DE WINTER NADERT u Teveel omzettingen van All Risks in W.A. VERZEKERINGEN f. den hollanderln. 10 tel: OIIOO- 24000 Vrije markt in internationale graanhandel steeds kleiner U weet toch dat u bij ons ook uw aansprakelijkheidsverzekering vooi partikulieren kunt onderbrengen? U weet toch dat onze dekking 1.000.000,— per gebeurtenis be draagt? V ele leden maar vooral donateurs van onze O.V.M. zullen inmiddels zijn teruggekeerd van een welverdiende vakantie en we hopen van harte dat deze een ieder van u heeft gebracht wat ervan werd verwacht. Onze leden-bedrijfsgenoten zullen de laatste weken meer aan hun oogst gedacht hebben en ook daarvan hopen wij dat deze gebracht heeft wat men ervan verwacht heeft en waarvan dan mogelijk nog een wintervakantie betaald kan worden. Dat zou prettig en zeer verdiend zijn. Aandachtspunten Geld, geld, geld i Fluit BRANDVERZEKERING PARTIKULIERE WONINGEN EN INBOEDELS W.A.-PREMIES LANDBOUWMACHINES PER 1-9-1981 OMHOOG! AANSPRAKELIJKHEIDS- n VERZEKERING VOOR (A.V.P. of W.A.P.) De wintermaanden naderen, de klok is een uur terug gezet en dat betekent vroeger donker en meer vrije tijd voor het orde op zaken stellen. Veelal moeten in deze tijd van inflatie en hoge investeringen de verzekerde bedragen worden bijgesteld. Polissen die niet of minder van belang zijn kunnen worden geroyeerd en daar waar nodig moeten nieuwe verzekeringen gesloten worden. Veel valt te lezen in "de kleine lettertjes". Zet daar uw bril maar eens voor op. Terwijl "schrijver langs de weg" dit artikel aan het schrijven was belt een agrariër mij op met de mededeling dat hij met een "moorploeg" achter de traktor midden op zijn bouwland een daarlopende stroomkabel naar zijn boerderij heeft geraakt. Deze landbouwer meldt op dat moment deze ondergrondse schade. Schrijver moest landbouwer teleurstellen met de mededeling dat schade die toegebracht wordt aan ondergronds - of onder water gelegen kabels alsmede gevolgschade daarvan niet gedekt is. Deze kabel ligt er al ruim dertig jaar en nog nooit is er bij het bewerken van deze grond iets gebeurd. Nu echter bij het diepploegen een schade die vrij aanzienlijk is en door landbouwer zelf betaald zal moeten worden. Feit blijft dat bewerker van de grond van het bestaan van deze kabel op de hoogte was en daardoor aansprakelijk is voor aan te brengen schade. Deze kabel lag op de voorgeschreven diepte namelijk 60 cm. Schrijver meent dit geval aan be- drijfsgenoten die misschien ook ka bels* in hun te bewerken grond heb ben even te moeten melden. U zij gewaarschuwd, het kan enorm veel geld kosten. Uit bovengenoemd schadegeval blijkt dat voor iedere verzekerings- vorm wel een aantal specifieke pun ten te noemen zijn waar op gelet dient te worden. Aandachtspunten zijn: welke risiko's kan/wil ik zelf dragen? welke risiko's kan/wil ik niet zelf dragen? hoe verhouden zich de kosten van mijn verzekeringspakket ten op zichte van mijn totale gezinskos- ten en gezinsuitgaven? moet ik mijn ziektekostenverze kering misschien wijzigen zoda nig dat ik de eerste 1.000,— voor eigen rekening neem om de premiekosten te drukken? komen er ook "uitsluitingen" in de polisvoorwaarden voor? past de dekking bij mijn situatie? Aandachtstreepjes verdienen ook: - het storten van een koopsompost voor lijfrente in verband met de pre mieaftrek voor de inkomstenbelas ting 1981. Ook zal het al of niet dek ken van een toekomstige belasting claim op de F.O.R.