De toepassing van kiemremmingsmiddelen bij' konsumptieaardappelen Kalibemesting in najaar en stikstof- fosfaatbemesting in voorjaar A ktualiteiten 24: Eenmalig fust uit stro Nico Vermue wint regio nale ploegwedstrijden De GEM wijst op belang import derivaten KONSULENTSCHAP VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUNDVEEHOUDERIJ TE GOES J.H. van Nieuwenhuizen Teelt van peulvruchten In de serie "Aktualiteiten" wordt elk jaar een nummer uitgegeven, waarin een bepaald gewas behandeld wordt. In dit nummer zijn de peulvruchten aan de orde gesteld. De teelt van de peulvruchten staat de laatste jaren onder zware druk. Dit wordt vooral veroorzaakt door de achterblijvende kg-opbrengsten en de vaak teleurstellende prijzen. Daarnaast vragen sommige teelten ook nog een aanzienlijk aantal arbeidsuren. Toch heeft het gewas op zich aantrekkelijke kanten. Dit geldt met name voor de gunstige plaats in de vruchtwisseling, de stikstofnalevering en het feit, dat het gewas vroeg het veld ruimt. Bij enkele gewassen zijn wat nieuwe ontwikkelingen aan de gang. Dit is het geval bij de bruine bonen met nieuwe zaai- en oogstmethoden en bij de oogst van droge erwten. Dit was voldoende reden om ook aan de peulvruchten een brochure te wijden. De samenstellers van de brochure hebben zich beperkt tot een be schrijving van die gewassen, die voor Zeeland van enige betekenis zijn of kunnen zijn. Dit zijn: de groep van de droge erwten (hiertoe behoren de kleine groene erwten, de schokkers en de kapucijners), de bruine bonen, de konserven doperwten en de stamslabonen. Het onderzoek naar nieuwe moge lijkheden voor de teelt van veldbo- nen heeft nog te weinig resultaat op geleverd om in deze brochure hier van een beschrijving op te nemen. OMVANG EN ONTWIKKELING VAN HET AREAAL De totale oppervlakte peulvruchten is de laatste 25 jaar in Nederland aanzienlijk afgenomen. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door de groep droge erwten. De oppervlakte daarvan daalde van gemiddeld 35.000 ha per jaar in de periode 1956-1960 tot gemiddeld 4000 ha per jaar in de periode 1976- 1980. De kleine groene erwten nemen in deze groep de belangrijkste plaats in. Het tweede gewas in omvang werd vanouds gevormd door de schokkers. Deze zijn echter zodanig teruggelo pen dat landelijk deze plaats nu door de kapucijners wordt ingenomen. Alleen in Zeeland hebben de schok kers een plaats kunnen behouden. In Zeeland is de totale oppervlakte droge erwten naar verhouding wat minder teruggelopen dan in Neder land. In deze provincie ligt daardoor de laatste jaren 70% van het lande lijke areaal droge erwten. Als oorzaken van de sterke afname van de teelt van droge erwten kun nen o.a. genoemd worden de afne mende konsumptie en het beschik baar komen van goedkopere pro- dukten voor de eiwitvoorziening in het veevoer. Het areaal bruine honen in Neder land is de laatste 25 jaar wel wat schommelend geweest maar is toch steeds blijven hangen tussen 4000 en 6000 ha per jaar. Rond 1975 was de oppervlakte 6000 ha per jaar. Daarna is een daling ingetreden tot beneden de 4000 ha in 1979 en in 1980. De oorzaken van deze daling moeten gezocht worden in de lage prijzen en de soms teleurstellende opbrengsten. De bruine hpnen worden voor ruim 90% geteeld fn Zeeland. Binnen deze provincie zijn Walcheren, en Zeeuws-Vlaanderen de belangrijkste teeltgebieden. Het gewas konserven doperwten komt in Zeeland wel voor. maar wordt toch maar in enkele gebieden geteeld, namelijk op Tholen, op Noord-Beveland en in geringe mate op Zuid-Beveland. De totale oppervlakte in Zeeland bedraagt de laatste jaren 600 ha per jaar. Dit is iets meer dan 10% van de oppervlakte in Nederland. Met wat schommelingen blijft de opper vlakte de laatste jaren op hetzelfde niveau gehandhaafd. De teelt van stamslabonen is in Zee land, op twee kernen na, van weinig betekenis. Deze twee kernen zijn ge legen rond