Erepenning Landbouwschap genoemd naar H. D. Louwes Planning prijsritme stookseizoen '81-'82 niet meer ter diskussie Landbouwschap vindt kwestie pachtersvoordeel bevredigend geregeld Toelichting werk Kanaal door Zuid- Beveland in "Deltawerken" Rekord suikerbieten- oogst in België BTW-tarief dekgeld en kunstmatige inseminatie van merries Landbouwschap ongelukkig met aangepast sektorprogramma voor glastuinbouw De vorige maand nog door oud-staatssekretaris Van Amelsfoort (Fi nanciën) getroffen regeling voor de belastingheffing over het zoge naamd pachtersvoordeel is voor de landbouw gunstig te noemen. Dat is de konklusie die het Landbouwschap heeft getrokken na het bestuderen van de betreffende brief aan de belastinginspekteurs. Het Landbouw schap is blij dat deze oude kwestie nu eindelijk op een bevredigende manier is geregeld. Het Landbouwschap heeft een erepenning ingesteld voor personen, die zich in Landbouwschapsverband buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse land- en tuinbouw. Aan de legpenning is de naam verbonden van de heer Herman Derk Lou wes. De heer Louwes was de eerste voorzitter van het Landbouwschap (1954-1960) en is tevens voorzitter geweest van de Stichting voor de Landbouw, die di- rekt na de oorlog werd opgericht en in. 1954 werd omgedoopt in het Landbouwschap. De eerste penningen zijn uitgereikt op woensdag 7 oktober na afloop van de maandelijkse bestuursver gadering van het Landbouwschap in het SER-ge- bouw in Den Haag. Voorzitter ir. D. Luteijn heeft tijdens een korte bijeenkomst in de foyer van het SER-gebouw de erepenning overhandigd aan vier oud-voorzitters van (hoofd)afdelingen van het Land bouwschap, die al eerder afscheid hebben genomen en aan wie bij die gelegenheid de penning was toegekend. De heer Louwes heeft aan de wieg gestaan van het Landbouwschap, waarin zijn ideaal van een samen werkingsorgaan voor de Nederlandse land- en tuin bouw werkelijkheid werd. De betekenis van deze agrarische voorman, want dat was hij bij uitstek, is echter veel verder gegaan. A l voor de oprichting van de Stichting voor de Landbouw had Louwes, die in 1893 in Ulrum (Groningen) werd geboren, zich vast omlijnde ideeën gevormd over de samenwerking tus sen boeren en landarbeiders. Eensgezindheid, saam horigheid en respekt voor elkaar; met deze en gelijk luidende oproepen om de handen ineen te slaan, zette Louwes aan het eind van de jaren twintig en in de krisisjaren de schragen overeind voor een samenwer kingsorgaan voor land- en tuinbouw. In woord en geschrift pleitte Louwes voor een Euro pese politiek en een wereldlandbouwbeleid, waarbij de oplossing van het hongerprobleem en de armoede centraal stonden. Een leven lang zat het bepleiten en propageren van betere en vooral rechtvaardiger ver houdingen tussen mensen en volken hem in het bloed. Juist nadat hij in het voorjaar van 1960 zijn meeste funkties vanwege een slepende ziekte had opgegeven, overleed hij op 8 oktober 1960._ Eerste pachtersvoordeel De regeling die de staatssekretaris heeft getroffen voor het eerste pach tersvoordeel komt er op neer. dat de belastinginspekteur soepel zal zijn bij het toepassen van de hardheids clausule in het geval dat volgens de wet moet worden afgerekend. Dat betekent dat bijvoorbeeld bij finan cieringsmoeilijkheden bij de bedrijf- soverdracht uitstel van de belasting heffing over het eerste pachtersvoor deel kan worden verleend. De fiskus houdt overigens dan wel zijn claim. Het Landbouwschap had liever ge zien dat de staatssekretaris had afge zien van belastingheffing in al die gevallen waarin de koper de bedoe ling heeft het bedrijf duurzaam voort te zetten. Zover heeft de staatssekre taris echter niet willen gaan. Jammer vindt het Landbouwschap het overigens nog, dat de staatsse kretaris aan de op zich bevredigende regeling van het tweede pachters- Minister de Koning heeft de oor spronkelijke afspraak nu op de vol gende punten aangepast. Om te be ginnen zal het