Vereniging voor boeren- en tuindershulp Zeeuws-Vlaanderen Hoofdbestuur KNLC beraadt zich op kwestie graanvervangende produkten Regelingen bedrijfsleven bestrijding dierziekten nu in bundel verkrijgbaar Agrarische sektor zal ook zelf keuzes moeten maken Rijksbegroting 1982 wêê^^kê Graanvervangende produkten Kwaliteit Britse graan oogst teleurstellend Italië gaat mais exporteren Steunmaatregelen E.G. Onderzoek en voorlichting In de vergadering van het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité op 6 oktober j.l. kwam het totale landbouwbeleid van Den Haag en Brussel aan de orde. Wat Den Haag betreft uiteraard de rijksbegroting 1982 en speciaal de beleidsvoornemens voor land- en tuinbouw. Met betrekking tot het EG-beleid ging het met name om het komplete vraagstuk van de import van graanvervangende produkten, waar nog zoveel meer aan vastzit. Er tussenin stond als het ware het aktuele probleem van het aardgasprijsbeleid voor de Nederlandse stooktuinbouw. Wat de nieuwe minister van Land bouw betreft wilde het hoofdbestuur graag zijn vertrouwen in hem uit spreken; hij brengt in elk geval de wellicht hard nodige ministeriële en landbouwpolitieke ervaring mee. Hoewel begrip bestaat voor bezuini ging op overheidsuitgaven tot be heersing van lasten en rentepeil, vindt het hoofdbestuur die reële ver mindering niet passen bij het nodige behoud van de nationaal-ekonomi- sche funktie van land- en tuinbouw. Het hoofdbestuur wijdde verder een eerste bespreking aan het moeilijke en ingewikkelde vraagstuk van de van vele kanten bepleitte afremming van de invoer van graanvervangende pro dukten. Op dit punt zit Nederland in de Gemeenschap in een wat geïso leerde positie, de neiging is groot om Nederland te straffen voor zijn mo gelijkheden deze goedkope grond- stoffenlinvoer te benutten. Het hoofdbestuur leek in meerderheid een soort bevriezing van deze importen te willen overwegen. Het meende echter ook. dat op EG-vlak terdege tegelijk de hele agrarische veevoergrondstof- fenpositie aan de orde moet komen. De betekenis van een afgeremde im port \foor de EG-akkerbouw is dui delijk, ofschoon wel gebleken is, dat voor de graantelers een goed markt beleid minstens zo belangrijk is. Voor de Nederlandse dierlijke pro- duktie gaat het erom uiteindelijk met zo weinig mogelijk kleerscheuren uit de strijd te komen. Bevordering van de eigen plantaardige-eiwitproduk- tie kan telers en gebruikers ten goede -komen. Ook de onbelaste vetten-in- voer moet mede in de beschouwing worden betrokken. Het hoofdbe stuur wilde er de volgende keer nog eens over praten Struikenkamp NIEUW PROEFBEDRIJF VOOR VEEVOEDER IN VELDDRIEL GEOPEND Op 30 september heeft Mr. H.W. Pannekoek, burgemeester van de gemeente Velddriel, de eerste paal geslagen voor een nieuw proefbedrijf van Provimi B.V. te Rotterdam. Promivi is leverancier van voeder kernen en melkvervangers. Het proefbedrijf wordt gebouwd in de gemeente Velddriel, centraal gelegen tussen Utrecht en Den Bosch. Op initiatief van de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren verschijnt binnenkort een uitgave met alle regelingen van het landbouwbedrijfs leven op het terrein van de georganiseerde dierziektebestrijding. Daarin staan onder meer de verordeningen van het Landbouwschap en de bij de dierlijke produktie betrokken produkt- en bedrïjfsschappen. Ook zijn alle regelingen van de Stichting Gezondheidszorg voor Die ren, waaraan vee- en pluimveehouders op vrijwillige basis kunnen deelnemen, in de uitgave opgenomen. Gekozen is voor een losbladige uit gave, waarvan de redaktie is ver zorgd door de Stichting Gezond heidszorg voor Dieren. Wijzigingen en aanvullingen worden later auto matisch aan de bestellers toegezon den. De nieuwe uitgave van onge veer 240 pagina's geeft vee- en pluimveehouders, maar ook dieren artsen, voorlichters en andere be trokkenen een kompleet overzicht van de rechten en plichten bij de georganiseerde dierziektenbestrij- ding. Aan de wijze, waarop de re gionale gezondheidsdiensten een ondersteunende funktie vervullen bij de oplossing van ziekteproblemen is aandacht besteed. Rundersektor Bij de rundersektor gaat het om de identifikatie en registratie, de voor schriften voor de bestrijding van tu berculose, abortus Bang en leukose, de registratie van mesters van stieren