Aardenburg en op Zuid- Beveland. De beteelde oppervlakte 120 ha) is de laatste jaren in Zeeland maar enkele procenten van de oppervlakte in Nederland. (U kunt de brochure bestellen door over making van 3,50 op gironummer 3959908 t.n.v. Federatie van Verenigin gen voor Bedrijfsvoorlichting voor Zee land te Goes onder vermelding van "Ak tualiteiten 24".) In Zeeuws-Vlaanderen wordt bij het dorsen van bruine bonen gebruik gemaakt van aangepaste Mobil-Viners. Een Engelsman, de heer Ken White, is er in geslaagd uit stro kratten te vervaardigen. Deze kratten zouden kunnen dienen ter vervanging van het huidige eenmalige fust o.a. in de tuin bouw. aldus een verhaal in "Eu- rofruit" van oktober 1981Hout is een steeds schaarser wordend produkt, hetgeen betekent dat het steeds duurder wordt. Stro daarentegen is min of meer een bij produkt bij de graanpro- duktie en kost dientengevolge minder dan hout. De stro-kratten van de heer White kosten naar s.chatting bij het huidige kosten- peil 'A minder dan houten krat ten. De heer White, gesponsord door enkele kapitaalkrachtige onder nemingen. heeft een fabriekje opgezet waarin met de produktie van strokratten zal worden aan gevangen. Verwacht wordt dat de stro-kratten straks onder licentie ook in andere landen geprodu ceerd gaan worden. Inmiddels hebben reeds enkele landen (Ar gentinië, Australië, Amerika) in teresse getoond in deze nieuwe ontwikkeling op fustgebied. (De fruitteelt) Zaterdag j.I. werden in het Sloege- bied regionale ploegwedstrijden ge houden voor deelnemers van Noord en Zuid Beveland. Aan deze wedstrijden deden zeven deelnemers mee, wat uiteindelijk wat tegenviel, hetgeen ook mede beïn vloed werd door het slechte weer. Deze wedstrijden gelden weer als voorselektie voor de Provinciale kampioenschappen 1982, welke op nieuw in september 1982 in de Wil- helminapolder zullen worden gehou den. Uiteindelijke winnaar werd Nico Vermue uit 's Heerenhoek, die in september j.I. ook Zeeuws kampioen werd, met 227 punten. Hij zal trach ten om 23 en 24 oktober een goede plaats te bemachtigen in de Flevop- older op de Nationale kampioen schappen. Tweede werd Dick Wisse uit Kapelle met 219 punten; derde Cees de Jonge uit Heinkenszand met 218 punten; vierde Rinus Rijk uit Ovezande met 217,5 punten; vijfde A. de Boe uit Wilhelminadorp met 203 punten. De enige twee deelnemers van Noord Beveland, te weten Nellie Noordhoek en Peter Priester bezet ten een zesde en zevende plaats met resp. 192 en 190,5 punten. Peter Priester was de enige deelnemer met een drieschaar wentelploeg. De Graan Elevator Maatschappij BV (GEM) te Rotterdam heeft zich door het uitgeven van een extra nummer "Derivaten special" gemengd in de diskussie over de import van graan- vervangende produkten. Onder de uit roep: "Belemmering derivatenim- port? Geen denken aan!" somt de GEM een aantal bezwaren op die sa menhangen met een beperking van de invoer van graanvervangende pro dukten. Men wijst er bijv. op dat daardoor een verslechtering optreedt in de po sitie van de veehouders, een vermin dering van de afzet van de meng voederindustrie, en hogere zuivel- en vleesprijzen voor de konsument. De GEM wijst in dit verband ook op internationale implikaties zoals een ongunstig effekt op de wereldvoed selsituatie, en een verslechtering van de handelsrelaties met de VS. Voorts brengt men de belangen van de ha vens en de werkgelegenheid aldaar onder de aandacht. De oplossing, zo eindigt het pamflet, van de huidige moeilijkheden bij het europese landbouwbestel dienen gezocht te worden bij het systeem zelf en niet bij niets oplossende protektionisti- sche maatregelen. Het zal de lezer duidelijk zijn dat de GEM de import van graanvervan gende produkten wel zeer eenzijdig Teleurstellingen bij het toepassen van VLOEIBARE kiemremmings middelen kunnen veroorzaakt worden, doordat de behandelingen te laat worden uitgevoerd. Om een goede werking