RJ.ZUID G P.J.Z.-afdeling op Walcheren? VOO It m: Vit OIIW Onze reis naar Indonesië Boeiende kursus 'Landbouw in Frankrijk" V E erst iets over Jakarta. Een grote, w, VIERWEEKSE: Een plattelandsjongerenkursus voor je leven... Souvenirs Schrille tegenstelling Langzame opbouw van de republiek Herinneringen... P.J. G.N. -nieuws uit de p.j.z.-agenda onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadrfs: Mevr. L.J. de Regt-van \1aldegem. Anna Mariaweg 1. 4494 PB Geersdijk. We bezochten de botanische tuin in Bogor en maakten een tocht naar de Tangkuban-Prahu. Dit was een au totocht over de hoogste autoweg van Indonesië, smal en bochtig. Wij maakten een afdaling in de kra(er onder leiding van gidsen en kwamen bij de pruttelende zwavelbronnen. Een heel aparte gewaarwording. oms gebeuren er dingen, die je absoluut niet voorzien hebt. Dan maak je iets mee, waarvan je dacht dat het altijd een sluimerende wens zou blijven. Dat gold in dit geval niet zozeer voor mij als voor mijn man. Mijn man heeft n.l. als zoveel anderen, drie jaar in de West doorgebracht als militair in de periode 1946-1949. .Naast alle spanningen, nare ervaringen en veel leed, bleef er toch een herinnering achter aan een prachtig land met veel mogelijkheden en eén volk dat toch wel recht op zelfstandigheid had. Na ruim 30 jaar kregen we gelegenheid om samen "de reis van ons leven" te maken. We hadden ons goed voorbereid, met verjaardagen kregen we boeken over Indonesië en verder haalden we lektuur uit de biblio theek. Het is een groepsreis geworden door Java, Bali, Sumatra en Singapore. Een onvergetelijke 24-daagse reis. Ik ga geen verslag geven van de reis, maar ik wil proberen iets van de opgedane indrukken bij U over te brengen. Dit zal moeilijk zijn want het is een totaal andere wereld. O nze eerste ervaring met die "an dere wereld" was de tussenlanding in Dubai in de vroege nacht. We stap ten uit het vliegtuig naar buiten in een hitte van 42 graden Celsius! Hier zagen we de eerste Oosterse typen en kleding. We zijn de hele reis in luxe hotels of appartementen ondergebracht. Voor ons gevoel soms overdadig. Maar de moeilijkheid is dat er weinig mid denklasse hotels zijn en dat alleen de grote hotels aan de gestelde eisen van hygiëne voldoen. Deze hotels zijn veelal met buitenlands kapitaal op gezet. Dit luxe leven van ons was in schrille tegenstelling met de leven somstandigheden van de Indonesi sche bevolking. dichtbevolkte stad (8.500.000 inwo ners) met intensief autoverkeer. Ons hotel lag aan een verkeersweg met 10 rijstroken. Jakarta is een stad van kontrasten. Luxe hotels en prachtige gebouwen (wolkenkrabbers en mo numenten) en daarnaast krotten- kampongs. Een groot aantal paupers leeft nog in de achterbuurten en in de kampongs aan de rand van de stad in optrekjes van afvalhout en zonder sanitair. Tijdens onze reis hebben we kennis kunnen nemen van het leven in ver schillende kampongs. Gedurende ons 10-daags verblijf op Java hadden we een charmante Javaanse vrouw als gids. Zij geloofde in de (langza me) opbouw van de republiek, maar was toch eerlijk in haar uitleg over de verschillende toestanden, die nog al les behalve rooskleurig zijn. Wij hebben ons verwonderd over de ma nier van leven in de kampong, vaak mensonwaardige behuizing zonder gas, elektriciteit, waterleiding en rio lering, stinkende greppels en hopen afval. Maar ondanks alle primitivi teit had de dessakampong (op het platteland) iets vriendelijks en er bestaat een groot gemeenschapsge voel