en ossen en van opfokkers van jong vee. Tenslotte wordt de regeling voor de bestrijding van de ziekte van Joh- ne vermeld. Varkenssektor De bestrijding van atrofische rinitus (snuffelziekte) is een belangrijk on derdeel van het Reglement Varkens gezondheidszorg. Een vergoedin- genbesluit geeft de regels voor de overname van dieren op besmette bedrijven. Het onderdeel voor de pluimveesek- tor begint met de regelingen voor de georganiseerde entingen tegen New Castle Disease (NCB). Verder zijn opgenomen de voorschriften voor het onderzoek op Salmonella-pullo- rum, de regeling voor de georgani seerde entingen tegen de ziekte van Marek, de opzet voor de bestrijding van mycoplasmose, de entingsrege ling voor Infektieuze Lanyngo Tra- cheïtus (ILT) en de georganiseerde bestrijding van eendeziekten. In de uitgaven staan voorts het onder zoekprogramma voor de kontrole op broederij hygiëne en de begelei dingsprogramma's voor bedrijven met leghennen en slachtkuikens met de daarbij behorende entschema's. _Wat de schapenhouderij betreft is "aandacht besteed aan de regelingen voor de bestrijding van zwoeger ziekte, die binnenkort worden vast gesteld. De uitgave is verkrijgbaar bij de boekhandel of rechtstreeks bij de uitgever. De prijs bedraagt 49.50. Bij bestelling voor 10 november 1981 wordt een korting gegeven van 10.— Rechtstreekse bestellingen bij de uitgever zijn mogelijk per bedrijf zonder postzegel bij: Uitgeverij Vermande B.V., Antwoordnum mer 76, 1970 VB IJmuiden. Zowel de kwaliteit als de opbrengst van de graanteelt in Engeland van de tot dusver geoogste granen geven een zeer gevarieerd beeld te zien. Niet alleen van streek tot streek maar ook van bedrijf tot bedrijf. In het algemeen is de kwaliteit min der dan verleden jaar als gevolg van ziekte en natte weersomstandighe den in het voorjaar en begin van de zomer. De ramingen zijn echter voorlopig. De HGCA raamt de totale graan- produktie van het Verenigd Ko ninkrijk op 18,86 miljoen ton verge leken met 19,2 miljoen ton in 1980. In kringen van landbouwkoöperaties verwacht men echter dat dit cijfer nog verder naar beneden bijgesteld zal moeten worden. Als gevolg van een toename van de nationale maisproduktie met 17% gaat Italië mais exporteren. Tevens wordt verwacht dat Italië minder mais zal gaan importeren. De reden dat het teveel zal worden geëxporteerd en niet naar de tekort- gebieden gaat in het zuiden en wes ten van het land is de hogere prijs die dan kan worden bedongen. In han delskringen raamt men het kwantum mais dat voor export beschikbaar komt op 100.000 a 250.000 ton. Om dat er op mais geen exportrestitutie zit zal het naar andere EEG-lidstaten worden geëxporteerd. (The Public Ledger) De vereniging is opgericht om op land- en tuinbouwbedrijven, waar om diverse redenen o.a. ziekte, de bedrijfsvoering in gevaar komt, door de bij haar in dienst zijnde bedrijfsverzorgers hulp te verlenen. Men kan gewoon lid worden van de vereniging doch er bestaat ook de mogelijkheid om mee te doen aan de reduktieregeling. Aan deze rege ling doen vrijwel alle leden mee. De kontributie bedraagt voor een bedrijfshoofd 150,— per jaar en voor een meewerkende zoon (niet in loondienst zijnde) 30,— per jaar. Deelname aan de reduktieregeling kost per persoon 35,— per jaar. Bestuur Landbouwschap over begroting 1982: De agrarische sektor verdient meer aandacht dan ze nu heeft gekregen, maar het landbouwbedrijfsleven zal aan de andere kant bereid moeten zijn ook zelf een aantal keuzes te maken. In deze zin heeft het bestuur van het Landbouwschap gereageerd op de rijksbegroting voor 1982. De verschillende sprekers toonden zich somber over de ontwikkeling van de inkomens in de land- en tuinbouw. Om daarin verbetering te brengen zal een groter deel van de aardgasbaten ten goede moeten komen aan het agrarisch bedrijfsleven. De reduktieregeling, waarvoor een overheidssubsidie wordt gegeven, geeft de leden recht op een geredu ceerde uurvergoeding in geval van vakantie en ziekte. Voor hulp bij vakantie kan geduren de 5 - 10 dagen een reduktie op de dagvergoeding gegeven worden van 80.