Provinciaal ambtelijk apparaat mogelijk versterkt met landbouwkundige Wat zijn de voorwaarden voor een goed/rendabel akkerbouwgewas Commissaris niet onwelwillend: KURSUS IN AARDAPPELTEELT Roveco naar Cehave DEMONSTRATIE DRAINREINIGING Proefuitzending streekradio met "eigen" weersvoorspelling Doe mee aan studiedagen melkkontrole De heer Doeleman overhandigt "Kompas 1985" aan dr. C. Boertien Onder deze titel werd op woensdag 30 september 1981 de 3e struktuurnota voor de Zeeuwse Landbouw aange boden aan de Koinmissaris der Ko ningin. dr. C. Boertien te Middelburg. Tegelijkertijd werd de nota aan de pers gepresenteerd. De nota is verzonden aan diverse overheidsdiensten, landbouworgani saties en instellingen die bij het be leid ten aanzien van de landbouw be trokken zijn. Naast een analyse over de afgelopen periode van 10 jaren be vat de nota een blik vooruit tot 1985. Kompas 1985 beoogt een middel te zijn om richting te geven aan de ont wikkeling van de landbouwbedrijven in Zeeland. Door voorlichting, on derzoek en overheidsmaatregelen kan daartoe een bijdrage worden ge leverd. Om deze nota meer bekendheid te geven zullen in de hieropvolgende zes nummers van dit blad de vol gende artikelen worden opgenomen: 1 Algemeen: II Wijzigingen in de De agrarische commissies van de plattelandsvrouwen organisaties (C.P.B. - K.V.O. en Plattelandsvrou wen in Zeeuws Vlaanderen) hebben het plan opgevat om in het winter seizoen 1981 - 1982 een kursus te or ganiseren over de rentabiliteit van akkerbouwgewassen. Deze kursus wordt georganiseerd in samenwer king met het konsulentschap voor de akkerbouw en rundveehouderij in Goes. Medewerkers van het konsu lentschap zullen de belangrijkste as- pekten van de akkerbouwgewassen bespreken, zoals: Groei, ontwikkeling en produktie van het gewas, de bodem, en de eisen die de plant eraan stelt, vruchtwisse ling, gewasbescherming, rendement van het gewas met een saldobereke ning enz. Naar aanleiding van de genoemde aspekten kan een bezoek worden gebracht aan de N.A.K., en in het voorjaar als de gewassen op het land staan kunnen aan deze kursus een paar praktijklessen worden gekop peld over ziektenonkruidbestrijding en het herkennen van ziekten en on kruiden. De kursus zal gedeeltelijk 's avonds en gedeeltelijk overdag plaatsvin den, voor een deel in de nijverheids school "de Leeuwtjes" in Terneuzen en in de nijverheidsschool te Schoondijke. Deze kursus heeft niet tot doel dat u als boerin taken van uw man over moet nemen, maar dat u een beter inzicht krijgt in het groei- en op brengstenproces van akkerbouwge wassen, en dat inzicht kan u altijd van pas komen. In overleg met de medewerkers van het konsulentschap zijn de definitie ve data vaatgesteld. Iedere boerin die belangstelling heeft voor de kursus kan zich aan melden bij: mevr. N.P. Dieleman - van Hoeve, tel.: 01154-1243. Het programma wordt u dan zo snel mogelijk toegestuurd. De data zijn als volgt: Er zal worden gestart in de huis houdschool "de Leeuwtjes" te Ter- neuzen. Alle avonden beginnen om 19.30 uur, data: 16 november, 30 november, 7 december en 14 de cember. bedrijfsstruktuur; III Akkerbouw; IV Tuinbouw; V Rundveehouderij; VI Intensieve veehouderij. De Provinciale Raad voor de Be drijfsontwikkeling in Zeeland, die de nota heeft uitgebracht, hoopt dat deze nota in het aanstaande verga- derscizoen onderwerp van gesprek zal zijn op vele bijeenkomsten van agrariërs. Bovengenoemde artikelenreeks zou daarbij als handleiding kunnen die nen. De medewerkers van de Landbouw organisaties, Provinciale Direktie voor de Bedrijfsontwikkeling en van de Konsulentschappen zijn gaarne bereid om de struktuurnota op de Kringvergaderingen toe te lichten en daarover met u van gedachten te wisselen. ing. R. Krijger, ingenieur voor strukturele zaken bij de Prov. Direktie voor de Bedrijfsontwikke ling De laatste 4 lessen zijn 's morgens en wel in de R.M.L.