Kursus sport en spel w at komt er zoal in deze kursus ter sprake. Ten eerste duurt hij 60 lesuren; dat is dus kort. Dat moet ook, want jonge agrariërs hebben maar weinig tijd en de duur van de kursus moet geen belemmering zijn om er aan deel te nemen. De kursus bestaat uit drie onderdelen: 1. be drijfsadministratie; 2. recht en wet; 3. organisatie en afzet. Kursus Oriëntatie Grond- en Pachtzaken ZAJK Nieuwe bedrijfskursus voor agrarische jongeren WEDSTRIJD - FOTOWEDSTRIJD FOTO De inhoud Veebeoordelen wéér in trek F.H.-wedstrijd M.R.IJ.-wedstrijd TENTOONSTELLING PRIJZEN PRAKTISCHE PUNTEN ZEEUWSE JEUGDRAAD - ZEEUWSE JEUGDRAAD - ZEEUWSE JEUGDRAAD uit de Heb je interesse om mee te doen? Vul PI Z "flOfillllfl ^a' 'k meedoen met de kursus f i et heeft even geduurd, maar eindelijk is het voor elkaar. Er komt een kursus "Introduktie Agrarisch Bedrijfsbeheer" bestemd voor mensen die de lagere agrarische school doorlopen hebben. Het NAJK heeft erg zijn best gedaan om deze kursus er door te krijgen, omdat we vinden dat de (ekonomische) opleiding en vorming van alle jonge agra riërs zo goed mogelijk moet zijn. Tot nu toe was er voor jonge boer(inn)en met alleen lagere beroepsopleiding slechts een kursus boekhouden (en hier en daar) de OJ.A.-kursus, voor zover het gaat om de ekonomische vorming. Op de EVTO word je zonder voldoende vooropleiding niet toegelaten. Met deze kursus en lagere agrarische school kun je daar straks wel naar toe. Om tot de nieuwe kursus te worden toegelaten moetje minstens 18 jaar zijn en 2 jaar praktijkervaring hebben. REDAKTIE 'SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ GROTE MARKT 28. 4461 AJ GOES Daarnaast kan men uit een aantal onderwerpen een keuze maken, die betrekking hebben op het land bouwbeleid. Het bedrijfsadministratiedeel omvat de samenstelling van de boekhou ding voor de belasting en het gebruik ervan om inzicht te krijgen in de be drijfsvoering. Er wordt ook aandacht besteed aan belastingen en de deel- boekhouding. De deelboekhouding is het verder uitwerken van de boek houding maar dan toegespitst op be drijfsonderdelen. Hier komt ook LEI-bedrijfsvergelijking bij kijken. Er hoort ook een exkursie bij. Wat betreft Recht en Wet wordt aandacht besteed aan de pachtwet, erfpacht, huwelijksvoorwaarden, erf recht en zaken zoals c.a.o. en sociale verzekeringen en de maatschap. Als laatste onderdeel wordt iets ver teld over de organisaties in land- en tuinbouw en over de afzet. Al met al een sukses dat deze kursus er komt. Een probleem is nog, waar die komt. In de landbouwkranten en via de bestaande kanalen zijn aankondi gingen te verwachten. We hopen dat ook op andere dan ekonomische gebieden hetzelfde soort "opstapkursussen" opgezet zullen worden. Gerrit Walstra IVIet veel enthousiasme werd er weer deelgenomen aan de onlangs gehouden landelijke veebeoorde- lingswedstrijden. Deze wedstrijden werden evenals vorig jaar door Stich ting Technisch Landbouw Jongeren Werk georganiseerd. Er deden aan beide wedstrijden, F.H. en M.R.IJ. zo'n 35 deelnemers mee. Het doel van deze wedstrijden is om via een wedstrijdelement bij de agrarische jongeren meer belangstel ling te wekken voor de exterieur- beoordeling van rundvee en daardoor een bijdrage leveren tot de aanwezige kennis op het gebied van rundveefok kerij dat tegenwoordig een interes sante maar ook een ingewikkelde ontwikkeling doormaakt. De veebeoordelingswedstrijd voor de F.H.-veeslag (zwartbont) vond op 18 september jl. plaats op het bedrijf van familie H.C. Laan te Aduard (Gr.). Hier werden we zeer gastvrij onthaald en tussen de middag stond de heerlijke koffietafel op ons te wachten. Aangesterkt door de maal tijd gingen 12 deelnemers de mon delinge middagronde tegemoet. Na een woord van waardering door de jury voor de beoordeling op een goed peil werden door TLJW-voorzitter Dirk van Mourik de prijzen uitge reikt. Het was dhr. L. Teunis uit Vriezenveen, titelhouder van 1980 die dit jaar weer op de eerste plaats eindigde met 174 punten. Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor aanmeldingen van kursisten. Eigenlijk hoeven we geen reklame meer te maken voor deze kursus. Dankzij de medewerking van een aantal mensen uit de Zeeuwse land- bouwwereld is de als "Grondtaxatie- kursus" gestarte kursus al drie maal achtereen een sukses geweest. Ook dit jaar rekenen we weer op het maximaal aantal deelnemers. Hoewel je voor informatie over de kursus het best terecht kunt bij oud deelnemers geven we hier toch even een greep uit de onderwerpen die aan de orde komen: - Bodemkunde - Pachtwet - Vaststellen van pachtnormen - Vaststellen van prijs bij verkoop - Ruil vei Kavelingswet en landin richtingswet - Onteigeningswet - Wet Vervreemding Landbouw gronden - Ruimtelijke Ordening, bestem mingsplannen, reservaten, be heersgebieden en beheersove reenkomsten. De kursus wordt waarschijnlijk in Goes gehouden en start begin no vember en zal steeds op maandag avond plaatsvinden. Per RAK kunnen 3 of 4 mensen aan deze kursus deelnemen. De kursus omvat 14 (maandaga vonden en een praktijktaxatiedag. Opgave en informatie: bij sekr. ZAJK, tel. 01195 - 248. Opgave zo snel mogelijk! Tweede werd H. Holterman uit Al melo met 151 punten en dhr. S. Vel- linga uit Roodhuis kwam met 150 punten op de derde plaats uit. Vierde werd de zeventienjarige Adrian van Beek uit Teteringen met 147 punten. Op het bedrijf van fam. v.d. Biezen te Kruisstraat (N-Br) werd 25 septem ber j.l. de veebeoordelingswedstrijd georganiseerd van de M.R.IJ.-vee- slag (roodbont). Het bedrijf was prachtig versierd en er waren voor zieningen getroffen ter ontspanning van de deelnemers en belangstellen den. Aan de Brabantse koffietafel mocht de brandewijn natuurlijk niet ontbreken. Na de mondelinge ronde gaf de jury te kennen dat de kwaliteit van het beoordelen niet volledig aan de verwachtingen voldeed. Zeger Stappershoef, voorzitter van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt, reikte aan het eind van de middag de prijzen uit. De eerste prijs ging naar dhr. G. Onis uit Harfsen met 146 punten. De tweede prijs kwam dhr. J. Starkhorst uit Zieuwent toe met 142 punten. W. van Gisber gen uit Hoge Mierde eindigde op de derde plaats en behaalde 134 punten. Vierde werd dhr. Driessen uit Hel den met 130 punten. We kunnen terugkijken op twee zeer geslaagde veebeoordelingswedstrij- den, waarvan we kunnen konklude- ren dat de interesse in deze wedstrij den zeer groot is. Anton Olthaar Dit jaar bestaat de ZEEUWSE JEUGDRAAD* 25 JAAR; Om aan dit jubileum aandacht te schenken, zal er onder andere een FOTOTEN TOONSTELLING opgezet worden. De ZEEUWSE JEUGDRAAD ver zoekt nu jongeren en ouderen ten be hoeve van deze tentoonstelling foto's in te sturen die als thema hebben: "JEUGDWELZIJN IN ZEE LAND". Er worden dus foto's gevraagd die la ten zien: - hoe een kind kan spelen; - wat voor banen er voor jongeren zijn; - hoe een jongere gehuisvest is; - wat een jongere in militaire dienst moet doen; - waar jeugdigen ontspanning kun nen vinden; - waar jongeren elkaar kunnen ontmoeten; - hoe geluk voor kinderen en/of jongeren eruit ziet; - welke gevaren jongeren bedrei gen; - wat de jeugd kan doen met de techniek; - wat een jongere doet als hij/zij zonder werk geraakt; - hoe de jongere een opleiding moet kiezen; T~ - wat het effekt van alkohol drinken is; - wat kinderen op school/in hun vrije tijd kunnen doen. Een onafhankelijke jury selekteert uit de inzendingen de vijftig mooiste, origineelste, kleurrijkste en meest met het thema overeenstemmende foto's. Deze foto's zullen gebruikt worden voor een tentoonstelling die waarschijnlijk geplaatst zal worden op bibliotheken en scholen in de provincie Zeeland. De foto's worden ingedeeld in verschillende katego- riën, namelijk: Deze kursus is speciaal bedoeld voor kaderleden in het plattelandsjonge renwerk. Deelname staat daarom open voor leden van C.P.J., K.P J. en P.J.Z. 11 e tot en met 3e klas basisschool II: 4e tot en met 6e klas basisschool III: 13 tot en met 17 jaar IV18 tot en met 25 jaar V: 26 jaar en ouder. De jury beoordeelt bovendien welke twee foto's in elke kategorie in aan merking komen voor een prijs. Prij zen worden echter alleen toegekend als