onder de bevolking. De bevol king zag er niet ondervoed uit. Het gevaar zit er natuurlijk altijd in dat wij het teveel met westerse ogen be zien. Onze gids sprak een gezegde wat me bijgebleven is:"God geeft ons wat we nodig hebben, maar niet alles wat we verlangen". Gelukkig zijn er ook al kampongs, waar de toestand gunstiger is. Daar staan ook al stenen huisjes. Opvallend was de schooljeugd, die in uniform naar school gaat (gekleurd rokje of broekje met wit bloesje), en die er dan fris en vrolijk uitziet. Leerplicht is er niet, maar we hebben toch heel veel scholen gezien en massa's kinderen die er gebruik van maken. De basisschoolkinderen zijn verplicht padvinder te zijn, dit om een bepaald sociaal gevoel bij te brengen. anuit Yogjakarta brachten we een bezoek aan de Borobudur. Heel groots, maar te groot om alles te overzien. Andere tempels, zoals de Mendut en de Prambanan maakten meer indruk op ons. In Yokja heb ben we zilversmeden en batikwerk sters bezig gezien in hun eenvoudige ateliers en werkplaatsen. Heel mooi ambachtelijk werk. Hier bezweken we dan ook voor enkele mooie sou venirs. Na 10 dagen verlieten we Ja va. Even terugzien wat ons op Java boeide of verwonderde: 1. Mooi na tuurschoon: o.a. de Puncakpas en de Preanger met de theeplantage's. 2. De bevolkingsdichtheid: overal mensen en kinderen. 3. De straat handel met alle soorten karretjes, stalletjes, warongs en artikelen. 4. Het kampongleven. 5. De prachtige sawa's. e vlogen naar Bali. Dit is een paradijselijk eiland, hoewel de toe ristische stroken aan de Indische Oceaan weer sterk afsteken bij de rest van het eiland. Een schitterend hotel vlakbij de oceaan met een prachtige palmentuin was ons on derkomen. Hier ook exkursies over het eiland gemaakt en Balinesche dansen bijgewoond: een boeiende, opzwepende kecak of apendans en de mooie barongdans. En dat ge beurde in een prachtige entourage in de open lucht onder een sterrenhe mel en een oude waringinboom tus sen de palmen. Exotisch! redaktie: Harrie Wijc Frankrijk is na de V.S. het grootste exportland voor landbouwproduk- ten ter wereld. Frankrijk valt op door de enorme verschillen in het land zelf: Het rijke Noorden met de grote akkerbouwbedrijven van 100-600 .ha. en rondom Parijs ook tuin bouw. Normandië enBretagne, met snel rationaliserende veehouderij. Het arme Zuiden, met fruit, groenten, bloemen en vooral wijnbouw. Veel kleine bedrijven en leegloop van het platteland. In deze streken doen zich de meeste boerenopstanden voor. Overgangsgebieden met voorna melijk gemengde bedrijven. In ieder geval is Frankrijk een land dat uitdaagt om er meer van te weten én te zien. Nu, die kans heb je. Wat houdt zo'n kursus nu in? Het doel van de kursus is kort ge zegd: door middel van bezoeken aan bedrijven en gesprekken met (jonge) boeren inzicht te krijgen in de land bouw van dit grote land. Inzicht dat je van pas kan komen bij het naden ken van de oplossingen voor de grote problemen waar de land- en tuin bouw de komende jaren in de E.G. voor komen te staan. In de gesprek ken met Franse boer(inn)en zul je merken dat de Fransen daar hun ei gen kijk op hebben en een eigen be leid voeren. Op zaterdag 28 november zul je om ongeveer 28 uur per bus afzakken naar een, vlakbij Parijs gelegen, kas teel: Chateau de Méridon. Je wordt verwelkomd met een heerlijk Frans diner waarna het programma met elkaar besproken wordt. Naast alle exkursies en gesprekken zijn er na tuurlijk ook momenten van ont spanning. Een feestelijke afsluiting