Boer moet door computers zijn bedrijf blijven zien" duphar bestrijdt u direct na het zaaien met uitstekende bestrijding van duist, straatgras, windhalm, kamille, ereprijs en muur. Onovertroffen in zijn werking op kleefkruid, optimale vochtonafhankelijkheid. effect vrijwel onafhankelijk van de grondsoort, kan op alle tarwerassen worden toegepast, onderteelt van veldbeemd of rood zwenkgras reeds in het najaar mogelijk. In het vooijaar kan iedere onderteelt worden ingezaaid. Prof dr. ir. R.D. Politiek: 99 Struktuur rundveeverbeterings- organisaties Dienstverlening buiten bedrijf EEG-heffing oliën en vetten Haken en ogen Ekonomische haalbaarheid Meer aardappelen in Duitsland Automatische bevoorrading Indonesië wil geen beperking van de uitvoer van tapioka "De melkveehouder is omringd door bedrijven en instellingen die op meer of minder uitgebreide schaal van computers gebruik maken. Niet alleen de toeleverende en verwerkende industrie, maar ook z'n bank, boekhoudbureau en laboratoria voor grond- en gewasonderzoek maken gebruik van computers. De veeverbeteringsorganisatie, Stamboek, Melkkontrole, KI, en de Gezondheidsdienst registreren en bewerken gegevens per individuele koe. De boer zal door de bomen (computers) het bos (zijn bedrijf) nog moeten blijven zien. Aan het bedrijfsleven de taak de kwantiteit van de informatiestroom beperkt te houden en vooral te streven naar koördinatie en kwaliteits verbetering van de informatie". Dit zei prof. dr. ir. R.D. Politiek, van de vakgroep Veefokkerij aan de Landbouwhogeschool in Wageningen tijdens een 13 oktober j.l. gehouden symposium over het gebruik van computers door veehouders. Volgens de heer Politiek leveren nieuwe mogelijkheden op het gebied van computers ook nieuwe organi- satiestrukturen op. Technische trends stimuleren de ontwikkeling van gedecentraliseerde en gespecia liseerde computersystemen. Met mi- kro-elektronika kan zowel centrali satie als decentralisatie worden be vorderd. Een betere toegang tot in formatie geeft de boer een betere basis om onder eigen verantwoorde lijkheid te handelen, zo stelde hij. De heer Politiek bepleitte een her ziening van de struktuur van rund- veeverbeteringsorganisaties. Er moet zei hij een landelijke integratie ko men van NRS, CMD, Fed. KI en de Stichting Gemeenschappelijke In formatieverwerking voor de Rund veehouderij. Die Stamboek-, Melkkontrole-, Ki en Gezondheidsdienst-aktiviteiten koördineren. Misschien zullen deze V.B. in de toekomst nog met eind toetstellen (terminals) toegerust worden met een mogelijkheid voor koppeling met eventuele bedrijfs- computers. Naast de reeds bekende kengetallen die bij de bedrijfsvoering gebruikt w.orden. zoals Bedrijfsstanddaard- koeproduktie, Laktatiewaarde en de foktechnische adviezen via koe-in dex, stierindex, stierenadviespro- gramma moet volgens Politiek nog verder gewerkt worden aan duide lijke en goed bruikbare informatie, zoals de koppeling melkkontrole- veevoeding, melkkontrole-KI, melk- Het Ekonomisch en Sociaal Komité van de EEG is in gro grote meerder heid voorstander van een olie- en vetheffing. Daarmee dienen de las ten van de Gemeenschap die ont staan na toetreding van Spanje op gevangen te worden. Het Komité vindt dat deze heffing noodzakelijk is, ook al omdat de medeverantwoordelijkheidsheffing op melk al is belast. Het Komité meent dat de vrije invoer van olie houdende grondstoffen meer en meer in strijd komt met het land bouwbeleid in de Gemeenschap. Zou de Europese Kommissie niet zelf komen met voorstellen dan zal het Ekonomisch en Sociaal Komité zelf initiatieven nemen. Bezwaren van de Ver. Staten De regering van de Verenigde Staten heeft aan de Nederlandse regering een nota overhandigd waarin ten sterkste wordt geprotesteerd tegen de voorstellen inzake olie- en vetheffm- gen. In de meest krachtige bewoor dingen herhaalt de Amerikaanse re gering van het instellen van een der gelijke heffing grote schade zou toe brengen aan een belangrijke Ameri kaanse export (sojabonen). De rege ring van de Ver. Staten zal bij een eventuele toepassing van de heffin gen onmiddellijk stappen onderne men om zijn handelsbelangen te be schermen. kontrole-ziekten (mastitis). Ook het op elkaar afstemmen van andere technische/ekonomische informatie - boekhoudbureaus, grond- en ge wasonderzoek, zuivel/veevoer, voorlichting biedt zijns inziens per- spektieven. "De informatie die de boer nodig heeft voor zijn