Welke problemen roepen de uiterwaarden op? w ij vroegen de heer Ruinemans ook nog naar de opvolgingssituatie op zijn bedrijf. "Ik heb twee zoons, waarvan de oudste 4 dagen in de week op een ander groot landbouw bedrijf werkt. Ik vind het een goede zaak dat potentiële opvolgers ook eens ergens anders kijken en tevens hun voeten ook eens onder ander mans tafel steken. Zij gaan bepaalde zaken ook eens wat ruimer zien. Voor de ontwikkeling van een op volger is dit alleen maar een goede zaak. Ook de tweede zoon heeft wel belangstelling voor het agrarisch be drijf'. „v ••U itbreiden op mijn bedrijf is bijna onmogelijk. Mijn bedrijfsgebouwen liggen ingeklemd tussen enerzijds de winterdijk, anderzijds het bedrijf van mijn buurman. De bouw van een lig- boxenstal is om deze reden bijna on mogelijk. Ook planologisch zijn er nagenoeg geen mogelijkheden. Het "dijkschap" geeft daarnaast ook geen toestemming om zo dicht aan de "teen" van de dijk gebouwen te plaatsen. Voor de toekomst geeft dit toch problemen waar een eventuele bedrijfsopvolger mee te maken krijgt". D aarnaast hebben deze uiter waarden het voordeel dat ze erg "vroeg" zijn. In normale jaren heb ik altijd 14 dagen vroeger gras als mijn kollega's op andere bedrijven bin nendijks. Wel heb ik veel last van droogteverschijnselen. De gronden die ik in het gebruik heb zijn in het verleden afgegraven door de steen fabrieken. Ik heb nu een kleilaag van 20 centimeter en daarna grof ri vierzand, die geen water vasthoudt. I n de streken rond de grote rivieren hebben een groot aantal veehou ders te maken met uiterwaarden. Met één van deze veehouders spreken wij. Wij zijn kort geleden op bezoek geweest bij de heer K. Ruinemans, wonende aan de Afweg 2 in Rhenen. Dit bedrijf ligt over de voet van de Grebbeberg en heeft tweederde van zijn landerijen op de uiterwaarden van de Rijn liggen. NIEUWE INJEKTEERMETHODE TEGEN IEPZIEKTE BIJ NATIONALE B0MENBANK De heer K. Ruinemans: Omvang Uitbreiden Uiterwaarden Vroeg Opvolging Vrije tijd "E en behoefte aan vakantie heb ik niet, maar wel houd ik erg van de paardesport. Samen met mijn kin deren die alle drie paard (of pony) rijden, ga ik wel naar een groot aan tal paardesportfestiviteiten, dit is mijn vakantie. Een ander gaat naar het buitenland, maar daar voel ik niet zo voor". Mechanisatie Resultaten Vaak wordt de landbouworganisaties verweten dat zij alleen aandacht hebben voor grote bedrijven. In deze reportage gaan wij in op een gemiddeld bedrijf, zoals wij die kunnen vinden in de provincie Utrecht, Overijssel of Gelderland. D e heer Ruinemans is een geboren Drent, als jongen verhuisde hij naar het land van Maas en Waal. Sinds 1961 woont hij in Rhenen, net op de grens van de provincie Gelderland en Utrecht. Hij trouwde in dat jaar bij zijn schoonvader in op een bedrijf aan de voet van de Rijndijk in Rhe nen. Het bedrijf bestond toen uit 14 melkkoeien en een klein aantal zeu gen. Nu is het bedrijf uitgebreid tot 35 melkkoeien en een twintigtal zeu gen. De bedrijfsgebouwen zijn ei gendom, de landerijen (20 ha) zijn van een drietal verpachters gepacht. Het grootste deel hiervan ligt op de uiterwaarden, en is zogenaamd bui- tendijksland. Ongeveer 6 ha ligt op of bij de. Grebbeberg en wordt gebruikt als bouwland of een gedeelte als kunst- weide. "Ik ben met dit bedrijf tevreden en ben in het geheel niet jaloers op de veel grotere bedrijven met 80-90 koeien. Deze hebben veel schulden en dus ook veel meer zorgen". Er moet dan ook al snel worden be regend. Ik heb dan ook een regenin stallatie aangeschaft, aan voldoende oppervlaktewater voor deze installa tie heb ik geen gebrek. Als je op tijd beregent is de opbrengst van dit land hoog. Ondanks de nadelen die dit land geeft bij een eventuele over stroming in de zomer, ben ik beslist blij met deze landerijen". De boerderij van de familie Ruinemans aan de "teen" van de dijk. "Een groot deel van mijn lande rijen liggen op de uiterwaarden van de Rijn. Door deze situatie verkeer ik in een wat uitzonderlijke positie ten opzichte van mijn