Demonstratie "Grondbewerking" in kassen en aanleg voor substraatteelten TOMATEN EN KOMKOMMERS DUUR Weekstaat energieverbruik FRANSE APPEL OOGST RAMING 1981 Komkommers voor een gulden per stuk D e laatste teeltseizoenen is er bij de groentetelers onder glas een sterk groeiende interesse voor andere vormen van grondbewerking. Wij denken hierbij aan het inspitten van stro, het ophogen van tomatenpa den, het gebruik van de vaste tandkultivator, het gelijktijdig ontsmetten en inspitten en het egaliseren en profileren van de kasgrond voor teelten op substraat. Om op deze ontwikkelingen in te spelen wordt er door de sektie glas van de Tuindersvakbond in samenwerking met de Tuinbouwvoorlichting een speciale demonstratie georganiseerd met hulpmiddelen voor de grondbewerking in kassen. D e teelt van gewassen op steenwol e.d. staat in een sterk groeiende be langstelling. Voor een goede teelt is goed vlakliggende en eventueel ge profileerde kasgrond een noodzake lijke start. Mede hierom zal door loonbedrijf Schellekens uit Dongen met de benodigde machines hiervoor worden gedemonstreerd. Voor het egaliseren zal gebruik gemaakt wor den van een hydraulisch werkende SBO grondschuif, uitgerust met la- serapparatuur. Voor het profileren wordt een aangepaste SBO profile ringsmachine getoond. De aanpas singen bestaan o.a. uit een breedte instelling en het gebruik van punt- kouters. Ook zal de aanleg en op bouw van de goten worden getoond. Het demonstratieterrein Ontsmetten en stomen Het plantklaar maken van de grond Grondbewerking voor stomen of ontsmetten Egaliseren en profileren voor de substraatteelt De demonstraties vinden vrijdag 30 oktober a.s. om 1030 en 14.00 uur plaats bij P. de Jong, Oude Liesboslaan 146 te Breda. U kunt er het beste komen door bij Breda de afslag Etten-Leur, Roosendaal te nemen. Het bedrijf ligt enkele honderden meters van deze afslag aan de parallelweg van Breda/Et- ten-Leur. Aan alle bezoekers zal een programmaboekje worden uitgereikt met o.a. technische in formatie van de te demonstreren machines. Gezien de ontwikke lingen bij de grondbewerking on der glas hopen wij op uw belang stelling. Konsulentschap Tuinbouw Tilburg ing. W. van Mullem ooral na de "trubbels" rondom de methylbromide is er een groeien de behoefte aan andere mogelijkhe den voor ontsmetting. Uit beproe ving is het ontsmetten gelijktijdig met het spitfrezen gunstig uit de bus gekomen. Mede hierom zal gede monstreerd worden met de Basrijs ontsmettingsmachine, opgebouwd op de Imants spitfrees. Op de ma chine die met een druk van een 14 bar werkt zijn vier spleetdoppen aange bracht om het middel tijdens het spitfrezen in de grond te brengen. De machine is voorzien van een door stroommeter om de juiste hoeveel heid te doseren. Mede door enkele gunstige ervarin gen in Aalsmeer is er belangstelling voor de Moller stoominjektor van Olimex. Daar wij kunnen beschikken over een mobiele stoomketel zal deze stoommethode door Schipper Taks uit Breda in samenwerking met Oli mex uit Aalsmeer worden gedemon streerd. B ij deze voor velen bekende be werking zal tijdens de demonstraties met diverse spitfrezen de nadruk worden gelegd op de afstelling, rij snelheid en het toerental van de ma chines. Speciaal voor het ophogen van tomatenpaden zullen enkele vij zels achter de spitfrees worden gede monstreerd. Dezelfde bewerking zal ook worden getoond met een twee wielige trekker. Door loonbedrijf Houtepen is een kombinatiewerktuig ontwikkeld, waarbij in één werkgang wordt gespit, paden rondgelegd en plantgaten "gestampt" voor het planten. Een kersverse noviteit, af komstig van de Werktuigendagen uit België, is het De Ce kombinatie werktuig. Hierbij zijn achter de De Ce spitfrees met vijzel twee plantga- tenboren gemonteerd. De boren worden aangedreven middels een excentriek. Naast spitfrezen en rondleggen kan men in dezelfde werkgang plantgaten boren met een diameter van 12 cm. Genoemde kombinatie zal in Nederland door Gebr. v.d. Berg uit Pijnacker en St. Anthonis op de markt worden ge bracht. Visser Tuinbouwtechniek zal acte de présence geven met een zelf- rijdende, via een elektromotor aan gedreven, plantgatenmaker. Naast de officiële oogstraming van appelen van het Franse Ministerie van Landbouw wordt er jaarlijks ook een oogstverwachting van Franse appelen gepubliceerd aan de hand van een enquête die het weekblad "Marchés Europééns des Fruits et Légumes" onder zijn lezers heeft ge houden. Deze raming geeft t.o.v. de officiële schatting meer details, ter wijl het totaal niet veel afwijkt. Het Franse Ministerie van Landbouw komt in 1981 op een appeloogst al daar van 1,47 min ton, terwijl het volgens de enquête van "Marchés Europééns" 1,41 min ton zal zijn. (Markt-Info P.G.F.) Zowel de tomaten als de komkommers zijn duur op het ogenblik, zelfs nog duurder dan vorig jaar om deze tijd. Ter vergelijking: A-tomaten brachten vorige week (5 t/m 9 oktober) op de veiling ca. 1,60 per kg op tegen 1,50 vorig jaar. De BBB-sortering (vleestomaten) werd voor meer dan 2,— ver handeld tegen 1,70 vorig jaar. De prijzen van "ponds-komkommers" liepen op tot een