VOO It III? Vit OIIW Onderzoek gehandicapte huisvrouwen Agrarisch jongerenwerk maakt plannen Agrarische stages Canada en de VS Ontmoeting met de aardappel in Zweden H et zal tien jaar geleden zijn dat de eerste agrarische gespreksgroe pen of plaatselijke A.J.K.-'s zijn opgericht. Gratis receptenfolder over groenten en fruit als broodbeleg Wat staat er in dat plan? Herinnering kursussen Uit de P.J.Z.-agenda: onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1,4494 PB Geersdijk. Als vrouw van een boer is de aardappel een landbouwprodukt waar ik regelmatig en op velerlei manieren mee in aanraking kom. Een deel van het jaar, tijdens de oogst, wordt zelfs mijn leven, min of meer, door de aardappel beheerst. Het hele jaar door staat dagelijks, behalve zondags, een schaal met aardappelen op tafel om mijn gezin te voeden. Die dagelijkse schaal verveelt nooit. Integendeel, de gezinsleden kijken er steeds weer naar uit.'lk ken dan ook geen produkt waar zoveel mee te doen valt. Warm of koud, met of zonder schil, gekookt, gebakken, gefrituurd of gepureerd vormt de aardappel met/of zonder allerhande verrassende toevoegingen een gezond middelpunt van iedere warme maaltijd. De aardappel is vooral een gezond voedingsmiddel vanwege de aanzienlijke hoeveelheid vitamine C die er in zit. De veelzijdigheid van de aardappel was me dus allang bekend. Ik was dan ook niet verbaasd, maar wel verrast, toen ik op vakantie in het hoge noorden, Zweden wel te verstaan, kennismaakte met enkele baksels waarvan, naar men mij verzekerde, de aardappel een niet onbelangrijk bestanddeel was. 1 k zou ik niet zijn, als ik niet direkt om de recepten had gevraagd. Deze waren natuurlijk in het Zweeds, maar met wat hulp toch best te be grijpen. Bijzonder aardig van deze recepten is ook de herkomst. Bij na vraag bleek mij dat in Zweden de Hushallskonsulenten, te vergelijken met onze Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande, in het vorige winterseizoen avonden verzorgden voor Lans hushallingssallskaps, te vergelijken met onze afdelingen van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Op deze avonden stond de aardappel centraal. Naast het vertellen van allerlei wetenswaardigheden over de aardappel, werden er ook demon straties gegeven waarbij o.a. onder staande twee baksels werden bereid. Het eerste recept is een koek om bij de koffie te geven. Erg smakelijk en enigszins te vergelijken met cocos- koek, echter veel minder droog. Het tweede recept is een heel lekker brood. Het wordt niet vlug droog of kruimelig. Voor beide recepten is het beter om geen nieuwe aardappelen te gebruiken. Deze bevatten te veel vocht. Het in een recept voorkomen de roggemeel is in Nederland ver krijgbaar in reformwinkels. Kronas kaka 150 g. amandelen, 100 g. boter, 3 dl. suiker, 4 eieren, 200 g. gekookte koude aardappelen. Pel en maal de amandelen. Roer boter en suiker samen romig. Voeg krachtig roerend één voor één de eidooiers toe. Roer dan de amandelen en de fijn ge maakte aardappelen er door. Klop de eiwitten stijf en schep ze voorzichtig door het amandelaardappelmengsel. Bestrooi de ingevette springvorm 20-22 cm) met paneermeel. De oven temperatuur is 175 graden C. De baktijd is 60 minuten. De koek na het bakken af laten koelen en één dag laten staan. Serveren met poedersuiker of slagroom. Potatisbröd (2 stuks) 50 g. gist, 2,5 dl. melk, 2 th.l. zout, 500 g. koude gekookte fijngemaakte aardappelen, 3 a 4 th.l. gemalen ko mijn, 5 dl. roggemeel gemengd met bloem (gezeefd) in de verhouding 60% bloem, 40% roggemeel, 6-7 dl. bloem, ei om te bestrijken en evt. komijn om te bestrooien. Kruimel de gist in een schaal. Giet de melk er op en roer tot het is opgelost, voeg zout, komijn en de gepureerde aardappelen toe. Bewerk het deeg tot het van de kanten van de schaal loslaat keukenmachineLeg het deeg op het aanrecht en verdeel het in twee gelijke stukken en maak er dikke rollen van. Leg deze in ingevette 1,5 liter vormen. Bestrijk het oppervlak met een beetje olie, zodat het niet uitdroogt. Zet het brood onbedekt te rijzen op een niet te warme plaats. Het brood moet lang