KNLC kommentaar Evenwicht bewaren Rentevrijstelling in de privé sfeer rL «f7f D eze vrijstellingen hebben tweeër lei doel en wel in de eerste plaats de spaarzin te bevorderen en in de twee de plaats om besparingen in de risi- kodragende sfeer (aandelen in onder nemingen) te stimuleren. H et gebeurt niet vaak dat de meeste markten voor agrarische pro- dukten te gelijker tijd een min of meer vriendelijk beeld vertonen. Wat dat betreft maken we een bijzonder seizoen door. Rekening houdend met gemiddeld behoorlijk goede opbreng sten, mag toch wel verwacht worden dat nu wat van de forse inkomenste ruggang van de laatste jaren kan worden teruggewonnen. Dat is dan ook wel hard nodig, als we zien hoe veel bedrijven grote financiële zorgen hebben. D aar is dan afgelopen zondag de herziening van de onderlinge waarden der diverse munteenheden in de EG bijgekomen. In feite is dit ook weer een gevolg van de van land tot land sterk uiteenlopende ekonomische ontwikkeling. Voor het gemeen schappelijk landbouwbeleid ook voor onze Nederlandse landbouw, zijn de ze waardeveranderingen een verve lende zaak. D e huidige regeling in de wet op de inkomstenbelasting is dat een positief saldo van de in de privé-sfeer ontvangen en betaalde rente tot een bedrag van 700,— per jaar voor de heffing van inkomstenbelas ting is vrijgesteld. Verzilvering vakantiebonnen Kerstmis 1981 Over Grond en H Pachtzaken v. Gezin - inkomen - bestedingen (III) Kursus gevestigde ondernemers in de Kring Axel Revaluatie Haken en ogen bij pachtopzegging Men vraagt ons vaak "Geven wij nu meer uit dan een ander?" We moeten dan wel eens zeggen: "In ieder geval heb je de laatste jaren meer uitgegeven dan je verdiende". Daar zijn twee oplossingen voor: of je gaat proberen meer te verdienen of je gaat proberen minder uit te geven voor je gezinsbestedingen. Maar je doet er slim aan niet op de manier waarop je nu bezig bent door te gaan. De praktijk is dat men niet graag op dit onderdeel wordt gewezen, althans niet op korte termijn. Later wel. Ik heb wel eens reakties gehad zoals: "Waar bemoei je je mee?" Enige jaren later: "Bedankt dat je er ons op hebt gewezen. We hadden het absoluut niet in de gaten". Elk gezin is verschillend! Ieder gezin heeft zijn eigen leefpa troon, zijn eigen behoeften en zal het geld anders besteden. Vergelijking tussen de gezinnen is dan ook vrijwel onmogelijk of in ieder geval zeer moeilijk. Er met elkaar over praten in het ge zin is noodzakelijk, open en eerlijk. Hierbij moet men zich realiseren dat de vrouw bij de besteding van het huishoudgeld, het besteedbaar inko men, een zeer belangrijke rol speelt. Wat is eigenlijk de funktie van het geld? Geld is een middel om te voorzien in de stoffelijke behoeften aan goede ren en diensten ten behoeve van het gezin, staat in een leerboek dat wij moeten bestuderen. Het Bestuur van het Vakantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat voor de te houden Kerstverzilvering 1981 een voorinlevering zal plaats vinden van vakantiebonnen van het boekjaar 1981-1982 (kenbaar aan de opdruk "Geldig tot en met 31 maart 1982") en wel tot een bedrag van ten hoogste 1.000,— De bonnen kunnen worden ingele verd in de periode van maandag 26 oktober tot en met zaterdag 31 okto ber 1981. De uitbetaling van de voor de ingele verde bonnen verschuldigde gelden zal plaatsvinden in de periode van vrijdag 27 november tot en met don derdag 3 december 1981. Behalve vakantiebonnen kunnen ook chequebonnen worden ingele verd, indien het hierdoor voor va kantiebonnen en chequebonnen te zamen gestelde maximum ad. 1.000,— niet wordt overschreden. Bedoelde chequebonnen worden uitgegeven door: a. De Agrarische Sociale Fondsen aan losse werknemers, naast uit kering wegens ziekte en/of wer kloosheid; b. de N.V. Heidemaatschappij Be heer; c. de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders; Waarvan is de besteding van het ge zinsinkomen afhankelijk? - de gezondheid van de gezinsle den v - gezinssamenstelling - leeftijd gezinsleden - gewoonte en traditie - werk en leefmilieu - vrijetijdsbesteding - omgaan met geld - mate van zelfvoorziening - manier van inkopen Besluit Een ieder is verplicht in ieder geval het bedrijfsinkomen, dat in de agrari sche sektor wisselend is, in relatie te brengen met zijn of haar privébeste- dingen. Meer uitgeven dan men ver- d. het Vakantiefonds voor de Land bouw, aan werknemers die voor