Veel werk verzet Opbrengst aardappelen goed Oogst suikerbieten verloopt voorspoedig De laatste loodjes en wat doet het weer er aan? Hinderwet De Nederlandse export Oogsten en zaaien in de Westhoek Aan het eind van de vorige werk week wat regen gehad in Zuid-Beve land. Voor de nog te velde staande gewassen was het wel nuttig, maar zeer zeker voor onze groenbemesters als aanvullers van de organische stofvoorziening van onze gronden. Voor de grond leek het heel wat, maar dat was alleen maar voor bovenop en maar voor enkele dagen. Het blijkt wel dat de grond bij het ploegen onderin nog zeer droog is. Het aardappelen rooien was voor de regen al een heel eind gevorderd. Het is allemaal op een vlotte wijze kun nen geschieden. Toch wel goede op brengsten, totaal even wat lager als het vorige jaar, maar door een iets minder grove sortering, toch vrijwel niet minder voor de netto aflevering. Ook het rooien en naar binnen brengen van de uien is goed gevor derd. Bij dit gewas is het wel nood zakelijk om langdurig te blijven ventileren, vooral als nogal wat groen loof mee naar binnen is ge bracht. Al met al is er in enkele weken tijds zeer veel werk verzet. En als men dit dan zo overal ziet is dat overal, maar met een beperkt aantal mensen. Ook zijn intussen al wat gronden op zaai- voor geploegd. Sommige gronden zijn zo droog dat ze bij het ploegen uit zich zelf al wat breken. Vele an dere percelen hebben eerst nog wat extra regen nodig en/of een flinke bewerking met schud- of rotorkopeg om een redelijk zaaibed te verkrij gen. De animo om tarwe te zaaien lijkt zeer groot. De strijd om de levering van zaajtar- we is ook weer in volle gang. Twee rassen de Arminda en de Okapi met mogelijk tesamen 80 a 90% van de oppervlakte worden door allen ge waardeerd en blijven geheel buiten de diskussie. Daarnaast worden nog K:V Het rooien van suikerbieten gaat regelmatig door. Bij het schrijven van deze regels van uit WALCHEREN ziet het er naar uit dat er een einde is gekomen aan het mooie nazomerweer. Najaars stormen en buien beheersen nu het weer. Hopelijk van niet te lange duur. De afgelopen week werd wel wat re gen verwacht, maar gelukkig kwamen er geen buien van betekenis voor. De werkzaamheden aan de aardappelen, uien en bieten zijn dan ook flink ge vorderd, zij het dat er plaatselijk nog wat stagnatie optrad door flinke re genval in de voorgaande week, tot 25 mm. Op veel bedrijven is de aardappel oogst weer achter de rug. Ook met de uien is men al flink gevorderd. Een aantal laat doodgespoten percelen aardappelen moet nog worden ge rooid. De 'late' percelen uien zijn nu biina alle gerooid nadat in veel ge vallen vooraf het loof geklapt is. Dit met het oog op een wat kortere veld- periode. Verder is het merendeel van de bruine bonen gedorst. Waar dit alles grotendeels achter de rug is, is er tevens weer veel minder zorg bij de bedrijfsvoering. De meest "kwetsbare" produkten zijn dan weer geborgen. Wat de kg-opbrengsiy betreft, deze vallen van genoemd» produkten niet tegen. De aardapp^ len hebben een goede opbrengst mét een gunstige sortering en weinig uil- val. Ook veel uienpercelen komen boven verwachting nog aan een r& delijke opbrengst. Hetzelfde geldl voor de bruine bonen. Hiervan zijn er zeer goede opbrengsten, maar om' bekende redenen ook zeer matige. Met de oogst van de snijmais is men nu volop bezig. Wat droge omstan- 8 digheden, in verband met het tran sport dat veelal over de weg moet plaatsvinden, zijn hierbij altijd wel kom. Van de meeste percelen is de opbrengst goed. De grasgroei is nog steeds matig, zodat de grasvoorraad in het weiland niet groot is. Mogelijk dat er bij wat meer regen nog wat grasgroei komt, maar gezien de tijd, begin oktober, is de kans 'niet erg groot. Overigens zijn de resultaten van de zuivel tot op heden zeer gun stig zo melden diverse persberichten. De groei van de grasgroenbemesters en de bladrammenas is maar zeer matig op veel percelen. Mogelijk is het voor een goede