-school te Schoon dijke, 's morgens om 09.00 uur. Data: 12 januari, 19 januari, 2 februari en 16 februari. In april, mei en juni zul len praktijklessen worden gegeven. Vanuit de R.M.A. Scholen te Goes en Schoondijke wordt in de aanstaande winterperiode een kursus in aardap pelteelt georganiseerd. Voor deze leergang hebben zich inmiddels al 38 belangstellenden gemeld. Hiervan wonen er 27 in Zeeuws-Vlaanderen en II in Midden- en Noord-Zeeland. Naar deze inschrijvingen is het nu al zeker dat in Zeeuws-Vlaanderen een kursus kan worden gehouden. De kursusplaats zal nog nader worden vastgesteld. Voor de te Goes geprogrammeerde kursus is het aantal aanmeldingen tot nu toe beneden de verwachting geb leven. Er zijn meer deelnemers nodig om doorgaan te kunnen verwezen lijken. Deze kursus in aardappelteelt moet gezien worden als vervolgon derwijs na de Middelbaar Agrarische School. Ook degenen met een oplei ding van vergelijkbaar niveau kun nen deelnemen. Het kursusgeld be draagt 50,— De kursusduur om vat 10 klassikale lessen a 3 uur als mede 2 praktijklessen. Het tijdstip van aanvang is begin december. Aanmelden voor deelname kan plaatsvinden bij: Ir. L.Th.J.M. de Wit, konsulent A. en R., Westsingel 58, Landbouwcen trum, 4461 DM Goes, tel. 01100 - 16440. Ir. W.M. Narkusse, dir. R.M.A.S., Ravelijn de Groene Jager 8,4461 DJ Goes, tel. 01100-27203. Ir. J. Salomons, dir. R.M.A.S., Dr. Huizingastraat 28, 4507 AB Schoon dijke. tel.01173- 1313. "THEORIE IS NIET DE WORTEL MAAR DE BLOEM DER PRAK TIJK" Ing. J.H. Lantinga R.M.A.S. De Konimissaris van de Koningin in Zeeland, de heer C. Boertien, heeft woensdag 30 september jl. tijdens een bijeenkomst op het Provinciehuis ter gelegenheid van de aanbieding van de landbouwstruktuurnota "Kompas 1985" aan een delegatie van de Zeeuwse landbouw toegezegd te zul len bekijken of het provinciaal amb telijk apparaat versterkt kan worden met een of meer medewerkers met een specifiek landbouwkundige op leiding en achtergrond. Bovendien zal worden nagegaan of het mogelijk is het overleg tussen landbouw en het ambtelijk apparaat meer en duide lijker te struktueren. De heer Boertien deed deze toezeg ging nadat de voorzitter van de Pro vinciale Raad voor de Bedrijfsont wikkeling in de Landbouw in Zee land de heer A.J.G. Doeleman in een korte toelichting op "Kompas 1985" gezegd had het gevoel te hebben, dat de landbouw binnen het provinciale ambtelijk apparaat relatief minder belangrijk is geworden. "Is er, zo vroeg hij zich af, op het Provincie huis bij de ambtenaren nog wel vol- Het bestuur van de Koöperatieve Af- zetvereniging voor Eieren "ROVE CO" B.A. heeft besloten op de alge mene vergadering, te houden op don derdag 22 oktober 1981 te Weert, een voorstel aan de leden te doen tot overdracht van ROVECO aan de Ce- have N.V. te Veghel. Hoewel ROVECO op dit moment financieel een gezonde koöperatie is, is het bestuur van mening dat op langere termijn de belangen van de Zuid-Nederlandse legpluimveehou- derij beter gewaarborgd zijn door de voorgestelde overdracht. In het voorstel zijn ideeën uitgewerkt voor de effektuering van de inspraak van de leveranciers door het oprich ten van advieskommissies voor Bra bant en Limburg. De Limburgse veevoederkoöperatie Landbouwbe lang onderschrijft de hierboven ver melde voorstellen en is bereid als centrale te fungeren voor de Lim burgse kommissie. De aangegeven voorstellen zijn tevens besproken met de standsorganisaties in het werkgebied van ROVECO, de N.C.B. en de L.L.T.B., en beide or ganisaties hebben hun volledige in stemming betuigd met de voorge stelde overdracht. Op dinsdag 20 oktober 1981 om 14.00 uur wordt er door het C.A.R. te Ze venbergen een regionale demonstra tie drainreiniging georganiseerd. De demonstratie wordt gehouden op het bedrijf v Gebr. Koenraadt, Stoof- dijk 1 te Steenbergen. Het demonstratieperceel kunt U be reiken via de weg Steenbergen-Zie- rikzee. Vanaf de deze weg is de route aangegeven met de bgrdjes demon stratie. Tijdens de demonstratie wordt er door loonwerkers gedemonstreerd met de middendrukmachines van Douven, Dubex, Cebeco, Homburg en PZ en met de hoge druk machine "Hallanddrain" van de fa. Steenber gen. de demonstratie zal er in het nabijgelegen gemeenschapshuis "De Heen" een nabeschouwing gegeven worden door A. Peeters, specialist landbouwwerktuigen en -arbeid van het C.A.R. Zevenbergen. Er zullen zowel "onderdoor" als aan de overkant van de sloot drains ge reinigd worden. Bij slecht weer wordt de demonstra tie eventueel uitgesteld naar donder dag 22 oktober zelfde plaats en tijd. Bij twijfel over het al of niet door gaan of meer informatie kunt U bel len naar C.A.R. Zevenbergen, 01680-23970. doende specifieke landbouwkundig heid aanwezig?" De heer Doeleman die