DEMONSTRATIE GRONDBEWER KING KASSEN Tuinbouw De voor weer in Presentatielijst vergadering hoofdbestuur Naar aanleiding van een door de heer Van der Maas, voorzitter van de akkerbouwkommissie samengestel de bijlage komen de volgende pun ten aan de orde: In recentelijk gepubliceerde berich ten over bedrijfsresultaten van zuid westelijke akkerbouwbedrijven wordt de misleidende indruk gewekt dat een verbetering van de bedrijfs resultaten vergeleken met voorgaan de jaren tot een goed arbeidsinko men heeft geleid. Een nadere analy sering van de gegevens wijst uit dat de cijfers betrekking hebben op gro tere bedrijven op pachtbasis en dat het becijferde arbeidsinkomen een bedrijfsekonomisch verlies per ha betekent. De teelt van konsumptie-aardappe- len is voor de Nederlandse akker bouw erg belangrijk. Gegeven het groeiende belang in de EG moet vanuit Nederlands standpunt gezien een E.G.-marktordening voor aard appelen worden afgewezen. Een uit betaling naar kwaliteit dient veel al gemener en intensiever dan tot nu toe te worden toegepast. Indien dit op vrijwillige basis niet lukt, zou overwogen moeten worden de toe passing verplicht te stellen. In het kader van de EG-marktorde- ning voor suiker moet een keuze worden gemaakt tussen het kontrak- tenstelsel of het mengprijssysteem. Gegeven de stabiele teelt in het zuidwestelijk teeltgebied, de lagere ha-opbrengst vergeleken met som mige andere Nederlandse teeltge- bieden en mede in ogenschouw ge nomen hebbende de argumenten van de suikerindustrie, die pleit voor herinvoering van het mengprijssys teem, wordt aangenomen dat het kontraktenstelsel voor dit gebied moet worden gehandhaafd. De akkerbouwkommissie heeft zich inmiddels hiervoor uitgesproken on der de voorwaarde dat de door de teler geproduceerde C-suiker ook bij hem verrekend wordt en dat de A- en B-prijs niet wordt afgeroomd ten gunste van de C-prijs en dat boven dien de zogenaamde 50%-regeling gehandhaafd blijft. Gegeven de groeiende hoeveelheid in Europa geteeld graan die tot een exportoverschot heeft geleid, komen er financieringsproblemen voor het EG-graanbeleid. Er ligt thans een EG-besluit om bij een blijvend exportoverschot een heffing op te leggen ten laste van de telers. Sa menhangend met het graanoverschot kan de toename van invoer van graanvervangende produkten wor den gezien die de graanproblematiek versterkt. De invoer van deze pro dukten (in de EEG) is in de periode 74/80 gestegen van 4,2 miljoen ton tot 9,5 miljoen ton. In 1979/1980 werd bijna de helft van de totaal in de Gemeenschap ingevoerde hoe veelheid graanvervangers in Neder land voor veevoederdoeleinden ver werkt. De akkerbouwkommissie heeft met betrekking tot deze problematiek het volgende standpunt ingenomen: - het besluit voor de zogenaamde medefinanciering bij een graano verschot moet worden terugge draaid: - de graanprijzen dienen in de pas met andere produkten in de Brusselse onderhandelingsron den te worden aangepast; - als genoemde punten niet worden gerealiseerd, dan dient een hef fing op graanvervangers, dan wel inkrimping van de import ruimte te bieden voor een effektief graanbeleid. Het hoofdbestuur spreekt daarna uitgebreid over het suikersysteem voor de komende jaren. De akker bouwkommissie van de Z.L.M. heeft zich unaniem uitgesproken voor handhaving van het kontraktenstel sel. Het hoofdbestuur neemt dit standpunt over. Er vindt een uitgebreide diskussie plaats over de voorlichting over teelt en kwaliteit van nieuwe tarwerassen. Naar de mening van het bestuur zullen voorlichtingsdiensten en be- De voorzitter van de veehouderij- kommissie, de heer W. van Veldhui zen, kon wegens afwezigheid geen toelichting geven op de gang van za ken in deze sektor. Wel was er een kort verslag van de vergadering van de veehouderijkommissie van de Z.L.M. die gehouden is op 11 sep tember j.l. Daar zijn onder meerde volgende zaken aan de orde geko men. Naar aanleiding van het door het Landbouw Ekonomisch Instituut opgestelde rapport over de invloed van bestemmingsplan en hinderwet op de ontwikkeling van de intensieve veehouderij, benadrukt de kommis sie nog eens dat vooral bij bestem mingsplannen ten aanzien van de veehouderij de vinger aan de pols moet worden