Dag van het Brood 1981 Besturen is zo moeilijk! Zeeuwse pluimveehouder plaatst windmolen voor eigen energievoorziening W e zullen het er waarschijnlijk allen over eens zijn, dat de samenleving ingewikkeld in elkaar zit. Zodanig zelfs, dat de veelvuldige belangen, die in het geding zijn, moeilijk duidelijk zijn te onderscheiden, laat staan op hun merites te beoordelen. Voor echte belangenbehartigers is dat probleem niet zo groot Zij behoeven veel minder op andersmans belang te letten, maar die aspekten hooguit in de kansenafweging van hun eigen voorstellen betrek ken. Dat lijkt misschien egoïstisch, maar dat is de taak van belangengroepen. Het zal aan de bestuurder zijn om na afweging van belangen beslissingen te nemen. Zijn persoonlijke inzichten en kwaliteiten moeten hem ervoor behoeden om niet tussen de belangengroeperingen te worden bekneld. D aar waar het om het aanbieden van samengevatte kennis en het overdragen van ervaringen betreft kunnen kursussen en /of studiedagen van belang zijn, die mede tot een versterking van persoonlijke standpunten kunnen leiden. In het kader van het hierboven geschetste inge wikkelde samenlevingspatroon en van de noodzaak het bestuurlijk niveau op peil te houden wordt door de Z.L.M. een groeiende aandacht besteed aan zaken, die er toe kunnen bijdragen om de bestuursleden zo goed mogelijk voorbereid te laten fungeren. Voor afdelingsbestuursle den is sinds enkele jaren een kursus bezig en in de ko zuidelijke landbouw maatschappij Op zeer feestelijke wijze heeft de Stichting Voorlichting Brood op donderdag 8 oktober 1981 de "Dag van het Brood" aan boord van het raderschip "Kapitein Kok" in aanwezigheid van de minister van landbouw en visserij, de heer de Koning gevierd. Op bijgaande foto ontvangt minister de Koning uit handen van de 16-jarige Ingrid Leeman, leerlinge van de Banketbak- kersschool Blaue Erf te Amsterdam Het Oogstbrood 1981. (Foto: Ab Westerbeek) Steeds moeilijker Kursussen VRIJDAG 16 OKTOBER 1981 68e JAARGANG NO. 3603 land- en tuinbouwblad Bij veehouder D. Hoondert te Kwadendamme is in Zee land vorige week vrijdag de eerste windmolen geplaatst en in gebruik genomen die rechtstreeks gekoppeld is aan het elektrisch net van de PZEM. De windmolen die van Deens fabrikaat is, heeft een drieledig doel: de heer Hoondert wil er zijn bedrijf mee van elektriciteit voorzien, daarnaast fungeert het 20 meter hoge bouwwerk als demonstratie model voor eventuele agrarische belangstellenden, terwijl de PZEM deze eerste op haar net aangesloten windmolen wil gebruiken voor het doen van allerlei metingen zodat dit openbaar nutsbedrijf in de toekomst bij advisering en be geleiding van de bouw van windmolens elders in de pro vincie goed gedokumenteerd te werk kan gaan. Bedrijf De heer Hoondert die vlak bij het dorp Kwadendamme een betrekkelijk klein bedrijf heeft met 7500 legkippen en 300 mestvarkens, vertelde tijdens de installatie van de molen (het geheel werd in nauwelijks een dag in elkaar gezet en leverde in de namiddag al stroom) de laatste tijd sterk door alternatieve vormen van energievoorziening te zijn geboeid. Na serieuze studie besloot hij samen met enige kennissen een bedrijf op te richten dat zich moet gaan bezighouden met de installatie en verkoop van windmolens: "Windenergie Zeeland". De molen in aanbouw. Twee generatoren De pas geplaatste molen is er één van het nieuwste type dat aldus de heer Hoondert, is uitgerust met twee gene ratoren waarvan de kleinste van 5!