voorschot, in de ge vallen waarin het moet worden te ruggevorderd, worden vermeerderd met de wettelijke rente over de pe riode tussen uitbetaling en terugvor dering. Investeringen die betrekking hebben op areaaluitbreiding zullen niet voor een bijdrage in aanmerking komen. Tenslotte zal de bijdrage voor energiebesparing niet meer dan 25% mogen bedragen van de totale investeringskosten. Het Landbouwschap is van mening, dat de oorspronkelijke afspraken onverkort uitgevoerd hadden moe ten worden. Wel konstateert het voordeel geen terugwerkende kracht heeft willen verbinden. Op onherroe pelijk vaststaande belastingaansla gen wordt niet teruggekomen. Tweede pachtersvoordeel De staatssekretaris blijkt wèl bereid om af te zien van belastingheffing als hei gaat om de overdracht van grond in familieverband. Als een (schoon)zoon dus eerst pacht voor dat hij de grond koopt, staan hem geen fiskale claims te wachten. De fiskus heeft hieraan als voorwaarde verbonden dat het wel de bedoeling van de koper moet zijn hét bedrijf duurzaam voort te zetten. Een tweede voorwaarde is dat bij de (schoon)vader geen eerste pachters voordeel valt af te rekenen. Hiermee heeft de staatssekretaris aan willen geven dat de claim van de fiskus ten aanzien van het eerste pachtersvoor deel te allen tijde blijft bestaan en dat dit eerste pachtersvoordeel niet kan overgaan in een onbelast tweecfe. schap nu Brussel het licht op groen heeft gezet, dat het sektorprogram- ma na ruim vier maanden daadwer kelijk in praktijk kan worden ge bracht. Vooruitlopend op de goed keuring door Brussel zijn al ruim 2600 voorlopige aanvragen inge diend. Ruim 900 tuinders willen nog dit jaar investeren of zijn daarmee al begonnen. De bezwaren van het Landbouwschap zijn met name gericht op de beper king van 25% van de investeringskos ten. Het Landbouwschap behoudt zich mede in verband hiermee het recht voor wijzigingen in het sektor- programma te verlangen, indien blijkt, dat de regeling in de praktijk niet naar verwachting funktioneert. In het driemaandelijks bericht "Deltawerken" nummer 97 van Rijkswaterstaat wordt een vrij uit voerige toelichting gegeven op de uitvoeringswerken die verband hou den met de verbetering van het Ka naal door Zuid-Beveland. Na een korte voorgeschiedenis worden achtereenvolgens behandeld het sluizenkomplex te Hansweert, de oeververbindingen (alle bestaande oeververbindingen blijven in princi pe bestaan), de overige werken (aanpassing wegennet en aanleg lei- dingenstrook) en tot besluit iets over de uitvoering van ^fe werken (over o.m. de voortgang van de werken, de grondaankopen en de kostenramin gen). Bij het artikel is een kaartje opgenomen waarop een en ander duidelijk is weergegeven en dat hierbij is afgedrukt. Overzicht van de werken tot verbetering van het Kanaal door Zuid-Beveland. De suikerbietenkampagne belooft dit jaar de rijkste te worden die in België ooit werd geleverd. Trouwens het areaal bedraagt ruim 135.000 ha. Dit is 10.000 ha meer dan vorig seizoen. De opbrengst toen was gemiddeld 49,1 ton/ha. Nu verwacht men van producentenzijde een duide lijk hoger rendement en ook een sui kergehalte tot één% hoger dan vo rig seizoen. Dat het suikerbietenareaal zo opval lend is uitgebreid heeft wellicht te maken met de goede prijsverwachtin- gen in absolute en in relatieve zin. In absolute zin omwille van de - toen nog - hoge wereldmarktprijzen. In rela tieve zin stonden teelten als vlas en chicorei er zwakker voor, zodat heel- wat producenten kozen voor de uit zaai van suikerbieten. Maar deze verhoogde produktie heeft ook voor gevolg dat de een heidsprijs zal omlaag gedrukt wor den. Het nieuwe E.G.