— per dag. Bij ziekte kan maximaal gedurende 51 weken recht op reduktie bestaan. Zo sluit deze regeling aan op de wachttijd van de Algemene Arbeids ongeschiktheids Wet (1 jaar). De to tale reduktie kan in die 51 weken maximaal 24.300,— bedragen. Het lidmaatschap is te beschouwen als een soort verzekering tegen ar beidsongeschiktheid. Echter bij een verzekeringsmaatschappij kost een premie voor een dergelijk te verze keren bedrag afhankelijk van leef tijd, dekking en polisvorm een veel voud van de verenigingskontributie. Bovendien is men als lid bij ziekte ook verzekerd van beschikbare, des kundige hulp. In de afgelopen jaren hebben vele leden i.v.m. ziekte, ongeval e.d. een beroep gedaan op de bedrijfsverzor gers. In deze, voor hen moeilijke omstandigheden, werd hulp gebo den die bijzonder goed van pas kwam en dit des te meer omdat er vaak geen andere deskundige hulp beschikbaar was en zeker niet tegen een gereduceerde vergoeding. Het bestuur heeft daarover van vele leden welgemeende woorden van dankbaarheid en waardering gekre gen. Een en ander is een belangrijke motivatie om met de vereniging op de ingeslagen weg voort te gaan. Hulpverlening bij ziekte heeft en houdt de prioriteit van het bestuur. Echter de vraag naar hulp in andere situaties, met name drukke werk zaamheden op de bedrijven van de leden, heeft zo'n vlucht genomen dat het bestuur dit jaar een derde be- drijfsverzorger heeft aangesteld zo dat de dienstverlening nog optimaler kan zijn. Het is in deze tijd, waarin vele be drijven tot eenmansbedrijven zijn ge worden, een vreemde zaak, gezien de kwetsbaarheid van de arbeidsvoor ziening, dat er nog zoveel bedrijven geen lid zijn van onze vereniging. Overweegt u eens of lidmaatschap voor uzelf of voor uw kollega's binnen een samenwerkingsverband, niet een gewenste verzekering zal zijn. U kunt vanaf heden t/m 15 december a.s. uzelf opgeven zonder dat dan een entreegeld verschuldigd is. In de an dere maanden bedraagt dit 300,— (Inlichtingen en aanmelding bij: C.R.E. Cornelissens, sekretaris, Cambronsestraat 7 4581 RT Vogel waarde en J.J.M.-Kips, administra teur, Dorpsstraat 44, 4569 AK Graauw.) Het Landbouwschap vindt, dat de nieuwe regering met konkrete voor stellen moet komen om in de fiskale sfeer het beleid voor de zelfstandige ondernemer af te stemmen op de drie funkties van het ondernemersinko men: konsumptie, reservering en in vestering. Het blijvend maken van de nu nog tijdelijke zelfstandigenaftrek is wat dat betreft onvoldoende. De regering zal naar het oordeel van het Landbouwschap voorzichtig moeten zijn met het verhogen van het btw-ta- rief voor sommige agrarische v pro dukten. Op de afzet van landbouw- produkten zou dat een negatieve in vloed kunnen hebben en daardoor ook op de werkgelegenheid. Het landbouwschap is teleurgesteld over de door de regering aangekon digde steunmaatregelen voor het be drijfsleven. Voor de land- en tuin bouw zijn ze nauwelijks van beteke nis. Naar het oordeel van het Land bouwschap zal de landbouw, ook gezien haar ekonomische betekenis, een redelijk aandeel moeten krijgen van de beschikbaar gestelde aard- gasgelden. Grote vraagtekens zet het Land bouwschap achter de wijze waarop op de begroting van landbouw is be zuinigd. De bezwaren gelden vooral het verminderen van het aantal ar beidsplaatsen in de landbouwvoor lichting. In de memorie van toelich ting bij de landbouwbegroting is nauwelijks aandacht geschonken aan het feit dat veel boeren en tuinders er ondanks lange werktijden en moei lijke arbeidsomstandigheden niet in slagen een voldoende inkomensni veau te bereiken. De memorie biedt geen aangrijpingspunten om hierin verbetering te brengen, aldus het Landbouwschap. Het Landbouwschap is teleurgesteld dat in de Landbouwbegroting geen ruimte is gereserveerd voor maatre gelen die de landbouw moeten hel pen de toenemende problemen het hoofd te bieden. Het voor het O. en S.-fonds voor volgend jaar gereser veerd bedrag 121,4 miljoen) is slechts voldoende om aan de be staande verplichtingen te voldoen. Hierdoor zou de principe-afspraak over de financiering van de mest bank niet kunnen worden nageko men. Er is evenmin ruimte voor par- tikuliere kultuurtechnische werken. Naar het oordeel van het Landbouw schap is het van belang dat de land bouw en aanverwante bedrijfstakken gaan meeprofiteren van het door an dere ministeries gepresenteerde in novatiebeleid en het wetenschapsbe leid. Dat geldt ook voor het werkge legenheidsbeleid. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6