Commissie Vrouw VOOK ml VI'OIIW Commissie Vrouw Noord-Brabant Zeeland GESTOOFDE NIERTJES Doctoraal diploma's Landbouw hogeschool BROODTROMMELTJE ONMISBAAR A f bant Hoe sta ik tegenover de commissie vrouw Bodemverontreiniging - wat doen we eraan NCB wil agrarisch kursusonderwijs extra stimuleren onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond M I van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Ruim anderhalf jaar geleden besloot het Provinciaal Bestuur Noord-Bra bant van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen tot heroprich ting van de Commissie Vrouw. Evenals de gelijknamige landelijke commissie is de doelstelling: het be vorderen van de emancipatie van de vrouw in de samenleving. Momenteel bestaat de commissie uit 9 leden, onder voorzitterschap van het P.B. lid Toos in 't Veld, terwijl ook Yvonne van Daalen, de provin ciale diskussieleidster, tot de leden behoort. De samenwerking met de Commissie Vrouw Zeeland i.v.m. de presentatie van Vrouwenland op de Flevohof tijdens de jubileumviering van de Bond was eigenlijk het eerste optre den van de nieuwe commissie. Tijdens de kaderdagen op de Gul denberg te Helvoirt leerden de leden elkaar wat beter kennen en bleek al gauw dat deze groep niet van plan was een praatgroep te worden, maar serieus aan het werk wilde gaan met de bedoeling het werk van het P.B. te verlichten. In het beleidsplan wordt de taak van de commissie als volgt samengevat: 1. Bekendheid geven aan de doel stelling van de Ned. Bond v. Platte landsvrouwen d.w.z.: door vorming en ontwikkeling van vrouwen hun besef van verantwoordelijkheid voor Graag wil ik dat proberen onder woorden te brengen. Alhoewel ik nog maar een jaar meedraai in deze commissie is er toch al een band ge groeid met de andere commissiele den. Voor een goed funktioneren van zo'n commissie is dat van groot be lang. Ik ben altijd erg geïnteresseerd ge weest in alle dingen waar vrouwen mee te maken hebben. Toen ik ge vraagd werd om als lid tot deze commissie toe te treden heb ik dat graag gedaan, na bespreking van een en ander in mijn gezin. Emancipatie is niet een zaak van vrouwen alleen want ook mannen en kinderen moe ten meewerken aan de bewustwor ding van de vrouw. Het woord emancipatie is voor velen een beladen woord, zeker in de streek waar ik woon. Dat komt vol gens mij ook wel door de vaak nega tieve artikelen die men leest in de krant. Die vooroordelen uit de weg ruimen is iets wat slechts heel lang zaam gaat, althans in mijn omgeving. Te veel je mening opdringen is niet en deelname aan de samenleving te bevorderen, in het bizonder in de plattelandsgebieden. 2. Vrouwen d.m.v. saamhorigheid zelf te leren kiezen voor verantwoor delijkheid in de maatschappij. In het voorlopige werkprogramma van de commissie zijn de volgende punten opgenomen: a. Informatie op Provinciale verga deringen, kader- en kontaktda- gen voor besturen. b. Voorbereiding van themadagen. c. Kontakt met diskussieleidsters en gespreksleidsters. d. Kontakt met afdelingsbesturen i.v.m. programmasamenstelling. e. Subsidiebeleid van Provincie na gaan en blijven volgen. Op de Provinciale Voorjaarsverga dering heeft men de afdelingsbestu ren van dit werkplan op de hoogte gesteld. Op 13 oktober a.s. wordt een kontakt dag voor de gespreksleidsters geor ganiseerd en zal de provinciale dis kussieleidster uitgebreid informatie geven over het landelijke diskus- sieonderwerp: Kies ik Kies jij voor verantwoordelijkheid? Kiezen wij Op deze manier hoopt men een groot aantal/afdelingen te kunnen berei ken. Door het inschakelen