Uienmarkt onder druk door goede opbrengsten PAGV-Handboek bron van veel informatie Is goedgekeurd zaaizaad van wintertarwe duurder dan eigen zaaizaad? P.G.F. en handel wil reklame kampagne voor Nederlandse uien. Hoofdafdeling Akkerbouw beraadt zich nog Er zijn dit jaar in Nederland vrij veel uien uitgezaaid. Bovendien zal naar alle waarschijnlijkheid de opbrengst per ha hoog zijn. Een en ander resulteert in een produktie die weliswaar niet het rekord van 1977 zal evenaren, maar die wel heel wat groter zal zijn dan in de twee voorgaande seizoenen. Onze belangrijkste konkurrent op de interna tionale markt; Spanje, schijnt ook een zeer redelijke oogst binnen gehaald te hebben. De Engelsen voorzien daarentegen een kleine pro duktie. Deze situatie geeft weinig uitzicht op goede prijzen. Op het moment bewegen de beursnoteringen zich rond een dubbeltje per kilo. Achter de markt aan gezaaid We kunnen stellen dat een lage kg- opbrengst en goede prijzen in hét seizoen '80/'81 hebben geruselteerd in een voldoende hoog saldo voor de uienteler. En die vond daarin aan leiding om dit ;aar meer uien te zaaien. Het areaal werd in 1981 m^t zo'n 7 a 8% uitgebreid t.o.v. de twee voorgaande jaren. Het CBS telde in mei j.l. een op pervlakte van 11.659 ha tegen 10.880 in 1980 en 10.812 ha in het jaar daarvoor. Ook het aantal bedrijven waarop uien tot het produktiepakket behoren, nam voor het eerst weer wat toe. De uitbreiding van het areaal met 7% was de resultante van 2% meer bedrijven en gemiddeld 5% meer uitzaai per bedrijf. Regio's De uitbreiding van de teelt doet zich zowel op de Zeeuwse Eilanden als in de IJsselmeerpolders voor. Daaren tegen bleef het areaal op de Zuid hollandse Eilanden praktisch gelijk terwijl het in Noord-Holland afnam. In Zeeland nam het areaal met 12% toe tot ruim 3.800 ha. Dat is zelfs nog enkele procenten meer dan in 1978. Zowel het aantal bedrijven als de uitzaai per bedrijf nam toe met 6%. Dit laatste ligt in Zeeland met 2,30 ha rond het landelijk gemiddelde. 43,5 ton per ha De produktie van uien wordt be paald door de uitzaai ên door de op brengst per ha. En dat beschot komt dit jaar hoog uit. Over het hele land gezien is de opbrengst per ha ge raamd op 43,5 ton. Dat is slechts weinig minder dan in 1978 en 1977 toen resp. 44,0 en 45,5 t/ha werd ge oogst. T.o.v. de 38 t/ha in 1980 kun nen we dit jaar zeker spreken van een mooi beschot. In de polders denkt men dooreenge- nomen 50,5 t/ha te oogsten (vj 42,9). Daarbij is Zuidelijk Flevoland zoals gewoonlijk de absolute topper met 55 t/ha (45). Op de Zeeuwse en Zuidhollandse Eilanden wordt de opbrengst geraamd op 38,5 t/ha (32,8) en in de rest van het land op 41,0 t/ha (41,1). 507.000 ton zaai-uien 1981 De ruim 7% grotere uitzaai t.o.v. vo rig jaar en het 14% hogere beschot zullen resulteren in een ruim 22% grotere produktie van zaaiuieo in 1981. De oogst werd per 8 september jl. geraamd op 507.000 ton. Dat is minder dan in 1978 (522') en in 1977 (590') maar het is zeker een grote produktie. In 1979 en 1980 werd resp. 457' en 415.000 ton geoogst. Het gaat daarbij overigens om de verhandelbare hoeveelheid - van zaai-uien (bewaarverliezen niet in mindering gebracht). Plant- en zil veruien zijn daarbij niet inbegrepen. Zilveruien Het areaal zilveruien nam dit jaar opnieuw toe. Het CBS registreerde in mei jl. 960 ha tegen 875 ha in 1980 en 855 ha in 1979. De beteelde opper vlakte was dit jaar dus 10% groter dan vorig jaar. T.o.v. 1978 (1.085 ha) was het nog wel 12% minder. De opbrengst per ha lijkt in 1981 goed geweest te zijn. Het Ministerie raamde het beschot op 35 t/ha (vj 30, vvj 25). De produktie zal dit jaar evenals in 1977 en 1978 waarschijn lijk de 30.000 ton hebben overschre den. In de twee voorgaande jaren werd minder dan 25.000 ton geoogst. Tot eind september jl. werd 15.500 ton zilveruien geëxporteerd. Dat is 17% meer dan in 1980 en zelfs 30% meer dan in 1979. door ing. GJ. Bagerman Al veel geëxporteerd In het huidige seizoen werden tot en met september bijna 20% meer Ne derlandse uien geëxporteerd dan in dezelfde periode van 80/81Het ging daarbij om ruim 90.000 ton. Tot be gin september bestond de uitvoer voornamelijk uit plantuien. Daarvan bleef de export sterk achter bij voor gaande jaren. Een en ander is in middels in de maand september ruimschoots gekompenseerd door de uitvoer van (groene) zaai-uien. Daarvan werd tot begin oktober ruim tweemaal zoveel geëxporteerd als vorig jaar. T.o.v. dezelfde periode in het seizoen 79/80 was het tot nu toe altijd nog bijna 70% meer. Vooral West-Duitsland, maar ook de diverse afnemers in Midden-Afrika impor teerden belangrijk meer dan in de twee voorgaande seizoenen. Dit jaar nam areaal uien in Zeeland met 12% toe! 