Produktschap Pluimvee wil eventueel Britten voor rechter K □R7 E WENKEN "V andaag, eind september, zijn we klaar gekomen met het mechanisch gedeelte van de maisoogst. Het heeft nog heel wat voeten in aarde gehad voordat de 620 ha mais binnen was. Eigenlijk is op de keeper beschouwd alles nog niet echt binnen, want een gedeelte ligt nog op het land. Er wa ren akkers die met de hand zijn ge oogst. Men heeft de kolven geplukt, ontbladerd en de kale kolven op hoopjes gegooid. Die worden in een tweede werkgang in zakken geladen, verzameld op een centraal punt en dan stationair gedorsen. De laatste geoogste akkers hebben tussen zaai en en oogsten ruim tien maanden nodig gehad. De oogst had eigenlijk een anderhalve maand eerder klaar moeten zijn, dan hadden we heel wat minder veldverliezen gehad, maar ja zö is het dit jaar dus niet gegaan. De gedorsen mais kunnen we trouwens op dit moment niet afleveren want we hebben geen baalzakken meer. Onze vrachtwagen is onlangs nog naar Dar es Salaam geweest en kwam terug met 5000 zakken, meer hadden ze er toen niet. Nu is die vrachtwagen weer naar de stad, zoals U weet heen en terug dik 2000 kilo meter om zakken. We verwachten dat voertuig vandaag of morgen te rug. MENGELE "JUMBO" ONDER DE OPRAAPWAGENS E r is dit jaar ook weer wat gestolen, maar lang niet zo veel als een jaar of drie, vier geleden toen de lokale be volking met de helft van de oogst er vandoor ging. Deze week werd een groepje dieven op heterdaad betrapt terwijl ze schoongemaakte kolven verzamelden. Onze wachtslui knal den er gelijk met scherp tegenaan. Een jonge man met een versplinterde knie was de klos. Gelijkertijd liet hij de namen los van de medeplichtigen. Allen zitten nu in voorlopige hech tenis, maar zonder twijfel zal ze dit grapje zeker een jaar of tien gevan genisstraf kosten. De dieven waren kleine zelfstandige koffieboertjes uit de omgeving. Echte noodzaak, van wege honger, hadden ze niet om te stelen. Zuiver geldzucht, dat is in een socialistisch land helemaal uit den boze. Zo'n aangeschoten stumper houdt de gemoederen nu danig bezig en de schavuiten zullen zich wel be denken om nog tot snode plannen over te gaan... Veemarktdirekties bespraken rechtstreekse levering agrariërs aan slachthuizen Zuivelbureau als "hofleverancier" De oogst is af De voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer Ing. J.T. Mellema heeft er tijdens een vergadering van het schap nog es weer met nadruk op gewezen dat de Britse importmarkt m.b.t. pluimvee- produkten zo snel mogelijk ongedaan moeten worden gemaakt. Wanneer door middel van onderhan delingen geen resultaten behaald kunnen worden, zo zei hij, dan zullen gerechtelijke stappen moeten worden ondernomen. Uit het uitvoeroverzicht blijkt dat van januari tot en met augustus 1981 3,25% van de Nederlandse uitvoer van konsumptie-eieren naar het Verenigd Koninkrijk is uitgevoerd en 8,5% van die van het geslachte pluimvee. Van individuele bedrijven zijn echter per centages van 80% bekend. De Britse markt leek vanuit Neder land bezien een groeimarkt te zijn en de verwachting was dat in 1981 de totale exportwaarde van Nederland se pluimveeprodukten naar het Ver enigd Koninkrijk 150 miljoen gulden zou gaan bedragen. De gevolgen van het Britse invoerverbod op de prijzen van konsumptie-eieren zijn tot nu toe beperkt gebleven doordat elders redelijke afzetmogelijkheden aan wezig waren. Volgens de heer Mellema lijkt het einde van een lange perrode met voortdurend stijgende voederprijzen in zicht te zijn. Op dinsdag 6 oktober in Leiden en op woensdag 7 oktober 1981 in 's Her togenbosch is het gebeuren op de veemarkt nader bezien door een groep Fransen. Voor uitwisselingen van ervaringen en inzichten bracht een delegatie van de federatie van veemarkten in Frankrijk een bezoek aan Nederland. De Landboüwattaché van Frankrijk in Den Haag, de heer B. Le Roy, begeleidde het bezoek. Kennis is ge maakt met gemeentebestuurders