gehouden. Overigens blijken bestemmingsplannen nau welijks remmend te werken. De kommissie acht het een goede zaak te komen tot een gemeen schappelijke identifikatie en regis tratie van runderen. Ook een slacht- veeidentifikatie (door middel van merken) wordt door de kommissie positief beoordeeld. Met name in verband met een goede dierziekte- bestrijding is een gemeenschappe lijke regeling van belang. Gewaakt moet worden tegen een te dure rege ling. De problematiek van de invoer van graanvervangende produkten wordt uitvoerig besproken. De kommissie vindt het van groot belang dat akker bouw en veehouderij met een een sluidend standpunt naar buiten tre den. Hoewel men duidelijk inziet dat er iets moet gebeuren, wil men een heffing ten laste van de veehouderij afwenden, omdat dit voor vele bedrij ven tot funeste gevolgen zal leiden. Men spreekt zich uit voor een stabi lisatie van de bestaande situatie. Aangaande een in te voeren regeling uniform slachten en wegen van slachtrunderen is de kommissie van mening dat deze billijk en uniform dient te zijn. Onjuist is om de korting uit de oude regeling te kombineren met de verwijdering van bepaalde delen van het geslachte dier uit de nieuwe regeling. In de varkenssektor maakt men mo menteel goede prijzen, hetgeen de varkenshouders de mogelijkheid biedt uit de problemen te komen. Ook in de pluimveesektor is de si tuatie gunstig, mede dank zij een goed verlopende export. Het sluiten door Engeland van de grens voor Nederlands pluimvee (met als argu ment gevaar voor vogelpest) heeft tot nog toe niet tot funeste gevolgen ge leid. De mestveehouderij kan zich ver heugen in het feit dat door gerechte lijke uitspraken de hormonenaffaire tot ware proporties is teruggebracht. Het is nu zaak dat degenen die ten onrechte schade hebben ondervon den, zo snel mogelijk een vergoeding ontvangen. In de melkveehouderij kan het jaar 1981 bepaald niet als ongunstig wor den aangemerkt voor de melkpro- duktie. De vooruitzichten voor de zuivelindustrie zijn op korte termijn gezien gunstig, doch op langere ter mijn gezien onzeker, namelijk van wege de vraag vanuit derde wereld landen en het restitutiebeleid vanuit de EEG. "In de fruitteeltsektor zijn de oogst- werkzaamheden tot op heden onder vrij gunstige weersomstandigheden verlopen", aldus de heer M.J. Goud, voorzitter van de tuinbouwkommis- sie. De gemiddelde kg-opbrengsten zijn voor de meeste rassen overeen komstig de verwachtingen. Er is naar hoeveelheid geen sprake van grote meevallers. Tot nu toe beweegt zich de gemiddelde opbrengst rond de 60% van een normale oogst. Ook binnen de EEG blijft de markt voorziening krap, hetgeen resulteert in zijn geheel bezien, tot een vlotte afzet tegen hoge prijzen. Per individueel bedrijf zijn de inko mensverschillen echter groot. Naar gelang het voorkomen van vorst- schade variëren de kg-opbrengsten sterk (van minder dan 20% tot bijna 100% van normaal). De indruk bestaat dat ook dit jaar het saneringsproces in de fruitteelt zich verder zal doorzetten. Dit betekent vermindering van areaal enerzijds en aanpassing van assortiment en ver jonging var^ plantopstand door dé blijvende fruitteler anderzijds. In de glastuinbouw zijn vooral de recentelijk aangekondigde wijzigin gen in het sektorbeleid onderwerp van bespreking. De veranderingen in de iiijdrageregeling energiebespa rende maatregelen zal bij de belang hebbenden niet onverdeeld goed vallen. We hopen dat de glasafbraa- kregeling ten minste volledig door gang kan vinden, zoals in het kader van de gasprijsonderhandelingen in principe afspraken zijn gemaakt, al dus de heer Goud. Het is duidelijk dat de EG Raad van Ministers het Nederlandse energie beleid meer dan kritisch blijft vol gen. Een pluspunt is dat de nieuwe minister van Landbouw een meer komplete vergelijking van konkur- rentiefaktoren voorstaat en daarbij ook het fiskaal voordeel elders in de EG aan de orde stelt. Vollegrondsgroente De eerste aanvoer van spruiten is af gezet tegen onbevredigende prijzen. Mede gelet op het groter areaal zal het weer en de exportvraag van be lang zijn voor het verdere verloop. Ook de aanvoer van witlof komt langzaam op gang. Bollen De indruk bestaat dat de meeste percelen gladiolen een te