Gewestelijke Raad Landbouwschap tegen zoute Grevelingen in Streekplan Zuid-Holland-Zuid Advieskommissie Milieukritische Stoffen wil gebruik P.C.B.'s en zware metalen normeren "E.G.-uitgaven landbouwbeleid 1982 niet te voorspellen" In het KNLC intussen. Hinderwetvergunningen Kwelschade kanaal Terneuzen-Gent Er komen normen PCB's in veevoeders en meststoffen De Landbouwadvieskommissie Milieukritische Stoffen zal aan de mi nister van landbouw nieuwe adviezen uitbrengen over enkele stoffen die het milieu vervuilen en een gevaar voor de gezondheid van mens en dier kunnen opleveren. De LAC adviseert de minister van landbouw o.m. om, overleg te doen openen met "Volksgezondheid en Milieuhygiëne" en "Verkeer en Waterstaat" over de beheersing van de tot nu toe voortgaande milieu vervuiling met PCB's. Op voorwaarde dat deze ministeries een beleid voeren om het gebruik en in het milieu terechtkomen van PCB's daad werkelijk aan te pakken en binnen enkele jaren de voortgaande verho ging hiervan omlaag hebben gebogen, kan de LAC een normstelling voor maximale PCB-gehalten in voedingsmiddelen aanvaarden. De normvoorstellen, waarover reeds vergaand overeenstemming is be reikt met het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, luiden als volgt (max. gehalte PCB's in mg/kg): De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft ernstige bezwaren tegen het streekplan Zuid-Holland-Zuid omdat daarin reeds nu een keuze wordt gedaan voor een zoute Grevelingen. Bij deze keuze zijn de landbouwbelangen die gediend zijn bij een zoete Grevelingen op geen enkele wijze betrokken. De Raad acht dit onjuist temeer daar in een recent rapport van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling nog eens duidelijk het grote belang van een goede zoetwatervoorziening wordt aangegeven voor onder andere de werkge legenheid in de landbouw. Tevens worden op het moment nog diverse studies uitgevoerd waarvan nog geen resultaten bekend zijn. De Raad die op 9 oktober bijeenkwam, heeft besloten tegen dit ontwerp-streek- plan een bezwaarschrift in te dienen. Op vetbasis melk, melkprodukten, kaas, boter 0,5 vlees en vleeswaren 0,5 eieren en eiprodukten 0,5 pluimveevlees 0,5 In LAC-verband wordt in het signa leringsprogramma voor de veron treiniging van landbouwprodukten gestreefd naar opsporing van bron nen van PCB-verontreiniging d.m.v. de instelling van aktiegrenzen (op de helft van de voorgestelde normen) en gericht onderzoek. Tevens zullen in het kader van de LAC voorstellen worden uitgewerkt betreffende nor men voor PCB's in veevoeders en meststoffen (met name zuiverings slib). Verder wordt apart advies uit gebracht over de analysemethodiek en de wijze van normstelling van de PCB's. Een beschrijving van de aan bevolen analysemethoden wordt binnenkort gepubliceerd. sprak de veehouderijcommissie weer over de tijdelijke oormerkenre- geling voor runderen, die de tubercu- linatie overbodig had kunnen maken, maar die door de vleesgroothandel is gesaboteerd; ondertussen moet ook, maar dan wel kritisch, bekeken wor den hoe een vast oormerkensys- steem stap voor stap ingevoerd zou kunnen worden; was die commissie geneigd om een verplichte slachting- en wegingsrege ling slachtrunderen te accepteren, ook als daarbij voor de uitvoering via de slachtveeverzekering een kleine last op de veehouderij zou moeten worden gelegd; maar ze wil de zaak eerst nog eens goed doorpraten; ergerde de Commissie Verede- lingslandbouw zich aan de Britse in- voerstop voor pluimveehouderijpro- dukten vanwege NCD-bestrijding en aan het Franse