van de goed, dat schrikt velen af. Voor ve- lem is het dan ook moeilijk te be grijpen dat je je in wilt zetten om andere vrouwen te leren hun mond open te doen en niet zo maar alles te nemen zoals het komt. Dat heeft voor veel vrouwen iets beangstigends omdat ze niet weten hoe daar veran dering in te brengen, thuis en/of op hun werk. De commissie vrouw kan daarbij helpen om de vrouw leren op te komen voor haar eigen ik. Het resultaat van al onze inspannin gen in de commissie vrouw is naar buiten toe nog weinig zichtbaar. We zullen een lange adem moeten heb ben. Dat maakt dat ik me wel eens afvraag waar ik nu eigenlijk mee be zig ben, je ziet nog geen of erg weinig resultaat. Ik word daar wel eens een beetje moedeloos van maar de vol gende dag ga je er dan weer met plezier mee verder. Vooral lees ik kranten en tijdschriften beter. Als ik met andere vrouwen daarover praat hoop ik dat ook zij dat gaan doen. Ook dat draagt bij tot de bewust wording van de vrouw. Onze werk zaamheden in de commissie vrouw zullen daardoor toch niet voor niets zijn geweest. Tonnv Breure-de Wilde gespreksleidsters zal het mogelijk zijn op onderdelen van het onder werp nader in te gaan. Een onder steuning dus voor de diskussieleids ters. Verder is er een themadag in voor bereiding waaraan ook alle afde lingsleden kunnen deelnemen en die in maart van het komende jaar zal plaatsvinden. De juiste datum van deze dag en het thema zal t.z.t. be kend worden gemaakt. Het laatste onderdeel van het werk programma, subsidiebeleid van de Provincie nagaan en blijven volgen is bijzonder belangrijk. Het is niet een voudig er achter te komen welke mogelijkheden en moeilijkheden er vast zitten aan het huidige subsidie beleid en te weten wat er valt onder landelijke, provinciale en gemeente lijke regelingen. Aan het doornemen van de betreffende lektuur en het le zen van diskussienota's die op dit terrein verschenen zijn moet heel wat tijd worden besteed. De Commissie Vrouw Noord-Bra bant is echter met enthousiasme aan de diverse taken begonnen en hoopt haar plannen zo spoedig mogelijk te kunnen realiseren. Vanzelfsprekend zullen ook de lezers van het Z.L.M.- blad hiervan op de hoogte worden gehouden. Aan de Landbouwhogeschool zijn op 18 september 1981 146 doctoraal diploma's uitgereikt. Van de nieuw- afgestudeerden ontvingen 13 de aantekening "met lof' op hun diplo ma. Hierna volgt een opgave van de ge slaagden uit ons werkgebied: Plantenveredeling: F.G.J.M. van den Bosch, Venhorst (NB). Tropische cultuurtechniek: J.G.M. de Moor, Hoeven (NB). Levensmiddelentechnologie: P.V. Bartels, Bergen op Zoom. Voeding: P.J.M. Baars, Boekei (NB). Mevr. H.C.W. de Vet, met lof, Gilze. Milieuhygiëne: H.J. Brons, Renesse; mevr. R.B.M. Geuskens, Breda; H.G.M. Schoenmaker, Mierlo. Moleculaire wetenschappen: J.H. Roskam, Zierikzee. Economie: W.G. Janssen, met lof, Dongen. Landschapsarchitectuur: E.P. van Oosten, Eindhoven. Sociologie van de westerse gebieden: mevr. A.M.F. Jenniskens, Teterin- gen (NB). Agrarische sociologie v.d. niet-wes- terse gebieden: L.H. Adriaansen, Breda. Biologie: J.B.O.M. Engbers, Veld hoven. Onder deze titel ontvingen wij een brochure van de N.V. Heidemaat schappij Beheer te Arnhem. In deze overzichtelijke brochure wordt dieper ingegaan op de ernst van verontreiniging van onze Ne derlandse bodem. Omschreven wordt hoe de bodemfunkties worden bedreigd en wat de gevaren van de verontreiniging zijn voor mens en milieu. Steeds meer gemeenten, provincies en bedrijven kunnen met deze pro blematiek te maken krijgen; moge lijk een reden deze