trage ont wikkeling hebben gehad. De maat van de bollen is achter, mogelijk wordt bij gunstig weer in de afrij- pingsperiode nog wat gekorrigeerd. Nogmaals vestigt de heer Goud de aandacht op de bestrijding van het bakterievuun Gezien de ernst van de situatie blijft deze de aandacht vra gen. Door het Hoofdbestuur wordt de zorg over de zeer verspreide uitbraak van het bakterievuur uitgesproken. Veel waardering bestaat er voor de werkzaamheden van de P.D. bij de bestrijding. Een efficiënte samen werking van alle bij de bestrijding betrokkenen lijkt mogelijk. Bij de fruitafzet van oogst 1981 heb ben de oude voorraden en de voorra den importappels (van soms slechte kwaliteit) een sterk prijsdrukkend ef- fekt gehad. Een handelsverbod na een bepaalde datum zou de bezwaren op kunnen heffen. Andere punten die de aandacht van het hoofdbestuur hadden, waren de moeilijke bereikbaarheid van de tuinbouwvoorlichters in sommige ge bieden en de dreigende gevolgen van de stijgende gasprijzen. Graanvervangende produkten Over de problematiek van de graan vervangende produkten komt het hoofdbestuur 'niet tot een eenslui dend standpunt. Er bestaat een we derzijdse erkenning van de proble men die voor akkerbouw en veehou derij hiermee samenhangen. Zowel de veehouderij- als de akker bouwkommissie hebben zich op deze problematiek beraden. In de daarop betrekking hebbende verslagen is hiervan melding gemaakt. In het hoofdbestuur kon een meerder heidsstandpunt voor bepaalde maa tregelen worden gekonstateerd. Na uitvoerige bespreking kon men niet tot een gezamenlijk besluit komen. Afwending van de medeverant woordelijkheidsheffing op graan en handhaving van de tot nog toe ge hanteerde uitgangspunten van het EG-graanbeleid bieden een oplos sing, die door beide belangengroe pen kon worden ondersteund. Vraagpunten en bijeenkomsten Evenals in voorgaande jaren zal vóór het komende winterseizoen een vraagpunt in de afdelingen worden behandeld dat zich richt op verbete ring en mogelijkheden van eigen be drijfsvoering en ondernemerschap. In februari 1982 zal een studiedag worden gehouden die op de behan deling van het vraagpunt inspeelt. De ledenraad zal op 2 november a.s. in de namiddag aandacht besteden aan de belangenbehartiging door het Landbouwschap. De algemeen-se- kretaris van het Landbouwschap, drs. M.L. de Heer, zal daarover een De voorzitter van de Kommissie Grondgebruik, de heer J. Nieuwen- huyse, vestigt de aandacht op de 3 Groene Nota's, Openluchtrekreatie, Natuur- en Landschapsbehoud en Landinrichting, waarin de beleidsk aders worden aangegeven die bij het van kracht worden hiervan voor de overheid bindende richtlijnen zullen bevatten op het gebied van ruimte lijke ordening. Vooral de nota Landinrichting, die tevens als basis voor het voorberei dingsschema voor ruilverkaveling dient, is voor de landbouw van groot belang. Reeds in de loop van deze maand zal worden gestart met de bespreking van de Nota's. Geadvi seerd wordt hieraan van landbouw- zijde zoveel mogelijk deel te nemen. Voor Zeeland verloopt de inspraak procedure via de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap. De waardering wordt uitges proken voor de manier waarop ook door de provincie de procedure is voorbereid. In Noord-Brabant verloopt de in spraak via de studieklubs Ruimte lijke Ordening van de Gewestelijke Raad voor Noord-Brabant van het Landbouwschap. De tijd van zaaien en wintervoor ploegen is ook in HET LAND VAN HULST weer aangebroken. Het grootste deel van de oogst is binnen, zodat het land weer vrij is. Na toch wel een zeer goede maand sep tember, beginnen we oktober met veel regen 20 mm en wind. Samen met het terugzetten van de tijd, hebben we dus wat het weer betreft ook de klok teruggezet. Het aardappels rooien is onder goe de omstandigheden verlopen. Pre cies genoeg regen om geen bescha diging aan de aardappels te krijgen. Ook genoeg regen om geen bescha diging van de grond te krijgen en voldoende om de grond uit te zeven. De regen is echter iets te vroeg ge komen, omdat nog ongeveer 20% van de aardappels in de grond zit. De kgopbrèngsten zijn goed, maar waarschijnlijk iets lager dan verleden jaar. De uien liggen nog voor het grootste deel op het land. Een be