kollega's in de ge meente Rhenen. In gevallen van hoog water in de Nederlandse rivie ren stroomt het geheel onder. In de winter geeft dit geen enkel probleem, doch als dit in het late voorjaar ge beurt en in de zomer dan zal ik ge noodzaakt zijn om de koeien op stal te zetten. Daarnaast moe je na een dergelijke overstroming alles maai en, omdat het slib, wat zich op het gras bevindt, voor het vee niet eet baar is. Er ontstaat hierdoor veel schade. Gelukkig gebeurt dit slechts zelden, daar de om mijn landerijen gelegen zomerkaden zo hoog zijn, dat dit slechts 1 keer per 10 A 15 jaar gebeurt. Het overstromen in de voorwinter juich ik alleen maar toe. Het dan aangevoerde slib is in deze tijd van een zodanige kwaliteit, dat dit zeker nogal wat zakken kunst mest in een jaar uitmaakt. Een over stroming in maart-april heeft weinig waarde. Het slibgehalte in dit "smeltwater" uit de bergen van Zwitserland en Zuid-Duitsland is dan veel lager". Op een vraag van ons of hij na een dergelijke gang van zaken niet opnieuw moet inzaaien vertelde onze gastheer dat dit niet het geval is daar de grasmat uit zichzelf zeer snel herstelt. 10 O p mijn bedrijf heb ik te maken met de bestaande gebouwen, wat wel de nodige problemen veroorzaakt. De koeien staan op drie verschillen de plaatsen, het werken met mel- kleiding gaat in onze situatie niet. Wel heb ik een melktank aange schaft en via een zogenaamde "stor- temmer" wordt de melk naar de tank getransporteerd. Voor de weidepe- riode maak ik gebruik van een door loopmelkwagen met een weidetank, daar het op stal melken gewoon niet mogelijk is. De ruwvoederwinning verzorg ik geheel zelf, samen met een buurman. Ruwvoeder koop ik nagenoeg niet aan. Snijmais en graskuil zijn de ruwvoedermiddelen die ik verstrek. De kuilvoersnijder bewijst daarbij in de winter goede diensten". Een wintergezicht op de uiterwaarde, met open water voor het beregenen op de voorgrond. oor het jaar 1979 zullen de re sultaten nogal wat te wensen overla ten. Een nat en laat voorjaar, de melkproduktie bleef achter en daar bij lagere melkprijzen. Daarnaast is de kwaliteit van het gewonnen ruw voeder minder dan in de voorgaande jaren. Gelukkig had ik van het voor gaande jaar nog een goede kuil overgehouden. Al met al faktoren die tot gevolg zullen hebben dat het inkomen over 1979 zal achterblijven bij 1978. Ik klaag hierbij niet. Maar we zullen wel met iets minder ge noegen moeten nemen. Hopelijk wordt 1980 financieel gezien weer wat gunstiger". Tot zover het verhaal van de heer Ruinemans over zijn bedrijf en zijn specifieke problemen. Ik dacht dat wij hier een tevreden veehouder aan het woord hadden. En dat een ieder in Nederland tevreden is kunnen wij niet van alle bevolkingsgroepen zeggen. A.M. Onlangs heeft de Nationale Bomen- bank te Sliedrecht de afd. Boomver zorging van de firma Van Nugteren te Rhoon overgenomen. Hiertoe be- hoprt o.m. een geavanceerde appara tuur voor het injekteren ïan iepen tegen de gevreesde iepziekte. De apparatuur bestaat uit een spe ciaal drukvat, waaruit bij een regel bare, konstante druk van 1 xh tot max. 2 Atm. - afhankelijk van de zuigkracht van de boom - fungiciden via naalden in de sapstroom worden gebracht. De kompressor wordt door een aggregaat aangedreven en het geheel is zodanig van omvang dat ook in de moeilijkste situaties kan worden gewerkt. Bij de PD te Wageningen worden thans proeven genomen met bakte- riologische bestrijding van de iep ziekte, waarbij dit nieuwe materiaal van de Nationale Bomenbank is ge bruikt. De eerste resultaten zijn po sitief, doch pas over 2 3 jaar kan worden vastgesteld of deze methode inderdaad het effekt heeft dat er thans van wordt verwacht. In de praktijk is gebleken dat een injektie met fungiciden bij een aan tasting tot 10% nog een positief re sultaat heeft. Een preventieve be handeling verdient evenwel de voor keur, zeker wanneer zich aantastin gen door de veroorzaker van de ziekte, de iepespintkever, in de om geving voordoen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10