zwichten voor de Britse eieren; gehoopt werd dat de andere FG-landen erin zullen slagen de zaak weer snel op het goede spoor van een echt gemeenschapsbeleid kunnen krijgen; hesprak de Commissie Verede- lingslandbouw oriënterend het voor ontwerp-wijziging Meststoffenwet, dat ook bescherming van de grond bij bemesting beoogt; zij vond er nog yeel onduidelijks in over financiering van de dan officiële mestbanken; dat mooie gebieden apart beschermd zouden worden, hoort in deze wet niet thuis; was daarom die Commissie er ver bijsterd over, dat in de Landbouwbe groting 1982 de bijdrage aan de Mestbanken wordt geschrapt; dat dus juist nu die mestbanken straks in de Meststoffenwet regelende bevoegd heden en verplichtingen moeten krij gen. Zware metalen Sedert enkele jaren heeft de LAC uitgebreid onderzoek verricht naar de problematiek van de elementen arseen, cadmium, kwik en lood in landbouwprodukten. De LAC heeft nu de minister van landbouw en vis serij geadviseerd dat, na overleg met "Volksgezondheid, en Milieuhygië ne", op korte termijn de afkondiging van streefwaarden dient plaats te vinden. Deze kunnen na enkele jaren worden omgezet in wettelijke nor men, als voldoende kennis is verkre gen over de beheersbaarheid van de gehalten en maatregelen in die rich ting kunnen worden genomen. Prio riteit wordt gegeven aan onderzoek en beleidsvoorbereiding betreffende cadmium. Een nota van de LAC omtrent normstelling voor zware metalen in voedingsmiddelen is op genomen in het LAC-jaarverslag over 1980. Voorkóming voortbrenging besmette produkten De LAC dringt aan op spoedige aanvaarding door het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne van de voorgestelde wijziging van de Landbouwkwaliteitswet- waardoor het Landbouwkwaliteitsbesluit "Besmette landbouwprodukten" in werking kan worden gesteld. Op ba sis hiervan kunnen aanwijzingen worden gegeven ten aanzien van het landbouwkundige gebruik van ver ontreinigde gronden. Nitraat De LAC bestudeert de samen hangende problematiek van ni traat, nitriet en nitrosaminen in voedingsmiddelen. Aangezien het merendeel van de nitraatop name door de mens via de voe ding afkomstig is -van groenten, wordt gewerkt aan de mogelijk heden om de nitraatgehalten in groenten te verminderen. De LAC-werkgroep "Nitraat in voe dingsgewassen" zal binnenkort hierover advies uitbrengen. A andacht schadelijke stoffen De taakstelling van de LAC is in de eerste plaats gericht op milieuveron treinigende stoffen en daarnaast op de residuproblematiek van bestrij dingsmiddelen en dierbehandelings- middelen. Het aantal potentieel voor onderzoek in aanmerking komende stoffen is zeer groot. Besloten is ten aanzien van de prioriteitstelling ad vies te vragen aan een te formeren groep van deskundigen over voort zetting van het huidige onderzoek en de nieuw aan te pakken onderwer pen. Hierbij zal ook aandacht wor den besteed aan schadelijke stoffen van natuurlijke oorsprong in plan taardige en dierlijke produkten, o.m. omdat er aanwijzingen zijn dat bij voorbeeld door veredeling van plan ten de gehalten aan natuurlijke schadelijke stoffen kunnen worden beïnvloed. Landschapsverzorging De Raad toonde zich een voorstan der van een onderzoek naar de mo gelijkheden van samenwerking tus sen de landschapsverzorgingsdienst van het Zeeuwsch Landschap ener zijds en de bedrijfsverzorgingsdien- sten anderzijds. Een initiatief hiertoe van de zijde van de georganiseerde natuur en land schapsbescherming zal positief tege moet worden getreden. Streekplan Midden-Zeeland Nu het ontwerp-streekplan