Mikro-elektronika biedt management hulp aan veehouder Financiële resultaten bij John Deere Minister van Landbouw van Vojvodina bezocht ons land Diaserie over melkveehouderij voor het onderwijs uit! D, Nieuwe mechanisatiegolf Managementhulp Handelskontakt- bijeenkomsten De mechanisatie in de veehouderij zal ook in de komende jaren een rol blijven spelen. Mikro-elektronika zal daarbij steeds meer ingang vin den. De veehouder krijgt hierdoor een steeds zwaardere managertaak. Zijn ondersteuning zal vooral moeten bestaan uit een verdere uitbouw van bedrijfsbegeleidingssystemen. Dit o.m. zei dr. M.P.M. Vos, plv. direkteur-generaal voor landbouw en voedselvoorziening van het ministerie van landbouw op het symposium "Met computer nog meer veehouder", op 13 oktober j.l. in Wagenin- gen. (Wij berichtten u daar vorige week ook reeds over.) De afgelopen jaren is de gemiddelde bedrijfsgrootte in de diverse veehou derij takken sterk gestegen. Deze stij ging van de arbeidsproduktiviteit was mogelijk doordat arbeid werd vervangen door machines en ar beidsbesparende huisvestingssyste men. Dr. Vos denkt dat de nieuwe mogelijkheden die de mikro-elek-1 tronika biedt niet zullen leiden tot een nieuwe mechanisatiegolf. De omstandigheden waaronder de nieuwe ontwikkeling zijn intrede doet zijn hiervoor grotendeels ver antwoordelijk. Allereerst zullen er nauwelijks uit breidingsmogelijkheden voor de to tale produktie zijn, zoals die er wel waren bij de komst van de ligboxen- stal. Dat betekent dat de mogelijk heden voor bedrijfsvergroting even eens beperkt zijn. Investeringen in mechanisatie zijn in deze situatie al leen rendabel, als zij zichzelf middels direkte kostenbesparingen terugver dienen. Een andere rem op een nieuwe mechanisatiegolf wordt ge vormd door de kapitaalsbehoefte. Binnen deze randvoorwaarden lijkt de grootste mogelijkheid te liggen in managementhulp die de veehouder van buiten zijn bedrijf wordt gebo den. De veehouder krijgt nu al in toenemende mate de helpende hand toegestoken door bedrijfsbegelei dingssystemen. Bedrijfsgegevens worden op een centrale computer zodanig bewerkt, dat kengetallen of adviezen hun weg terugvinden naar de veehouder. Bij de verwerking van melkkontrolegegevens worden ken getallen berekend, die de veehouder in staat stellen de produktie op het bedrijf, en die van individuele dieren te beoordelen. Via een begeleidings systeem kan hij bijvoorbeeld advie zen krijgen over de krachtvoergift aan individuele dieren. Gezien de knelpunten die momen teel in de veehouderij bestaan, hecht de overheid grote waarde aan het tot stand komen van dergelijke syste men. Waar een organisatiestruktuur ontbreekt om de systemen te behe ren, moet zij bij de totstandkoming ervan wellicht een bemiddelende rol spelen. D, e tweede serie uit het diapro- jekt over de Nederlandse land- en tuinbouw voor het onderwijs is verschenen. Het betreft een dia serie met begeleidende docenten handleiding over de melkveehou derij. Het diaprojekt, dat in totaal ze ven series zal omvatten, is een aktiviteit van de redaktie van Het Kleine Loo, het door de Stichting Public Relations Land- en Tuin bouw te Den Haag uitgegeven tijdschrift over land- en tuinbouw voor het onderwijs. De serie over de melkveehouderij bevat vijftig dia's. De begeleidende docenten handleiding telt 40 pagina's en verschaft alle achtergrondinfor matie, didaktische aanwijzingen, lessuggesties en instruktieve te keningen. De eerste diaserie uit dit projeki verscheen in september en gaat over de voedingstuinbouw. Na de nu uitgegeven serie en handlei ding over de melkveehouderij volgen nog series over de akker bouw (december 1981), planten voeding en bemesting (februari 1982), sierteelt (april 1982), var kens-, pluimvee- en kalverhou- derij (mei 1982) en .een over zichtserie over de akkerbouw, veehouderij en tuinbouw in Ne derland (september 1982). Bibliotheken 'e series en begeleidende do centenhandleiding over de melk veehouderij is te koop door over making van 33,75 op giroreke ning 53.66.16 van de Stichting Public Relations Land- en Tuin bouw te Den Haag met vermel ding van: Diaserie melkveehou derij. Het lenen van de serie en handleiding is mogelijk via alle bibliotheken in ons land. Die bi bliotheken die de serie niet zelf in voorraad hebben, kunnen haar verkrijgen bij de Landelijke Bi bliotheek Centrale te Amster dam. Voor de eerder