behoort tot de tradities. Maar van zelfsprekend wordt Parijs ook niet overgeslagen. Een bruisende stad die allerlei mogelijkheden voor ont spanning biedt. Tijdens de week op Méridon wordt de groep begeleid door de twee kur- susleiders Magda van de Ster en Jan Wentink, die als taak hebben het verschaffen van de meest uiteenlo pende inlichtingen over Frankrijk en de Fransen, het inbrengen van dis- kussiepunten, het vertalen van alles dat er vertaald moet worden. Een minder goede of geen kennis van de Franse taal, hoeft dus geen reden te zijn om niet mee te doen. Zaterdagmiddag, 5 december zul je om ongeveer 16.00 uur weer op Ne derlandse bodem staan. Een voorbereidingsbijeenkomst wordt gehouden op donderdagavond 19 november a.s. om het programma globaal te bespreken. De kosten zullen voor leden van een plattelandsjongerenorganisatie 425,— en voor niet leden 475,— bedragen. (Bij extra CRM-subsidie zal dit resp. 350,— en 400,— bedragen.) Voor nadere inlichtingen en opgave kun je terecht bij de P.J.G.N., Anton Olthaar, Prins Mauritsplein 23, 2582 ND Den Haag, telefoon 070-512541. Veel jonge mensen van het platte land twijfelen. Weten het nog niet Emigreren? Bedrijfsverzorgingsdienst? Toch maar boer worden? (G)Een baan buiten de land-/tuin- bouw zoeken? Juist de vierweekse kursus helpt je bij 't nemen van belangrijke beslissin gen, helpt je om te kiezen en om mee te denken watje nu wél kan en wilt. Want óók plattelandsjongeren wor den dagelijks gekonfronteerd met vragen, waar ze niet gelijk een ant woord op hebben. Veel jongeren durven ook niet te praten, te diskussiëren. Zijn bang en onzeker om kontakten te leggen. In de yierweekse wordt daaraan veel aandacht besteed. Dus leren je mond open te doen! De kursus richt zich op plattelands jongeren tussen 17 en 27 jaar, zowel jongens als meisjes. Vier weken, 1 maand, lijkt lang. En het is een hele stap om er naar toe te gaan. Daarom hebben Volkshoge school Bergen en Volkshogeschool Allardsoog een uitgebreide folder gemaakt, die zij je graag toesturen. Ook kunnen zij je per telefoon alle informatie geven, die je nodig hebt om te beslissen of je meedoet. De prijs van de kursus bedraagt 850,— (inkl. alles!) en 425,— voor (max. 20) leden van platte landsjongerenorganisaties. Informatie en aanmelding: Volkshogeschool Allardsoog, Ja rig v.d. Wielenwei 32, 9243 SH Bakkeveen Fr. tel. 05169-241, vragen naar Gerard Wieffer. Volkshogeschool Bergen, Postbus 94, 1860 AB Bergen N.H. tel. 02208-4541, vragen naar Arie van den Brand. Een aantal jaren terug bestond er op Walcheren ook een afdeling van de P.J.Z. Door allerlei oorzaken is deze destijds opgeheven. In de afgelopen jaren zijn er echter regelmatig gelui den gehoord uit diverse bronnen over de mogelijke heroprichting van deze P.J.Z.-afdeling. Voor de zo mervakantie is er een eerste bijeen komst geweest met vertegenwoordi gers van het R.A.K.-Walcheren, de Z.L.M.-kring Walcheren, bestuur sleden van de P.J.Z.-afdelingen Goes en Noord-Beveland en enkele dage lijks bestuursleden van de P.J.Z. Doel was het bekijken van de moge lijkheid én wenselijkheid van een 12e Van Bali naar Sumatra gevlogen. In Medan had mijn man het grootste deel van zijn verblijf in Indië "gele gen". Hier hadden wij weinig tijd, maar toch wilden we graag de plaat sen opzoeken, waar zo menig zweet druppeltje gevallen is. We zijn 's morgens heel vroeg samen met een taxi naar de plaats gegaan, waar de herinneringen weer boven kwamen. Het hoofdgebouw van het hospitaal, waar m'n man