Bezuiniging breekt landbouwbeleid af Jubilerend I.B.V.L. geeft boek uit over aardappelbewaring Op veel bedrijven is de aardappeloogst weer achter de rug. Over het algemeen kan men zowel over het verloop van de oogstwerkzaamheden als over de kwaliteit en kilo's toch wel tevreden zijn. Meer begrip Alarmkreet zuidelijke landbouw maatschappij lm. Z.K.H. Prins Claus heeft op 30 september j.l. de eerste exemplaren van het boek "Storage of potatoes" ("Aard- appelbewaring") overhandigd aan diplomatieke vertegen woordigers van Indonesië, India, Bangladesh, Cameroen, Columbia, Brazilië, Ecuador, Kenya en Egypte. Dat ge beurde tijdens de officiële viering van het zilveren jubileum van het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Land- bouwprodukten (IBVL). "Storage of potatoes", een uitgave van Pudoc te Wage- ningen, is geschreven door tien medewerkers van het IBVL. In de praktijk bestaat al geruime tijd behoefte aan een publikatie, waarin alle rele vante kennis over aardappel- bewaring is te vinden. De toenmalige direkteur van het IBVL, wijlen ir. P. Wier- tsema, heeft de aanzet gege ven om tot een engelse uitgave van het boek te komen. Een uitgave die niet alleen voor nederlandse omstandigheden bruikbaar zou zijn, maar b.v. ook in landen met warme kli maten. In verscheidene tropi sche en sub-tropische gebie den wordt de aardappel im mers een steeds belangrijker groentegewas, vooral dankzij het hoge produktievermogen en de goede voedingswaarde. Levend organisme Zo is een boek tot stand geko men waarin diverse onderzoe kers van het IBVL alle be schikbare kennis over de aard- appelbewaring hebben gebun deld. Het boek beschrijft de anatomie, morfologie en che mische samenstelling van de aardappel met het oog op de bewaring na de oogst. De aardappel is een levend orga nisme, waarin zich tijdens de bewaring veranderingen vol trekken. Er worden praktische richt lijnen gegeven voor diver se aspekten van de aard- appelbewaring, zoals ziekte bestrijding, voorkiemen van pootaardappelen, toediening van kiemremmingsmiddelen, sorteren en verpakken. Een afzonderlijk hoofdstuk be handelt de bewaring van aardappelen bij hoge tempe raturen. Didaktisch karakter "Storage of potatoes" dat een didaktisch karakter heeft, is gericht aan docenten en stu denten in het agrarisch onder wijs, voorlichtingsfunktiona- rissen, bouw- en konstruktie- bedrijven, beheerders van aardappelbewaarplaatsen, we tenschappers die aan aardap pelen werken en de aardappel- business. Het boek heeft als ondertitel: "Post-harvest behaviour, store design, storage practice, handling". De uitgever is Pu doc, Postbus 4, 6700 AA Wa- geningen. De prijs bedraagt 78,— per stuk. Het boek telt 478 pagina's; het is rijk geïl lustreerd met foto's, tekenin gen en grafieken. Het voorne men bestaat binnen afzienbare tijd ook een nederlandse en een spaanse uitgave te verzor gen. "I n het algemeen mogen wij in de land- en tuinbouw op dit moment tevreden zijn over de bereikte resultaten op onze bedrijven. De oogstwerkzaamheden zijn tot nu toe vlot verlopen met relatief lage kosten. Daarbij komt dat de prijsontwikkeling voor de verschillende produkten niet ongunstig is, aldus de heer A.J.G. Doeleman, algemeen voorzitter van de Z.L.M. in zijn openingswoord op de hoofdbestuursvergadering van 5 oktober te Bergen op Zoom. Een van de oorzaken is dat het met de voedselvoorziening met name in de Oostbloklanden, maar ook in andere delen van de wereld slecht gesteld is. Zo zijn in vrij korte tijd de zuiveloverschotten weggewerkt hetgeen de prijsontwik keling voorzuivelprodukten gunstig beïnvloedt. Belangrijk is dat daardoor de kosten van het EEG landbouwbeleid dit jaar de Gemeenschap ongeveer 4 miljard minder bedragen en gedaald zijn tot 60% van de totale EEG-begroting. Het is goed, aldus de heer Doeleman, dat wij ons bewust zijn van deze haast uitzonderlijke toestand, gezien de situatie waarin over het algemeen het Nederlandse be drijfsleven