groei te droog. Na het drukke oogstwerk komt er nu meer tijd om de aandacht te richten op de inzaai van de wintertarwe, de grondbewerking hiervoor en het ploegen op win tervoor. Ook de laat ste hoeveelheden schuimaarde en organische mest moet nog worden verstrooid. Met het aanbrengen van nieuwe drainage is men volop bezig. De drainage bedrijven hebben de handen vol en proberen ook wat werk door te schuiven naar volgend jaar. Dat het draineren plaats vindt onder droge omstandigheden is van zeer groot belang. n Voor een goede doorlatendheid ron dom de drainbuis is droge grond een eerste vereiste. Bovendien is draine ren een aktiviteit die voor een groot aantal jaren zijn nut moet afwerpen. Aan de uitvoering daarvan en de om standigheden waaronder moeten dan ook hoge eisen worden gesteld. Fou ten nu gemaakt kan men de eerstvol gende 25 30 jaar mee opgescheept zitten, namelijk ernstig financieel nadeel en veel narigheid. een aantal kleinere rassen aangebo den. Deze zullen maar een beperkte oppervlakte van de uitzaai voor hun rekening nemen. Of dit vanwege be paalde raseigenschappen altijd wel rassen zullen zijn, waar we op den duur blij mee zullen zijn, meen ik te moeten betwijfelen. Ik geloof niet dat de behoefte om rassen met een mindere korrelkwali teit en een grotere vatbaarheid voor ziekten in ons rassensortiment op te nemen nu zo noodzakelijk is. Het kan voor één of enkele jaren voor een enkeling best een keer goed zijn, maar op den langen duur zullen we deze rassen toch niet als een aan winst van "algemeen" belang kun nen zien. Ondanks alles waren er af en toe nog wel problemen en klachten met te veel harde kluiten bij het rooien. Be schadigingen bij het in de cel bren gen kunnen ook nog wel eens ernsti ge vormen aannemen. Ventileren in de eerste weken is niet nodig, geef de aardappelen die eerste weken rust om de eventuele wonden voldoende te laten helen. Dan na 2 a 3 weken pas beginnen om de temperatuur wat omlaag te brengen. Niet altijd met alle geweld proberen naar 4-5-gr.C. te brengen. Met 6 k 7 gr.C. overko men die aardappelen niets en geven ze voor latere aflevering de meeste keuze mogelijkheden. Het rooien van de suikerbieten gaat regelmatig door. De wil om te leve ren is en blijft tot op dit moment in voldoende mate aanwezig, zodat steeds voldoende voorraden gerooid worden en de aflevering goed op peil houden. Gerooide voorraden wor den op een vlotte manier afgevoerd. De eerste opbrengstresultaten zijn toch iets beter als eerst werd ver wacht. Jammer is dat het suikerge halte wat tegenzit. Wat nog aan op pervlakte gerooid wordt om blad voor veevoederdoeleinden te winnen is weer kleiner geworden. De zesriji- gerooisystemen nemen een steeds hoger percentage van de oppervlakte voor hun rekening. De opbrengst van de suikerbieten lijkt nu niet tegen te vallen. En toch zijn er nog al wat percelen waar men met schade van het bietecysteaaltje zit en waar de opbrengst toch - ook dit jaar - door gedrukt wordt. Het is nu de tijd om grondmonsters voor het aaltjesonderzoek te l^ten nemen, opdat men weet waar men aan toe is. De gegevens worden toch ieder jaar sterker dat we de bietecysteaaltjes als de grootste vijand van onze bieten teelt moeten zien. Laat nu nog tijdig monsters nemen. De maand september ligt op SCHOUWEN-DUIVELAND al weer achter ons en vele kunnen met genoegen terugzien op de gunstige weersomstandigheden in die maand. Men heeft enorm veel en goed oogst werk kunnen verrichten in de 2de helft van deze maand. Tot ongeveer half september speelde de droogte ons parten, vooral bij de aardappelen. Bij het bietenrooien viel het nog wel mee. Omstreeks half september kregen we een hoeveelheid neerslag, welke tot gevolg had, dat optimaal rooiwerk mogelijk was, zowel t.a.v. het pro- dukt als t.a.v. de grond. Ook de eer ste dagen van oktober waren gunstig. Momenteel zijn de aardappelen op enkele percelen na, gerooid. Er zijn in kg-opbrengst p.ha. nog al wat verschillen, maar gemiddeld