Goed herfstweer nodig Aanzienlijke grasgroei en kolfzetting! Topprestatie Meer buitenlandse rassèn Zaaien wintertarwe weer begonnen De droge periode heeft zich in MIDDEN- EN OOST-BRABANT in de eerste helft van september voortgezet. Daarna is de zeer welko me periode van een dag of tien regen gekomen, waardoor het landschap in onze regio een beter aanzicht kreeg. Dóór de lange droogteperiode stag neerde de grasgroei op de hoger ge legen zandgronden. Op percelen die kunstmatig beregend of bevloeid konden worden, valt de schade nogal mee. Een meevaller in deze maand is, dat de temperatuur gemiddeld hoog is (vooral 's nachts). Tot nog toe is er geen nachtvorst geweest, hetgeen toch als uitzonderlijk moet worden beschouwd. De kombinatie van hoge gemiddelde temperatuur en de neer slag van de laatste 2 weken hebben gezorgd voor een aanzienlijke gras groei en de kolfzetting in de snijmais. In tegenstelling tot het gras is aan de snijmais praktisch nergens kunstma tig vocht toegevoegd. Het gevolg was dat de snijmais op de droogste perce len noodrijp werd. Als laatste de MRY-fokveedag te Veghel op dinsdag, 1 september. Deze dag was georganiseerd door de Bonden van Rundveeverbetering "De Kempen, Midden-Brabant, De Meierij en Peelland. Het is in de eerste plaats een demonstratie van de beste MRY-dieren uit Brabant. In het voormiddagprogramma werden alle dieren 550) op exterieur ge keurd. De 2 beste koeien uit iedere rubriek konden later op de dag deel nemen aan het kampioenschap (la en 1 b). Opvallend was dit jaar, dat de koe met de beste uier uit iedere ru briek, extra beloond werd met een groen lintje. Als laatste op de voor middag werd een demonstratie ge geven van de aanwezige S.I.P.-koei en en de koeien met de beste uier. Na de middag toonde men groepen af stammelingen van jonge K.I.stieren. De loonwerkers hebben op deze si tuatie ingespeeld door vroeg te hak- selen. Een aantal percelen is hier door te vroeg gehakseld, waardoor grote konserveringsverliezen ont stonden. Dit is zeer nadelig voor de veehouder. Volgens voorlopige schattingen wordt een goede snij- maisoogst verwacht. Een gemiddeld gewas snijmais brengt ongeveer 10 ton d.s. op, hetgeen overéénkomt met 40 ton produkt per ha. Bij een goed gewas 12 ton d.s./ha of on geveer 45-50 ton produkt. In gebie den met een zware veebezetting (Kempen, Meierij) werden hoge prijzen betaald voor de snijmais op stam afhankelijk van het gewas tot 3.000,— per ha. In tegenstelling tot de Peel en de grens met Limburg. Daar liggen de prijzen 500 tot 700 gulden lager per ha vanwege het grote aanbod. Op de Bikkelkamphoeve te Sint- Oedenrode vond de huldiging plaats van de koe Corrie 4. Deze had 100.000 liter melk gegeven. Voor de MRY-veeslag is dit een unieke prestatie van deze 17- jarige koe. Vergelijkt men een dergelijke leeftijd met een mens, dan komt men ongeveer op 90 tot 100 jaar. Sedert het bestaan van de vereniging voor Veeverbetering "de Kempen" was dit de 3e koe met een dergelijke prestatie. Op deze wijze konden de groepen onderling goed vergeleken worden. Nu kon men in de praktijk bekijken, wat op papier was vastgelegd. Ver volgens kwamen de groepen aan de beurt van één eigenaar. Er werd on derscheid gemaakt in bedrijfs- en ei- genfokgroepen. Deze groepen wer den ingedeeld naar aantal resp. 4, 5 en 6 stuks. In totaal werden ongeveer 60 bed rij f^- en eigenfokgroepen ge toond. Als laatste vond de kam- piöenskeuring plaats. De hiervoor in aanmerking komende koeien wer den onderverdeeid in 3 groepen, n.l. de oudere, de middengroep en de jongere dieren. In elke groep werd een kampioen en reservekampioen 1981 aangewezen. Gezien de over weldigende belangstelling was het een zeer geslaagde dag voor zowel de bezoekers als de inzenders van het vee. Tegenwoordig wordt er steeds meer reklame gemaakt voor het Ameri kaanse HF-bloed in Brabant. Moge lijk zijn er kommerciële redenen in het spel. De resultaten van deze kruisingen zijn nog onvoldoende be kend om een goed totaalbeeld te krijgen. Om niet te grote risiko's te nemen, is een gericht gebruik van de ze stieren nodig. Het bereikte resul taat van jarenlange fokkerij dient men niet te snel uit het oog te verlie zen. Dit is zowel van toepassing op de MRY-veeslag als de F.H. Sinds een paar jaar zijn de kipwagens in ons gewest praktisch vernieuwd. Dit was