administrateur was, stond er nog. De paviljoens waren afgebroken. De huizen, waar ze ge woond hadden, stonden er ook nog. Je gedachten gaan weer terug naar die tijd en je probeert een schakel te leggen tussen toen en nu. Jammer, dat het op deze manier gebeurd is... We hebben het ereveld in Jakarta bezocht: stil, mooi, zwijgzaam. Sumatra is heel anders dan Java en Bali. Het is ruiger en woester. Het is minder dicht bevolkt en de natuur is er groots. We logeerden op het eiland Samosir aan het Tobameer. We maakten hier kennis met de Batak- stammen, die nog primitiever leven dan de bevolking op Java. Ook hun kunst is primitiever. Op dit eiland hebben we een paar heerlijke dagen gehad met vaarexkursies op het meer met bezoek aan verschillende Ba- takdorpen. De autotochten Medan- Tobameer en terug (verschillende routes) waren interessant en afwisse lend. We reden door een weelderige plantengroei: sawa's, rubber- en palmolieplantages, bananenbomen en ananasvelden. O, wat smaakte die ananas verrukkelijk! Het natuur schoon is rond het Tobameer onwe zenlijk mooi. De tocht van Medan naar Brastagi is onvergetelijk. Een smalle weg door oerwoud, een kron kelweg door een grootse bergwereld. Een fascinerende tocht. Helaas hebben we in dit mooie ge bied nogal regen gehad. Dat was niet in het reisprogramma opgenomen, maar ook hier hield Pluvius zich niet helemaal aan de regels. Vanaf vliegveld Medan vertrokken naar Singapore onder een tropische regen. Het vertrek uit Indonesië kreeg hierdoor een beetje triest ka rakter. Ook ga je nadenken over hetgeen je gezien hebt. Wat zal het lang duren voordat de bevolking van de republiek Indonesië op een beter levenspeil komt. Het volk heeft nog een lange weg te gaan. De laatste dagen waren we in Singa pore, een mooie, schone stad, die bruist van leven. Nu ik dit overlees kom ik tot de kon- klusie dat je een dergelijke reis on mogelijk kunt samenvatten in een halve pagina. Het is maar een greep geweest. Het land heeft veel gezich ten: heel mooi en fijn wat kunst, kui tuur en natuur betreft, maar aan de andere kant de armoe, verwaarlozing en de korruptie. Onvoorstelbare tegenstellingen. Er is natuurlijk ook een middengroep, maar die valt niet op. Daarom is het zo moeilijk om objektief iets over een land te schrijven. Vaak zeggen we als we thuis komen: "we hebben een heerlijke vakantie gehad. Nu zeggen we: we hebben een geweldige reis gemaakt". R. Mouthaan-Mantel PJ.Z.-afdeling op Walcheren. Af gesproken werd dat er een aantal mensen gezocht zouden worden die mogelijk zitting willen nemen in een initiatiefgroep P.J.Z.-Walcheren. Op dinsdag 27 oktober a.s. is de eer ste bijeenkomst van deze groep, waarvoor ook personen uit de eerder genoemde organisaties zijn uitgeno digd. Andere belangstellenden zijn bij de ze bijeenkomst uiteraard ook wel kom. De vergadering wordt gehouden in café de Huifkar Markt 19 te Middel burg en begint om 20.00 uur. 23 oktober: P.J.Z. afd. 's- Heerabtskerke-Nisse: filmavond; PJ.Z. afd. Goes-Noord-Beveland: bowlingavond in "de kruitonden" te Middelburg; PJ.Z. afd. Sprang-Ca- pelle: bowlingavond in Kaatsheuvel; PJ.Z. afd. West-Zeeuws-Vlaande- ren: schaatsen in Brugge. Vertrek om 19.15 uur vanaf de Markt in Oost burg. 27 oktober: Bijeenkomst over een PJ.Z.-Walcheren i.o. om 20.00 uur in café de. Huifkar - Markt 19 in Middelburg. 30-31 oktober en 1 november: Le denweekend afd. Tholen/St. Phi- lipsland in het v. Eeghenhuis te Aar denburg. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17