^ Kwh al stroom levert bij windkracht 1 a 2. De grootste begint te leveren bij windkracht 3 a 4. "Voor intensieve veehouderijbedrijven zoals het mijne, zegt hij, zijn deze molens ideaal omdat op ons bedrijf iconstant zo'n 3 a 4Kwh nodig is". Afhankelijk van de plaats waar de molen staat, schat Hoondert de totale opbrengst per jaar van de molen op 45000-50000 kwh. Ze kost ca. 90.000,— - rekening houdend met de WIR-premie, de energietoeslag en de BTW blijft er dan ca. 45.000,— over. Voor de "teveel" opgewekte stroom krijgt de pluimveehouder volgens kontrakt met de PZEM 0,10 per Kwh bij levering aan het PZEM-net. De aspekten van besturen en belangenbehartiging zijn uiteraard ook binnen de landbouw en de Z.L.M. terug te vinden. Die hebben binnen de Nederlandse samenleving (en daarbuiten) te maken met andere groepen, waarvan de belangen bepaald niet evenwijdig hoeven te lopen of samen hoeven te vallen met die van de landbouw. Dan gaat het niet alleen om het eigen standpunt, maar in de afweging van de bestuurlijke haalbaarheid dient kennis van andere standpunten en opvattingen aanwezig te zijn. Ook bij belangenbehartiging is dat noodzakelijk. Meer geldt dat nog bij bestuurscolleges, waar beslissingen moeten worden genomen. B innen de Z.L.M. zijn de funkties van besturen en be langenbehartiging nauw met elkaar vervlochten. Be stuursleden en funktionarissen houden zich met beide zaken bezig, zij het, dat de bestuursleden beleidsbeslis- sende bevoegdheden hebben. Dat betekent, dat de uit eindelijke verantwoordelijkheid op hun schouders rust. In deze reeds genoemde ingewikkelde samenleving vraagt dat veel van bestuurders aan kennis, inzicht en daad kracht. Het vraagt zo veel, dat het voor velen steeds moeilijker wordt om zich voor de organisatie in te zetten, vooral als mede in ogenschouw wordt genomen, dat de bedrijfssituatie het steeds minder toelaat om tijd voor deze bestuurlijke taken vrij te maken. Met erkenning van deze levensgrote problematiek menen wij evenwel, dat toegeven aan de neiging om met be stuurlijke aktiviteiten te stoppen funest is voor een goede belangenbehartiging. Met inspanning van alle krachten en van een persoonlijke overtuiging zal een bestuurlijk kader moeten worden gehandhaafd, dat leiding kan ge ven aan hun organisatie temidden van vele andere. Zeker geldt dat voor de landbouw, die door vele andere maat schappelijke groeperingen zo kritisch wordt gevolgd. De bereidheid hieraan mede te werken moet er zijn en de kennis hiervoor, nodig moet worder» verworven. Ook dat laatste is niet eenvoudig want de papierstapels zijn hoog en de tijd is beperkt. Er zullen wegen gevonden moeten worden om te voorkomen dat landbouworganisaties stuurloos dreigen te worden bij gebrek aan goede bes tuurders. mende winter zal een centrale kursus voor kringbestuur sleden worden gehouden. Ook wordt sinds vorig jaar een jaarlijkse studiedag gehouden, die het inzicht in bepaalde problemen kan verdiepen. De algemene ekonomische ontwikkelingen van de laatste jaren leiden er toe, dat de bestuurder steeds moeilijker van zijn bedrijf kan. Begrijpelijk maar ook verontrustend. Het voortbestaan en funktioneren van de landbouworga nisatie tezamen met andere groeperingen staat of valt met een goed bestuurlijk kader. Een afweging van de persoonlijke en groepsbelangen, die hier in het geding is, dient zowel organisatorisch als individueel met de nodige zorgvuldigheid te geschieden. Het is te hopen, dat de binding van de boer aan zijn bedrijf niet zodanig zal zijn, dat zijn rol alleen de eigen belangenbehartiger zal zijn, maar dat hij het mede mogelijk maakt, dat de organisatie voldoende mensen op zal brengen om maatschappelijk mee te funktioneren. Dat vraagt inzicht en motivatie. Hopelijk blijken die uit deelname aan de kursussen en studiedagen. R. Hoiting i

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1