-rekening onze aandacht moeten hebben. Meer in 't algemeen wil schrijver in dit artikel oppervlakkig op deze aandacht streepjes ingaan, om er in de volgen de artikelen uitvoeriger op terug te komen. Het zal een ieder bekend zijn dat in 1981 een bedrag van 13.523,— als lijfrentepremie van het belastbare inkomen mag worden afgetrokken, mits deze premie/koopsom voor 31 december 1981 aan de betreffende verzekeringsmaatschappij is betaald. Op zichzelf een zeer aantrekkelijke zaak. We betalen niet graag "veel" belasting, alhoewel voor mij nog al tijd geldt: "Hoe meer inkomstenbe lasting er betaald moet worden, hoe meer er ook verdiend is". Zeker is, dat de grootste uitgavenpost nog steeds de belasting is die langs aller lei wegen het inkomen afroomt. Bij een hoog inkomen - helaas zijn dat er onder de zelfstandigen weinigen meer - kan een lijfrenteaftrekpost belangrijk zijn om enerzijds de be lasting te drukken en anderzijds de oudedagsvoorziening Financieel vei lig te stellen. Een lijfrenteuitkering boven de A.O.W.-uitkeringen kan op 65-jarige leeftijd erg belangrijk zijn. Hoewel lijfrente-uitkeringen te fij ner tijd normaal als inkomen zullen worden belast, heeft de betaling van een lijfrentepremie de volgende voordelen: A. de belastingheffing wordt uitge steld; B. de belastingdruk zal te zijner tijd minder zwaar zijn als de uitke ringen plaats vinden in jaren, waarin het belastbaar inkomen van degene, die de uitkeringen ontvangt, lager is dan het inko men van de premiebetaler in de jaren van premiebetaling. Het storten van een premie/koop som als aftrekpost heeft uiteraard ook zijn nadelen. Het is daarom niet allemaal goud wat er blinkt. Ook de Wet Fiskale Oudedagsreserve biedt de mogelijkheid een deel van het bedrijfsvermogen voorlopig te reser veren als opbouw reserve voor een oudedagsvoorziening. Maar ook hier komt bij bedrijfsbeëindiging de fis- kus bij u op bezoek om zijn deel te rug te eisen. Deze te verwachten fis- kale claim kunt u dekken door het sluiten van een levensverzekerings polis die uitkeert op een bepaalde datum of bij eerder overlijden. Ook daarvoor moet premie betaald wor den. Laat u zich eerst objektief voorlichten alvorens het doel waar voor deze FOR is ingesteld voorbij wordt gestreefd. Er wordt teveel in offertes die schrijver langs de weg moet beoordelen de nadruk gelegd op het fiskale voordeel en het bedrag van dit fiskale voordeel te gebruiken als premie voor een levensverzeke ring om de uitgestelde fiskale claim te dekken. Het kan nodig en ook wenselijk zijn maar het is beslist niet de bedoeling van de Wet: m.a.w. het dekken van deze fiskale claim mag geen jaarlijks likwiditeitsoffer wor den en daar is schrijver bang voor en reeds meerdere malen mee gekon- fronteerd. Alles kan verzekerd wor den maar bedenkt wel dat daarvoor premie betaald moet worden. ^N^ogelijkheden genoeg om de ou dedagsvoorziening veilig te stellen. Geen probleem. Er moet echter wel geld op tafel komen om alles te kun nen betalen en aan dat laatste ont breekt het maar al te vaak. Jammer, maar het is zo. De mogelijkheden zijn gemakkelijk op papier te zetten: een koopsompost van 13.523,— een levensverzekeringspremie van 2.000,— om de fiskale FOR-claim veilig te stellen, daarnaast de premie voor de sociale wetten die er ook niet om liegen en dan als klap op de vuurpijl de aktie die zojuist gestart is om toch vooral uw pensioen niet te vergeten. Via de media, televisie, ra dio en advertenties zal op het pen sioenthema sterk ingespeeld worden. Opnieuw zullen alle Nederlanders aan het denken gezet worden over hun te ontvangen pensioen op 65- jarige leeftijd. Geweldig, wat een bezorgdheid! Graag zullen wij met u meedenken, ook wij zijn meeden kers, echter één ding, denkt aan uw portemonnee. Daar is schrijver in bezorgd! Pas op dat u niet "rood" moet staan op de bank voor de te betalen premies. Schrijver