gulden per stuk tegen ruim 0,60 vorig jaar. Bij de komkommers moeten we de oorzaak vooral zoeken in de kleine veilingaanvoer. De afgelopen week was deze zelfs een kwart kleiner dan vorig jaar. Dit is weer het gevolg van het kleinere areaal. Op 1 september (recentere gegevens zijn nog niet be schikbaar) was het komkommera reaal volgens het CBS 799 ha groot tegen 900 ha vorig jaar. In augustus zijn er erg weinig (herfst-)komkom- mers geplant (162 ha.dit jaar tegen 284 ha vorig jaar augustus). Dit werd ten dele gekompenseerd door een grotere aanplant in juli (137 tegen 46 ha). Op de internationale (lees: West- duitse) komkommermarkt begint de konkurrentie toe te nemen met de komst van zowel Kretenzer als Ca- narische komkommers. Veel tomaten naar Frankrijk De aanvoer van ronde tomaten was de laatste weken vrijwel even groot als vorig jaar. Die van vleestomaten was wel groter. De export was echter aanmerkelijk groter. Niet die naar West-Duitsland, deze was de eerste week van oktober zelfs belangrijk kleiner dan vorig jaar, maar wel de export naar Frankrijk. In de week van 28 september t/m 3 oktober werd ca. 1.560 ton (meest B-tjes) naar dat land geëxporteerd tegen maar 270 ton in de overeenkomstige week van 1980. Het aanbod van Franse vollegrondstomaten was klein tenge volge van slecht weer (regen). Op de telersmarkt van Marmande liepen de prijzen zelfs op tot ruim 2,— per kg voor de sortering 57/67 mm (B- tjes). Ook naar Engeland kon meer worden geëxporteerd. Het energieverbruik telt nu weer behoorlijk aan. Wat dit keer wel opvalt is dat ondanks de konstante minimumventilatie van 5% (soms 8%) in de energiebesparende kassen er toch steeds zo'n 40% energie wordt bespaard. Het betekent eigenlijk dat in een energiebesparende kas de kas zélf de energie moet besparen en dat de tuinder voor alles en meer nog dan voorheen op het gewas moet letten en tijdig maatregelen moet nemen. Afgelopen voorjaar zagen we immers dat zwaar ingrijpen in het klimaat in vooral de geïsoleerde kassen uiteindelijk onaccepta bele kwaliteitsproblemen te zien gaf en een deel van de energiebespa ring teniet deed omdat we té zuinig wilden zijn. Nu kan het feit dat het dit keer wel goed gaat in de acrylplatenkas niet meteen als maatstaf worden genomen omdat een teelt uit een veelheid van faktoren bestaat. We zijn op de goede weg, maar of toeval of kennis daarbij de belang rijkste rol speelt moet eerst boven water komen. De klimaatsinstellingen zijn: een dagtemperatuur van 22 gr.C. en een nachttemperatuur van 18 gr.C. bij een RV van 90% in de na-nacht en ochtend een minimumbuis van 40 gr.C. in de geïsoleerde kassen op de dag een minimumventilatie van 5% en in de glazen kas geen minimumventilatie. Het energieverbruik deze week bedroeg 11.119 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt te verdelen: Week 9/10-16/10 SDP futurist.kas kontrole-objekt acrylduo- acryl glas enkel glas platen verbruik in m3/100 m2 verbruik in m3/100 m2 vanaf 10 augustus energiebesparing t.o.v. kontrole oogst in stuks/100 m2 gemiddeld vruchtgewicht (gram) 90 m3 89 m3 158 m3 459 m3 445 m3 747 m3 38,5% 40,4% 9. 1740 1266 (1018) 453 520 524) De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 10,- gr.C. DENAR-KAS gemiddelde windsnelheid 5.4 m/sek. L. Koop 15 Bij de demonstraties komen een viertal hoofdfacetten aan de orde: 1. het bewerken van de grond voor het stomen of ontsmetten; 2. nieuwe ontwikkelingen bij het ontsmetten en stomen; 3. het plantklaar maken van de grond; 4. het vlakieggen en profileren van de grond ten behoeve van de sub straatteelt. De belangrijkste machines en hulp middelen welke gedemonstreerd zul len worden, willen wij in onderstaan de voorbeschouwing alvast op een rijtje zetten. oor een goed resultaat van ont smetten of stomen moet de grond voldoende fijn zijn voor doordrin ging, echter niet te fijn i.v.m. door spoelen. In veel gevallen beant woordt de spitfrees redelijk aan het vereiste kompromis. Gedemon streerd zal worden met de Imants, SBO en Farmax spitfrees. Hierbij zal vooral aandacht besteed worden aan de diepteregeling, de rijsnelheid en het toerental. Ook zal getoond wor den hoe stro in de kasgrond ingespit kan worden. Een ander werktuig dat in de glastuinbouw nog niet veel ge bruikt wordt is de vaste tandkultiva tor. Hiermee kan de grond zonder keren of mengen voldoende fijn worden gemaakt voor zowel stomen als ontsmetten. Getoond zal worden een SBO vastetandkultivator met een werkbreedte van 120 cm en een diepteinstelling tot 50 cm. Ook zal er met een voor de glastuinbouw geheel nieuwe machine worden gedemon streerd, de zgn. "Vertidrain". Met deze beluchtingsmachine kunnen per m2 ca. 50 gaten k 3 cm) worden gemaakt. Mogelijk kan dit een nuttig werktuig zijn bij het stomen van on bewerkte grond. Voor de hoofdgrondbewerking zullen diverse spitfrezen worden getoond. Naast demonstraties van egaliseren en profileren voor substraatteelten zal ook een voorbeeldobjekt worden aangelegd. Voor het ophogen van tomatenpaden zal ook met tweewielige apparatuur worden gedemonstreerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15