eerst de be doeling van de struktuurnota kort had uiteengezet, wees ook nog eens op het grote belang van de Ruilver- Informatie goed gebruiken De boer van tegenwoordig wordt overstroomd met alle mogelijke in formatie, gevraagd en ongevraagd, gewenst en soms vervloekt! Wekelijks komt er een "berg" litera tuur van vak- en bondsbladen, van veevoer- en kunstmesthandel, stam boek enz^ Daarnaast hebben de meeste bedrij ven meer of minder regelmatig te maken met: - fiskale boekhouding; - deelboek- houding; - - melkafrekening; - kwa- liteitsberichten melkfabriek; uitslag melkkontrole - melklijsten; - fokkerij gegevens K.I.; - vruchtbaarheids- ziektegegevens; - koppeling melk kontrole - krachtvoer; - grondonder zoek; - gewasonderzoek. Deze rij kan zonder moeite worden uitgebreid. Het is bijna onmogelijk om al die informatie te verwerken. Daarbij is de boer van nature een "buiten mens" iemand die bij voorkeur han denarbeid verricht. Tijd om veel te lezen of administratie te doen gunt hij zich niet. Vaak worden deze be zigheden ook niet als echt "werk" beschouwd. Lezen en schrijven is ook werken De boer van tegenwoordig is onder nemer! Voor de toekomst zal hij meer aandacht moeten besteden aan het bijhouden van zijn "ëigen" be drijfsinformatie. Met alleen maar hard werken en veel dieren verzor gen is het tegenwoordig niet meer te verdienen. De eigen bedrijfsgegevehs goed bes tuderen en de bedrijfsvoering daarop aanpassen kan meer winst opleveren! kaveling Walcheren en op de zoet watervoorziening waarbij hij overi gens opmerkte er mee ingenomen te zijn dat de provincie wat dit laatste betreft het voortouw heeft genomen bij het doen van nader onderzoek. Wij als voorlichtingsmensen, zullen voor de toekomst ook meer op dit soort dingen moeten inspelen. "Vor mende" voorlichting zal voorrang moeten hebben op een advies over b.v. stikstofbemesting per hektare. Studiemiddagen melkkontrole Om een voorbeeld van vormende voorlichting toe te passen heeft het Konsulentschap voor de Rundvee houderij en Akkerbouw te Tilburg, voor deze winter een deel van het voorlichtingsprogramma daarop af gestemd. Uit een veelheid van mogelijkheden is gekozen voor de gegevens van de melkkontrole. Voor een moderne veehouder is de melkkontrole de hoeksteen van het bedrijf. Via de melkkontrole komt een schat van gegevens beschikbaar. Maar worden die gegevens ook gebruikt? Samen met de K.l.-verenigingen en de melkkontroleurs zullen op een aantal plaatsen een tweetal studie middag en worden gehouden voor de leden van de melkkontrolevereni- gingen. Onder het motto: "Doet U mee en wat doet U er mee?" willen wij samen met de leden op een praktische ma nier de gebruiksmogelijkheden van de kontrolegegevens bespreken. Wij hopen op een grote deelname, wij kunnen er beiden ons voordeel mee doen. Omtrent onze ervaringen zal ik U na het winterseizoen mededeling doen. Ing. C. Peters-Rit C.R.A. - Tilburg Zaterdag 10 oktober vindt een voor Zeeland unieke gebeurtenis plaats. Twee keer wordt er dan een uur radio uitgezonden met alleen Zeeuwse zaken. Dit is een idee van de initiatiefgroep omroep Zeeland, een groepje mensen dat er naar streeft in Zee land een streekradio op te richten. Ook voor de landbouw zal zo'n eigen nieuwsmedium van belang kunnen zijn. Het is de bedoeling om bijvoorbeeld steeds vanuit het KNMI-station in Zierikzee de meest aktuele weersvoorspelling te geven. Tijdens de proefuitzending kunnen de Zeeuwen voor het eerst kennis maken met de ideeën van de initiatiefgroep. Op het programma staan Zeeuwse muziek, aktuele berichten over Zeeuwse zaken, aankondiging van gebeurtenissen op die zater dag in Zeeland (van sportwedstrijd tot muziekuitvoering), een tjuizz en een kort Zeeuws verhaal in dialekt. Op 10 oktober is er niet alleen de proefuitzending, maar in De Vroone te Kapelle wordt dan een hele dag aan de streekradio gewijd. Zo'n honderd mensen zullen daar diskussiëren over de toekomstige opzet en mogelijkheden van een omroep Zeeland. Van deze gesprekken wordt ook verslag gedaan in de radio-uitzending. Wanneer kunt U dit alles horen? Op zaterdag a.s. van 9-10 uur en van 18 tot 19 uur. Waar kunt U het horen? Op de FM-zender van de radio. U zoekt dan op de schaalverdeling naar de frequentie 27 of 95 MHz (Hilversum 3 - FM). 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 5