Toetsingskriteria Wet Agrarisch Grondverkeer zeer licht Werkgroep pleit voor meer jachtopzichters Ministers bespraken aardappelprojekt Saoedi-Arabië Toename wereldgraanhandel verwacht Gezien dalende prijs grond: Grensoponthoud kost miljard Europese Commissie dreigt Groot-Brittannië met proces Vier faktoren AGRARISCH NEDERLAND OP LEVENSMIDDELENTEN TOONSTELLING IN ITALIË Minister drs. J. de Koning van landbouw en visserij heeft een aantal organi saties, waaronder het Landbouwschap, advies gevraagd omtrent een aantal ontwerpen van algemene maatregelen van bestuur waarin toetsingskriteria zijn opgenomen voor de vervreemding en verpachting van landbouwgronden. De kriteria zijn een nadere uitwerking van de Wet agrarisch grondverkeer en de wijzigingen die hierdoor in de Pachtwet zullen optreden. Wildbeheerseenheden bieden, algemeen gesproken, grotere mogelijk heden voor een goed jachttoezicht. Om te bevorderen dat jachttoezicht full-time partikulier dienstverband plaatsvindt, de gewenste konti- nuïteit wordt gegarandeerd en het aantal jachtopzichters zelfs wordt uitgebreid, is aan te bevelen dat een zo groot mogelijk aantal wildbe heerseenheden tot stand komen. Dit is een van de aanbevelingen in het rapport van de Werkgroep Taakstelling Jachtopzichters, dat minister drs. J. de Koning (landbouw en visserij) onlangs heeft aangeboden aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, aan de Nederlandse Vereniging van Jachtop zichters en aan de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging. Deze werkgroep was in het leven ge- roepen naar aanleiding van een mo tie van het Tweede Kamerlid Van Rossum. Hij verzocht de minister van landbouw in overleg met zijn ambtgenoten van justitie en kuituur, - rekreatie en maatschappelijk werk te zoeken naar middelen en wegen om de jachtopzichters naast hun huidige taak ook te belasten met aanver wante taken ter beoordeling van de zorg voor milieu en landschap. Wildbeheerseenheden Momenteel bestaan reeds tientallen wildbeheerseenheden, dit zijn in ve renigingsverband samengevoegde jachtvelden. In al deze gevallen wordt gejaagd volgens een geza menlijk jachtplan, dat een optimaal wildbeheer in grotere gebieden be vordert en wildschade door goed be heer grotendeels voorkomt. Een der gelijk wildbeheersplan bevat ele menten die gericht zijn op een zoda nig beheer van de wildstand, dat de ze in overeenstemming is met de be langen van de landbouw en de na tuurbescherming. De grote verenigingen kunnen bovendien overgaan tot de aanstel ling van jachtopzichters. Gegevens uit de praktijk lijken er namelijk op te wijzen dat de flora en fauna van een gebied verarmt wanneer de jachtopzichter verdwijnt en niet op een andere manier effektief toezicht wordt gehouden. Minister De Koning is van plan de nodige prioriteit te geven aan het onderzoek naar deze relatie Nieuwe taken De taken van de jachtopzichter zijn de laatste jaren zowel kwalitatief als kwantitatief veranderd. Hij dient be halve het engere belang van de jacht- houder ook meer en meer algemeen maatschappelijke belangen te behar tigen. De jachtopzichter krijgt hier door een aantal nieuwe taken die vooral liggen op het terrein van de politie. In haar laatste aanbeveling dringt de werkgroep er daarom op aan dat de mogelijkheid wordt bezien van een formeel vastgelegde, operationele band tussen jachtopzichters en het onderdeel veldpolitie van het Korps Rijkspolitie. Inmiddels is ambtelijk overleg gestart tussen vertegenwoor digers van het ministerie van land bouw en visserij en het ministerie van justitie over de eventuele mogelijk heden van een dergelijke band. Onnodig grensoponthoud voor het internationale