Agrarische uitvinder komt met antwoord op tarra probleem: "centrifugaal rooier"! Uitvinder op agrarisch gebied G oed op de hoogte van bes taande systemen en problemen (hij is zelf de geestelijke vader van één- en meerrijige, nu nog toegepaste rooisystemen in ma chines van Vicon en Stoll) wilde hij nu bij een nieuw ontwerp eens A Is alles juridisch goed gere geld is biedt hij het nieuwe sys teem onder oktrooi-aanvraag in een vakblad te koop aan maar krijgt tot zijn verbazing en te leurstelling slechts één reaktie die nog op niets uitloopt. H y laat zich evenwel niet uit het veld slaan en nodigt later een aantal fabrikan ten van landbouwmachines per soonlijk uit. De demonstratie bij hem thuis ontlokt de gasten gun stige reakties maar als Steketee zegt het geheel te willen verkopen dan hoort hij praktisch niets meer. Wie durft maken prototype aan "Eigenlijk begrijp ik niet waarom ik er niet eerder op ben gekomen, zegt uitvinder Kees Steketee (67 jaar) uit Driewegen bijna verontschuldigend, "want het principe is uiterst eenvoudig: de bieten worden overtop gerooid en komen in een trommel met een centrifugale kracht weer naar voren, vallen vervolgens naar beneden en worden via een lopende band zijwaarts afgevoerd. Onderweg verliezen de bieten meer grond dan met enige andere wijze van mechanisch bieten rooien. Daar zorgen de trillingen tijdens de omloop, de centrifugaalkracht en de maximale zeef- kapaciteit van de trommel voor". Zo althans moet het volgens Steketee in de praktijk werken want echt bewezen is er nog niets. Maar hij gelooft er zeker in: zijn uitvinding mag dan nog slechts in een mini-model zijn uitgewerkt, "op het droge" werkt de kleine machine onberispelijk. De heer C.J. Steketee, wonend aan de Korteweg 11 in het Zuid-Bevelandse Driewegen is waarschijnlijk de enige be roeps-uitvinder op agrarisch gebied in ons land. Op zijn naam staan in deze sektor vele kleinere en grotere uitvin dingen. De bekende Steketee verkruimelaar is daarvan slechts één voorbeeld. Ook is zijn naam verbonden aan bietenrooiers zoals ze bij honderden door meerdere fabri-. kanten aan de akkerbouw in Nederland en daarbuiten zijn geleverd. Sterk tot zijn verbeelding heeft altijd het verbe teren van het bietenrooien gesproken en dan met name waar het de tarrapróblemen betreft. Na veel proefnemin gen op kleine schaal meent Steketee nu een geheel nieuw systeem van bietenrooien te hebben uitgedacht waar én het tarraprobleem én de hoge rooikosten voor een belangrijk deel mee worden verminderd. De uitvinding is er dus maar wie is bereid te investeren in een prototype van wat hij voorlopig noemt "de centrifugaalrooier?" H et echtpaar Steketee woont al tientallen jaren in een burgerwo ning in het dorp Driewegen. Hoe komt zo iemand er toe zich bezig te houden met problemen over tarra bij het rooien van bieten. De verklaring daarvoor blijkt niet ver te zoeken: Kees Steketee is als boerenzoon geboren op het 45 ha grote landbouwbedrijf van zijn vader "Geertruidshof", geheten, even buiten Driewegen. Al vroeg moest hij meehelpen in het be drijf waar toen al wat eenvoudige werktuigen de boer ten dienste stonden. "Het werken met machines trok me erg aan. Ik was al werkend steeds bezig met uitdenken hoe ik allerlei dingen gemakkelijker en vlugger kon laten verlopen. Na het werk haalde ik dan de onaf scheidelijke bloknoot tevoor schijn en begonnen ideeën vorm te krijgen". In de loop van de ja ren heeft Steketee al heel wat agrarische uitvindingen en ver beteringen op zijn naam ge bracht. Zo ontwikkelde hij bij voorbeeld voor het zakkenladen van aardappelen een herinrich ting, een strobaallader, schoffel en dunmachines en bietenrooi- machines. De naam Steketee raakte in agrarische kringen al lengs meer bekend vooral ook als gevolg van het feit dat de Drie- weegse boerenzoon later een free-lance overeenkomst met Vi- con afsloot. Wat hij altijd graag had gewild werd toen werkelijk heid: zijA hobby werd zijn werk. Bietenrooien hoofdmoot -A. 1 jong gekonfronteerd met de problemen van het bietenrooien op de zware Zeeuwse klei bleef vooral de verbetering van de bie- tenrooimachine hem steeds intri geren. Daarvoor heeft hij twee verklaringen: 1. het verbeteren van het pro bleemrijke bietenrooien was voor hem een grote uitdaging en 2. hij ziet de bietenteelt in gevaar komen als gevolg van hoge rooikosten. De