bedrijfsvoering moet snel en zo duidelijk mogelijk aange boden worden. Kwaliteitsverbetering van de infor matie is een eerste opdracht waarbij naast een centrale computer ook re gionale en misschien plaatselijke eindtoestellen een funktie zullen krijgen," zo voorspelde hij. Op het symposium over de vraag "Met de computer nog meer vee houder?" wees dr. ir. D.C.M. Boon man van het Proefstation voor de Rundveehouderij erop dat de aan schaf van computers een welover wogen beslissing moet zijn waar veel haken en ogen aan zitten. Zo moet men zich eerst afvragen of aanschaf van eigen apparatuur wel zinvol is. Soms kan informatie beter door ex terne apparatuur worden verstrekt. Bij eigen aanschaf zal men voorts terdege zijn eigen problemen moeten kunnen formuleren, vermijden dat men overbodige ballast koopt, er ze ker van zijn voldoende service te kunnen krijgen en oppassen dat men een goede instruktie krijgt. Voorts moet een veehouder bedenken, aldus de heer Boonman dat de bedrijf somstandigheden aangepast zullen moeten worden bij de ingebruikne ming van een computer. "Door aan schaf van een machine zonder meer krijgt men geen goed beheer. Alleen door ordening vooraf kan men suc ces verwachten". Ingenieur J. Lettinga van Enraf No nius te Delft vroeg zich af of de funkties die de bedrijfsbeheerssyste- men de veehouder vandaag de dag zouden kunnen bieden wel zoveel winst opleveren dat daarmee de in vestering gerechtvaardigd is. Volgens hem is het van belang dat voorlich tingsinstanties en/of instituten een haalbaarheidsstudie opzetten. Hij pleitte ervoor om bij de aanschaf van computers niet alleen de technische en gebruikstechnische kant te bekij ken - maar ook de ekonomische haalbaarheid. Het aardappelareaal jn Duitsland was dit jaar met 448.000 ha ongeveer 4% kleiner dan vorig jaar. Het areaal vroege aardappelen was 11% kleiner dan in 1980, het areaal middelvroege en late aardappelen was 3,5% kleiner. Doordat de ha-op- brengst hoger was, was ook de totale oogst groter dan in 1980. De ha-opbrengst aan vroege aard appelen bedroeg 24.700 hg en aan middelvroege en late aardappelen 30.700 kg. Dat betekent een totale opbrengst van 7,5 miljoen ton of 800.000 ton meer dan in 1980 12%). De gemiddelde aardappelprijs ligt ongeveer 30% boven vorig jaar. "Een automatische bevoorrading van mengvoeders zoals dat bij bijv. benzinepompen mogelijk is, ligt voor de veehouder in het ver schiet. Koppeling van koe-her- kenningsteken-systemen kan een betere planning en dus kosten verlaging mogelijk maken." Deze twee mogelijkheden van gebruik van de computer stipte de heer ir. J. Boeve van Cebeco-Handels- raad 13 oktober j.l. aan op een symposium in Wageningen over het gebruik van de computer door de veehouder. De heer Boeve wees ook op het grote belang van het gebruik van computers bij de samenstelling van mengvoeders en bij het be palen van komplete rantsoenen voor de laagste prijs. De heer Boeve: "Het toenemend aantal grondstoffen en het verkrijgen van een beter inzicht in de voe derbehoefte van de landbouw huisdieren dwingt tot het gebruik van computers teneinde optimale mengvoeders voor de laagste prijs samen te stellen". Hoewel geen al te grote exporteur van tapioka wil de regering van Indonesië niet meewerken aan een vrijwillige export van dit produkt. Zoals bekend is Thailand de grootste leverancier. Thailand heeft zich wel een vrijwillige exportbeperking laten opleggen, wat betreft de uitvoer naar de landen van de Gemeenschap. HOEGEN DIJKHOF brengt nieuw op de markt: de Mercedes Benz MB TRAC 900, die is uitgerust met een OM 314 A directingespoten viercylinder dieselmotor met drukvulling (d.m.v. een uitlaatgascompressor). De volledig gesynchroniseerde versnellingsbak met 16 versnellingen met 4 kruipversnel- lingen vóóruit en 4 achteruit, heeft goed op elkaar aansluitende snelheden, passend voor elk soort werk, gekombineerd met een maximum snelheid van ruim 40 km/uur voor transport. Als extra zijn vier super-kruipversnellingen leverbaar. Maandag 26 oktober van 12.30 tot 16.00 uur wordt, op het bedrijf van de heer Topper aan de Boudewijnlaan 4 te Dronten, gedemonstreerd met MB TRAC trekkers, waaronder de nieuwe MB TRAC 900. onkruid in wintertarwe tok-ultra vloeibaar DUPHAR NEDERLAND BV. POSTBUS 7133. 1007 JC AMSTERDAM. TEL. 020-4409 11 Tok -Ultra is ccn produkt van Rohm and Maas I r;rnce S. A. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 12