkwerve konden de 14 deelnemers nog net op tijd hun strijd onderling uitvechten. Bespreking (het algemene door voorzitter Joh. v.d. Slikke, het tech nische door M. Murra uit Schoon- dijke) en prijsuitreiking kon gelukkig binnen geschieden, daar het eigenlijk direkt na de wedstrijd goed begon te regenen. Kampioen werd wederom de heer Joh. Hoogenboom uit Noordwelle. Op de 2e plaats eindigde de heer L. de Kok uit Kerkwerve en de 3e plaats was voor de heer T. Jonker uit Haamstede. Sinds onze laatste, nogal opwekken de bijdrage van twee weken geleden heeft het weer in WEST ZEEUWS VLAANDEREN bepaald niet mee gezeten. In de afgelopen veertien da gen werd een neerslaghoeveelheid, uiteenlopend van 100 tot 140 mm ge meten. De oogst van rooivruchten kwam geheel stil te liggen. Half ok tober moest nog zo'n 15 procent van de aardappelen worden gerooid, ter wijl nog bijna de helft van de zaaiuien op het veld lag of moest worden ge rooid. Wellicht tweederde van de bieten stond nog in de grond. Wij schatten dat van het te zaaien win- tertarweareaal nog wel de helft moest worden geploegd. Er staat dus nog veel te gebeuren. Ook op Tholen en St. Philipsland zijn de oogstwerkzaamheden door de vele regenval en het sombere niet drogen de weer erna, ver achterop geraakt. Met de weersvooruitzichten voor de komende week, lijkt een spoedige hervatting van de oogst- en ploeg- werkzaanmheden niet in het vooruit zicht te liggen. Zo hier en daar wordt wat op zaaivoor geploegd en direct gezaaid. Voor het op wintervoor ploegen zijn ook alleen de met een groenbemester voorziene percelen geschikt. Door de weersomstandigheden zit ten er zo hier en daar ook nu nog wat aardappelen in de gronden, veelal aardappelen die voor directe levering bestemd zijn en door de handel nog niet ontvangen kon den worden. Het voordeel om direct van het land te verkopen kan zo wel eens zuur opbreken. Wat de uien betreft is de situatie veel ongusntiger, er liggen nog vele hectares op het land en nu de vooruitzichten toch niet zo best zijn wat de prijsvorming betreft, is elke kwaliteits.achteruit- gang er één teveel. ook nog maar weinig met wintertar we ingezaaid. Want heeft men na het rooien geen bewerking meer uit kunnen voeren, dan staat nu veelal het water op het land. Is het perceel wel bewerkt, dan is het meestal te papperig om te zaaivoren. Voor onze collega's veehouders is de maïsoogst ook nu nog niet gedaan en de stormen en regenbuien hebben de maïs te velde sterk doen legeren, waardoor bij het hakselen een be hoorlijk verlies kan optreden. De meeste veehouders beschikken ech ter veelal over voldoende eigen ge wonnen voer, zodat extra aankoop niet direct nodig zal zijn. Vanwege de prijsvorming van de aardappelen, lijkt wat optimisme qt) zijn plaats, na een daling van de prijs tijdens de oogst, zijn nu toch prijzen boven de 20 ct. mogelijk. Anders is het gestéld met de prijsvorming van onze drei gende hoeveelheid C-suiker. Volgens de, overigens voor de gewone boer bijna niet leesbare, Limako prijsbe- richten in ons Z.L.M. blad, ziet dat er niet zo gunstig uit. Van de oppervlakte nog te rooien aardappelen komt de grootste helft voor rëkening van de aardappelhan- del. Het betreft gehuurd land of per celen gekocht te velde. De nog te rooien percelen door collega's zijn meestal in mei gepootte aardappelen, waarvan de kg-opbrengst goed be looft te worden. Door de regen is ook de stand van de groenbemesters, het koolzaad, karwij en graszaad veel verbeterd. De enkele vroeg gezaaide wintertarwepercelen staan reeds boven. Nog steeds kort geleden wer den ook in het Z.L.M. blad cijfers vermeld betreffende zaaizaadhoe- veelheden bij wintertarwe. Door de fijnere korrel moet van het ras AR- MINDE minder worden gezaaid dan van bijvoorbeeld OKAPI. Als 300 korrels per m2 worden uitgezaaid dan is bij 80% veld opkomst een plante- naantal in het voorjaar van ongeveer 220 te verwachten, wat dus goed is. Ervaringen in tarwestudiegroepver- band hebben geleerd, dat bij zo'n 350 korrels/m2 (praktijk) er in het voor jaar ongeveer 220 planten staan. Een veldopkomst van 70% lijkt dus meer in de