Midden- Zeeland tot 4 december a.s. ter visie ligt, zal de Gewestelijke Raad ge bruik maken van de gelegenheid om de bezwaren van de landbouw tegen bepaalde delen uit dit ontwerp aan de Provinciale Staten kenbaar te maken. Wet agrarisch grondverkeer Het gedeeltelijk van kracht worden van de Wet Agrarisch Grondverkeer geeft de gemeenten de bevoegdheid voor bepaalde delen van de ge meente aan te geven waar grond aankopen niet getoetst behoeven te worden door de Grondkamer. Gelet op de wederzijdse belangen van zo wel de landbouw als de gemeenten werd besloten de gemeenten te advi seren om voorafgaande aan een der gelijke aanwijzing net zo als bij be stemmingsplannen overleg te plegen met de Gewestelijke Raad Drie groene Struktuurschema's Hoewel inspraak een steeds groter deel van de vrije tijd van de burger gaat opeisen meende de Raad dat het goed is dat zoveel mogelijk wordt deelgenomen aan de inspraak over de schema's Landinrichting, Open- luchtrekreatie en Natuur- en Land schapsbehoud. Bij deze plannen zijn de landbouw belangen mede in het geding en ver dienen daarom de volle aandacht. Eind oktober organiseert de Gewes telijke Raad in alle distrikten een bijeenkomst om de meningen van de agrarische belanghebbenden te pei len. Vervoer van landbouwprodukten De Raad nam met instemming ken nis van het schrijven van de Alge mene Verladers en Eigen Vervoer Bloembollen als veevoer Afgebroeide bloembollen bevatten dikwijls belangrijke verontreinigin gen aan diverse bestrijdingsmiddelen, die aanleiding geven tot verontreini ging van bijvoorbeeld melk bij ver- voedering aan vee. De tot nu toe genomen maatregelen zijn onvoldoende gebleken om dit probleem afdoende aan te pakken. Geadviseerd wordt daarom, maatre gelen te nemen ter beëindiging van het gebruik van afgebroeide bloem bollen als veevoer. (Een overzicht over de samenstelling van de LAC, over de aktiviteiten en over de uitgebrachte nota's en adviezen wordt gegeven in het LAC-jaarverslag over 1980, dat binnenkort verschijnt. Het is verkrijgbaar bij het LAC-sekretariaat, adres: Ministerie van Landbouw en Vis serij, Postbus 20401, 2500 EK 's- Gravenhage, tel. 070-792627.) Organisatie (E.V.O.) aan de Staats- sekretaris van Verkeer en Water staat. Het hierin neergelegde verzoek, om de beletselen weg te nemen die er bestaan om landbouwers eikaars landbouwprodukten te laten vervoe ren, op basis van wederzijdse dienst verlening, werd door de Geweste lijke Raad volledig onderschreven. Beheersovereenkomsten Met betrekking tot de toepassing van de Relatienota in de zak van Zuid- Beveland stelde de Gewestelijke Raad zich op het standpunt dat de boeren in de verspreid liggende graslandgebieden die zijn aangewe zen als Relatienotagebied ook daad werkelijk zelf de keuze moeten krij gen om al of niet een beheersover eenkomst af te sluiten. Aan de beheersovereenkomsten die nen voor de landbouw aanvaardbare vergoedingen te worden gekoppeld. Het alleen van toepassing verklaren van de Bergboerenregeling- is niet toereikend omdat in deze gebieden in het kader van de ruilverkaveling geen verbeteringen zijn aangebracht. T uinbouwprojektvestiging op Walcheren Met enige teleurstelling moest wor den gekonstateerd dat een eerste po ging in de gemeente Vlissingen om een aanzet te geven voor tuinbouw- projektvestiging op Walcheren niet is geslaagd. Het ontwerp-streekplan Midden-Zeeland houdt een derge lijke mogelijkheid echter wel open. De Raad hoopt dat deze mogelijk heid in de toekomst wel benut kan worden. Roetneerslag op fruit in de omgeving van Borssele De Raad nam kennis