beslist geen overbodige luxe, want de meeste waren al ongeveer 25 jaar oud. In wezen zijn wagens een goedkoop stuk gereedschap voor de boer, want voor het transport van alle produkten kan men ze gebruiken. Berekeningen hebben in het begin van de vijftiger jaren uitgewezen, dat met de vier- en vijftonners het tran sport de helft uitmaakte van 't aantal gemaakte arbeidsuren per bedrijf. Nu er een schaalvergroting naar acht- en tientonners heeft plaatsgevonden, zou men voor bovengenoemd cijfer een kwart willen invullen. Zo is het echter niet, want ook bij andere werkzaamheden heeft de tijd niet stilgestaan. Bij vele andere werktui gen is de werkbreedte meer dan ver dubbeld en soms ook wel de rijsnel- In WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN was het gedurende het eerste oktoberweekeinde allesbehalve goed herfstweer. Er viel veel regen en de temperaturen waren erg laag. Tot nu toe konden we over het weersverloop erg tevreden zijn, zodat ook de aard- appel- en uienoogst met weinig, of geen problemen is verlopen. Echter, vooral van uien zijn nog niet alle per celen geborgen. Vervelling trad bij de aardappel oogst vrijwel niet op. Dit wil nog niet zeggen, dat het rooien en transport altijd zonder beschadiging plaats vond. Het zou de kwaliteit beslist ten goede kunnen komen als aan het begin van de oogst een methode ter bepaling van beschadiging werd ge vonden die betrouwbaar was. Men kan dan tijdig die maatregelen ne men, die gewenst zijn. Momenteel zijn onderhuidse beschadigingen pas goed vast te stellen als het produkt reeds enkele dagen is geborgen. De opbrengsten lopen toch wel sterk uiteen. Verschillende partijen zijn reeds aan bevredigende prijzen ver kocht. De prijs ontwikkelt zich de laatste tijd niet in gunstige zin. De export zal daarom nog beter op gang moeten komen. De resultaten van de besprekingen in Brussel over re- en devaluatie van enkele Europese munten kunnen voor een exporte rend land als het onze grote gevolgen hebben. De oogst van bruine bonen is zo goed als gepasseerd. De resultaten hiervan mogen als bevredigend beschouwd worden. Niet zo direkt wat de kilo's betreft; maar de prijzen zijn goed. In dit gewas wordt het zgn. rattekeu- telprobleem de laatste jaren steeds erger. Er zijn wel chemische bestrij dingsmogelijkheden, maar deze doen de teeltkosten flink toenemen. De bietenoogst is al weer enkele we ken in volle gang. Behalve op de zwaarste gronden, vallen tot nu toe de tarra-cijfers niet tegen. De hoge opbrengstverwachtingen die er voor de aanvang van de campagne waren gaan in veel gevallen niet op. Uiter aard zijn dit percelen waar aan de struktuur of het bodemprofiel wat mankeert; maar die zijn er nog meer dan nodig zou zijn. Een goede zaak is dan ook de weder om sterke toename in het gebruik van organische mest en schuimaarde. Het areaal groenbemesters is volgens waarnemingen gelijk gebleven aan vorig jaar. Wel is de stand minder. Reeds op 1 en 2 oktober werden en kele percelen wintertarwe ingezaaid. Wel vroeg, maar het ging hier vooral om Duitse rassen als Vuka en Dispo nent. Wij betwijfelen of deze rassen een aanwinst betekenen voor ons ei gen rassenassortiment, gezien de ho gere teeltkosten van deze twee. Toch lijkt het ons zeer gewenst dat op Rusthoeve meer buitenlandse rassen worden uitgeprobeerd. Zo heeft in Engeland het ras Norman op een perceel van 9 ha dit jaar een op brengst gehaald van 11.370 kg per ha. Je weet maar nooit!! Het lijkt zeer gewenst dat op proefbedrijven meer buitenlandse rassen worden uitgeprobeerd. Wanneer we op THOLEN EN ST.PHILIPSLAND in ons land bouwblad op de voorpagina boven een bietenrooiende machine de kop GOED GEHALTE aantrefTen dan komt dat in ons gebied helaas wat vreemd over, want zo'n kop roept toch relaties op met het suikergehalte van onze bieten. Hoewel we in onze vorige bijdrage in deze rubriek al onze ongerustheid uitspraken over het suikergehalte, hebben de uitslagen van 3 weken bie ten leveren ons tot de konklusie moeten brengen dat het suikergehal te inderdaad (zeer) slecht is n.l. ruim 14,7% gemiddeld. De kg-opbrengst is redelijk goed, maar de uiteindelijke geleverde kg- suiker per ha is gewoon aan de lage kant, hetgeen dan weer een tegen vallende financiële opbrengst per ha oplevert. De vroeg leveringspremies kunnen daar relatief maar weinig aan