Laten we op tijd ruimen! Wereldoogst appelen en peren Weekstaat energieverbruik Computer vervangt driemanschap op veiling St. Annaland Stagnatie Groenteteelt en Bloementeelt beraden zich op situatie prijs aardgas In augustus minder tomaten geruimd dan vorig jaar In 1980/81 bij even grote oogst als in 1979/80 minder appelen in de interventie Automatische drukregeling op spuitmachines De eerste herfststormen hebben we inmiddels ook op ZUID-BEVE LAND achter de rug. De laatste twee weken was het hier slecht weer voor de pluk van de laatste bewaarrassen. Vooral, wanneer met veel plukkers of pluksters gewerkt wordt, is droog weer een belangrijke faktor. De pres taties zijn lager, wanneer de appels nat geplukt moeten worden en voor de kwaliteit is het zeker niet aan te bevelen. Maar nood breekt wet, want bedrijven met een flink areaal Golden Delicious kunnen weinig natte dagen gebruiken. De Golden Delicious oogst zal waarschijnlijk op Zuid-Beveland iets lager uitkomen dan normaal, maar 80-90% wordt op veel fruitteeltbe- drijven gehaald. Opvallend is de gladde schil, dit jaar. Beslist toe te schrijven aan de bespuitingen met GA47. Een goed hulpmiddel om de kwaliteit van onze Golden Delicious sterk te verbeteren. Een groot kwan tum Golden Delicious wordt reeds geëksporteerd. De veilingprijzen gaan voor de klasse I 70-80 m/m van 1,— tot 1,20. Een goeie prijs, met een oogst die bijna normaal is. Dat kan van de overige rassen zeker niet gezegd worden, want de Goud- reinetten vallen bar tegen. Veel fruittelers zullen minder uit de bus komen dan vorig jaar met dit ras, prijzen van 1,50 tot 2,— kunnen een dergelijke oogstreduktie niet goedmaken. Er wordt vlot geruimd. De opgave voor de koelcellen van de veilingen wordt zeker niet gehaald, omdat de meesten bij het huidige prijspeil de risiko's van verval en prijsdaling niet nemen. Ruimen Gezien de zeer geringe oogst in ge heel Europa met uitzondering van Italië, zal de vraag naar appels en peren zeker goed blijven. Kontroleer het schuurfruit regelmatig en ruim dit snel op. Wat betreft de Cox moeten we er ge woon van uit gaan deze voor eind ok tober te ruimen. Het verval en kwali teitsverlies wordt dan meestal groot, zodat vlot ruimen een verstandige zaak is. Deze stelregel geldt eigenlijk voor alle rassen, ook Golden Deli cious, dit ras wordt op sommige be drijven nog te lang in de schuur be waard. In de maand december vraagt de handel al partijen uit de mechani sche koeling. Deze zijn harder en fraaier van uiterlijk. Laten we met zijn allen verstandig zijn en op tijd ruimen. Eindelijk is het dan zover dat op de grootste aardappelveiling van ons distrikt "St. Annaland en Omstre ken" spijkers met koppen worden ge slagen; om tot kostenverlaging van het geveilde produkt te komen. Door bestuur en direktie is al vele jaren gezocht naar een oplossing, om te komen tot een gunstiger eksploita- tierekening. De nog immer stijgende kosten van lonen en salarissen, wer den op den duur een te zware last. De meest voor de hand liggende oplos sing was, om door middel van de computer, het administratieve werk te laten verrichten. Gevolg hiervan is wel, dat drie man personeel zullen moeten worden ontslagen. Op de hiervoor belegde algemene buitengewone vergadering bleek wel, dat de leden en het be treffende personeel, overtuigd waren van de noodzaak hiervan. T.a.v. de afvloeiingsregeling werd geen be zwaar gemaakt, méde omdat het te ontslagen personeel, de 60 al is ge passeerd. Wanneer nu de bereke ningen kloppen, kan één en ander op de veiling tot een beter financieel re sultaat gaan leiden. Gezien de stemming van de leden op de bewuste vergadering bleek wel, dat slechts door de bittere noodzaak gedwongen tot bovenstaande rege ling is besloten. Temeer omdat het te ontslagen personeel een drieman schap vormt, dat reeds méér dan 35 jaar in dienst van de veiling is. Ze hebben vooraanstaande funkties verricht en het komt bij de leden dan ook over als een ingrijpende ampu tatie van het personeelsbestand. Op allen komt dit gebeuren toch over, als een verarming in het menselijk welzijn, op agrarisch