herhalingsoefeningen in militaire dienst zijn geweest. Bij inlevering van chequebonnen is het noodzakelijk, dat men zich be hoorlijk kan legitimeren. Wordt een chequebon ten behoeve van een ander aangeboden, dan zal een machtiging moeten worden overgelegd, waaruit blijkt dat men bevoegd is de chequebon te laten verzilveren. Het inleveren van bonnen kan uit sluitend geschieden bij een afde lingspenningmeester van één der navolgende bonden: Voedingsbond - FNV (inlichtingen' tel.: 030-716841) Voedingsbond - CNV (inlichtingen tel.: 030-510391) De penningmeester, bij wie men zijn vakantiebonnen c.q. chequebonnen heeft ingeleverd, zorgt t.z.t. eveneens voor de uitbetaling van de verschul digde gelden. Vakantiebonnen, welke niet zijn ge plakt in de daarvoor bestemde boekjes van het Vakantiefonds voor de Landbouw, kunnen niet worden aangenomen. Bedoelde boekjes zijn verkrijgbaar bij de afdelingspenningmeesters van vorengenoemde bonden. dient kan doodgewoon niet. Dan komt het bedrijf, maar ook het gezin in moeilijkheden. U wist dit al lang? Gelukkig! J. Markusse Het bestuur van de Kring Axel van de Z.L.M. organiseert komende winter een kursus voor gevestigde ondernemers. De kursus omvat een vrij pittig pro gramma dat uit ongeveer 8 lessen bestaat: bedrijfsekonomie, financiering, fis- kale zaken, struktuur van de organi satie en afzet. Medewerking wordt o.a. verleend door het C.A.R. en de S.E.V. De lessen worden waar schijnlijk op woensdagavonden in Terneuzen gegeven en beginnen eind november 1981 en lopen tot eind januari 1982. Deelname staat open voor alle leden van de kring Axel en hun echtgeno tes. Opgave zo spoedig mogelijk bij de kringsekretaris A. de Feijter, Eendragtweg 12 te Zaamslag, tel. 01153 - 1718. Er kunnen maar 25 mensen aan deelnemen' en deelna me is naar volgorde van binnen komst. De vrijstelling^ bedraagt maximaal 700,— doch niet meer dan het hiervoor bedoelde saldo. Bij een negatief saldo ontstaat geen recht op rentevrijstelling; bij een saldo tussen nihil en 700 bedraagt de "rentevrijstelling het bedrag van dat saldo. De rentevrijstelling heeft betrekking op alle renten die de belastingplich tige in aanmerking moet nemen, waaronder ook zijn begrepen de rente-inkomsten van echtgenote en kinderen beneden de 18 jaar. B ehalve deze rentevrijstelling is er ook een beperkte dividendvrijstel ling. De (beperkte) dividendvrijstelling beoogt de belegging in Nederlandse aandelen te stimuleren en is opge bouwd uit twee delen: 1van de jaaropbrengst uit aande len van een partikulier belegger in Nederlandse ondernemingen is een bedrag van 500,— vrij gesteld van inkomstenbelasting; 2. bovendien wordt een bedrag van 4.000,— jaaropbrengst vrijges teld indien en voorzover die op brengst afkomstig is van een door de overheid bij beschikking aan gewezen zogenaamde Neder landse participatie maatschappij. In tegenstelling tot de rentevrij stelling is op de dividendvrijstelling geen saldomethode van toepassing, zodat er geen relatie wordt gelegd met een eventuele betaalde rente. Echter, evenals bij de rentevrijstel ling, is de dividendvrijstelling van toepassing op het totaal van de aan de belastingplichtige toegerekende dividend, dus ook de dividend die de echtgenote en kinderen beneden 18 jaar ontvangen. Ook mogen wij het zien als een kleine tegemoetkoming in het niet belasten van het aandeel dat in de rentever goeding is begrepen wegens de waar dedaling van de gulden of om het eens met een geleerd woord uit te drukken de inflatie coëfficiënt. De vrijstelling heeft geen betrekking op rente van bedrijfsmatig belegde gelden. Dat is namelijk winst en geen opbrengst van vermogen in fiskale zin. Paauwe Daarom ook zullen we er alles aan moeten doen om te voorkomen dat herstel van de rentabiliteit van slechts korte duur is. Het betekent dat, naast uiteraard doorlopende aandacht voor kostenbewaking, zo veel mogelijk de tendens naar betere grijzen moet worden vastgehouden. Betere inkomens zullen in de komen de jaren vooral via betere opbrengst- prijzen voor onze produkten bereikt moeten worden. Wat die prijsvoor- uitzichten betreft zijn er zowel posi tieve als negatieve elementen in het spel. Positief is het huidige uitgangs punt op de meeste markten, met na me dan in de zuivclsektor. Zeker nu het er op lijkt dat ook in Brussel eindelijk wat marktgerichter wordt geopereerd. Nu er weer wat financiële lucht in EG-verband is ontstaan, kan zonder bezwaar