weet uit ervaring hoe moeilijk het is om als zelfstandige een redelijk pensioen op te bouwen ook al ziet men er de noodzaak wel van in. Het is wel mijn plicht u in de komende artikelen duidelijk te maken datje zélf voor je oudedag moet zorgen, dat je zélf voor je eventuele weduwe en wezen financiële voorzieningen moet tref fen. De wijze waarop: m.a.w. zelf sparen of via verzekeringen laten we graag aan de mensen zelf over. Dat is hun verantwoordelijkheid. We me nen wel dat het onze taak is de zelf standigen er op te wijzen en niet de kop in het zand te steken. Centraal moet blijven staan de oudedagsver- zorging, en of dat nu moet via de klassieke oude kous m.a.w. zelf spa ren of via een polis van levensverze kering is een principiële beslissing die men zelf moet nemen. Wij zullen u graag bij dit bewustmakingsproces van advies dienen. Bedenk wel: de overheid belast de spaargelden maar oom fiskus laat wel toe dat onder bepaalde voorwaarden premies voor lijfrenten/pensioenen vrij van in komstenbelasting zijn. Een wat vreemde filosofie waarmede we moeten leven en waarmede schrijver langs de weg moet werken. Cevaal De vrije markt voor de internationale handel in graan zal in betekenis blij ven afnemen doordat de handel in toenemende mate wordt overheerst door staatshandelsorganisaties en contracten tussen regeringen. Dit is de conclusie van een studie van de onderdirecteur van het Australische bureau voor landbouweconomie, Ro- ber Bain. De studie is gefinancierd door het Amerikaanse ministerie van landbouw. Bain wijst erop dat steeds meer graanimporterende landen bilaterale overeenkomsten sluiten met belang rijke landen. Het aanbod voor de vrije markt neemt daardoor af. Hierdoor voelen steeds meer impor terende landen de noodzaak hun graanvoorziening te waarborgen. Ook de exporterende landen worden gedwongen de gesignaleerde ont wikkeling te versterken. Als een be paalde exporteur zich via een bilate rale overeenkomst verzekert van een afzetmarkt neemt de druk op ande ren om hetzelfde te doen toe. Lan- ge-termijncontracten brengen vol gens de studie zowel voor- als nade len voor de exporterende landen mee. De exporteurs kunnen erdoor worden beperkt in hun verkoopbe leid en in hun mogelijkheden graanleveranties als diplomatiek drukmiddel te hanteren. Bovendien kan de verdeling van de beschikbare hoeveelheid graan tussen binnen- landse-en buitenlandse afnemers de regeringen van exporterende landen voor moeilijke beslissingen plaatsen. n ons vorige artikel hebben wij u er op geattendeerd dat u een eventuele omzetting van All Risks in W.A. VOOR 1 NOVEMBER A.S. SCHRIFTELIJK moet aanvragen. Vele honderden leden hebben tot nu toe verzocht hun polissen om te zetten in een W.A.-polis. Naar onze mening zijn hierbij vele leden die hun AH Risksverzekering veel te snel omzetten in een W.A.-verzekering. Er zijn namelijk vele verzoeken bij om omzetting van leden die hun 2,3 en 4 jaar oude auto nu al alleen W.A. willen verzekeren. Het is voor ons onbegrijpelijk waarom deze leden hun All Riskspolis nu al omzetten! We dachten in ons vorige artikel uitvoerig informatie te hebben ver strekt omtrent premieverschillen tussen een All Risks- en een W.A.- verzekering. Hieruit bleek dat in vele gevallen een All Risksverzekering maar enkele honderden guldens duurder is dan een W.A.