mogen we niet ontevreden zijn. De aardap pel is over het geheel mooi van stuk, wat gunstig is t.a.v. het uitvalpercen tage. De oogst van de suikerbieten verloopt tot nu toe voorspoedig. Ook hier tot nu toe grote verschillen in kg- opbrengst p.ha (35 ton - 60 ton netto) en in suikergehalte (14%-19%). Bij de zaaiuienoogst hebben we door de trage rijping een achterstand. Er ligt nog al wat van dit produkt in het zwad. Van de bruine bonen staan nog enkele percelen op de ruiter. Gemiddeld valt de kg-opbrengst wat tegen, maar de kg-prijs is goed. De De oogst van de snijmais is ook be gonnen. De stand van dit gewas was zodanig, dat de totale massa p.ha. gemiddeld niet hoog zal zijn. Op het moment dat we in HET LAND VAN AXEL de bijdrage voor deze rubriek op papier zetten lijkt het definitief herfst te zijn geworden. Het voorbije weekend ging gepaard met veel regen en wind, en ook de tempe ratuur heeft een stapje terug moeten doen. Men realiseert zich dat niet zozeer, zolang het mooi weer blijft en de oogstwerkzaamheden als het ware automatisch en vlot blijken te verlo pen. Ook in ons gebied is de laatste weken veel werk verzet. De aardappelen zijn op enkele per celen na, van het veld verdwenen en bruine bonen zijn er de laatste week veel gedorst. De aardappeloogst valt over het algemeen wel mee. De opbrengst van de bruine bonen lijkt bij veel kollega's beneden de 2500 kg/ha te blijven. Toch zijn er ook enkele uitschieters van ruim 3100 kg/ha. Toch zijn er ook pas verleden week nog enkele percelen bruine bonen gemaaid. Dan wordt het toch wel wat laat voor een produkt dat vooral in de laatste fase voor de oogst veel mooi weer kan gebruiken om een goede kwaliteit te behouden. Steeds meer blijven veel bovenper- celen op de grond liggen, men denkt dat men met de Mobil Viner altijd kan dorsen, en dit gaat ook onder slechte omstandigheden redelijk wel. Alleen men zal de rekening van dro gen met enige zorg tegemoet kunnen zien, terwijl de kwaliteit lang geen 100% meer zal zijn. De suikerbietenoogst vordert en naar gelang deze meer op gang komt blij ken de verwachtingen wat het sui kergehalte betreft toch wel wat tegen te vallen. Gehoord van gehaltes van 13 a 14% maar ook van 16,5%. Waarschijnlijk zal het gemiddelde ook ergens hier tussen liggen, maar toch zeker niet de topper die aan het begin van de kampagne in de pers werd voorspeld. Ook zijn we be nieuwd naar de resultaten, naai aanleiding van het bemestingsadvies dat dit voorjaar werd gegeven na hel N onderzoek. In vergelijking mei Het is weer gelukt. Ondanks de slechte weersvoorspellingen en on danks het feit dat het al begin oktober is. Deze week zijn de meeste aardap pelen uitgekomen. Goede opbreng sten en mooie partijen, met weinig uitval. Van neeflief uit de N.O.P. hoorde ik andere geluiden. Daar was nogal wat groeischeur en misvorming dus verdwijnt er daar nogal wat in de voersektor. De prijs is ondertussen iets onderuit gegaan; meer dan 16 cent achter de rooier weg wordt niet gegeven. De meeste worden dan ook zo is mijn indruk naar binnen gereden en op geslagen. Uien liggen nog netjes op het land en moeten zelfs hier en daar nog wor den uitgereden. Wel laat allemaal. De uien lijken steeds langer groen te blijven staan. Vast niet de laatste zag ik buurman deze week wintertarwe Het zaaivoorploegen is ook al weer begonnen en op verschillende bedrij ven is door het mooie weer en gun stige grondomstandigheden een vroege wintertarwe zaai uitgevoerd. Vergeet bij de wintertarwe zaai de onkruidbestrijding niet. Bij onderzaai van veldbeemd en roodzwenk reke ning houden met o.a. geschiktheid van het ras als dekvrucht, gelijkmatig en niet te los zaaibed, niet te veel zaaizaad, ruimere rijafstand dan 12'/2 cm en geen gebruik van bodemherbi ciden. T.a.v. de hoeveelheid zaaizaad kunnen we stellen dat bij een "goed" zaaibed, een wens van 225 pl/m2, een goed opkomstpercentage, deze hoeveelheid mede bepaald wordt door het 1000-korrelgewicht van het te zaaien ras. Dit 1000-korrelgewicht staat nu op het N.A.K.