Grasland is de aandacht waard Er zullen in Zeeland steeds meer windmolens komen Veel jongeren keken over grens! Voorkom een snelle achteruitgang Produktieverlies Voorkom een snelle achteruitgang Herinzaai? Nieuws uit Brussel Minister De Koning wil legbatterij verbieden Nieuwe serie mengmestverspreiders Aktie konsulentschap Waalre "Grasland het hele jaar rond" I.M.A.G.-medewerker W. Rossing verwacht: Stijgende energieprijzen Het grasland was en is ook nu nog de belangrijkste bron van ruwvoer voor het rundvee. In Oost Noord-Brabant omvat het grasland 2A deel van de oppervlakte kultuurgrond. De oppervlakte grasland op de melkveebedrijven is in de afgelopen jaren duidelijk toegenomen, evenals de oppervlakte snijmaïs. De vee stapel is in verhouding nog sterker uitgebreid. Hierdoor is de veebezet ting toegenomen tot gemiddeld 3 gve per ha grasland. De verschillen per bedrijf zijn echter zeer groot, met soms extreem zware bezettingen per ha. Door de heer ing. H. v. Lier, bedrijfstakdeskundige bij het Konsulentschap voor de Rundveehouderij en de Ak kerbouw te Waalre. Door de hoge bezetting en de uit breiding van het areaal grasland, is de exploitatie van het grasland niet eenvoudiger geworden. Temeer daar niet alle zandgrond ideaal is voor grasland en mede door het aanbod van veel organische mest, ook van varkens en pluimvee zwaar wordt belast. De produktiviteit van het grasland is erg verschillend en blijkbaar ook moeilijk op peil te houden. Dit blijkt met name uit een onderzoek in het Konsulentschap, waarbij is vastge steld dat jaarlijks 20 25% van het areaal grasland opnieuw wordt inge zaaid. Dit gaat gepaard met hoge kosten en produktieverlies, vooral wanneer dit niet in de juiste periode wordt uitge voerd. Met het oog op kostenbewa king is dit een situatie, die de nodige aandacht vraagt. Door het nemen van tijdige en juiste maatregelen omtrent het doelmatig gebruik van het grasland, kan het her- inzaaien aanzienlijk worden terug gebracht. Hiervan zijn in de praktijk voldoende goede voorbeelden aanwe zig. Het is echter niet eenvoudig om een goede graszode in stand te hou den. Bij het graslandgebruik worden vele "aanslagen" op de zode gepleegd bij: De toediening van (te) veel orga nische mest. Het inscharen van het vee. Het maaien voor de voederwin ning. Daarnaast kan het weer een nadelige invloed hebben op de grasmat, zowel door te veel regen, met name bij de voederwinning als door droogte. Een groot probleem op veel bedrij ven is ook de bepaling van de ge wenste "voorraad" weidegras. Een te MMM1É yipiii ||§t I ii Niet te veel koeien per ha- grote voorraad in de weide heeft als gevolg een te lange weideperiode per keer en een vertraagde hergroei. Bij het kort beweiden en/of tijdig maai en van de grassnede zal een snelle hergroei plaatsvinden. Het vereist enige durf en ervaring om met een kleinere voorraad weidegras te wer ken. Wanneer door te laat beweiden of een te lange veldperiode bij de voe derwinning een open zode ontstaat, dan krijgen de altijd aanwezige on kruiden of slechts grassen hun kans. De opbrengst en kwaliteit van het ruwvoer lopen dan snel terug. Wanneer moet dan opnieuw worden ingezaaid? Deze vraag kan moeilijk in het algemeen worden beantwoord. De bepaling van de hoeveelheid aanwezige goede grassen is een juiste basis voor deze beslissing. Het hangt verder mede af van de herstellingskans van de zode, waarbij veel faktoren een rol spelen. Van een herstel van de zode wordt in de praktijk vaak niet veel verwacht, ge zien het (te) hoge percentage herin- zaai, dat valt waar te nemen. Wanneer tot herinzaai besloten is, dan komt de vraag hoe dit moet ge beuren en op welk tijdstip. Vastge steld kan worden dat bij onzorgvuldig werken bij het herinzaaien meteen de basis wordt gelegd voor de vol gende herinzaai. Voor een belangrijk gedeelte is de grote omvang van het