bietenrooiers zoals die thans op de markt zijn of komen vergen zulke enorme investeringen, zo meent hij, dat de loonwerker straks zijn tarieven wel aanzien lijk moet verhogen. En dan is de bietenteelt niet meer zo interes sant. "Als agrariër", want ik voel me nog steeds boer voegt hij er aan toe", vind ik dat een groot bezwaar". Je kunt dan ook rustig zeggen dat verbetering van de bietenrooimachines de hoofd moot van mijn werk is geweest en nog steeds is. "Bietenrooien is een moeilijk en gekompliceerd ge val": allereerst het kappen van het blad, dan het rooien van bie ten, het transport, de tarra, één of meerrijig rooien enz. enz. Alle maal aspekten die na de komst van de eerste rooimachines al dikwijls zijn verbeterd maar waarvan er één nog steeds zwaar op de maag van zowel de bieten- verwerkende industrie als van de bietentelers ligt nl. de tarra die om enige redenen sterk moet worden teruggedrongen. Boven dien spelen voor de teler en de loonwerker de rooikosten na tuurlijk ook een belangrijke rol! Problemen waarbij Steketee zich steeds sterk betrokken heeft ge voeld "Bijna belachelijk" veront schuldigd hij zich, "maar het is zo. Ik kan het niet laten, ook na mijn vijfenzestigste niet". Voor z'n dagelijks brood hoeft de gepensioneerde uitvinder het niet meer te doen. Hoewel een zelf standige uitvinder, net als een boer, hard moet werken om een redelijk belegde boterham te ver dienen is hij niet ontevreden. Zijn naam is verbonden aan vele werktuigen en op basis van ver kregen licenties leverde elke ver kochte machine z'n provisie op. Genoeg om van rond te komen. Onbeschreven tekenvel uitgaan van een totaal onbe schreven tekenvel. "Uitgang spunten voor mij waren: de nieu we machine moet minder tarra geven, minder beschadiging aan de bieten en het geheel moet minder duur zijn". Maar, vertelt de agrarische uit vinder, dat bleek nu juist het moeilijke punt: verbeterde je het één, dan bleek dat weer ten koste te gaan van het andere. Verschil lende systemen en methodes ver schijnen op zijn tekentafel om toch weer weggepoetst te worden. Totdat er tenslotte één overblijft: zijn nieuwe rooireinigingssys- teem oftewel de "centrifugaal rooier". Overtop Bij de huidige machines wordt op het moment dat de biet-Avordt gerooid de (zware) grond door de scharen tegen de biet gedrukt. Daardoor ontstaat vooral de tar ra, zo stelde Steketee vast. In het nieuwe ontwerp van de gepen sioneerde innovator worden de bieten vanuit de al of niet bewe gende rooischaren overtop, met behulp van trillende, flexibele elementen in een trommel rond gedraaid. Door de wegslingeren de kracht en door de trillende dwarsveren verliest de biet ver volgens, naar Steketee's stellige overtuiging, nog een groot deel van wat er aan tarra na het rooien nog aanwezig is. Een zo goed als schone biet moet vervolgens op wagen of hoop belanden. Demonstratie O m z'n theorie te kunnen toet sen werd een model op schaal in elkaar gelast. Uit hout werden, op dezelfde schaal uiteraard, de bietjes gesneden. Dan geeft hij een demonstratie. Misschien wel voor de honderd ste keer wordt het kleine apparaat op tafel gezet en worden in de huiskamer bieten gerooid. Zelf verzekerd gaat hij te werk. Hijzelf fungeert als aftakas van de trek ker en draait de trommel. Dan worden de bieten voorin de ma chine gerooid en inderdaad aan gepakt door de flexibele elemen ten, vervolgens rondgedraaid om naar keus ergens achter in de ka mer (naar achteren rooien kan nl. ook) of keurig opzij naast het model te belanden. Het systeem werkt, daar is geen speld tussen te krijgen. Voordat het model op schaal in een prototype wordt omgezet, vraagt hij op de uitvinding enkele oktrooien aan. "Het aanvragen van een oktrooi is in ons land veel te duur" zo merkt hij zijdelings op. Daarmee wordt er een rem gezet op allerlei nieuwe ontwik kelingen. Het kost werkelijk dui zenden guldens en erg veel ge duld". Handschoen Zijn vertrouwen in de machine heeft hij echter allerminst verlo ren. Steketee heeft het landbouw bedrijfsleven een handschoen toe geworpen, wie pakt hem op, het I.R.S., het l.M.A.G. misschien of een andere ondernemer? J. Wierenga De bewuste Centrifugaalrooier in "zakformaat" WJiMmSSmM Foto 1: De heer Steketee achter zijn nieuw model bieten rooier. Rechts op het plateautje de kleine houten bietjes. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11