Kwart eeuw dienst na de oogst "I.B.V.L. hielp aardappel naar huidige belangrijke positie' Wereldaardappelproduktie 1981 vrijwel gelijk aan die van verleden jaar Bestuursvoorzitter G. Lodewijk 25 jaar I.B. V.L. te Wageningen Oogst in onderzoek Het IBVL, voluit geheten het Instituut voor Onderzoek van Bewaring, de Bewerking en Verwerking van Landbouwprodukten, werd in 1956 opgericht om onderzoek te bundelen dat voorheen op verschillende plaatsen werd verricht. Hoofdprodukten in het onderzoek waren aard appelen, granen, gras en vlas, en de hoofdtaak van het instituut was gericht op het verbeteren van de afzetmogelijkheden voor produkten van de Nederlandse landbouw. Terugziend op het 25-jarig bestaan van het IBVL mag gekonstateerd worden dat IBVL met zijn baanbrekend onderzoek aan die verwachting heeft voldaan, en zijn bestaansrecht ruimschoots heeft bewezen. Aardappelen Binnen 25 jaar heeft zich een ware revolutie voorgedaan in de bewaring van aardappelen en vervolgens ook in de verwerking van dat produkt. Als we denken aan de stormachtige ontwikkeling en de introduktie van de bewaring van aardappelen in ge ventileerde gebouwen, dat gaan de gedachten tevens terug naar de eerste direkteur van het IBVL, wijlen dr. W.H. de Jong. Deze filosofisch inge stelde wetenschapper trok letterlijk de boer op om de problemen in de praktijk op te sporen en die in on- derzoeksprojekten te vertalen. Die koers werd voortgezet door zijn op volger, ir. P. Wiertsema, die vorig jaar overleed. Onder diens bezielen de leiding verwierf het IBVL in bin nen- en buitenland grote bekendheid op het terrein van de konservering, maar vooral ook van de verwerking van landbouwprodukten. Mede dank zij de inspanningen van het IBVL kon zich in Nederland en West-Europa een op moderne leest geschoeide aardappelverwerkende industrie ontwikkelen. En dat is van groot belang geweest voor de Ne derlandse aardappeltelers, en dat is het nog. Het is tamelijk uniek dat konkurrerende aardappelverwer kende bedrijven in heel West-Eu ropa, maar ook daarbuiten, al meer dan 15 jaar verenigd zijn in twee in ternationale onderzoekverenigingen, die al evenzovele jaren een beroep doen op de deskundigheid van het instituut. Granen en zaden Het IBVL heeft zich steeds bezig ge houden met problemen die zich op een bepaald moment sterk aan de praktijk opdringen. In de zestiger ja ren heeft het IBVL erg veel aandacht besteed aan de ontwikkeling van goede droog- en bewaarmethoden voor granen, zaden en peulvruchten. Mede aan de hand van de verkregen onderzoekresultaten heeft de prak tijk toen zwaar geïnvesteerd in droog- en bewaarakkommodaties. Nog altijd ontvangt het IBVL verzoeken om ad vies t.a.v. hetdrogen en bewaren van granen e.d. van onderzoekinstellin gen en bedrijven uit alle delen van de wereld. Veelzijdig onderzoek Het zou te ver voeren om uitgebreid in te gaan op alle onderzoekterreinen waarop de medewerkers van het IBVL de afgelopen kwart eeuw ak- tief zijn geweest. Maar zonder volle digheid na te streven willen we er toch een aantal noemen, om de aan dacht te vestigen op de veelzijdigheid van het IBVL: konservering van groenvoeders op de veehouderijbedrijven tot hooi en kuil; kunstmatig drogen en persen van groen voedergewassen; winning van plantaardig eiwit uit groene plantedelen en uit peulvruchten; teelt en verwerking van suikermais tot ingeblikte en diepgevroren pro dukten; automatisering van de ver werking van vlasstro tot vlaslint; Onderzoek naar de winning van plantaardig eiwit met behulp van extractie technieken. verwerking van stro tot papiervezel en chemikaliën; ontwikkeling van nieuwe produkten uit aardappelen; zuivering van afvalwater van aard appel- en groente- en fruitverwer- kende bedrijven; biochemisch on derzoek aan aardappelen t.a.v. blauwgevoeligheid, kieming en sui kervorming. Op één aktiviteit van het instituut willen we nog wijzen. Dat is het ver strekken van adviezen in ontwikke lingslanden. Specialisten van het IBVL hebben tot nu toe in zo'ii 30 landen adviezen uitgebracht in het kader van het streven de "post-har vest losses" terug te dringen. Nieuwe problemen, nieuw onderzoek De landbouw is peen statisch gege ven, en dat is steeds aanleiding voor het instituut zijn aandacht op nieuwe problemen en mogelijkheden te richten. In de loop der jaren is zo doende het karakter van het IBVL tamelijk ingrijpend gewijzigd. Het aanvankelijk overwegend land bouwkundige onderzoek heeft plaats gemaakt voor overwegend technolo gisch, innoverend onderzoek. Oor spronkelijk was het onderzoek voor al gericht op de primaire landbouw. Later meer op de agrarische indus trie en de schakel tussen primaire landbouw en agrarische industrie. In de naaste toekomst zal de aan dacht, behalve op de terreinen die al bestreken worden, nog meer worden gericht op de biotechnologie en de agrifikatie. Twee aandachtsgebieden waaraan al hard wordt gewerkt zijn de biotech- nologische verwerking van vaste af vallen en de bewaring en verwerking van akkerbouwmatig geteelde grove tuinbouwgewassen. Het