nog meer gestalte gegeven worden aan een betrouwbaar en effektief werkend EG-beleid in het belang van de sterk toegenomen ex port naar met name Derde Landen. Ik denk dan vooral aan het restitutiebe- leid voor de zuivel, maar ook aan een evenwichtig exportbeleid voor gra nen, suiker en mogelijk varkensvlees. Aan de andere kant behoeft het im- portregimé voor rundvlees, groente en fruit, siergewassen en dergelijke de nodige versterking. Het gebrek aan ontwikkeling van de Europese De P.T.T. had geen fout gemaakt: krachtens de Postbeschikking 1971 immers geschiedt uitreiking van een aangetekend stuk in het algemeen aan de geadresseerde, aan een ge machtigde of aan een volwassen huisgenoot. Voor een aangetekend stuk met be wijs van ontvangst geldt een afzon derlijke regeling en de uitreiking ge schiedt dan uitsluitend aan de gea dresseerde of diens gemachtigde. Het Hof overwoog dat, hoewel de vrouw in de landbouw in het alge meen geacht kan worden samen met de man de belangen van het bedrijf te behartigen, uitreiking van het aangetekend schrijven aan de vrouw een onvoldoende waarborg geeft dat de brief de man zal bereiken. Het Hof dacht hierbij in het bijzon- integratie op andere terreinen dan de landbouw is in feite de oorzaak van de problemen op het gebied van wijn. import van pluimvee en energieprij zen in de glastuinbouw. Het ont breekt aan een EG-beleid op sociaal- ekonomisch terrein, op vito-sanitair gebied en energiepolitiek. Er vanuit gaande, dat er wel de nodige aanpassingen van de monetair-com- penserende bedragen komt, betekent dit toch weer een verstoring van de eenheidsmarkt die nu juist een heel eind hersteld was. Voor ons land wordt het dan weer moeilijker om volgend jaar voldoende netto-verho ging van de garantieprijzen te krijgen. Het direkte gevolg zal vooral onze export naar de andere landen dan West-Duitsland raken. Enige druk op de prijzen moet dan wel verwacht worden. Weliswaar staat daar de veel goedkoper wordende import van een aantal grondstoffen tegenover, maar per saldo zal de resultatenrekening voor boer en tuinder er toch door on der druk komen te staan. Belang rijkste reden om de gulden te reva lueren is overigens dat daardoor het beeld van een sterke gulden in de -wereld gehandhaafd blijft. En dat is blijkbaar nodig nu we door onze veel te hoge overheidsuitgaven steeds meer goed in het buitenland moeten lenen. Nogeens wordt daar mee duidelijk dat meer evenwicht binnen het overheidsbudget absoluut noodzakelijk is, willen we ons wel vaartsniveau vast kunnen houden. LUTEIJN der aan de in deze tijd geenszins denkbeeldige sitüatie van een ver stoorde huwelijksrelatie waarbij man en vrouw nog onder één dak leven. Overwogen werd, dat gezien de strekking van artikel 36 lid 2 een kennisgeving aan de pachter zelf is vereist, waarbij de verpachter - be houdens in bijzondere omstandighe den, waarvan echter in dit geval niet was gebleken - het risiko draagt dat de kennisgeving aan de pachter zelf geschiedt en door deze wordt ont vangen. Nu in het onderhavige geval de ken nisgeving niet het beoogde resultaat had gehad, was de pachtovereen komst van rechtswege met 6 jaar verlengd. Mr. H. van Es 3 Over de jaren 1978 en 1979 was de ontvangen rente tot 200,— vrijgesteld, terwijl voor 1980 tot een bedrag van 500,- de nu in de wet opgenomen saldomethode reeds gold. De saldomethode houdt in dat de vrijstelling wordt toegepast op het saldo tussen: enerzijds alle rente welke als inkomsten zijn begrepen in het aan gegeven inkomen; anderzijds alle renten die in de aangifte in aftrek zijn gebracht, dat wil zeggen alle renten die "drukken" op het inkomen/inkomsten en de zogenaamde persoonlijke verplichtingsrenten. •v-v ja,», Artikel 36 lid 2 van de Pachtwet bepaalt, dat een pachtopzegging door de eigenaar bij deurwaardersexploit of aangetekende brief dient te geschieden. Op 14 juli 1980 deed de Pachtkamer van het Hof Arnhem uitspraak in een zaak, waarin de verpachter de pachtopzegging welis waar bij aangetekende brief had gedaan, doch waarbij de brief aan de inwonende echtgenote van de pachter was uitgereikt. Vaststond, dat de echtgenote de brief niet aan haar man had overhandigd en hem evenmin van de inhoud ervan in kennis had gesteld. De pachter was van mening, dat hier geen sprake was van een geldige kennisgeving als bedoeld in artikel 36 lid 2 van de Pachtwet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 3