en veemarktdirekties van 's Hertogen bosch, Leeuwarden, Leiden, Utrecht en Zwolle. Daarnaast heeft de dele gatie van de federatie van veemark ten in Frankrijk kontakten gehad met het bedrijfsschap voor de handel in vee en met het produktschap voor vee en vlees. Naast aktuele kwesties, zoals de pas veranderde waarden van europese munten en invloeden daarvan op vee- en vleeshandel, is er gesproken over strukturen van af zetkanalen voor verschillende dier soorten. Uiteraard is daarbij nader aandacht besteed aan het alternatief voor ver koop via veemarkten, namelijk rechtstreekse leveranties door agra riërs aan slachthuizen. De door de EG mogelijk binnenkort voor te schrijven klassifikatie van runder- karkassen hoeft (en dient) niet te lei den tot uitschakeling van verhande ling via veemarkten. Daartoe is het noodzakelijk, dat deze markten het centrum blijven van openbare prijsvorming en -waarne ming. Met deze situatie worden zowel specifieke handels- als boerenbelan- gen gediend. Bij afzet via veemarkten hebben agrariërs aanzienlijk meer invloed op opbrengsten van hun die ren dan het geval bijvoorbeeld is bij rechtstreekse leveranties aan slacht huizen. Bij het laatste maakt het niets uit, of slachtende bedrijven partikulier of koöperatief eigendom zijn. Deze inzichten en uitgangspunten voor exploitatie van gemeentelijke veemarktbedrijven werden van Franse en van Nederlandse kant duidelijk onderschreven. De volgen de stap voor internationaal overleg inzake het veemarktwezen houdt in een Nederlands tegenbezoek aan Franse markten. 8 Verder kan als gevolg van een over schot van enkele miljarden guldens op de E.G.-begroting de budgettaire prikkel voor een overhaaste wijziging van het invoerregime ten aanzien van graanvervangende produkten over dreven worden genoemd. Des te meer wekt het bevreemding dat een kon- cept-nota, die tot doel heeft een evenwichtig standpunt van alle be- trokkenen hieromtrent weer te geven. in circulatie werd gebracht nog voor dat de intensieve veehouderij hier over haar denkbeelden had kunnen uiten. Tijdens een onlangs gehouden bijeenkomst is gebleken dat de inten sieve veehouderij en de veevoeder industrie de uitgangspunten van de nota niet konden onderschrijven en het noodzakelijk achten dat hierover eerst overeenstemming komt. Na haar zoon Prins Charles heeft ook Koningin Elizabeth van Engeland kennis kunnen maken met Goudse en Edammer kaas. Het Nederlands Zuivelbureau verzorgde deze geste voor de koninklijke gasten tijdens het "Royal Tournament". Dit is een show die voor de 101e keer in Londen door strijdkrachtonder delen werd verzorgd, en waaraan ook de Nederlandse Mari nierskapel heeft meegewerkt. AKKERBOUW ONDERZOEK NAAR BIE TENCYSTEN AALTJES kan erg nuttig zijn. Zonodig kunt U dan tijdig een bestrijding uitvoeren of uitwijken naar een ander per ceel. Neem hiervoor uitsluitend percelen die in aanmerking komen voor bieten. Onderzoek op perce len waar kortgeleden bieten heb ben gestaan, heeft geen zin. Twij felt U neem dan geen risiko. 10 tot 20% opbrengstderving door bie- tencystenaaltjes is snel bereikt. KOMT ER KWEEK in uw per celen of perceelskanten voor, dan kan er na het ploegen een behan deling met TCA uitgevoerd wor den. U moet er wel rekening mee houden dat TCA 100 dagen werking heeft, de vorstperiode niet meegerekend. Wacht in verband met schade aan het volggewas dus niet te lang. NA DE HEELPERIODE VAN AARDAPPELEN moet de tem peratuur geleidelijk, maar zo snel mogelijk op de gewenste bewaar- temperatuur gebracht worden. Voor konsumptie-aardappelen is die 4-6 gr. C. Bij voorkeur 's nachts of 's morgens vroeg ventileren. HET RIJPADENSYSTEEM in wintertarwe heeft ondanks wat extra werk toch belangrijke voor delen. Door het doodspuiten of niet zaaien van de tarwe in de spuitsporen behoren groene kor rels tot het verleden en kan er erg sekuur gewerkt worden. Tevens kan er met dit systeem opbrengst- kompensatie plaatsvinden. HET