verwachting te liggen. De bere kening voor de zaaizaadhoeveelheid zou dan worden 3,5 x het duizend- korrelgewicht in kg per ha. Ervaring is ook een goede leermees ter!. De maïsoogst is nog niet binnen! Ook het suikerbietenrooien onder vindt de nodige hinder van de natte weersomstandigheden. Het animo om nu te rooien is niet groot, want velen wachten op betere omstandig heden. Het suikergehalte valt veelal nog tegen en de tarra die nu meegaat moet immers duur betaald worden. Op de lichtere gronden valt de tarra veelal mee, maar het land wordt wel stuk gereden en dat is geen goede basis voor een tarwe opbrengst van tegen de tien ton in 1982. Van de gerooide aardappelpercelen zijn er Deze schrijver hoopt echter wel op een "long" positie wat het goede weer betreft in de komende dagen en een "short time", wat het binnen halen van de produkten aangaat. Met als resultaat geen volledige apathie, die later misschien als de beroemde stilte voor de storm verklaard zal worden. (Wij hebben Simako nog eens op dit euvel gewezen. Men zegt daar z'n best te doen om het bericht zo lees baar en duidelijk mogelijk op te stel len. Volgens een Simako-woordvoer- der zijn sommige uitdrukkingen en termen evenwel niet of nauwelijks vertaalbaar, (red.). De agrarische commissies van de plattelandsvrouwen organisaties (C.P.B.-K.V.O. en Plattelandsvrouwen in Noord- en Zuid-Beveland hebben het plan opgevat om in het winterseizoen 1981-9182 een cursus te organiseren over de rentabiliteit va akkerbouwgewassen. Deze cur sus wordt georganiseerd in samenwerking met het Consulentschap voor de akkerbouw en rundveehouderij in Goes. Medewerkers van het con sulentschap zullen de belangrijkste aspekten van de akkerbouwgewas sen bespreken. Aan de orde komen: Groei, ontwik keling en productie van het gewas, de bodem, en de eisen die de plant eraan stelt, vruchtwisseling, gewas bescherming, rendement van het ge was met een saldoberekening enz. Naar aanleiding van de genoemde aspecten kan een bezoek worden gebracht aan de N.A.K., en in het voorjaar als de gewassen op het land staan kunnen aan deze cursus een paar praktijklessen worden gekop peld over ziekten-onkruidbestrijding en het herkennen van ziekten en on kruiden. De cursus zal gedeeltelijk 's avonds en gedeeltelijk overdag plaatsvin den. voor een deel in hotel 'Termi nus' te Goes en in het Z.L.M.-ge- bouw, ingang Korte Vorststraat. Deze cursus heeft niet tot doel dat u als boerin taken van uw man over moet nemen, maar dat u een beter inzicht krijgt in het groei- en op brengstenproces van akkerbouwge wassen, en dat inzicht kan u altijd van pas komen. In overleg met de medewerkers van het consulentschap zal zo spoedig mogelijk het definitieve programma, met docenten worden vastgelegd (Start 26 november 1981). Iedere boerin die belangstelling heeft voor de cursus kan zich aanmelden bij: Mevr. C. Dees-Fraanje, tel. 01134-1206; mevr. C. Timmerman- Aarnoutse, tel. 01192-1432; mevr. Priem, tel. 01195-340; Mevr. M. de Jong, tel. 01100-15448 (CBTB-kan- toor). Het programma wordt u dan zo snel mogelijk toegestuurd. De kosten van de cursus zijn afhan kelijk van het aantal deelneemsters maar zal zoals dat gebruikelijk is bij de agrarische commissies zo laag mogelijk worden gehouden. Hope lijk zien we velen van u in november op de cursus. De kursusdata en plaatsen: Donder dag 26 november, 3 en 10 december van 19.00-22.00 uur in hotel Termi nus te Goes. Dinsdagmiddag 5,12,19 en 26 januari en 2, 9 en 16 februari 1982 van 13.30-16.30 uur in de verga derzaal van het Z.L.M.-gebouw, in gang Korte Vorststraat, Goes. Namens de agrarische commissies Mevr. C. Timmermans-Aarnoutse Mevr. C. Dees-Fraanje. Op 31 oktober a.s. zal op de Volks hogeschool Bergen (N.H.) een stu diedag over de kwaliteit van ons voedsel worden gehouden. Vanuit een viertal gezichtspunten zal het kwaliteitsbeleid voor de jaren tachtig worden ingeleid door drs. C.C.J.M. v.d. Meijs (Min. v. Land bouw en Visserij); drs. J.J. Schouten (KNBTB); ir. A. v.d. Veen (Konsu- menten Kontakt) en H. Bielderman (NAJK).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 8