rijzen, totdat de vormen helemaal vol zijn. De baktemperatuur is 180-200 graden C. Bestrijk het brood met losgeklopt ei en strooi er de komijn over als het tijd is om in de oven te zetten. De baktijd is 45 minuten onder in de oven. Leg op het laatst aluminiumfolie er over om te bruin worden te voorko men. Uit de vorm nemen en afgedekt met een schone doek laten afkoelen. A.v.M. Zoals velen van u zullen weten orga niseert de Bond van Plattelands vrouwen in Zeeland een onderzoek onder gehandicapte huisvrouwen. Dit onderzoek zal dit jaar - ons jubi leumjaar - van start gaan. Het doel van deze jubileumaktie is het verkrijgen van inzicht in de pro blemen waarmee een gehandicapte huisvrouw te maken heeft. De pro blemen die zij (of hij, want mannen die het huishouden doen, kunnen uiteraard ook deelnemen) cjagelijks, bij het doen van haar/zijn huishou den tegenkomt. Hoe lost zij de pro blemen op, is er behoefte aan voor lichting? Het onderzoek vindt plaats onder verantwoordelijkheid van het NI- MAWO (Nederlands Instituut voor Maatschappelijk Werk Onderzoek). Wat uit het onderzoek naar voren komt kan van belang zijn voor de gehandicapte huisvrouwen zélf en voor hulpverleningsinstellingen. Het onderzoek zal gebeuren door het organiseren van groepsgesprekken - voor het deelnemen aan de groeps gesprekken kunnen zich nog vrou wen opgeven. Onze gedachten gaan daarbij uit naar gehandicapte huis vrouwen en -mannen in de leeftijd van 20-55 jaar. Vervoer wordt gere geld. Zij die zich willen opgeven of adres sen willen doorgeven kunnen voor inlichtingen bellen: E. Maris-Koster, Tel. 01153-1296. Plantaardige produkten als granen, peulvruchten, brood, aardappelen, groenten en fruit nemen een belang rijke plaats in op de nieuwe Maal tijdschijf van het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding. In verband hiermee en om het de konsument gemakkelijk te maken, heeft de Stichting Propaganda Groenten en Fruit een kleurenfolder uitgegeven onder de titel: "Lekker Brood mee, omdat het met iets van de groente man kan". Hierin zijn, in woord en beeld, 33 variaties op het thema "Brood mee" te vinden. Allemaal recepten om met groenten en fruit voor een smakelijk boterhambeleg te zorgen. Alle recepten zijn eenvoudig en snel te bereiden. De folder "Lekker Brood mee" is bij tal van groentewinkeliers gratis ver krijgbaar. Heeft de groenteman deze uitgave (nog) niet, vraag er dan één aan bij de Stichting Propaganda Groenten en Fruit, postbus 90403, 2509 LK Den Haag, telefoon 070 - 475051. De toezending gebeurt kos teloos. Wie trouwens meer wil weten over groenten en fruit, is altijd wel kom bij genoemde Stichting. Er zijn in 1982 mogelijkheden voor jongeren tussen de 18 en 28 jaar om gedurende enkele maanden tot één jaar een stage te doen in Canada of de Verenigde Staten. De stages bieden een unieke kans om door te leven in gezinnen, het wonen, werken en denken in een ander land beter te leren kennen. Voor deze programma's is een agrarische opleiding en/of ervaring noodzakelijk. Programma's in de Verenigde Staten Minnesota work/study program. Een stage van 12 maanden, waarbij men 8 maanden mee werkt op een agrarisch bedrijf, 1 maand vrij heeft en 3 maanden een kursus volgt op de Universi teit van Minnesota. Daarna kan men nog 6 maanden in de V.S. blijven om nog in andere Staten te werken (b.v. Californië) of om te reizen. In samenwerking met de I.F.A.E. kunnen we een 12 maanden stage organiseren in verschillende Sta ten van Amerika- (o.a. Califor nië). Er zijn ook plaatsingsmoge lijkheden in de tuinbouw. In samenwerking met de univer siteit van OHIO wordt een stu die-stageprogramma georgani seerd. Er zijn twee mogelijkhe den: a. vertrek ca. 18 maart 1982, oriëntatie op de universiteit. 