Agrarische sektor en monetaire maatregelen KNLC kommentaar van start 12e Top-kaderkursus jonge boeren en boerinnen Zuid-West Nederland binnenkort E en andere groep stelt dat wij voor het buitenland duurder zijn gewor den en dat om die reden onze ex portpositie is verzwakt. De werknemersverenigingen hebben gesteld dat de werkeloosheid nog sterker zal oplopen als gevolg van deze monetaire maatregel. Gezin - inkomen - bestedingen (IV) «f~n Ekonomische Vorming Gevestigde Ondernemers in West-Brabant Eensgezind blijven Helpende hand onder bepaalde voorwaarden Pensioenfonds Rabobank koopt grond van in moeilijkheden geraakte bedrijven H et standpunt van de verschillende politieke partijen, van verenigin gen van werkgevers, en werknemers en andere organisaties ten aanzien van de revaluatie van de gulden varieert sterk. ■T 'V; Er zijn vrouwen die een kasboek bijhouden. Er zijn vrouwen die huishoudgeld krijgen. Er zijn vrouwen die pakken wanneer ze het nodig hebben. Er zijn mensen die PRECIES weten hoeveel ze uitgeven. Er zijn mensen die niet weten hoeveel ze uitgeven. Er zijn mensen die Is het belangrijk hoe men zijn geld besteedt? Ja, de meest doeltreffende methode is om gewoon gedurende 1 jaar alle uitgaven eens bij te houden. Je krijgt dan een goed inzicht. Ja, zelfs niet alleen sommige vrouwen, maar er zijn mij ook mannen bekend die machtig zijn geschokken in positieve en negatieve zin. Welk bedrag is reëel per week of per maand? Probeer daar inzicht in te krijgen. U kunt indien u dat weet, een even wichtig uitgavenpatroon opbouwen, ook bij een wisselend inkomen. Een kasboek kan u als hulpmiddel dienen. De S.E.V.-ster kan u voor lichting geven over de kostenposten. Er rekening mee houden dat niet ieder inkomen toereikend is om alles te verwezenlijken wat men graag zou willen. Doelgericht keuzes maken is nodig voor een verantwoorde beste ding en goed beheer van het geld voor gezin en bedrijf. Het Rabo-pensioenfonds wil met de aankoop van deze in moeilijkheden geraakte bedrijven twee belangen dienen, n.l. én die van de betreffende boer die (tijdelijk) voor lagere kosten komt te zitten én die van het fonds zelf dat op deze wijze wordt voorzien van-een gedegen belegging. De bedrijven worden gekocht voor de prijs die op de vrije markt voor grond in de betreffende regio wordt gemaakt. Deze prijs wordt vastges teld door een taxatie waaraan beide partijen zich hebben te houden. Me teen na aankoop verkrijgt de boer de grond in erfpacht terug. De opstallen DOEL van de kursus is: jonge men sen die werkzaam zijn in het boe renbedrijf, de kans të geven zich vérder (algemeen) te scholen en te ontwikkelen. Eventueel kunnen zij dan een plaats bekleden in het kader van de agrarische wereld. De kursus is daarom vooral gericht op: 1. het aanleren van sociale vaardig heden, als spreken in het open baar, vergader-, gespreks- en dis- kussietechniek, opkomen voor belangen; 2. het verkrijgen van inzicht in onze maatschappij; Waaraan denken bij het besteedbaar inkomen van de zelfstandige? het inkomen is voor bedrijf en gezin alleen wanneer men vooraf jaar lijks een bedrag vaststelt weet men wat men kan besteden voor het gezin premie volksverzekering en ver zekeringspremie zijn geheel voor rekening van de zelfstandige belastingen worden achteraf over het inkomen geheven, behoudens de voorlopige aanslag in jaren met goede resultaten moet men reserveren voor jaren met slechte financiële resultaten oppassen dat men in jaren met goede inkomens niet overbesteedt gevaar dat men bij lage inkomens overgaat tot onderbesteding. Mocht u voorlichting wensen over Gezin, Inkomen en Bestedingen, de S.E.V.-sters van de Z.L.M. zullen u helpen. Maak er gebruik van. J. Markusse blijven eigendom van de vroegere eigenaar. Hij verkrijgt het recht van opstal. Het pensioenfonds neemt genoegen met een rendement van 4%. De erf pacht canon wordt dus vastgesteld op basis van 4% van het geïnvesteerde vermogen door het pensioenfonds. De hoogte van de canon is gekoppeld aan het indexcijfer van de stijging van de pachtprijzen en wordt om de driejaar herzien. Na verloop van een aantal jaren komt de erfpachter uiteraard voor hogere lasten te zitten maar, aldus een woordvoerder wan het pensioenfonds, dat zou anders ook het geval zijn geweest. 