gebied. Steeds méér wordt de mens een nummer in de maatschappij. Men leeft meer ndést elkaar, dan mét elkaar. In de realiteit van het dagelijkse leven is men echter verplicht zich aan te pas sen aan de eisen van het heden om zich staande te kunnen houden, in de strijd om het bestaan. Het is te hopen dat op de gehouden vergadering een wijs besluit genomen is, zodat dit Thoolse afzet-apparaat nog vele ja ren zijn diensten kan bewijzen aan, met name de Thoolse agrarische be drijven. Door de vorige week rijkelijk geval len regen is er veel stagnatie ontstaan in de nog uit te voeren oogstwerk- zaamheden. Verschillende percelen uien liggen nog te wachten om op geslagen te worden, en een enkel perceel zat zelfs vorige week nog in de grond. Door de dikwijls harde wind kapseisden ook veel ruiters met bloemzaden, zodat dit ekstra werk en zaadverlies geeft. Het pas begonnen rooien van bloem bollen en witlof, lag ook nagenoeg stil, omdat men ervan afhankelijk is, of de machines op het land kunnen komen. Wanneer in de maand okto ber een volle week niet geoogst kan worden, is er een grote kans dat het een latertje wordt. Het is te hopen dat bij het verschijnen van het Z.L.M.-blad de regen weer vergeten is, en dat de laatste loodjes niet te zwaar gaan wegen. De afdelingen Groenteteelt en Bloe menteelt van het Landbouwschap komen woensdag 21 oktober a.s. in het SER-gebouw in Den Haag bijeen om zich te beraden over de ontstane situatie na de demonstratie enige tijd geleden in Brussel tegen de (lage) prijzen die de Nederlandse tuinbouw betaalt voor het aardgas. In deze vergadering zullen de verdere lijnen voor de komende tijd worden vast gelegd. De vergadering is gedateerd na de bijeenkomst 19 en 20 oktober a.s. van de Ministerraad zodat de re sultaten van dit beraad tevens door de leden van de afdelingen Groente en Bloementeelt in de beschouwin gen kunnen worden betrokken. De belangrijkse importeurs van to maten vinden we in West-Europa (West-Duitsland, Frankrijk en En geland met reps. 20, 10 en 10% van het wereld-totaal) en in Noord- Amerika (Ver. Staten en Canada met 20 en 7%. In augustus 1981 werd op 325 ha de teelt van tomaten beëindigd; vorig jaar in augustus was dit op 409 ha (- 20,5%). De aanplant van de late teelt vond nog op 32 ha plaats; vorig jaar was dit op 14 ha. Op 1 september j.l. was 1.574 ha beteeld met tomaten; 51 ha meer 3%) dan in 1980. Eén en ander blijkt uit de uitkomsten van het steekproefonderzoek "Tuinbouwgewassen onder glas" per 1 september 1981 van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Komkommers De oppervlakte waarop in augustus 1981 met de herfstteelt van kom kommers werd begonnen bedroeg 162 ha tegen 284 ha vorig jaar au gustus (- 43%). Deze teruggang kan deels worden toegeschreven aan een inkrimping van de teelt, deels ook aan de vervroeging van de aanplant voor de herfstteelt; vorig jaar werd in juli namelijk 46 ha aangeplant en dit jaar 137 ha. Ook werd er in augustus dit jaar minder geruimd dan vorig jaar nl. resp. 89 ha en 144 ha (- 38%). De oppervlakte waarop op 1 sep tember j.l. komkommers werd ge teeld bedroeg 799 ha tegen 900 ha vorig jaar (- 11%). Sla en andijvie Op 1 september j.l. werd 33 ha sla onder glas geteeld; vorig jaar was dit 37 ha. De oppervlakte andijvie onder glas bedroeg 7 ha tegen 13 ha vorig jaar. In de bij de OESO aangesloten westeuropese landen zal dit jaar gere kend moeten worden met een appeloogst die ongeveer 26% kleiner zal zijn dan vorig jaar. De OESO deelt mee dat in het algemeen de oogst van goede kwaliteit is, alsmede van grootte van de geoogste vruchten. Ook in Noord Ame rika en Canada is de fruitoogst kleiner, zij hei dat de daling wat kleiner is dan in Europa. In Japan heeft een typhoon grote schade aan de appeloogst toege bracht. In Europa is alleen in Griekenland en Spanje sprake van een grotere oogst. Peren De Europese oogst van zomer- en winterperen die ongeveer 57% van de totale perenproduktie in de OESO- landen bedraagt, zal dit jaar naar ra ming 20% bij vorig jaar achterblij ven. De oorzaak van deze daling is dezelfde als bij de appelen het geval