Perspektief voor uitbreiding bijenteelt Weekstaat energieverbruik D e bijenteelt of het imkeren is al een zeer oude agrarische produk- tietak. Ver voor het begin van onze jaartelling werd deze teelt reeds beoefend. Tot de bloei van de bijenteelt in westelijk Europa heeft Karei de Grote (742-814) veel bijgedragen. Hij stelde verordeningen vast ter bescherming van deze teelt, terwijl hij zelf ook de imkerij beoefende. Honing en was (raten) zijn vanouds belangrijke produkten. Gedurende een lange tijd was honing het enige zoetmiddel en was (waskaarsen) het belangrijkste middel voor verlichting. Dat honing en was en ook bijen volken een hoge waarde hadden in die tijd laat zich begrijpen; dat twee bijenvolken toen dezelfde waarde hadden als een koe kunnen wij ons moeilijk indenken. H, D, C.B.Z. Vlijmen vergroot kapaciteit verwerking graszaad Ons land is honinginvoerend Bestuiving Verenigingen Consulent Modelleerplan O, mstreeks 1400 bereikte deze teelt haar hoogtepunt en bleef gedurende een paar eeuwen op dit niveau (Joh.A. Joustra). Na 1600 begon echter geleidelijk het verval van dit eertijds zo belangrijke bedrijf. Het op de markt komen van andere zoetmiddelen, door de opkomst van het suikerriet en sinds de vorige eeuw van de suikerbieten, deed de vraag naar honing steeds verder afnemen. Na de reformatie daalde de vraag naar kaarsen voor kerkelijk gebruik, zodat de was in waarde ging minde ren. Geleidelijk aan werd de bijen teelt meer en meereen nevenberoep. Het grotendeels verdwijnen van ex tensieve weidegronden als de heide velden en het verdwijnen van be paalde teelten als bijvoorbeeld de boekweitcultuur en het verbouwen van spurrie (groenvoer voor rund vee) op de zandgronden omstreeks de laatste eeuwwisseling deed de bijenweide (drachtplanten) sterk verminderen. H et direkte nut van de bijen is de produktie van honing en was. Vooral sinds het begin van deze eeuw is men meer en meer waarde gaan hechten aan het indirekte nut van de bijen teelt, namelijk de bestuiving bij be paalde gewassen, zoals de fruitbo men, koolzaad e.a. Door het vliegen van de bijen van bloem tot bloem voor het verzamelen van nector en stuifmeel bevorderen zij de kruis bestuiving. Bij kruisbestuiving wordt de stamper bestoven met stuifmeel van een andere bloem. Als de stam per wordt bestoven met stuifmeel van meeldraden van dezelfde bloem geeft dit een mindere vruchtzetting. Volgens pomologen (vruchtenken ners) geeft de kruisbestuiving naast een betere vruchtzetting ook een be tere kwaliteit van de vruchten. et belang van de bijenteelt is de Landbouworganisaties niet ontgaan. In het eind van de vorige eeuw ging de bijenteelt sterk achteruit. Het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité heeft in 1897 bewerkstelligd dat de imkers zich gingen organise ren. In 1898 is de "Vereniging tot bevordering van de Bijenteelt in Ne derland" hieruit ontstaan. Bij andere Landbouworganisaties werden later soortgelijke verenigin gen geformeerd. Dit gaf impulsen voor de noodzakelijk geworden mo dernisering van de bijenteelt. Mo menteel zijn er in Nederland in to taal rond 10.500 imkers lid van een vereniging voor de Bijenteelt of Im- kersbond. O ok de overheid steunt deze ont wikkeling. Reeds in 1905 is een rei zend leraar/voorlichter aangesteld. Dit vond verbreding door het instel len in 1919 van een Rijksconsulent schap voor de Bijenteelt. De huidige landelijke consulent is Ir. J.J. Pettin- ga te Hilvarenbeek, tel. 030-425888. Met het instellen van dit Consulent schap kreeg ook het cursusonderwijs meer aandacht. Dit kreeg verbreding door het organiseren van cursussen voor beginners. Dit dateert van 1940. Door het meerdere onderwijs waar belangstelling voor is en de steun van het Min. voor Landbouw en Visserij is de bijenteelt in ons land in de laat ste decennia weer aan het opleven. Deze belangstelling is niet alleen van land- en tuinbouwers, maar ook, en in grote mate, van hen die de bijenteelt als liefhebberij beoefenen. Vooral deze laatsten spelen in aantal in de hedendaagse imkerij een belangrijke rol. 