verkeert met een nog steeds stijgende werk loosheid. Een situatie waar ook de nieuwe regering blijkbaar geen oplossing voor kan vinden. Het is ook van het grootste belang dat de Nederlandse samenleving beseft hoe belangrijk het is dat er een agra rische sektor is die als trekpaard fungeert in de Neder landse ekonomie. Een exportoverschot van 10 miljard is in deze tijd een enorme prestatie en de land- en tuin bouw heeft die geleverd. De heer Doeleman wees er nog eens op dat de land- en tuinbouw onder sterk wisselende omstandigheden werkt. Nu gelukkig onder redelijke omstandigheden maar wij kennen ook jaren waarbij er een tekort aan inkomsten is. De L.E.I.-cijfers spreken daarover een duidelijke taal en deze zijn dan soms nog geflatteerd. Dat ondanks die situatie de land- en tuinbouw doorgaat, komt omdat de individuele ondernemer bereid is in on gunstige tijden met extra inspanning van krachten en het beperken van de uitgaven op het bedrijf, maar ook en vooral in het gezin, te vechten voor zijn bestaan". Wij hebben recht op meer begrip voor ons werk en waardering voor de prestatie die wij leveren voor 's lands ekonomie. De Nederlandse konsument moet begrijpen dat de zeker heid van voldoende voedsel van hoge kwaliteit tegen re delijke en stabiele prijzen, alleen gewaarborgd is doordat de Nederlandse land- en tuinbouw op een hoog technisch niveau funktioneert. Door dat hoge niveau van de landbouw worden enerzijds oogstrisiko's en opbrengstdepressies tot een minimum beperkt. Anderzijds met hoge investeringen, waardoor de kwetsbaarheid van het individuele bedrijf sterk is toege nomen". Immers, ondanks alle voorzorgen en voorzieningen in onze bedrijfsvoering blijft het weer een onberekenbare faktor (nachtvorstschade dit voorjaar op verschillende fruitbedrijven). Maar ook de marktontwikkeling blijft een onberekenbare faktor. Vandaag hebben wij te maken met de revaluatie van de Mark en de Gulden en de devaluatie van de Franc en de Lire. Hierdoor komt Nederland ten opzichte van de devaluerende landen, met name met Frankrijk, in een ongunstige konkurrentiepositie. En zo blijkt Europa opnieuw nog lang geen eenheid te zijn. Met name de Nederlandse overheid houdt onvoldoende re kening met de speciale omstandigheden waarmee de land- en tuinbouw te maken heeft. Te weinig ruimte is er om voldoende reserves op te bouwen om extra tegensla gen zelf op te kunnen vangen. "Zonder nu op verschillende aspekten van het beleid van de overheid in te gaan, willen wij wel een duidelijke a- larmkreet laten horen: een beleid als nu gevoerd wordt, gaat de verkeerde kant op. Dit geldt met name voor be zuinigingen op de begroting van het Ministerie van Land bouw. Hierdoor wordt een beleid wat door de jaren heen is opgebouwd op onverantwoorde wijze afgebroken. Op de ze wijze komt niet alleen het stimuleringsbeleid op de tocht te staan, maar ook het fundament van het drieluik onderwijs - onderzoek - voorlichting loopt gevaar. Wij hopen dat Minister De Koning zich dat voldoende bewust is en dat hij in de nieuwe regeringsploeg vol doende invloed heeft om het tij te keren", aldus de voor zitter. Hij sprak er ook zijn bezorgdheid over uit dat het ontbre ken van voldoende financiële middelen bij de overheid er toe dreigt te leiden dat op alle agrarische beleidsterreinen gepleit wordt voor maatregelen die op korte termijn op lossingen moeten bieden voor de problematiek in be paalde sektoren. Hij zei van mening te zijn dat zowel op het terrein van bedrijfsontwikkeling als van landinrichting een beleid nodig is, dat niet alleen knelpunten probeert te verzachten, maar dat meer stimulansen geeft aan de be geleiding van strukturele ontwikkelingen. (vervolg verslag hoofdbestuur op pag.1 5) VRIJDAG 9 OKTOBER 1981 I 68e JAARGANG NO. 36002 land- en tuinbouwblad Z.K.H. Prins Claus overhandigt "Storage of potatoes" aan de heer Hutagalung van de Indonesische ambassade.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1