brochure in bezit te hebben. Hij kan gratis worden verkregen bij de N.V. Heidemaatschappij Beheer, Postbus 33, 8800 LE Arnhem. De Ned. Bond v. Plattelandsvrou wen telt onder haar commissies een heel eigentijdse werkgroep, nl. de Commissie Vrouw, die het zich tot haar taak rekent vrouwen aan te zet ten tot nadenken over de verschil lende facetten van het vrouwzijn in deze samenleving. Emancipatorisch vormingswerk noemen we dat met een paar dure woorden. Elk jaar worden er een paar onder werpen speciaal belicht. Zo wordt er dit seizoen gewerkt rond de thema's "vrouw en gezondheid"" en "vrouw en reklame". Soms vindt dat plaats in de huiskamer, heel ontspannen en gezellig, maar ook worden er thema avonden/middagen gehouden met een hele afdeling, en ook dan wordt er gelachen! Nog andere pijlen heeft deze com missie op haar boog. Zo wil zij des gevraagd helpen bij het opstarten van een praatgroep. Wat is een praatgroep? Deze wordt gevormd door een beperkt aantal vrouwen die regelmatig bij elkaar komen om te praten over een onderwerp waar zij zich bij betrokken voelen. (Om een willekeurig voorbeeld te noemen: hoe beleef je je vrouw zijn in het boerenbedrijf, of in het gezin). Zo'n praatgroep staat niet onder leiding van een gespreksleidster, maar wel worden er vantevoren afspraken met elkaar gemaakt voor het goed funk tioneren. Vele ideeën liggen nog in de ijskast. Helaas, de kapaciteit van de com missie-vrouw-leden is beperkt. Vaak hebben zij nog andere verplichtingen en laten we niet vergeten de vele ar tikelen en rapporten die ze moeten doorworstelen om een gedegen ken nis op te bouwen van wat er zich ontwikkelt op het gebied van vrou wenemancipatie. Gelukkig worden zij niet aan haar lot overgelaten maar krijgen zij ondersteuning van een landelijke werkgroep, de Zeeuwse emancipatiewerksters (op verzoek) en kunnen zij regelmatig deelnemen Nieren zijn orgaanvlees. Misschien niet zo geliefd als bijvoorbeeld lever of zwezerik, maar ze zijn er toch niet minder lekker om. Nieren zijn op een vrij redelijke manier te bereiden. In restaurantskeukens worden niertjes vrij veel verwerkt in onder andere ragouts en nierbroodjes en speciale schotels. Let bij het inkopen vooral op kleur (licht tot roodbruin) en ze moeten zacht en soepel aanvoelen. Kalfs- en lamsniertjes zijn veruit fa voriet, maar de varkensniertjes doen het ook uitstekend en zijn in de meeste gevallen redelijk van prijs. Doorgaans worden de nieren afge- blancheerd, maar in de praktijk blijkt dat dit beslist niet noodzakelijk is en zeker niet nodig bij de nieren van jonge dieren. Het is echter wel zaak ze goed in ruim koud water met wat zout verschillende keren af te spoelen en ze te ontdoen van vet en bindweefsels. Ingrediënten voor 6 a 7 personen 5 k 6 varkensnieren 250 gram boter 4 grote uien 3 dl bouillon tomatenpuree (klein blikje) 20 gram bloem 3 a 4 laurierblaadjes 300 gram champignons 1 dl room 2 dl madeira (eventueel te ver- aan kadertrainingen. Toch, wat zou het heerlijk zijn wanneer meer vrou wen binnen de Bond zich beschik baar zouden willen stellen voor dit werk. Het kost tijd en inspanning, maar het geeft ook plezier en bevre diging, en wat belangrijk is het geeft jezelf een stuk inzicht en bevordert je eigen "mondigheid". Wie zitten er in de commissie vrouw: mevr. P.M. Moot-Craven, Scharen- dijke (voorzitter); mevr. P. de Koe- Bijl, Goes (sekretaris); mevr. E. Puyman-Orden, Kattendijke (lid); mevr. T.M. Breure-de Wilde, St. Maartensdijk (lid); mevr. J.J. de Visser-Geertse, Aagtekerke (lid); mevr. A. v.d. Leeden, Goes (toege voegd lid