-verzekering. Dat er deson danks leden zijn die een tamelijk nieuwe auto met een dagwaarde van 4.000,— en hoger omzetten in W.A. is voor ons onbegrijpelijk. Deze leden moeten wel goed besef fen dat zij alle risiko's van schade aan hun auto vanaf 1-1-1982 nu zelf gaan lopen. Voorts moeten deze leden wanneer een ander hen schade toebrengt deze schade zelf op de tegenpartij gaan verhalen. Voor enkele honderden guldens meer premie zijn zij van al deze risi ko's af en kunnen ze bij een even tuele schade op ons rekenen. Mocht u tot die leden behoren die nog een tamelijk jonge auto hebben en mocht u ons reeds hebben ver zocht uw polis per 1-1-1982 om te zetten in uitsluitend een W.A.-polis, dan willen wij u adviseren dit toch in uw eigen belang nog eens opnieuw te bekijken. Wij willen u adviseren het vorige ar tikel in het landbouwblad van sep tember nog eens te lezen. Mochten er dan nog vragen zijn of wilt u exakt weten hoe groot het premieverschil in uw geval zal zijn neem dan even kontakt met onze vertegenwoordiger of ons op. Wij kunnen dan het juiste premieverschil voor u berekenen! Mocht u na lezing van e.e.a. tot de konklusie komen dat u de verzeke ring toch maar beter All Risks kunt laten doorlopen, dan kunt u natuur lijk een reeds gedaan verzoek tot omzetting ten allen tijde herroepen. Dit wel s.v.p. zo snel mogelijk anders krijgt u 'een verkeerde jaarnota in de bus. Polisafdeling tel. 01100-24000. neem dan even kontakt op met onze vertegenwoordiger of ons om uw huidige verzekering op te zeggen en bij ons onder te brengen. weet toch dat wij per 1-1-1981 gestart zijn met een eigen brandver zekering voor partikuliere woningen en inboedels? U weet toch dat onze voorwaarden voor de partikuliere brandverzeke ringen zeer uitgebreid zijn? U weet toch ook dat onze premies erg laag zijn? U weet toch dat wij uw oude brand verzekering voor u kunnen opzeg gen? U weet toch ook dat u een volledige dokumentatieset brandverzekering bij ons kunt aanvragen? U kent onze premies toch? Opstal extra uitgebreid 0,65 per 1.000,— verzekerd bedrag; opstal extra uitgebreid inkl. glas 0,90 per 1.000,— verzekerd be drag. Inboedel extra uitgebreid 1,50 per 1.000,— verzekerd bedrag. Bovengenoemde premies gelden al leen voor woningen en inboedels in woningen van steen gebouwd met harde dekking! Wist u dit allemaal al, dan nemen wij aan, dat u reeds bij ons bent verze kerd of een verzekering hebt aange vraagd, zo niet, bel dan 01100-24000 (polisafdeling). E-/e verzekeraars hebben van het Ministerie van Ekonomische Zaken PARTIKULIEREN toestemming gekregen de W.A.-pre- mies voor landbouwmachines per 1- 9-1981 met 6% te verhogen. Dus als u nog elders bent verzekerd met uw traktoren of andere land bouwmachines dan kunt u die ver zekering nu beëindigen wegens pre mieverhoging! De W.A.-premie bij de partikuliere maatschappijen bedragen per 1-9- 1981 ongeveer: eigen bedrijf: traktoren 120,— overige landbouwmachines 140 - loonbedrijf: traktoren 180,- overige landbouwmachines 170,-. Onze W.A.-premies bedragen voor alle landbouwmachines 54,— per jaar! Hiervan kan dan nog tot maxi maal 30% no-claim afgaan. De partikuliere maatschappijen kennen meestal geen no-claim voor landbouwmachines. U ziet dat het premieverschil voor een eenvoudige W.A.-verzekering niet gering is! Mocht u nog elders zijn verzekerd U weet toch dat onze premie 40,— per jaar bedraagt? U weet toch ook dat dit jaar de par tikuliere maatschappijen hun pre mies verhogen en dat u uw verzeke ring dan kunt. beëindigen wegens premieverhoging? U weet toch ook dat wij uw opzeg ging etc. voor u kunnen verzorgen? U weet toch ook dat u bij ons of onze vertegenwoordiger alle gewenste in lichtingen kunt krijgen? Wist u dit allemaal al, dan nemen wij aan, dat u reeds bij ons bent verze kerd of een verzekering hebt aange vraagd, zo niet, bel dan 01100-24000 (polisafdeling). Wij kunnen dan alles voor u verzor gen! Fluit

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6