'e cursussen in bijenteelt voor beginners omvat volgens het model leerplan van de Directie Landbouw onderwijs van het Min. voor Land bouw en Visserij 17 lessen a 2 uren. Hiervan zijn er 4 klassikaal en 12 praktijklessen plus een eindles. Daar sommige handelingen aan het seizoen gebonden zijn is de tijdsduur waarin de 17 lessen worden gehou den tenminste 7 maanden. Voor deelname geldt alleen als toelatings eis een minimumleeftijd van 16 jaar bij de aanvang van de cursus. Voorts is er een vervolgcursus in bijenteelt voor gevorderden. Hiervoor is de toelatingseis, dat gegadigden een cursus voor beginners moeten heb ben gevolgd en tenminste 2 jaar praktijkervaring hebben opgedaan. Ook deze cursus omvat 17 lessen van 2 uur. De leerstof is meer afgestemd op de theorie. Er zijn namelijk 12 klassikale lessen en 4 praktijklessen. Op de 17e les, de eindles, wordt een examen (ondervragen naar zijn kun digheden) gehouden. In het leerjaar 1980-1981 kwamen in Zeeland 5 cursussen voor bijenteelt tot stand. Dit waren er 3 voor begin ners te Kapelle. Middelburg en Zie- rikzee en 2 voor gevorderden te Middelburg en Schoondijke. In sep tember vond van 4 cursussen de eindles plaats. CURSUS VOOR BEGINNERS TE KA PELLE Lesgevers waren W. Vink en SJ. Vroon land. Begonnen is met 13 cursisten. Ge tuigschriften zijn aan 9 personen uitge reikt, te weten aan: G.B. Bal te Yerseke, Bijenstand uit het begin van deze eeuw. L.G. Bal te Yerseke, J. Kwekkeboom te Heinkenszand, J.C. v.d. Meule te 's Hee- renhoek, J. Polderdijk te Nieuw- en St. Joostland, A. Timmerman te Yerseke, C. Vos te Krabbendijke, P. van Vuuren te Terneuzen en S.C. van Vuuren te Terneu- zen. CURSUS VOOR BEGINNERS TE MIDDELBURG Lesgevers waren J. Fluyt en L.J.B. van Geffen. De cursus ving aan met 13 deel- nemers(sters). Aan 10 cursisten is het ge tuigschrift uitgereikt, namelijk aan: E. Aukus te Middelburg, E. Broeksma-Selms te Grijpskerke, J. Bruurs te Serooskerke, H. Groen te Middelburg, J. Groen-Kuyt te Middelburg, A. Louwerse te Arnemuiden, A J. Louws-Munter te Middelburg, J. v.d. Maas te Wissenkerke, P.E.L. Peters te Grijpskerke en J. Vette-Koolhaas te Vrouwenpolder. CURSUS VOOR BEGINNERS TE ZIERIKZEE Lesgever was LJ.B. van Geffen. Bij de aanvang waren er 16 cursisten. Uiteinde lijk konden er 13 het getuigschrift in ont vangst nemen. Dit waren: G.D. Klooster boer te Noordgouwe, J. Loth te Zierikzee, K. Weterings te Renesse, W. Mol te Zie rikzee, Mevr. S. Mol te Zierikzee, D. Mol te Zierikzee, J.W. Mol te Zierikzee, S. Lubbers-Akkerman te Zierikzee, G. Sin- ke-Luijk te Utrecht, M. van Goudoever te Renesse, A. v.d. Wekken te Haamstede, D. v.d. Velde te Renesse en A. van Holten te Goedereede. CURSUS VOOR GEVORDERDEN TE MIDDELBURG Lesgever was LJ.B. van Geffen. Begon nen is met 16 cursisten. Na het examen kon aan 11 personen een diploma worden toegekend. Dit waren: EJ. Bergmans te Burgh-Haamstede, J. Dellebeke te Mid delburg, E.L.S. Feleus te Nieuw- en St. Joostland, J. Jobse te Middelburg, W.P. de Kam te Sint-Laurens, J. Klok te Mid delburg, M.L. Louws te Middelburg, C. Maas te Middelburg, A.C. Munter te Middelburg, A.H. Verboven te Seroos kerke en K. Wietsma te Middelburg. In totaal zijn er 32 