van de resulta ten van het onderzoek van het Insti tuut voor Plantenziektenkundig On derzoek uit Wageningen dat is inge steld naar de roetneerslag in de om geving van Borssele. De konklusie van dit rapport is dat de PZEM als meest waarschijnlijke veroorzaker van de roetschade wordt aange merkt. De Raad gaat er vanuit dat de veroorzaakte schade integraal door de PZEM zal worden vergoed. De Raad toonde zich verheugd over het feit dat in brede kring door de agrariër gehoor is gege ven aan het advies om een hinder wetvergunning aan te vragen. Aanvragen die voor 1 november zijn ingediend worden volgens de geldende regeling behandeld. Be grip werd getoond voor de hoe veelheid werk die het grote aantal aanvragen voor de diverse ge meenten meebrengt. De Raad vertrouwt erop dat de gemeenten hun medewerking zullen verlenen aan een vlotte en soepele afwer king van de aangevraagde vergun ningen. Een aantal veehouders nabij het ka naal ondervindt schade van de slechte kwaliteit van het veedrinkwater nabij het kanaal. Er bestond dan ook bin nen de Raad waardering voor de op stelling van Zuid-Chemie om een bij drage te verlenen in de kosten van het slaan van drinkputten ten bèhoeve van een verbetering van drinkwater voorziening voor het vee. Tevens schaarde de Raad zich achter de voorstellen van Rijkswaterstaat voor de afkoop van de kwelschade die door enkele akkerbouwers in dit ge bied, wordt geleden. Vastgesteld werd dat het noodzakelijk is om inzicht te hebben in de konsequenties voor de landbouw van het uitbaggeren en/of verdiepen van het kanaal in de toe komst. Emo Capodilista, voorzitter van C.O.P.A.: Naar aanleiding van de mededeling van de Europese Commissie, dat op de landbouwbegroting van 1981 aanzienlijk kan worden bespaard, zei de heer Emo, voorzitter van C.O.P.A., dat dit de moeilijkheid illustreert om de uitgaven van de landbouw te voorspellen. De Commissie heeft nu haar oorspronkelijke schatting van de landbouwuitgaven in 1981 met meer dan 1.200 miljoen ECU teruggebracht, grotendeels als gevolg van de onvoorziene veranderingen in het produktieniveau, de wereldprijzen en de ruilvoet. Hij wees erop hoe gevaarlijk het is om budgettaire overwegingen als uitgangspunt te nemen voor beleidsbeslissingen betreffende de toe komst van de landbouw en het E.G.-landbouwbeleid. "Het is duidelijk dat de uitgaven die noodzakelijk zijn om dit beleid te verwezenlijken, in het bijzonder als gevolg van schommelingen in de wereldmarktprijzen, oogsten en ruilvoeten van jaar tot jaar essentieel zullen verschillen. Het is daarom onmogelijk om de landbouwuitgaven van te voren vast te leggen". De heer Emo merkte op dat de Commissie tevens een aanzienlijke verlaging in haar oorspronkelijke schattingen van de uitgaven voor 1982 heeft aangebracht, maar hij waarschuwde ervoor dat het onvoor zichtig zou zijn om de schattingen voor 1982 te baseren op de situatie van 1981, gezien de onzekere wereldmarktprijzen, de ruilvoet en de behoefte om de inkomens van de boeren te verbeteren, die al enige tijd aan het dalen zijn. De heer Emo merkte bovendien op dat het blijkbaar de bedoeling van de Europese Commissie is om voor te stellen de besparingen van 1981 en 1982 niet te besteden aan de ontwikkeling van een gemeenschappelijk beleid, maar deze grotendeels terug te betalen aan de lid-staten. Dit zou eens en voor altijd een einde maken aan de opvatting in sommige kringen dat de buitensporige landbouwuitgaven de ontwikkeling van een nieuw E.G.-beleid in de weg zouden staan. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 4