goederenvervoer kost de West-europese ekonomie jaarlijks ongeveer een miljard gulden. Tot de ze konklusie komen de Nederlandse vervoerders (samenwerkend in de Commissie Overleg voor het Goede renvervoer COG) en de verladersor ganisatie EVO in een rapport dat ze mede op verzoek van het ministerie van Verkeer en Waterstaat hebben opgesteld. Het Nederlandse internationale goe derenvervoer verloopt volgens het rapport allesbehalve soepel. Oorza ken zijn grensbelemmeringen en problemen die samenhangen met douanevoorschriften. Een grote grief van de vervoerders en verladers is dat de invoer van dieselbrandstof in de tanks van vrachtwagens in West- Duitsland en Frankrijk beperkt is tot respektievelijk vijftig en tweehon derd liter. De aangifte van de hoe veelheid brandstof, de kontrole hier van en de betaling van de belasting veroorzaken veel oponthoud. In het rapport wordt er verder op gewezen dat de veterinaire en/of ge- zondheidscertifikaten die het ene land uitgeeft niet altijd door een an der land worden geaccepteerd. De werktijden van de kontroleurs ko men vaak niet overeen met de ope ningstijden van douanekantoren. Vooral aan de Italiaanse en Oosten rijkse grens brengt dit extra opont houd met zich mee. De opstellers van het rapport klagen erover dat een chauffeur bij een internationaal transport soms wel meer dan dertig dokumenten bij zich moet hebben. Soms vinden er dan ook nog her haalde kontroles van de papieren plaats. De organisatie aan de grens posten is lang niet altijd goed. De COG en de EVO hebben de re gering gevraagd deze problemen op te lossen. Gepleit wordt voor een volledige belastingvrije invoer van brandstof in tanks, vrijstelling van vervoersbelastingen, erkenning van veterinaire en gezöndheidscertifika- ten en een betere organisatie van de douaneposten. (ANP) Landbouwkundige toetsing In de Wet agrarisch grondverkeer zijn een aantal instrumenten neerge legd, waaronder de landbouwkundi ge toetsing. Hiermee kunnen eisen worden gesteld aan de verwerver en zijn bedrijf bij de aankoop van land bouwgronden en natuurterreinen alsmede de vestiging of overdracht van zakelijke rechten daarop. De eisen voor landbouwgronden kun nen betrekking hebben op de erva ring, de opleiding of het hoofdbe roep van de verwerver, alsmede op de verkavelingssituatie en de maxi male oppervlakte van het bedrijf. De landbouwkundige toetsing zoals minister De Koning die voorstelt, zal slechts zeer licht zijn, gezien de da lende prijsontwikkeling van land bouwgronden. De toetsing blijft be perkt tot de opleiding en de ervaring van de verwerver. T oetsingskriteria De toetsingskriteria zijn uitgewerkt in drie afzonderlijke ontwerpen. De ze hebben betrekking op de ver- De Saoedische vice-minister woont hier de gekombineerde vergadering bij van begeleidingskommissies uit Saoedi-Arabië en Nederland van een projekt betreffende de ontwikkeling van de aardappelteelt in Saoedi- Arabië. In februari 1976 werd hier voor tussen beide landen een over- De graanoogstraming van de Sovjet- Unie wordt thans als gevolg van slechte weersomstandigheden ge raamd op 180 miljoen ton. Verwacht wordt dat de Sovjet-Unie meer tarwe zal importeren dan aanvankelijk werd aangenomen. Koel weer in het Verenigd Konink rijk en Frankrijk heeft ertoe geleid dat de E.E.G.