-certifikaat. Van partij tot partij en van ras tot ras kan dit nogal uiteenlopen. Goede informatie betreffende de zaaizaadhoeveelheden kan gevonden worden in het art. van Dr.Ir. A. Dar- winkel, afdeling teeltonderzoek P.A.G.V. te Lelystad in de editie van 2 oktober j.l. andere streken is in onze kring nog niet veel zaailand geploegd. Wellicht gebeurt dit weldra. Immers de zaai tijd is er zo. Het lijkt er op dat veel tarwe gezaaic gaat worden, veel land is vroeg lee| en veel bietenland is al geruimd ondei droge omstandigheden, zodat ook hierop nog gerust gezaaid kan wor den. En daarbij; het prijsverloop van tarwe is toch niet teleurstellend. Ook in dit gebied heeft het ras Arminda het de afgelopen zomer nog uitste kend gedaan en zal weer wel het meest gezaaide ras worden. Bakterievuur Veel is er de laatste tijd al gepubli ceerd over het bakterievuur, over de schade hierdoor en dergelijke. Veel buitenstaanders,, d.w.z. zij die geen fruitteler zijn ïezen^Ftfer over heen of slaan er geen acht óp. Ook in ons gewest is het bakterievuur volop aanwezig. Aan ons is bekend dat er tot nu toe 3 percelen boomgaard zijn gerooid. Veel percelen, zo niet alle, zijn min of meer aangetast. Wat lang niet iedereen weet is dat zo'n aan tasting voor de betreffende fruitteler veel en moeilijk werk met zich mee brengt om de aangetaste delen weg te knippen en te behandelen. Vanuit de praktijk wordt dan ook medewerking gevraagd om bij een eventuele aantasting van b.v. vuur- doorn cotoneaster e.d. in tuinen deze in te snoeien en de aangetaste delen te verbranden, Hoofdkenmerken zijn de bovenste scheutjes die krom groeien in de vorm van een wandel stok. Rest ons nog melding te maken van het feit dat zowel ten Oosten als ten Westen van het kanaal de respektie- velijke Waterschappen druk doende zijn A2 werken uit te voeren om in de toekomsteen optimale ontwatering te bereiken. Hopelijk is de regen geen spelbreker bij de uitvoering. Om struktuur bederf zoveel mogelijk te voorkomen, en een vlotte afwer king te bewerkstelligen zou ook hier een droog najaar zeer welkom en wenselijk zijn! zaaien. Verleden jaar was hij erg laat en was het aan de natte kant. Dat was in 't voorjaar nog goed te zien. Met dit voorbeeld voor ogen en de niet te hoge kilo-opbrengst in gedachten, zal hem dat geen tweede keer over komen. De hele maand oktober is nog vroeg genoeg voor het zaaien van wintertarwe. Ik denk dat er veel wintertarwe gezaaid zal worden en wat minder gras voor graszaad. Al is het roodzwenk goed van prijs, de ki lo-opbrengst was te gering voor een behoorlijk eindsaldo. Je komt met tarwe van 7'A ton a 0,51 verder dan met graszaad. Aangezien een boer nog steeds graag de markt achterop- zaaid heb ik zo m'n voorgevoelens. De wintergerst is deze week aan de grond toevertrouwd. Zo is er in het najaar van alles te doen. Het oogsten van de bieten gaat regelmatig door. De loonwerkers kunnen het gemak kelijk bijhouden want alleen het ter mijnquotum wordt er uitgegooid. Op het gemeentehuis kwam ik deze week 2 kollega's tegen. Gewapend met grote vellen papier waarop de te kening van huis en schuur. Het is duidelijk en we kunnen er niet langer omheen; de hinderwetvergunning moet er komen. De ambtenaar legde geduldig uit: "U tekent zus en zo. U krijgt de voorschriften mee". Toen hij de verbaasde blik in m'n ogen zag zei hij, "U kunt ook iemand opzoeken die de tekening voor U kan maken". Er werden vorig seizoen met bijna 46.000 ton (vj. 42', vvj. 41') veel Ne derlandse peren geëxporteerd. Vooral de uitvoer naar Engeland is enorm toegenomen. Met ruim 13.000 ton was dat meer dan het dubbele van wat in de twee voorgaande sei zoenen naar Engeland ging. Ook de uitvoer naar de Canarische Eilanden neemt nog steeds toe. In het afgelo pen seizoen ging het daarbij om 6.500 ton. Daarentegen importeer den alle ander afnemers minder Ne derlandse peren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 8