er minimaal vijf inzendingen per kategorie zijn. Voor de makers van de beste foto's zijn in elke kategorie prijzen beschikbaar in de vorm van waardebonnen van maximaal 200,— Totaal is voor 2.000,— aan prijzen beschikbaar. De fototentoonstelling zal bij de of ficiële viering van het 25-jarig be staan van de jeugdraad op 12 de cember van dit jaar op Het Zilveren Schor, Zilverenschorweg te Ame- muiden geopend worden. De win naars zullen dan tevens hun prijs in ontvangst kunnen nemen. Dan nu nog wat belangrijke prakti sche punten. Per deelnemer mogen niet meer dan twee kleurenfoto's worden ingestuurd. De foto's moeten minimaal 9 x 13 (of 9 x 9) cm. en maximaal 13 x 18 cm groot zijn. Fo to's op de achterzijde voorzien van naam, adres, woonplaats, leeftijd of klas en eventuele titel dienen vóór 15 november 1981 gestuurd te worden aan de Zeeuwse Jeugdraad, Postbus 407, 4330 AK Middelburg. De uit slag zal aan alle inzenders schriftelijk worden bekend gemaakt. De inzen ders van de 50 beste foto's zullen te zijner tijd verzocht worden het ne gatief van de uitgekozen foto be schikbaar te stellen, zodat de foto op tentoonstellingsformaat kan worden vergroot. Tevens ontvangen zij dan een uitno diging voor de opening van die ten toonstelling. Inzenders die willen dat hun foto's na de selektie terug wor den gestuurd, worden verzocht extra postzegels hiervoor bij te sluiten. De overige inzendingen worden eigen dom van de Zeeuwse Jeugdraad. In zenders gaan automatisch akkoord met het feit dat de foto's gebruikt worden vooreen tentoonstelling. Het copyright blijft bij de maker. Over de uitslag kan niet gekorrespondeerd worden. De ZEEU WSE JEUGDRAA D stelt zich ten doel om samen met vrijwilligers mee te werken aan het oplossen van jeugdvraagstukken in diverse welzijnssektoren. Op het gebied van sport en spel is er in de afdeling eigenlijk van alles mogelijk. Toch blijft het sport- en spelprogramma vaak beperkt tot volleybal, tafeltennis, zeskamp e.d. Jammer, maar er is nu iets aan doen: de kursus sport en spel. Het doel van de kursus sport en spel is om de deelnemers kennis, inzicht en vaardigheid te geven in het orga niseren van sport- en spelaktiviteiten voor de eigen groep. Vertaald naar het kursusprogramma betekent dat, dat er in de kursus aandacht wordt besteed aan: toernooi vorm en (teamspelen, netspelen, spelroulatiesysteem); sportspelen (centerbal, peanut- bal, raambal, paalbal, tikrugby, enzovoorts); buitenspelen (bosspelen, wam- De kursus, die 6 avonden gaat duren, pex, geleide dropping, Zweeds wordt gehouden in de periode eind loopspel); oktober - november - begin decem- binnenspelen (opdrachtvormen, ber. De kursusavonden gaan plaats- loopvormen, speelse atletiek); vinden in een sportzaal in de omge- leidinggeven (d.m.v. veel prakti- ving van Goes op maandag- of don- sche oefeningen). derdagavond, afhankelijk van de °Pgave (z'e strookje). De kosten van de kursus bedragen 20,— p.p. dan onderstaand strookje in en stuur dat zo spoedig mogelijk naar: K.P.J., postbus 91, 5000 MA Tilburg. De Jy inschrijving sluit op 16 oktober a.s. In JD de week daarna ontvang je de defi- rjZJsL///JïjSj/z nitieve gegevens over data en plaats van de kursus. sportenspel: 12 oktober: Vergadering vormings- ■Naam werkgroep Brabant in café den Ou- Adres: den te Zevenbergen. Aanvang: 20.00 Woonplaats: uur. 16 oktober: P.J.Z. Tholen/St. Phi- Tel.nr.: lipsland: algemene ledenvergade- Lid van afdeling: ring in de Gouden Leeuw te Scher- (C.P.J. - K.P.J. - P.J.Z.)* penisse. Aanvang 20.00 uur. ik kan op de maandagavonden 26 17 oktober: P.J.Z. Tholen/St. Phi- oktober, 2 november 9 november, 16 lipsland: Oriëntatierit georganiseerd november, 23 november, 30 novem- door M.A.K.-Tholen. Start aan de ber. Zoekweg te Tholen om 19.00 uur. ik kan op de donderdagavonden 29 Opgeven bij Carina Stoel vóór 16 oktober, 5 november, 12 november, oktober. 19 november, 26 november, 3 de- 20 oktober: Hoofdbestuursvergade- cember. ring P.J.Z. in "de Blauwe Hand" te doorhalen wat niet van toepassing Bergen op Zoom. js. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17