hoorlijk kwantum groeit nog. De percelen die geoogst zijn, gaven een goede kg-opbrengst en goede kwali teit te zien. De bruine bonen zijn ook voor een groot deel geoogst. Een paar perce len staan nog af te rijpen en de rest staat nog,aan de ruiter. De suiker bieten waren een beetje in de ver geethoek geraakt. Nu het echter te nat is om iets anders te doen, zullen er wel weer bieten gerooid worden. Het suiker en tarra percentage schommelt sterk. Het ligt respektie- velijk ergens voor in de 15% tot 18 - 20% voor de tarra. In de droge pe riode is er in de groenbemesting veel gespoten. O.a. met groeistoffen. Ook is er round-up gebruikt. Echter niet op konsumptie gewassen. Het lucht je, dat er volgens Tros aktua aanzit is zeker niet zo sterk als zij het beweren. Sensationeel - em schadelijk voor de landbouw. De wintergerst is aan de grond toe vertrouwd en de wintertarwe zal spoedig volgen. De struktuur van de grond is nog goed, zodat dit als het weer het toelaat, goed zal verlopen. Er moet schijnbaar meer meezitten, want wanneer je granaten boven ploegd. zoals in Ossenisse, moet je het zaaien toch weer even uitstellen. inleiding houden. Een tweetal types kaderkursussen is in het programma opgenomen: 3 kursussen voor afde lingsbestuursleden en 1 centrale kursus voor kringbestuursleden. Z.L.M. Scholenprojekt Het projekt gaat het schooljaar in en zal op 7 oktober officieel starten. De opzet is enigszins gewijzigd. De be langstelling van de scholen blijkt wederom zeer groot te zijn. In tegenstelling tot voorgaande jaren zullen de scholen zelf kontakt met te bezoeken bedrijven op moeten ne men. Door ing. J. Markusse, hoofd S.E.V. van de Z.L.M., is een nota samenge steld over de veranderingen in het ruilverkavelingsbeleid in de afgelo pen jaren. Het hoofdbestuur kon- kludeert naar aanleiding daarvan: - ruilverkaveling blijft belangrijk; - verdere bezuinigingen moeten worden voorkomen; - de invoering van wettelijke ka velruil moet worden gestimu leerd. A.J.G. Doeleman, voorzitter; A.H. Munters, vice-voorzitter; R. Hoiting, sekretaris; L.J. v. Gastel, kring Schouwen-Duiveland; M.C.J. Kos ten, kring Tholen-St.Philipsland; H.C. v.d. Maas, kring Noord-Beve land; K. Dees, kring O.Zuid-Beve- land; J. Nieuwenhuyse, kring W. Zuid-Beveland; C.J. Bierens, kring Walcheren; P. Risseeuw, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; M. Boogerd, kring Axel; J. Scheelem kring Hulst; J.M. van Heijst, plv. kring West- Brabant; H. Juin, p!v. kring O. en M. Brabant; G.A. Knaap, kring Lang straat; G.J. de Jager, kring Altena- Biesbosch; P.A. Hoogenboom, tuin bouw; D. Hage, tuinbouw; M.G. Goud, tuinbouw; D. Hannewijk, veehouderij; J. Flikweert, P.J.Z.; G. van Dis, P.J.Z.; adviserende leden; Ir. M. Sanders; mw. C.L. Kloet; mw. J. Donken; Z.L.M.-instellingen; B. Veerbeek; Ing. J. Markusse; J. Priem. Vrijdag 30 oktober a.s. zal er te Breda op het bedrijf van P. de Jong, Oude Liesboslaan 46, een demonstratie ge houden worden met machines voor grondbewerking in kassen. De aanvangstijdstippen zijn gesteld op 10.30 uur en 14.00 uur. Er zullen machines voor drie bewer kingen worden gedemonstreerd: - Hoofdgrondbewerking voor het stomen of ontsmetten van de grond. Naast spitfrezen zal een vaste tandkultivator en een Ver- tidrain worden getoond. - Machines voor het zaai- en/of plantklaar maken van de grond. Voor het plantklaar maken voor de tomatenteelt zal een spitfrees met verkruimelrol en diabool- schijven worden getoond. Ook zal een zelfrijdende gatènmaker voor tomatenplanten worden gede monstreerd. - Vlak leggen en profileren voor teelten op substraat (steenwol e.d.). Voor deze bewerking zal worden gedemonstreerd met een grondschuif, uitgerust met laser- apparatuur en een aangepêste profileerrol. Bij de grondbewerking in kassen en het klaarleggen van de kasgrond voor substraattteelten doen zich een aan tal ontwikkelingen voor, die een spe ciale demonstratie rechtvaardigen. (Verdere inlichtingen over de de monstratie zijn te krijgen bij het Konsulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg, tel. 013 - 678755 of het Konsulentschap voor Bedrijfsuitrus- ting en Arbeid te Wageningen, tel. 08370- 19119). 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15