-oogstraming moest worden bijgesteld en de exportra mingen van tarwe verlaagd. De graanimport van de landen in Oost Europa wordt thans geraamd op 16 miljoen ton. De export zal teruglo pen tot op het laagste peil sinds 10 jaar. vreemding van landbouwgronden in het algemeen, de vervreemding van landbouwgronden indien een bij zonder beroep wordt uitgeoefend en de pacht. Daarbij is een onderscheid gemaakt tussen personen die al een bedrijf uitoefenen en zij die hiermee een aanvang willen nemen. In ge vallen waarbij vervreemd wordt aan een rechtspersoon, zullen de vereis ten betrekking hebben op de be drijfsleider. Zij die reeds een bedrijf uitoefenen zullen een ervaring van minimaal drie jaren in de landbouw moeten hebben. Van diegenen die een be drijf willen gaan uitoefenen wordt verwacht, dat ze lagere landbouw school, LTS of MAVO met vijf jaar ervaring hebben en een kursus eko- nomische vorming toekomstige on dernemers hebben gevolgd. Middel bare landbouwschool met drie jaar ervaring is voor deze groep ook vol doende. De minister van landbouw kan opleidingen of kombinaties van opleidingen gelijk stellen met deze opleidingseisen. eenkomst voor vijf jaar gesloten' die dit voorjaar met nog eens vijf jaar is verlengd tot 1 december 1985. In het kader van deze overeenkomst wer ken op het ogenblik twee Neder landse experts in Saoedi-Arabië die van tijd tot tijd worden bijgestaan door deskundigen van Nederlandse Het ministerie noemt vier belangrijke faktoren die een aanzienlijke invloed kunnen uitoefenen op het wereldhan delspatroon in het nieuwe seizoen. In de eerste plaats het definitieve niveau en samenstelling van de Russische graanimport. In de tweede plaats het resultaat van de voedergraanoogsten op het zuidelijk halfrond. Als derde faktor noemt het ministerie de om vang van de Indiase oogst van tarwe en rijst en het uiteindelijke besluit van de Indiase regering de tarwe- voorraden al dan niet uit te breiden. In de vierde plaats is het exportsub- sidiebeleid van de Europese Ge meenschap van belang voor de om vang van de wereldtarwehandel. (The Public Ledger) Bijzondere eisen zijn gesteld aan verwervers van landbouwgrond voor de uitoefening van de veehandel of de training van draf- en renpaarden. Voor de veehandelaren is een erva ring van drie jaren in de veehandel vereist. Toetreders moeten een vak- kursus voor veehandelaren hebben gevolgd en over een ervaring van vijf jaren beschikken. Het verwerven van landbouwgrond voor de training van draf- en ren paarden is slechts mogelijk indien men beschikt over een vergunning voor beroepstrainer óf vier achter eenvolgende jaren een vergunning voor eigenaar-trainer heeft gehad. Pacht Gelijktijdig met de inwerkingtreding van de toetsingseisen bij de ver vreemding van landbouwgronden gaat ook de landbouwkundige toet sing bij verpachting in. De voorges telde eisen zijn gelijk aan die welke bij de vervreemding van landbouw gronden zullen gelden. Toepassing Regionalisatie van de toepassing heeft nog niet plaatsgevonden nu de grondmarkt nog niet is gestabiliseerd in de gebieden waar de prijsontwik keling een ander beeld te zien heeft gegeven. Voor bosbouwgronden worden geen nadere eisen gesteld. De aard en de omvang van deze gronden moeten geschikt zijn voor het opgegeven ge bruik. Garanties moeten worden ge geven dat dit gebruik inderdaad wordt verwezenlijkt. De kriteria bij de vervreemding van natuurterreinen zullen apart door de minister van landbouw en visserij en de staatssekretaris van kuituur, re kreatie en maatschappelijk werk voor advies worden aangeboden. landbouwinstituten en landbouwin stellingen. Om de uitvoering van de overeen komst zo goed mogelijk te laten ver lopen zijn van beide zijden begelei dingskommissies ingesteld. Deze houden elk jaar een gezamenlijke vergadering. Dit jaar werd deze in Den Haag gehouden. Tijdens het bezoek aan minister De Koning spraken beide bewindslie den hun waardering uit over de gang van zaken bij dit projekt. Verder kwam ter sprake de mogelijkheid om wederzijdse