verbeteren! De aardappeloogst is vrijwel gebor gen, de opbrengsten waren redelijk goed, overigens met toch wel grote verschillen, wellicht vooral beïn vloed door de eveneens nogal ver schillende neerslag hoeveelheden op onze schiereilanden. Vrij veel par tijen zijn wat aan de fijne kant. De laatste jaren is de tendens ontstaan om alle benodigde kunstmest min stens drie weken voor het zaaien, en Als je 10 ton tarwe per ha wil oogsten planten te strooien. In vele jaren is dat een goed systeem. Ondertussen is de tarwezaaipenode al weer aangebroken. Vooral op St. Philipsland is er al veel geploegd en/of gekultivaterd voor het zaai- klaar maken van dc akkers. De eerste percelen zijn trouwens al gezaaid. Van de zijde van de handel vernamen we dat de belangstelling vooral uitgaat naar Arminda, Okapi en Marksman en dat ligt ook wel voor de hand als we de rassenbe- richten van de Zuid-Westelijke proefboerderijen zien. In het weekend heeft het nogal gere gend zodat het zaaien nu wat ver traagd zal worden doch het is nog maar begin oktober en dus zal deze vertraging geen nadelige gevolgen hebben. Misschien zelfs wel voorde lige gevolgen, omdat tarwe nu een maal graag gezaaid wil worden in wat bezakte grond. We kunnen thans aan de hand van het 1000 korrelgewicht van de tarwe dat nu van iedere goedgekeurde partij op het label vermeld staat uitrekenen hoeveel zaaizaad we per ha moeten gebruiken. In het landbouwblad van afgelopen week stond te lezen dat we geen kg per ha maar zaden per m2 moeten zaaien. Het zaaien van tarwe wordt zo langzamerhand al evenzeer precisiewerk als bij suikerbieten! Zouden we dan in de toekomst ook nog een tarweprecisie zaaimachine krijgen? Maar ja, als we 10 ton tarwe per ha willen oogsten zal daaraan ook een wetenschappelijk verantwoorde basis aan ten grondslag moeten liggen! heid verhoogd. Onze nare ervaring is nu, dat bij het gebruik van tienton ners het aantal lekke banden gewel dig is toegenomen. Een technisch onderzoeker van naam heeft hiervoor drie oorzaken aangewezen, namelijk: 1. de toelaatbare tonnage wordt veelal overschreden 2. met het tandemstel wordt dikwijls te kort gedraaid 3. de grind op het wegdek van de polderwegen is te scherp We zijn het met de man eens en ho pen lering uit zijn advies te trekken. Lekke banden zijn een kostbare zaak, want meestal merken we het te laat en dan raken de banden volledig in de vernieling. Twee nieuwe banden per week knagen zo aan ons inkomen, dat het zelfs de beste boekhouder te gor tig wordt. Bij aankoop van een nieuwe wagen wordt er immer gepraat over de ton nage. Het is echter een groot verschil welk produkt er mee getransporteerd wordt en tevens hoeveel grondtarra de lading bevat. Verder is het inte ressant te weten welk percentage van de vracht op de trekker rust en welk percentage op het tandemstel. Een verkeerde aankoppeling van de trekboom aan de trekker kan be paald grote verschillen in gewicht te weeg brengen. Als men met de kara- van op vakantie wil gaan, dan is het een goede gewoonte om de gehele kombinatie vooraf eens op de weeg brug te zetten. Een kontrole volgens het "boekje" komt de veiligheid van het transport op de weg ten goede. Zelfs bij de meeste karavans is nim mer een reservewiel geleverd en dat was ook niet nodig. Dit als voorbeeld dienende is de mechanisatieklub van plan om de kipwagens eens nader onder de loupe te nemen. Welke banden zijn het meeste lek; de voor- of achterbanden van het tandemstel en wat zijn de oorzaken van de lek kages? Verder wordt de aanspanning en de gewichtsverdeling opgemeten, want een lekke band is te duur om die zondermeer te aanvaarden. Met één telefoontje en de bandenhandelaar verleent service op de weg en in het land. In deze haastige tijd kan het bijna niet anders meer en alleen aan een wiel sleutelen ergens onderweg is niet meer te doen. Van en naar de suikerfabriek zouden we de hulp van de wegenwacht nog in kunnen roe pen, maar op een stille polderweg hebben we daar ook niets aan. De kelderwinde of de domme kracht is jaren een oerdegelijk wapen geweest om een boerenwagen van de grond te krijgen. Nieuwe systemen in de landbouw hebben ook de schaalver groting van het transport tot gevolg gehad én zo sluipen er weer nieuwe problemen onze agrarische sektor binnen. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 9