PLO EG WERK VORMT voor elk gewas de basis voor de uiteindelijke te behalen opbrengst. Vlak ploegwerk, uitgevoerd onder droge omstandigheden, geeft de beste uitgangssituatie voor een maximale opbrengst. VEEHOUDERIJ HET VERSCHIL TUSSEN een 'goedeen een matigevoor- droogküil in voederwaarde is gro ter dan U denkt. Als 10 kg voor- droogkuilgras van 45% droge stof wordt gevoerd, is het verschil in voederwaarde gelijk aan 1 kg A - brok. Deze 10 kg voor droog ver tegenwoordig de helft van het dag rantsoen van een melkkoe. Bij het bepalen van de krachtvoergift per koe moet dan ook terdege re kening worden gehouden met de kwaliteit van het ruwvoer. GOED KUILVOER IS dus een kostbaar bezit. Nu is kuilvoer geen stabielprodukt. Dit betekent, dat als er lucht of vocht bijkomt, broei gaat optreden met verlies aan voedingswaarde. Het is dus zaak regelmatig het plastik te kontroleren op luchtdichte afslui ting. Vogels, ratten, jongveepoten, maar ook kinderen kunnen het plastik beschadigen. MET HET VEE OP STA L wordt straks de drijfmest weer naar de percelen getransporteerd. Om in het voorjaar de bemesting met kunstmest te kunnen aanpassen is het gewenst bij te houden wanneer en hoeveel organische mest naar ieder perceel wordt gebracht. Per celen die in het voorjaar eerst worden beweid, moeten in het na jaar en in de winter met drijfmest worden bemest. Daarna volgen de percelen die bestemd zijn om eerst te maaien. Met het nieuwe type opraap-snijwagen LW 490 brengt MENGELE een wagen op de markt die speciaal is bestemd voor grote groenvoerbedrijven, loonbedrijven alsmede voor die bedrijven waar grote afstanden moeten wor den afgelegd. Met de LW 490, welke een inhoud heeft van maar liefst 43 m3, heeft MEN GELE haar leveringsprogramma opraap-snijwagens naar boven toe afge rond. O nze tweede vrachtwagen is nog verder weg, want die moest zoals ze hier beweerden om bouwmaterialen in Arusha en dat is van ons projekt dik 1700 kilometer verwijderd. We hebben zo onze twijfels over de noodzaak van deze reis, want we vermoedden dat er op de heenreis nogal wat privégoederen naar het noorden van het land zijn vervoerd. We kunnen er ons aan ergeren, maar het ook laten, het laatste is het wijste, want dergelijke "ons kent ons" praktijken zijn toch nagenoeg onuit roeibaar. Om het verhaal kompleet te maken, ook onze derde vrachtwa gen is vandaag vertrokken, voor een reis van maar 800 kilometer enkele reis. P er ongeluk was een maand gele den van het oude Kiberege Mais be drijf hier de grote Rome ontgin- ningsploeg terecht gekomen. Nu hebben we in Mbozi ook zo'n soort ploeg, maar een ouder type en met één meter minder werkbreedte. Kijk, zei onze manager, dét is een buiten kansje, we ruilen vlug die ploeg van ons en geen haan die er naar kraait. Dat viel tegen want op het Dakawa rijstprojekt ten noorden van de stad Morogoro waar ze op die ontgin- ningsploeg zaten te wachten, is nu ook onze voormalige voorman Mo- hamed uit Kiberege gestationeerd. Die kerel zag direkt dat ze met een oud ploegje werden belazerd. Hij sloeg alarm en de manager in Daka wa op zijn beurt ging klagen op het hoofdkantoor in Dar es Salaam. On ze manager werd op het matje ge roepen bij de grote baas en kreeg te horen dat die ploeg onmiddellijk te rug moest. Dat is dus nu gebeurd, ten koste van veel extra werk. veel extra kosten. Goed we hebben er in de tussentijd vlug toch zo'n 150 ha maagdelijk land mee geploegd. Zo nou weet U tenminste waar onze drie vrachtwagens zijn. O ndertussen is de kunstmest voor het nieuwe seizoen met de Tazara spoorwegmaatschappij in Vwawa aangekomen. Met trekkers en trai lers wordt dat nu naar het bedrijf gereden en het komt uiteindelijk al lemaal uit Sluiskil. Mooie zakjes van 50 kilo, in totaal nu zo'n 300 ton. De oogst is echter binnen en precies we ten we het nog niet, maar we draaien toch wel rond de 4500 kg per ha. Niet gek. SCHRIJFKOUTER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 8