te krijgen moet de eerste dosering twee drie weken na de oogst worden verstrekt. De aardappelen hebben dan de heelperiode achter de rug en zijn afgehard, zodat van beschadiging (huidirritatie) nauwelijks sprake kan zijn. Een duidelijk minder effekt wordt verkregen als de eerste behan deling later wordt uitgevoerd, bijvoorbeeld als er reeds werking in de ogen is. Eventuele volgende behandelingen moeten eveneens tijdig worden uitgevoerd, dus niet met een volgende behandeling wachten tot er kiemen zijn. Afhankelijk van de bewaaromstandigheden en de kiemlustigheid van de aardappelen, zal bij het toedienen in etappes de tweede behandeling in december/januari en een eventuele derde be handeling in maart/april moeten worden uitgevoerd. Toepassing van vloeibaar kiemremmingsmiddel. De specialist boerderijbouw, Voor het behalen van hoge opbrengsten moet de bemesting in orde zijn. De akkerbouwgewassen stellen verschillende eisen aan de bodem vruchtbaarheid. Hoge eisen aan de bodemvruchtbaarheid stelt een bouwplan met veel rooivruchten. Dit geldt ook voor groentegewassen. De bouwplanbemesting betekent vereenvoudiging. Dit voordeel spreekt in het bijzonder bij de voorjaarswerkzaamheden. Ook is het struktuur- bederf minder. Konsumptie-aardappelen reageren sterk op een goede kalivoorziening. Granen reageren niet of nauwelijks. Daarom is bij bouwplanbemesting de kaligift gekoncentreerd op de konsumptieaar- «■"PI*1- Wordt gekozen voor Kalizout dan - moet de bemesting in het najaar of winter plaatsvinden. Dan profiteert JU? U van de laagste kaliprijs. «-"f? 7 Als najaarsbemesting wordt de totale hoeveelheid kali voor het bouwplan (3 a 4 jaren) gegeven. Dan is voor dit gewas veel kali be schikbaar. Dit dringt de blauwge- voeligheid sterk terug. Benodigde hoeveelheden kali in kg K20/ha bij verschillende kali-getal len voor konsumptieaardappelen op kleigrond ter beperking van blauw (tevens bouwplan'bemesting) en de afzonderlijke giften per jaar. Uitvoerwaarde vee en vlees steeg tot 1,5 miljard gulden in eerste halfjaar De netto-export van produkten uit de sektor vee en vlees bedroeg in het eerste halfjaar 2525,7 miljoen, ver geleken met 2163,6 miljoen in de eerste zes maanden van 1980. Naast een stijging van de feitelijke uitvoer van 2798,4 miljoen tol 3201,0 miljoen stond een toename van de invoer van 634,8 tot 675,3 miljoen. De uitvoerwaarde van de varkens- sektor steeg van 1756,2 tot 1956,2 miljoen, die van de kalver- sektor van 510,6 tot 551,4 mil joen en die van de rundersektor van 304,6 tot 459,6 miljoen. vdw benadert. Over de belangen van onze Nederlandse akkerbouw wordt met geen woord gerept! De bouwplanbemesting met kali in de tabel geldt bij een bouwplan met 25% aardappelen. Wordt in het 3e jaar een kalibehoeftig gewas geteeld zoals spinazie of uien, dan is tussen tijds extra kali-aanvulling noodza kelijk. Op lichte zavels kan een klein deel van de gegeven kali door uit spoeling verloren gaan. Stikstof-fosfaatbemesting De voorjaarsbemesting blijft beperkt tot stikstof en fosfaat. De keuze van. een NP-soort betekent hierbij een vereenvoudiging van de bemesting. De verhouding in N en P hangt af van gewas en grond. Granen reage ren vaak niet op een verse fosfaatbe mesting. Aardappelen wel. Daarom kan de fosfaatgift voor granen beter als extra aan de aardappelen worden gegeven. Voor granen rest dus alleen de stikstofbemesting. Aan bieten moet altijd vers fosfaat worden toegediend. Een NP-soort is hier op zijn plaats. Door bouwplanbemesting wordt met een klein aantal meststoffen volledig in de behoefte voorzien. Op de granen wordt alleen stikstof (bijv. Kalkam- monsalpeter) gestrooid. De aardap pelen en bieten ontvangen een NP- soort. De kali wordt alleen aan aard appelen gegeven. Het afgelopen jaar bleek dat deze methode gezien de be- mestingskosten het voordeligst uitk wam. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 7