3. het ontwikkelen van persoonlijke visie en meningen over verschil lende zaken die met jezelf en de samenleving te maken hebben. Er komen algemeen vormende en levensbeschouwelijke onderwerpen aan bod. Daarnaast wordt aandacht besteed aan agrarische, (bedrijfs)e- konomische en politieke onderwer pen. De kursus krijgt vorm in 3 weken in internaatsverband, te weten: 14 - 18 december 11 - 15 januari 1-5 februari. Zoals wij eerder meldden, wordt aan staande winter (nov - febr) in West- Brabant een kursus E.V.G.O. gehou den. Om "ondernemer" in de werkelijke betekenis van dit woord te zijn en te blijven,is het noodzakelijk steeds weer kritisch te bekijken waarmee men bezig is. "Ondernemen" is ononderbroken bezig zijn zichzelf af te vragen of wijzigingen of aanpas singen nodig zijn. Om daartoe de noodzakelijke beslis singen zo verantwoord mogelijk te kunnen nemen is een brede kijk op de mogelijkheden en problemen no dig. Daarom komen in deze kursus onderwerpen als bedrijfsekonomie, bedrijfsvoering, bedrijfsfinanciering uitgebreid aan de orde. Doch ook fiskale zaken, verzekeringen, pacht en afzet krijgen de nodige aandacht. De onderwerpen zijn in overleg met praktische boeren, de technische- en soc.ekonomische voorlichting gese- lekteerd. De kursus start eind no vember. Deze kursus is bedoeld voor agrari sche ondernemers die tenminste al enige jaren zelfstandig een bedrijf voeren. Zij hebben misschien enige jaren geleden de E.V.T.O. (Ekono mische Vorming Toekomstige On dernemers) gevolgd; noodzakelijk is dit echter niet. Deze kursus vindt plaats op het vor mingscentrum "Hedenesse" te Cad- zand. Om het mogelijk te maken dat meer vrouwen aan de kursus kunnen deelnemen, organiseren we, bij vol doende deelname, een crèche met kinderleiding voor kinderen beneden de 6 jaar. De leeftijdsgrenzen zijn 21 en 30 jaar. De kursus wordt afgerond door het maken van een individueel werkstuk, gevolgd door een eindgesprek. (U kunt zich voor deze kursus nog opgeven tot 1 december a.s. De kos ten bedragen 150,— per persoon. Voor opgave en nadere informatie kunt u het Sekretariaat van de Kommissie Top-kadervorming Zuidwesten bellen, telefoon: 01100-21010, toestel 40. Adres: Gro te Markt 28,4461 AJ Goes.) "Samen sterk" is een in land- en tuinbouwkringen veel voorkomend gezegde. Bijna elke boer of tuinder is er in z'n binnenste van overtuigd dat in onze maatschappij samenwerking en krachtenbundeling een voorwaarde is om een redelijk toekomstperspektief te behouden. Dat daarbij evenwel de praktijk van "samen sterk" moeilijker is dan de theorie maken we dag in dag uit mee. Onverschillig of het nu gaat om sa menwerking tussen boeren op plaat selijk niveau, tussen akkerbouwers, Een volledig programma kunt u aanvragen bij uw afdelingssekreta- riaten in West-Brabant en bij het Z.L.M. kantoor in Zevenbergen, afd. Dinteloord/Steenbergen, Dhr. M.P. Hage 01673-2412; afd. Fij- naart/Heyningen, P. v. Nieuwen- huyzen 01686-2418; afd. Willemstad, P.A. v.d. Hil 01687-2319; afd. Zek- luza, J. Middelkoop 01685-338; Kantoor Z.L.M. 01680-23730. De kosten zijn, afhankelijk van het aantal deelnemers 20,— tot 25.— perpersoon. Voor (echt-) paren zal dat bedrag tussen 25.— en 30.— liggen. Voor toekomstige bedrijfsopvolgers is het volgen van een EVTO-kursus bijzonder nuttig. Volgens berekeningen van het Cen traal Planbureau (C.P.B.) komt de ekonomische bedrijvigheid onder druk, omdat de kans op een verlies van export groter is geworden. Daarbij valt niet alleen te denken aan de Franse en Italiaanse markten maar ook aan de Duitse markt waar de Nederlandse exporteurs de toe genomen prijskonkurrentie van de Italiaanse en Franse producenten zullen ondervinden. Bovendien is het nog onduidelijk wat de gevolgen zijn voor goedkoper ge worden produkten. Tenslotte is er op dit gebied nog dë vraag aan wie de voordelen zullen toevallen; aan de producent, de handel of de konsument. Wij hebben de indruk dat de gehele operatie is gebaseerd op de mone taire situatie. Een zorgvuldige afweging van be langen, een nauwkeurige berekening van de gevolgen voor de onderschei dene sektoren van het ekonomisch gebeuren hebben m.i. niet plaats ge vonden. D e positie van de agrarische sektor is m.i. niet versterkt door deze mone taire maatregelen. Overigens is deze sektor door zijn stelsel van subsidies en heffingen zo ingewikkeld geworden dat een goed inzicht op de gevolgen van de reva luatie niet uit een algemeen ekono misch principe valt af te leiden. Wij kunnen alleen het beste er maar van hopen. Paauwe veehouders of tuinders, tussen orga nisaties of tussen boeren in verschil lende landen binnen EG. Steeds weer dreigt onder druk van korte termijn belangen en aktuele (inkomenssi tuaties in de onderlinge boerensoli- dariteit een bres geslagen te worden. De laatste tijd hebben we dat vooral ook op Europees niveau kunnen waarnemen. Franse en Italiaanse boeren voerden