-suikerreglement dat nu van kracht wordt behoudt voor België het A-quotum van 680.000 ton. Het B.quotum bedraagt 146.000 ton. In totaal dus 826.000 ton vette en halfvette suiker. De rest wordt C-suiker die aan wereld marktprijzen moet afgezet worden. Agrariërs die hun merrie(s) laten dekken, resp. kunstmatig insemine- ren moeten vanaf 1 november a.s. - indien zij voor het dekgeld. resp. de inseminatie willen blijven vallen on der het 4% BTW-tarief - een verkla ring overleggen die aantoont dat zij beschikken over een bedrijf van ten minste 10 standaardbedrijfseenhe- den. De staatssekretaris van financiën heeft hiertoe besloten omdat deze diensten voor anderen worden belast met 18% BTW en vaststelling of ie mand een zodanig bedrijf heeft in de praktijk problemen opleverde. Vanaf 1 november 1981 kunnen landbouwers, veehouders en tuin ders zo'n verklaring tegen een nog vast te stellen vergoeding verkrijgen bij de distriktsbureauhouder van de Stichting tot Uitvoering van Land- bouwmaatregelen. De verklaring is slechts geldig in het jaar waarin zij is afgegeven. Voorzitter Landbouwschap: De voorzitter van Irëft Landbouwschap, ir. D. Luteijn. heeft bij de aanvang van de openbare bestuursvergade ring op woensdag 7 oktober j.I. nog es weer duidelijk gesteld dat de aandacht die de land- en tuinbouw krijgt in de nu voorliggende begroting veel te gering is. "In het algemeen ekonomische beleid is op geen enkele manier rekening gehouden met de ekonomische betekenis die onze bedrijfstak heeft. Wij hebben ons in het dagelijks bestuur dan ook op het standpunt gesteld dat het nieuwe kabinet de voorliggende plannen zodanig moet aanpas sen dat ook de land- en tuinbouw in redelijke mate ge bruik kunnen maken van de beschikbare middelen om haar positie te verbeteren. Ook de land- en tuinbouw heeft ruggesteun en stimulansen broodnodig, wil zij haar positie tenminste kunnen handhaven", aldus de heer Luteijn. Luteijn deelde verder mee dat een delegatie van het Landbouwschap een gesprek heeft gehad met vertegen woordigers van de Europese Commissie op hun verzoek. Daarbij is de Europese Commissie medegedeeld dat in middels de planning voor het stookseizoen '81 -'82 is in gezet en dat een aanpassing van het afgesproken prijsrit me in dit seizoen niet meer ter diskussie kan staan. Het Landbouwschap heeft ook laten weten dat het van me ning is dat een versnelde verhoging van het Nederlandse gasprijspeil in de tuinbouw de buitenlandse kollega's niet zal helpen. Ook zij hebben tijd nodig om hun bedrijven aan te passen aan de sterk gewijzigde omstandigheden. Het Landbouwschap is bereid om in alle rust in de ko mende winter de gehele situatie van de glastuinbouw binnen en buiten Nederland te bezien en hierover met de Nederlandse overheid en met de Europese Commissie overleg te plegen. De aanpassingstijd welke wij menen dat .nodig is gaat uit van een periode van ongeveer 3 jaar. Hierop zijn het prijsaanpassingsritme en het sektorbeleid gebaseerd. Het sektorbeleid heeft de afgelopen week de noodzakelijke goedkeuring van de Europese Commissie gekregen'. He lemaal ongeschonden is overigens deze afspraak tussen de minister van Landbouw en het Landbouwschap er niet uitgekomen. De minister van Landbouw heeft enkele veranderingen in de regeling moeten aanbrengen waar mee het Landbouwschap, zoals wij vorige week in een persbericht hebben medegedeeld, grote moeite heeft. Wij zullen op dit punt alert zijn. ook al omdat de belangstel ling voor de regeling groot is: eind september waren er al meer dan 3000 aanvragen ingediend, waarvan ruim 1000 tuinders die direkt willen investeren, zo zei de voorzitter van het Landbouwschap. Het Landbouwschap is niet gelukkig met de aanpassingen, die zijn aangebracht in het sektorprogramma voor de glastuinbouw. Dit pro gramma is bedoeld om energiebesparende investeringen in deze sektor te stimuleren 270 miljoen) en voor onderzoek op het gebied van energiebesparing 30 miljoen). Hierover zijn in het voorjaar afspra ken gemaakt tussen het Landbouwschap en het Ministerie van Land bouw en Visserij. Op aandrang van de Europese Commissie (het dage lijks bestuur van de EG) heeft minister de Koning van Landbouw en Visserij het programma gewijzigd. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 4