8 maanden stage op één be drijf, één maand vakantie en van januari t/m maart 1983 kursussen op de universiteit. b. stages van minimaal 3 maan den op bedrijven, echter zon der kursus. Opgave 3 maanden vóór vertrek. Future Farmers of America. Via deze zusterorganisatie worden stages georganiseerd van 3,6, 9 of 12 maanden. Vertrek eind maart of eind juni. Voor vertrek in maart, opgave vóór 1 december. Programma's in Canada Jonge Boeren Programma. Deze stage kan vanaf april worden georganiseerd voor een periode van 9 tot 12 maanden. Het biedt de gelegenheid om kennis te ma ken met het leven en werken op een Canadees bedrijf. De I.A.E.A. biedt de mogelijk heid om 7 maanden in Canada op één bedrijf te gaan werken. Ver trek eveneens maart/april. Voor bovengenoemde programma's wordt een voorlichtingsbijeenkomst gehouden op woensdag 18 november a.s. om 14.00 uur bij: Stichting Uitwisseling, Postbus 97, 1860 AB Bergen N.H. Tel.: 02208-6144. Je kunt hier ook voor meer informatie terecht. In die tien jaar is er veel veranderd. Aanvankelijk bespraken gespreks groepen vooral technische en bedrijfsekonomische zaken. Van lieverlee kwamen landbouwpolitieke zaken en sociaal-ekonomische vraagstuk ken aan de orde, aangewakkerd door de straatakties van 1974 en de Barneveld-manifestatie van 1976. In Barneveld werd een diskussiedag georganiseerd met politici over de problemen van de jonge agrariërs. In de herfst van 1978 verscheen Boer Blijven, een diskussienota over de toekomst van de land- en tuinbouw. Menswaardig boer en boerin zijn stond centraal. Het werd tijd om ons weer te bezinnen hoe we verder willen. Daarom is er een plan opgesteld wat in de komende weken besproken wordt in provinciale AJK's, in provinciale agrarische kommissies en met de besturen van afdelingen. Ten eerste willen wij dat er nog meer jonge agrariërs georgani seerd worden. Volgens ons moet dat kunnen. Vooral jongeren, afkomstig van kleinere bedrijven of met alleen lagere landbouwschool, doen nu vaak nog niet mee. Besturen hebben dat niet altijd in de gaten en denken dat iedereen al lid is. Maar dat is echt niet^zo. Vijftig procent wel, maar vijftig procent dus ook niet. Dat moet dus veranderen. De mensen die nu niet komen zeggen vaak: "Wij zijn geen praters" of "het zijn altijd de zelfden", juist die mensen moeten er bij gehaald worden. Zo versterken wij de beweging onder agrarische jongeren. Het agrarisch jongerenwerk moet ook aantrekkelijker worden, mis schien wel een beetje gezelliger. Plannen daarvoor moeten vooral in de plaatselijke besturen besproken worden. Tot nu toe is het agrarisch jongerenwerk voor 90% een man nenzaak. Moet dat zo blijven? Wij vinden van niet. Vrouwen van jonge boeren gaan meer meewerken of houden juist hun baan langer aan omdat anders het jonge boerengezin de kop niet boven water kan houden. Meewerken kan een eigen keus van de boerin zijn, maar vaak is het ge dwongen om de eindjes aan elkaar te knopen. Daar moet ook over gepraat en gedacht worden in het agrarisch jongerenwerk: door de vrouwen zelf en niet alleen door de jongens. Een derde element van de plannen zit in het opzetten van meer kursus sen voor plaatselijk kader: kursussen over vergader- en diskussietechniek en hoe maak je een aantrekkelijk programma, en nog meer kursussen, maar die kan ik niet allemaal op noemen. Als al deze plannen in de provincies besproken zijn, neemt het N.A.J.K. eind november besluiten over de de finitieve voorstellen. De kursus "over rechten gespro ken" die gehouden wordt in de Caisson te Kapelle start maan dagavond 26 oktober aanvang 19.45 uur. De kursus "over rechten gespro ken" die gehouden wordt te Kou- dekerke, Hotel Walcheren start maandagavond 19 oktober aan vang 19.45 uur. De kurus "gezinsbestedingen" welke wordt gehouden te Oud Vossemeer start maandagmiddag 2 november in de Vossekuil, aan vang 13.45 uur. 16 oktober: P.J.Z. Tholen/St. Phi- lipsland: ledenvergadering in "de Gouden Leeuw" te Scherpenisse. Aanvang: 20.00 uur. 20 oktober: Hoofdbestuursvergade ring P.J.Z. in "de Blauwe Hand", Blauwehandstraat 32 te Bergen op Zoom. 21 oktober: Redaktievergadering P.J.gaZet in "de Draak" te Bergen op Zoom. 22 oktober: Dagelijks Bestuursver gadering P.J.Z. 23 oktober: Afd. 's-Heer Abtsker- ke/Nisse: filmavond afd. Goes/Nrd. Beveland: Bowlingavond in "de Kruitmolen" te Middelburg. Opgeven vóór 18 oktober bij Yanina of Helma. Afd. Sprang-Capelle: bowlingavond in Kaatsheuvel. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17