expers uit te wisselen, in het bijzonder op het terrein van de glastuinbouw en de veehouderij. Vi ce-minister Abdulazziz Al-Modbil benadrukte de wens van zijn rege ring om met hulp van het Neder landse minister van landbouw en visserij een onventarisatie te maken van de totale veestapel in zijn land. Van 24 - 28 oktober a.s. wordt in Mi laan de levensmiddelenvakbeurs "S.I.P.R.A.L." gehouden. Het is de belangrijkste tentoonstelling op dit gebied in Italië, gericht op inkopers van zowel supermarkt- als katerin- gorganisaties. Ons land zal voor de derde keer met een nationale inzending op deze tentoonstelling zijn vertegenwoor digd. Het daar getoonde assortiment van Nederlandse produkten omvat on der meer: - suikerwerken - vleeswaren en -konserven - _aardappelprodukten - groente- en fruitprodukten - zuivelprodukten De koördinatie van deze inzending berust bij de Hoofdafdeling Export bevordering van het ministerie van landbouw en visserij, die ter plaatse een informatiecentrum ten behoeve van handelsbemiddeling zal inrich ten. Teneinde maximale aandacht op ons vaderlandse produkt te vestigen zal voorts op 28 oktober, de laatste dag van de tentoonstelling in Milaan een handelskontaktbijeenkomst worden georganiseerd. De Europese Commissie, heeft Groot-Brittannië een week de tijd gegeven om het verbod op te heffen op de invoer van pluimvee uit Frank rijk en andere EG-landen. Blijft Groot-Brittannië in gebreke dan moet het rekening houden met een proces voor het Europees Gerecht shof. De Europese Commissie heeft Groot-Brittannië laten weten dat ze de diergeneeskundige voorschriften die Groot-Brittannië in augustus in voerde, beschouwt als maatregelen die handelsbeperkingen met zich meebrengen wat in strijd is met de bepalingen die in EG-verband gel den. Het invoerverbod dat gold zowel voor pluimveevlees als voor kon- sumptie-eieren heeft tot nu toe wei nig invloed gehad op de eierprijzen, doordat elders redelijke afzetmoge lijkheden aanwezig waren. Dit heeft het Produktschap voor Pluimvee en Eieren meegedeeld. De Nederlandse pluimvee-uitvoer naar het Verenigd Koninkrijk was relatief klein, in de eerste acht maanden van dit jaar ging er 3,25 percent van onze totale eier-export en 8,5 percent van de uitvoer van geslacht pluimvee heen. Sommige individuele bedrijven exporteerden volgens het Produktschap echter tachtig percent van hun produktie naar Groot-Brittannië. De Britse markt leek voor Nederland bovendien een groeimarkt en voor 1981 werd dan ook gerekend op een totale uitvoerwaarde van Neder landse pluimveeprodukten naar het Verenigd Koninkrijk van 150 mil joengulden. (ANP) De vice-minister voor landbouwkundig onderzoek en agrarische ont wikkeling van het koninkrijk Saoedi-Arabië, Abdulazziz Al-Modbil, heeft 12 en 13 oktober j.l. een bezoek aan ons land gebracht. Samen met de direkteur voor plantaardige produktie van zijn ministerie had hij o.m. een onderhoud met minister drs. J. de Koning (landbouw en visserij). Volgens het Amerikaanse ministerie van Landbouw zal de wereldhan del in granen in 1981/1982 uitkomen op 225 miljoen ton, 23 miljoen ton meer dan verleden jaar. De vraag vanuit ontwikkelingslanden en landen met centraal geplande ekonomieën zal op een hoog peil blijven. De export van tarwe zal het grootste deel van de verhoging voor zijn rekening nemen. Als gevolg van een grotere produktie in met name de Verenigde Staten zullen de wereldgraanvoorraden ook een stijging te zien geven. Geraamd wordt thans dat de voorraden aan het einde van het seizoen 1981/1982 (1 juli) 191 miljoen ton zullen bedragen tegen 172 miljoen ton in 1981. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 4