'De beursnoteringen in Goes waren aanvankelijk (begin augustus) even hoog of hoger dan in het vorige sei zoen. In september zakten de prijzen echter tot rond een dubbeltje per kg. Op dat niveau lagen ze in de eerste weken van oktober nog. Vorig jaar werd rond deze tijd 20 cent betaald en het jaar daarvoor 15 cent. In die twee seizoenen liepen de prijzen na okto ber alsmaar op. Daar ziet het in het huidige seizoen helaas nog niet zo zeer naar uit. (uit: Marktoverzicht P.G.F.) Geduldig wachten is nu beloond, want zojuist hebben wij van het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond het PAGV-Handboek ontvangen. Bij het samenstellen van dit Handboek is een grote hoeveelheid zeer gevarieerde gegevens bijeengebracht, gegevens die tot nu toe verspreid waren over tientallen boeken, folders en vlugschriften of nog niet ge publiceerd waren. Dit bijna tweehonderd bladzijden dikke boekwerk is daarmee een vraagbaak geworden voor iedereen die betrokken is bij de akkerbouw en de vollegrondsgroenteteelt. Enkele onderwerpen die in deze uit gave ter sprake komen: Weerkundige gegevens: termen uit het weerbericht, uitgebreid verklaard met voorbeelden; tem peratuur, neerslag, uren zon, straling en verdamping per maand en per jaar vanaf 1961; Bodem en bemesting: bodem- kundige indeling van de gronden, horizontbenamingen, grondon derzoek, gebreksziekten, kalkba- lans, uitspoeling meststoffen, onttrekking van voedingsstoffen door akkerbouwgewassen en vol- legrondsgroenten, samenstelling en werking van organische mest. organische-stofbalans, bemes tingsnormen. Vruchtwisseling: vruchtopvol- gingsschema vollegrondsgroen- ten, aaltjesschema. Waterhuishouding en waterbe heersing: verdampingscijfers, op neembaar vocht bij verschillende profielen, vochtkarakteristieken voor diverse grondsoorten, capil laire opstijging uit grondwater, zoutgehalten van water in relatie tot beregening, drainage, berege ning met verschillende installa ties. Landbouwwerktuigen: vermogen aan de aftakas en aan de trekhaak bij traktors, koppel, banden en gronddruk, banden en trek kracht, profielsoorten, smeer middelen. Landbouwwerktuigen: voor schriften en wenken. Bedrijfsgebouwen: bouwmateria len, dakbedekking, isolatie, werktuigenberging en werk plaats, bewaring van produkten. Daarnaast is uitgebreid aandacht ge schonken aan aardappelen, granen, suikerbieten, droge peulvruchten, ve le groentegewassen, handelsgewas sen, voeder- en groenbeinestingsge- (Gezien de veelheid aan informatie die in dit Handboek is opgenomen, zullen de praktijk, de voorlichting en het Land- bouw-onderwijs een goed gebruik van deze uitgave kunnen maken. U kunt dit nieuwe PAGV-Handboek bestellen door 25,— over te maken op girorekening 2249700 van het PAGV in Lelystad, met vermelding van "Handboek". De PAG V-abonnees hebben deze uitgave inmiddels al ontvangen.) KONSULENTSCHAP VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUNDVEEHOUDERIJ TE GOES Om op de zaaizaadkosten van win tertarwe te besparen is het gebruik van eigen zaaizaad de laatste jaren toegenomen. De geringe verschuivin gen tussen de rassen maken dit mo gelijk. De vraag is echter of de kosten van goedgekeurd zaaizaad per ha veel hoger zijn en of we met het gebruik van eigen zaaizaad op de goede weg zijn bij de optimalisering van de tar- weteelt. Naast een globale kosten- vergelijking willen we in dit artikeltje even stilstaan bij de voor- en nadelen van goedgekeurd en eigen zaaizaad van wintertarwe. De prijs van eigen'zaaizaad bestaat uit de opbrengstprijs van comsump- tietarwe van de bruto-hoeveelheid vermeerderd met