prov. bestuur). P. de Koe-Bijl Het hoofdbestuur van de NCB heeft besloten het agrarisch kursusonder wijs extra te gaan stimuleren. De ontwikkelingen in de agrarische sek- tor gaan zo snel en de ekonomische marges zijn voor de agrarische on dernemer dermate smal geworden dat goed vakmanschap en onderne merschap onontbeerlijk zijn. Door het voorzien in de mogelijkheid goe de, op de praktijk toegesneden, kur- sussen te volgen kunnen boeren en tuinders zowel vaktechnisch als so- ciaal-ekonomisch "bij blijven". Er zijn extra middelen ter beschik king gesteld voor het ontwikkelen van een pakket kursussen dat voor ziet in de behoefte van de agrarische ondernemer. De middelen - ruim 180.000,— - zullen worden aange wend om extra personeel aan te trekken dat adekwaat het kursuson derwijs zal moeten verbreden. Daar bij zullen zowel vaktechnische, on derwijskundige als maatschappelijke aspekten aan de orde komen. vangen door bijvoorbeeld rode wijn) zout peper sojasaus De bereiding is als volgt: Halveer de niertjes in de lengte en in de breedte. Haal het vet en het vaat- weefsel aan de binnenkant eruit. Zet ze nu enkele uren in ruim koud water met wat zout (7 8 gram zout per liter water) en wat azijn of enkele druppels citroensap. Haal de niertjes uit het water en droog ze goed af. Maak de boter heet en zet de niertjes licht bruin aan op een hoog vuur. Haal ze uit de pan. Doe nu de grofgesneden uien met de laurier, de bloem en de achtergeb leven boter in de pan en laat het ge heel licht kleuren. Voeg de (koude) bouillon en de tomatenpuree toe, roer dit alles goed om en breng de saus nu voorzichtig aan de kook on der voortdurend roeren. Doe er nu de grofgesneden (rauwe) champignons, zout en peper en de sojasaus bij. Doe de niertjes terug in de pan en stoof het geheel in 30 40 minuten gaar. Maak ten slotte de niertjes op smaak met de madeira en de room. Als garnituur: Droge rijst of aardappelpuree. Gestoofde witlof, groene boontjes, bloemkool (zonder saus bêchamel), jonge worteltjes en gestoofde bleek selderij. Van der Vliet Het nieuwe schoolseizoen is weer van start gegaan. Er zijn nieuwe schoolbe- nodigdheden gekocht, zoals schriften, agenda's etc.,'maar hoe zit het eigenlijk met een broodtrommeltje voor de kinderen? Vele ouders geven hun kinderen een plastik zakje met boterhammen mee. Op school aangekomen zijn de dubbeldikke boterhammen op elkaar geplakt of zodanig in de schooltas platgedrukt dat er van een behoorlijke lunch geen sprake meer is. In het dan nog warm weer ook, dan is het beleg helemaal zweterig geworden. De kinderen gooien hun boterhammen weg en kopen patat of andere snacks. Zorg daarom voor een degelijk broodtrommeltje, zodat de kinderen voor de lunch alleen lekkere boterhammen aantreffen. Waaraan moet nu zo'n broodtrommeltje, dat trouwens een onmisbaar attri buut is voor iedereen die brood mee neemt, voldoen? Ten eerste moet het van stevig materiaal zijn gemaakt, dat niet zo gauw stuk gaat. Bij het spelen wordt er nogal eens met dergelijke altrihuten gegooid. Let bij het kopen vooral op de grootte. Het trommeltje moet een behoorlijke lunch kunnen bevatten, bes taande uit minstens vijf tot zes boterhammen. De boterhammen moeten er ruim in kunnen. Als het trommeltje riempjes of clips heeft om te sluiten, let er dan op dat deze stevig bevestigd zijn en dat het open- en dichtmaken ge makkelijk gaat. Natuurlijk moet het er dan ook nog leuk uitzien. Laat het de kinderen bij voorkeur zelf uitzoeken, zodat zij het graag meenemen naar school. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 21