IBVL leent zich in het bijzonder voor een schakelfunktie tussen het wat meer fundamentele onderzoek en de praktijktoepassing. Lang niet al tijd lukt het onderzoekresultaten naar de praktijk te "vertalen". Het IBVL heeft bewezen daar een goede rol in te kunnen spelen, gezien de vele intensieve kontakten met diverse sektoren van het bedrijfsleven. Het wel en wee van aardappeltelers in het westen zal er dit jaar toe leiden dat er evenveel aardappelen zullen worden geproduceerd alsverleden jaar. De huidige import van Belgische konsumptie-aardappelen door de Britse aardappelverwerkende indus trie wordt door de Potato Marketing Board beschouwd als een rimpeling op de internationale waterplas die slechts van korte duur zal zijn. De heer Richard Dadson van de PMB was echter van mening dat er wel een enorme hoeveelheid aard appelen voor geïmporteerd moet worden wil het ook maar een gering verschil maken voor de voorraadpo- sitie van het Verenigd Koninkrijk. Hij sprak er zijn twijfels over uit of er genoeg aardappelen over zouden zijn als België aan de binnenlandse vraag tegemoet zou zijn gekomen. Zoals gewoonlijk zullen de Verenig de Staten slag leveren met Neder landse en Fransè exporteurs op de aardappelexportmarkten. "De Verenigde Staten zullen wellicht tot de konklusie komen dat ze voor wat de prijs betreft niet zo konkur- rerend zijn als zij denken", aldus Dadson. (Farmers Weekly) Het testen van de verwerkingsgeschiktheid van aardappelrassen 99 Na te zijn ingegaan op de wordingsgeschiedenis van het IBVL, memo reerde bestuursvoorzitter G. Lodewijk dat de belangrijkste aktiviteit van het IBVL nog altijd betrekking heeft op de aardappel. De aardappel is mondiaal gezien een zeer belangrijk gewas, dat met z'n ca. 260 miljoeri ton de vierde plaats op de wereldranglijst van voedingsgewas sen inneemt. De aardappel behoort ook tot die voedingsgewassen die per dag en per hektare de meeste energie en eiwit produceren. Bij opname van een bepaalde hoeveelheid energie in de vorm van aardap pelen, worden meer eiwit, mineralen en enige vitaminen opgenomen dan bij rijst of andere granen. Uit dien hoofde kan de aardappel een belangrijke bijdrage leveren in de wereldvoedselvoorziening. In het kader van de ontwikkelingssamenwerking hebben onderzoekers van het IBVL in tal van landen adviezen verstrekt ten aanzien van de bewaring van aardappelen. Aardappelverwerking Volgens Lodewijk heeft het werk van het IBVL er in hoge mate toe bijge dragen dat de Nederlandse aardap pel ekonomisch de positie kon ver krijgen die hij nu heeft. Een niet onaanzienlijk deel van de geëxpor teerde konsumptie-aardappelen wordt door de westeuropese aardap pelverwerkende industrie verwerkt tot konsumptie-aardappelproduk- ten. Dit is 'mede te danken aan het feit dat het IBVL reeds 25 jaar gele den de verwerkingsgeschiktheid van Nederlandse aardappelrassen ging onderzoeken. Dat het aardappelbedrijfsleven de steun van het IBVL weet te waarde ren, blijkt volgens Lodewijk uit het feit dat de westeuropese aardappel verwerkende industrie al sedert 1965 financieel bijdraagt aan het aardap- pelonderzoek van het instituut. De voorzitter van het IBVL-bestuur wees in dit verband overigens ook op de wetenschappelijke waardering van dit onderzoek, getuige de toe kenning van de Beardsly Award in 1974, de Werner Eckart Prijs in 1981 en de naamgeving"Pieter Wiertsema Store" dit voorjaar aan een nieuwe aardappelbewaarplaats in Israël. Biotechnologie Vervolgens stond Lodewijk stil bij een nieuw aandachtsgebied van het IBVL, nl. het onderzoek in de sfeer van de biotechnolopie en de verwer king van landbouwafvallen, die mi lieuproblemen veroorzaken. Het IBVL heeft alle noodzakelijke des kundigheid in huis voor innoverende biotechnologie, zowel voor het op werpen van nieuwe ideeën als voor het opzetten en uitvoeren van het betreffende onderzoek. Zowel het bedrijfsleven als het mi nisterie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne als ook de EG tonen belangstelling voor dit onderzoek van het IBVL en ze onderstrepen die belangstelling met medefinancie ring. Dit nog jonge onderzoek heeft o.a. al geleid tot een anaerobe ver- gistingsmethode voor allerhande vaste organische materialen, zoals plantenresten. Voor deze methode is in een groot aantal landen octrooi aangevraagd. Octrooien en bedrijfsleven In de 25 achterliggende jaren heeft het IBVL overigens 27 vindingen geoctrooieerd weten te krijgen. Op sommige van die vindingen is in 24 landen octrooi verleend. Lodewijk stelde dat het IBVL de er varing heeft opgedaan, dat het beleid om nieuwe vindingen te octrooieren het snel in zee gaan met de industrie vergemakkelijkt. Hij was tevens van mening dat het noodzakelijk is het betrokken bedrijfsleven zo snel mo gelijk te laten participeren bij het ontwikkelen van nieuwe processen die in industriële bedrijven moeten worden toegepast. Het beleid van het IBVL is daar altijd op gericht ge weest, aldus besloot voorzitter Lode wijk. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 13