de schoningskos- ten en gedeeld door het aantal kg zaaizaad dat na schoning overblijft. Bij schoningskosten van 10, per 100 kg. en een uitschoningsper- centage van 15 A 725% bedraagt de zaaizaadprijs van eigen zaaizaad 75,— a 80,— per 100 kg. Als het schonen minder scherp gebeurt blij ven er meer kleine korrels en soms zelfs onkruidzaden in de partij achter. In de praktijk blijkt dit helaas voor te komen, om van ongeschoond uitzaaien maar niet te spreken. De zaaizaadprijs van goedgekeurd zaai zaad bedraagt 108,— per 100 kg. In beide gevallen zijn geen onts- mettingskosten berekend. Zonder met andere factoren rekening te houden is dit dus een direct voordeel voor eigen zaaizaad van 30,— per 100 kg. Bij 150 kg. zaaizaad per ha. is het voordeel dus niet meer dan 45,— per ha. Hierbij is geen rekening gehouden met kwaliteits verschillen van het zaaizaad. Bovendien wordt van ei gen zaaizaad veelal meer gebruikt, waardoor het verschil in zaaizaad- kosten per ha kleiner wordt. Van goedgekeurd zaaizaad is de kiemkracht en thans ook het dui- zendkorrelgewicht op de label ver meld. Met behulp hiervan kan de gewenste zaaizaadhoeveelheid nauwkeuriger berekend worden. waardoor we het gewenste aantal planten per m2 in het voorjaar beter zullen kunnen bereiken. Ook is goedgekeurd zaaizaad door scherpe schoning vrij van onkruidzaden, waarvan we bij eigen zaaizaad min der zeker zijn. Kiemkracht en dui- zendkorrelgewicht zijn bij gebruik van eigen zaaizaad niet bekend. Bij een gunstige opkomst betekent een grotere hoeveelheid zaaizaad nogal eens een te dichte stand, waardoor de aantasting door ziekten bevorderd wordt. Bij de keuze van eigen of goedgekeurd zaaizaad dient men dus niet alleen de directe kosten van het zaaizaad te bekijken, doch dient men ook met bovenstaande punten reke ning te houden. Meent men echter toch eigen zaai zaad te moeten gebruiken dan is een zeer scherpe schoning zeker een eer ste vereiste. Zaaizaadontsmetting dient uiteraard zowel bij goedge keurd als eigen zaaizaad altijd plaats te vinden. Th. P. Hiel. Het Produktschap voor Groenten en Fruit is met de Bond van Ver- zendhandetaren in Groenten en Fruit, een aantal landhandeiaren te vens houders van sorteer- en pakstations in het Zuidwesten, en met de Hoofdafdeling Akkerbouw van het landbouwschap in overleg getreden om te komen tot het starten van een onpersoonlijke reklamekampagne voor de Nederlandse uien. Het produktschap voor Groenten en Fruit meent dat de daarvoor benodigde financiële middelen voor een deel beschikbaar kunnen komen wanneer per 1 januari a.s. de Produkt- schapsheffing en de KCB-heffing worden verlaagd. Deze verlaging zou niet effektief doorgevoerd kunnen worden en dit geld kan dan voor prijsdoelen worden aangewend. Op tot nu toe gehouden besprekin gen met de landhandeiaren in het Zuidwesten en met de exporteurs heeft men in het algemeen positief op het initiatief van het produkt schap gereageerd. Er zijn reeds meerdere suggesties gedaan voor het opzetten van een reklamekampagne. Het produktschap zal ze in overwe ging nemen. Gesteld werd verder dat gezien het belangrijke aandeel van de export van uien in onze devie zenpot, de overheid ook best een bijdrage kan leveren in het te vormen fonds. Ook was men van mening dat van telerszijde een bijdrage in de reklame-aktiviteiten mag worden verwacht. Inmiddels is er ook overleg geweest tussen het Produktschap voor Groenten en Fruit en de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap. Bij het Land bouwschap staat men bepaald niet afwijzend tegenover de ondersteu ning van een reklamekampagne voor uien. Men heeft zich evenwel voorlopig nogal voorzichtig opgesteld omdat in het verleden wel eens uien zijn geëx porteerd waarvan de kwaliteit te wensen overliet. "Als we meewerken aan een reklameaktie, zo liet een woordvoerder van de Hoofdafdeling weten, dan moeten we daar volledig achter kunnen staan. Men zal zich toch nog es over de hele kwaliteitsre geling van uien moeten buigen". In de Novembervergadering van de Hoofd afdeling Akkerbouw van het Land bouwschap zal deze materie aan de orde komen. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6