herinzaaien in Oost Noord-Brabant hieraan toe te schrijven. Het is niet moeilijk om een opsom ming te geven van de problemen bij het graslandgebruik. Het behandelen van de maatregelen om teleurstellin gen te voorkomen en de wijzen waar op problemen opgelost kunnen wor den, kan geschieden door gesprekken en diskussies. Daarbij kan worden ingegaan op de omstandigheden en kunnen ook er varingen worden uitgewisseld. JanVAferts/BruBsei Landbouwminister De Koning heeft er in de ministerraad van de EG (overigens zonder succes) voor ge pleit om op termijn af te stappen van kippenhouden in legbatterijen. Zijn Duitse collega Ertl is ook die mening toegedaan. Maar vooral de Franse en Ierse minister blokkeerden maandag in Luxemburg zo'n alge heel verbod op termijn. Buiten demonstreerden Duitse, Brit se en Nederlandse actiegroepen. De Nederlandse groep "Lekker dier" liet symbolisch een batterij aan bal lonnen getrokken en gevuld met een pseudo-kip de lucht in. Minister De Koning die daarbij was uitgenodigd, zei later dat hij wegens tijdgebrek niet uit de ministerraad weg kon ko men. Zoals men zich mogelijk herin nert besloten de ministers in juli vo rig jaar op voorstel van West-Duits- land en Nederland tot Europese normen voor het houden van kippen over te gaan. Afgelopen zomer kwam de Europese Commissie met het voorstel om vanaf 1995 iedere kip 500 cm2 ruimte te geven en vanaf half'83 voor alle nieuw batterijen al die minimum maat voor te schrijven. 14 De minimale nieuwe batterij zou al dus 1600 cm2 groot moeten zijn en 40 cm hoog. Alle bestaande batterijen mochten in dat voorstel tot medio 1995 gebruikt worden. Aldus wil men, aldus de Europese Commissie, op termijn een einde maken aan de wrede behandeling van de kippen. Momenteel zitten nog ongeveer 85% van de dieren in de Europese Ge meenschap in batterijen. Het gaat om een aantal van 225 miljoen of wel bijna net zoveel als de Europese be volking. In Luxemburg bleek nu dat zowel West-Duitsland als Nederland op termijn liever helemaal van de batterijen af willen. De Koning wil echter bij wijze van compromis ac cepteren dat zo snel mogelijk op Eu ropees vlak een minimum wordt af gekondigd van tenminste 600 cm2. De liberale Duitse minister Ertl hield (evenals trouwens twee jaar geleden al) een emotioneel pleidooi tot zijn collega's om toch van de in opspraak zijnde batterijkippen af te stappen. Minister de Koning: Als wij een verbod op termijn, bijvoorbeeld vanaf 1994, zouden kunnen afspre ken, dan ontwikkelt men in de prak tijk vanzelf een nieuw hokkenstelsel. Op Europees vlak wordt de produ cent daardoor niet getroffen. Aange zien alle tien de Europese partners immers tegelijk de batterij zouden afschaffen kunnen de hogere eier- prijzen die hieruit voort gaan vloeien ook makkelijker aan de consument worden doorberekend". De zaak is voor nader overleg aangehouden. De afdeling Land- en Tuinbouwme- chanisatie van Cebeco-Handelsraad introduceerde per l september 1981 *een nieuwe serie mengmestversprei ders. De "Cebeco" mengmesttank is stan daard uitgevoerd met: een ge galvaniseerde tank; een enkele as; 3 m zuigslang en 2 m gegal vaniseerde pijp; aansluitmogelijkheid voor zijafslui ter; Moro pomp met druksme- ring (5000 1, 8000 1 of 11.000 1); - grote vochtvanger; plaatsverspreider, schamierbaar be vestigd: - hoge aanspanning: scharnierbare achterwand. De tank is leverbaar met een inhoud van 4200 1, 5000 1 of 6000 1. Door de leveringsmogelijkheid van vele toe behoren (o.a. hydr. afsluiter, zijaan sluiting, verlichting, tandemas, di verse bandenmaten) kan aan alle wensen van de individuele gebruiker tegemoet worden komen. Verdere informatie tel. 05210- 13341 of door de dealerbe- drijven. Het Konsulentschap in Waalre biedt u hiervoor in de komende winter veel gelegenheid tot het verkrijgen van informatie in de vorm van de aktie "Grasland het