was, namelijk ongunstig weer en vorst tijdens de bloeiperiode van de vruchtbomen. In de Verenigde Staten en Canada is de produktie ook belangrijk lager geraamd, eveneens als bij appelen, in wat mindere mate dan in Europa. Alleen in Engeland, Griekenland en Spanje is met een grotere oogst dan vorig jaar te rekenen. vdw Vorig seizoen ('80/'81) is bij een vrij wel even grote EEG-appeloogst als in het seizoen '79/80 toch een kleiner kwantum in de interventie gegaan. In 1980/81 bijna 430.000 ton tegen bijna 550.000 ton in 1979/80. Dit was resp. 6,2 en 7,8% van de totale oogst. In het seizoen '78/79 ging bij een iets klei nere Euro-appeloogst 379.000 ton of tewel 5,6% in de interventie. Het afgelopen seizoen is de verhou ding van de geïntervenieerde hoe veelheden tussen de lidstaten anders geweest dan in 1979/80. Met name in Nederland gingen veel minder appelen in de interventie dan in de beide voorgaande seizoenen. Met 54.000 ton was het minder dan 10% van de totale oogst tegen nog 19 en 21% in de beide voorgaande jaren. Opmerkelijk was het grote kwantum dat in Frankrijk in de interventie ging, nl. 160.000 ton (is bijna 9% van de totale produktie) tegen rond 100.000 ton in de beide voorgaande seizoenen. In Italië was het met 100.000 ton weer praktisch evenveel als in 1978/79 nadat het in het tus senliggende seizoen met ruim 150.000 ton belangrijk meer geweest was. België is "relatieve koploper" gebleven. Vorig seizoen ging ruim 16% van de totale appeloogst in de interventie. Voor dit seizoen ('81/82) mag ver wacht worden dat er heel weinig ap pelen in de interventie zullen gaan. De oogst is, zoals bekend, met rond 4,7 min ton nog kleiner dan de 5,0 min ton van 1977/78 toen er, zoals in bovenstaande tabel te zien is, maar 2.700 ton in de interventie terecht kwam. (Info P.G.F. naar mededelingen VCTV) De machinefabriek gebr. Douven b.v. heeft een nieuw radar gestuurd elektronisch kontr-ole- en regelsys teem voor spuitmachines en andere landbouwwerktuigen op de markt gebracht. Deze apparatuur regelt, naar gelang er sneller of langzamer gereden wordt, de spuitdruk automatisch, zodat altijd de exakte hoeveelheid spuitvloeistof wordt verspoten, on geacht de variaties in rijsnelheid en wielslip. Ook werkt de unit als hektare-teller en snelheidsmeter, wat naast de spuitmachine van pas komt bij an dere landbouwwerktuigen. Het beeld van het gewas en de produktie in de geïsoleerde kassen is ongeveer gelijk aan wat er nu in de praktijk te zien is. De glazen kas is, zoals inmiddels bekend, in feite uit de vergelijking en geeft dus geen praktijkbeeld. De vergelijking is weliswaar niet te maken, maar wat natuurlijk wel interessant is dat de hogere voorraadbemesting, de kon stante minimumventilatie en het wat vlotter werken met een mini mumbuis een aanzienlijke verbetering te zien geeft t.o.v. vorig jaar in de geïsoleerde kassen, terwijl de energiebesparing door deze maatregelen eigenlijk niet is veranderd. In de geïsoleerde kassen is nu echter wel 50% van het gewas aangetast door Mycosphaerella of Botrytis, hoewel er nog geen plant dood is. In de glazen kas is 25% van de planten aangetast. Normaal komen deze schimmelziekten in het najaar sowieso vrij vaak voor. De klimaatsinstellingen zijn: een dagtemperatuur van 22 gr.C. en een nachttemperatuur van 19 gr.C. (wordt nu 18 gr.C.); bij een RV van 90% in de na-nacht en ochtend een minimumbuis van 40 FC; in de geïsoleerde kassen konstant 5% minimumventilatie en in de glazen kas geen minimumventilatie. Het energieverbruik deze week bedroeg 8892 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt te verdelen: SDP futurist.kas kontrole-objekt Week 2/10-9/10 acrylduo-acryl glas enkel glas platen verbruik in m3/100 m2 78 m3 74 m3 117 m3 verbruik in m3/100 m2 vanaf 10 augustus 369 m3 356 m3 589 m3 energiebesparing t.o.v. kontrole 37,3% 39,5% 0 oogst in stuks/100 m2 1576 1141 (906) gemiddeld vruchtgewicht (gram) 449 519 (526) De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 13,1 gr. C. DENAR-KAS gemiddelde windsnelheid 4,6 m. /sek. L. Koop 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15