verschenen serie over de voedingstuinbouw en de andere nog te verschijnen series met docentenhandleiding geldt dezelfde verkrijgbaarheidsregel. WM' Koe met zenders voor temperatuurregeling en voeding. Ze staan in verbinding met een computer. Deere Company meldt, dat de om zet in het derde kwartaal van het boekjaar 1981 (eindigend op 31-10- '81) met 8% is gestegen en wel tot USdollar 1,471 miljard, tegenover USdollar 1368 miljard in dezelfde periode van het voorafgaande boek jaar. De kwartaalwinst werd ruim VERDUBBELD en nam toe tot US dollar 67,1 miljoen of 99 dollarcent per aandeel, in vergelijking met US dollar 27,6 miljoen of 45 dollarcent per aandeel over dit tijdvak in 1980. De omzet in de eerste 9 maanden van het lopende boekjaar bedroeg US dollar 4,013 miljard, tegenover US dollar 4,023 miljard vorig boekjaar. De winst over deze 9 maanden be droeg USdollar 195,7 miljoen in 1981 en USdollar 183,2 miljoen over de zelfde periode van boekjaar 1980. In zijn verslag aan de aandeelhou ders berichtte het concern, dat de bedrijfsresultaten in het derde kwar taal 1981 t.o.v. het derde kwartaal 1980 aanzienlijk gunstiger waren. Het resultaat van 1980 werd sterk beïnvloed door de "geringe vraag van de handel en de ingekrompen produktie van landbouw- en indus triemachines". Verder werd het resultaat over het 12 lopende jaar gunstig beïnvloed door wisselkoerswinsten. "De vraag in de Verenigde Staten en Canada naar John Deere landbouw machines was gedurende de eerste 9 maanden van boekjaar 1981 hoger dan tijdens dezelfde periode 1980", aldus president-direkteur William A. Hewitt. De vraag naar John Deere land bouwmachines in Europa wordt nog steeds getemperd door de ekonomi- sche recessie. Volgens de heer Hewitt waren de bedrijfsresultaten t.o.v. 1980 wel beter, maar lag de omzet in aantallen lager, vooral door de ver slechterde markt voor industriema chines, waarbij de malaise in de bouwnijverheid een belangrijke rol speelt. Tijdens de eerste 9 maanden steeg de omzet in de V.S. en Canada tot US dollar 3,150 miljard, vergeleken met USdollar 3,125 miljard vorig boek jaar. Daarentegen daalde de omzet buiten Amerika met 4% tot USdollar 863 miljoen, waarvan het verkoop- gebied Europa, Afrika en Nabije Oosten USdollar 563 miljoen voor zijn rekening nam. De omzet in landbouwmachines steeg bij John Deere over de hele wereld genomen met 4% tot USdollar 3-446 miljard. De minister van landbouw van de Socialistische Autonome Deelstaat Vojvodina, Petar Ilic, heeft op uitnodiging van de minister van land bouw en visserij, drs. J. de Koning, van 11-17 oktober j.l. een bezoek gebracht aan ons land. Vojvodina is de graanschuur van Joegoslavië. De Joegoslavische bewindsman was o.m. geïnteresseerd in zaden, vee houderij en energiewinning uit landbouwprodukten. Gezien de pro duktie van tarwe (5,8 ton/ha) en maïs (7 ton/ha) en de grote veestapel in zijn land, had minister Ilic, met name grote belangstelling voor het gebruik van afval voor het opwekken van energie. Foto genomen tijdens het gesprek van minister Ilic met minister De Koning op 14 oktober j.l. V.l.n.r. de tolk, minister Ilic van Vojvodina, het delegatielid Nicolic, drs. FJ.B. Bruins, adjunkt-direkteur Internationale ekonomische aangelegenheden en minister drs. J. de Koning. Op het programma stonden dan ook o.m. een aantal bezoeken aan be drijven in genoemde sektoren. Op 14 oktober j.l. had de bewindsman een gesprek met zijn Nederlandse ambt genoot. Hij wees daarbij o.m. op de proble men t.a.v. de import van baby beef in de Gemeenschap. Minister de Ko ning stelde dat ons land zich in dit verband steeds positief heeft opge steld en dit ook in de toekomst zal doen. Hij verwacht dat de kommer- ciële en wetenschappelijke relaties tussen Joegoslavië en Nederland zich positief zullen ontwikkelen. Het ministerie van landbouw en vis serij organiseerde op 19 oktober j.l. een handelskontaktbijeenkomst in Amman en aansluitend een han delskontaktbijeenkomst op 22 okto ber in Nicosia. Er hebben 23 bedrijven uit de voe- dings- en genotmiddelensektor en de agrarische industrie deelgenomen. De basis voor de bijeenkomsten werd gevormd door een onderzoek naar de kenmerken van de markt voor voedingsmiddelen in Jordanië en Cyprus, uitgevoerd in opdracht van het ministerie van landbouw en visserij te Den Haag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 12