een "wijnoorlog", de importstop van Engeland voor pluim- veeprodukten houdt vooral de ge moederen van Franse en Nederlandse producenten bezig en nog vers in het geheugen liggen de demonstraties in Brussel van Engelse, Belgische en Duitse tuinders tegen de prijzen van ons tuinders-aardgas. Het zijn allemaal symptomen die erop wijzen dat we voortdurend moe ten oppassen de zo zorgvuldig opge bouwde gezamenlijke kracht via met name het COPA in stand te houden. Daarom ook is het uiterst belangrijk dat, na incidenten als hiervoor ge noemd, de betrokken boerenleiders in onder meer het COPA-presidium, maar ook via onderlinge kontakten, elkaar weer ontmoeten en de zaken nog eens gezamenlijk kunnen worden doorgesproken. Dan blijkt meestal dat het belang van een eensgezinde opstelling weer de overhand krijgt over de korte-termijnbelangen. Ik heb de indruk dat dit ook met de voorlig gende problemen, waaronder de aardgaskwestie, het geval aan het worden is. Wel moeten we vanuit Nederland be seffen dat onze enorme stijging van de agrarische export met als gevolg soms een verdringing van koliega- producenten op bepaalde markten nogal wat weerstanden oproept. Wij zullen daarom konstant moeten kunnen aantonen op reële basis een voorsprong te hebben ontwikkeld. Het zal daarbij verstandig zijn onze successen niet te indringend te etale ren. Vooral ook in de diskussie rondom de positie van de graanvervangende pro dukten komt de onderlinge boeren- solidariteit onder sterke druk te staan. Daarom is het zo belangrijk in de komende weken een evenwichtig Nederlands standpunt in dit kader te formuleren. Overigens hebben we de indruk dat er binnen het COPA-ver- band toch wel reële mogelijkheden zijn om dit najaar tot een gezamenlijk standpunt over het hele pakket van graanbeleid, graanvervangende pro dukten, vetten, eiwitten en de mede verantwoordelijkheidsheffing te ko men. Dat zou van grote betekenis kunnen worden, nu de Europese Commissie en met name de Land bouwcommissaris wel erg weinig konstruktieve ideeën, en voorstellen produceren. Ook op het nationale vlak zullen we een hoge mate van onderlinge eens gezindheid hard nodig hebben om er voor te zorgen dat voldoende midde len beschikbaar blijven om struktuur en konkurrentiekracht van land- en tuinbouw te blijven versterken. Als C.L.O.'s zullen we doorlopend erop moeten letten dat bij het onont koombaar stellen van prioriteiten het evenwicht tussen de diverse sektoren zoveel mogelijk gehandhaafd blijft. En dat betekent volgens mij dat die onderdelen in het beleidsinstrumen tarium, die een meer algemene wer king hebben (voorlichting, onder zoek, onderwijs, O S-fonds, kul- tuurtechnische werken) de voorkeur verdienen boven meer specifiek ge richte instrumenten waar slechts weinigen van gebruik kunnen maken (Regeling Bijzonder Bedrijfskrediet, Grondbank). LUTEIJN Transportsubsidies aardappelen in Frankrijk en Italië In Frankrijk en Italië kent de re gering transportsubsidies toe voor het vervoer van aardappe len. Vragen uit het Europese Parle ment daarover brachten de Commissie tot de uitspraak dat dergelijke steunmaatregelen slechts in uitzonderingsgevallen mogen worden toegekend. De begin dit jaar opgezette afdeling Agrarisch Goed van de Stichting Pensioenfonds-Rabobank Organisatie heeft op kleine schaal grond gekocht in het noorden van het land. Het gaat hier om de grond van 11 bedrijven in Friesland en 3 in de provincie Groningen. Daarmee wil het Rabo-pensioenfonds al of niet samen met het G.B.K. (de zgn. zwem vestregeling) bedrijven die in financiële moeilijkheden zijn geraakt de helpende hand bieden. Voorwaarde hierbij is dat het hier moet gaan om bedrijven die op langere termijn voldoende perspektief bieden om weer tot een gezonde bedrijfsvoering te komen. Alhoewel de afdeling agrarisch goed van het Rabo-pensioenfonds tot nu toe alleen in het noorden aktief is wordt het waarschijnlijk geacht dat ook grond elders in ons land aangekocht zal kunnen worden. De ene groep stelt dat de beslissing om de gulden op te waarderen juist was. Deze verwacht dat een matigend effekt zal uitgaan op de prijzen en de rente zal kunnen dalen. De konkurrentie-positie van het Nederlandse bedrijfsleven is hiermede gediend. Ook dit jaar organiseert de kommissie Top-kadervorming Zuidwesten (samengesteld uit vertegenwoordigers van de stands- en jongerenorga nisaties, het koöperatieve bedrijfsleven en enkele waterschappen) een kaderkursus voor jonge boeren en boerinnen uit Zeeland, West-Bra bant en de Zuidhollandse eilanden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 3