jaar rond". Allereerst worden aan het begin van het winterseizoen drie grote voor lichtingsdagen georganiseerd en wel: Op 27 oktober te St. Anthonis. Op 3 november te Oerle. Op 4 november te Lierop. Op deze bijeenkomsten zal door de heer ir. C. Henkens, konsulent voor Bodemaangelegenheden spreken over: "Zijn we met de bemesting van het grasland op de goede weg"? Terwijl de heer ing. L.E.M. Rompelberg, van het Proefstation voor de Rundveehouderij het onderwerp "Goed graslandgebruik leidt tot minder herinzaai" zal behandelen. Hiervoor worden persoonlijke uitnodigingen verzonden. Daarna zullen er door de bedrijfsvoorlichters voor de Rundveehouderij ook plaatse lijke bijeenkomsten worden belegd, waaraan ruime bekendheid wordt gegeven. Ten behoeve van een goede voorlichting is een klankbeeld samengesteld en ook is er voldoende schriftelijk informatiemateriaal beschikbaar. Er komt dus ruime gelegenheid om over de problemen en de mogelijk heden van een beter graslandgebruik te luisteren, te praten en te leren. Gaarne wil ik de deelname aan deze bijeenkomsten aanbevelen in de hoop dat iedereen gaat nadenken, meepraten en profiteren van de aktie "Grasland het jaar rond". "Momenteel is het in de kustprovincies van ons land verantwoord om bij een pluimveebedrijf dat een konstante stroom vraagt een windmolen te installeren. De komende jaren zullen er dan ook tientallen in onze kustprovincies worden geplaatst. Wel is het van groot belang dat de gemeenten op korte termijn kunnen beschikken over uniforme regels en voorschriften waaraan de aanvragen uit het bedrijfsleven kunnen worden getoetst." Dit zei ing. W. Rossing van het IMAG donderdag avond 15 oktober j.l. in de Caisson te Kapelle op een door ca. 60 leden bezochte vergadering van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders. De heer Rossing betoogde dat naar mate de energieprijzen van olie en gas stijgen de installatie van wind molens nog aantrekkelijker wordt. Wel zei hij het van groot belang te uit de welwillende medewerking die de PZEM heeft verleend bij het plaatsen van de eerste grote wind turbine in Kwadendamme 21 sep tember j.l. Een aandachtig gehoor voor wat de Jieer Rossing vertelt over de mogelijkheden die windenergie biedt. achten dat aanvragers zich eerst goed laten voorlichten aleer men overgaat tot de aankoop van een molen. Er zijn vele aspekten die in een afwe ging moeten worden meegenomen zoals de hoogte van de mast,' de ge middelde windkracht over een jaar ter plaatse, de stroomafname door het bedrijf, het kontrakt met de pro vinciale energiemaatschappij voor teruglevering enz. enz. Enige medewerkers van de PZEM gaven op de vergadering te kennen dat dit bedrijf in principe positief staat tegenover de nieuwe ontwikke ling van windenergie in Zeeland. Een en ander mag ondermeer blijken Ook de PZEM meent dat de aan schaf van een windmolen voor zeker een pluimveebedrijf het overwegen steeds meer waard wordt. Mede om dat, zo verwacht deze energiemaat schappij, de elektriciteitsprijzen de komende jaren nog steeds verhoogd zullen worden. De PZEM heeft een boekje uitgegeven "De Windwijzer" waarin informatie wordt gegeven over de windenergie in Zeeland. Sinds de oprichting van de Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het platteland, hebben meer dan 7.000 jongeren via de Stichting' Uit wisseling een stageplek in het bui tenland gevonden. Dit blijkt o.m. uit het onlangs ver schenen verslag over de jaren 1979 en 1980. In dit verslag wordt uitgebreid inge gaan op de veranderingen die de af gelopen jaren hebben plaatsgevon den. Dit heeft geresulteerd in een be leidsplan waarin nieuwe taken zijn opgenomen op het gebied van artikel 50 van het verdrag van Rome. Dit artikel beoogt het vrije verkeer van jonge werknemers binnen de Ge meenschap te bevorderen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 14