getuigschriften uitge reikt aan beginners. Hiervan zijn 10 da mes. Bif de elf gediplomeerden was 1 da me. "Het is zeker evengoed, a/s de vrouw het imkeren doet" De cursus te Schoondijke voor ge vorderden Deze cursus telt 14 deelnemers(s- ters). De lessen worden gegeven door P.R. van Assche. Door omstandig heden loopt de tijdsduur van deze cursus wat uit. Pas omstreeks no vember zal de eindles plaatsvinden. Deze cursussen worden georgani seerd door afdelingen van de Bijen teeltvereniging in Nederland. In Zeeland zijn er 6 van deze afdelin gen. Bij deze verenigingen waren er per september de volgende aantallen leden. Schouwen-Duiveland 40 leden Zuid-en Noord-Beveland 90 leden Tholen 15 leden Walcheren 48 leden West Zeeuws-Vlaanderen 60 leden Oost Zeeuws-V laanderen 43 leden Landelijk is het aantal leden van de Vereniging voor Bijenteelt en Im- kersbonden rond 10.500. Deze heb ben in totaal ruim 60.000 bijenvolken. Met gemiddeld 6 volken is de bijen teelt kleinschalig in ons land. Be roepsmatige imkerij is in ons land zeldzaam. In het Overijsselse Dedemsvaart is evenwel een beroepsimker met 600 volken. Zijn jaarproduktie aan ho ning is omstreekt 15.000 kilo. Nederland is een honinginvoerend land. Er is dus vraag naar produktie van honing. Voor uitbreiding van de bijenteelt is er ruimte en perspektief. "Er is nog werk aan de winkel" Ing. J.H. Lantinga In de laatste week van september is door burgemeester J.G.C. van Greunsven van Vlijmen officieel een nieuw bedrijfsgebouw in gebruik gesteld van het Centraal Bewerkingsbedrijf Zaaizaden (CBZ) in Vlij men. Het CBZ is in 1975 ontstaan als samenwerkingsvorm van Van Engelen Zaden in Vlijmen en Cebeco-Handelsraad in Rotterdam, die allebei behoefte hadden aan vergroting van de kapaciteit bij de ontvangst en bewerking van zaden, voornamelijk graszaad. Het areaal graszaden was in de jaren zestig en zeventig sterk gegroeid en de kapaciteit moest regelmatig worden uitgebreid en de aanpak gemoderniseerd. Het nu gereedgekomen gebouw heeft een oppervlakte van 5.700 m2: de totaal bebouwde oppervlakte van het bedrijf is nu circa 33.500 m2. In de nieuwbouw is een ontvang stinstallatie voor losgestort zaad, een drogerij met grote kapaciteit en een opslagmogelijkheid voor boeren- schoon zaad. Voor dit zaad zijn er nu vier ontvangstruimten, waarvan één de genoemde voor losgestort zaad is. Alle partijen worden bij ontvangst gewogen en bemonsterd, eventueel gedroogd met behulp van een van de vier drogers en daarna opgeslagen. Uit oogst 1981 ontving het CBZ circa 55.000 m3 boerenschoon zaad. Acht schoningsinstallaties hebben een gezamenlijke kapaciteit van twee- tot driehonderd ton geschoond zaad per week, afhankelijk van de kwaliteit van het produkt. Elke ge schoonde partij wordt weer bemon sterd en geanalyseerd op eigen labo ratorium. De met de officiële NAK- analyse vergeleken uitkomsten wor- 10 Burgemeester Van Greunsven ver richt de ingebruikstelling den gebruikt voor het maken van mengschema's. Twee menginstalla- ties, met elk een geautomatiseerde verpakkingslijn, zijn beschikbaar voor menging en verpakking van enkelvoudige zaden en van meng sels. De expeditie-afdeling heeft een kapaciteit van 150 tot 175 ton inko mend en uitgaand produkt per dag. Het CBZ is een zelfstandig werkend bedrijf, dat in goed overleg met de kommerciële partners de ontvangst en bewerking verzorgt van het onge- schoonde graszaad, aangeleverd door dertien veertienhonderd te lers. Het verwerkte assortiment om vat 65 graszaadrassen. Het bedrijf biedt werk aan 45 vakkundige me dewerkers. Als we de glazen kas vanwege de bodemstructuur verstoring even buiten beschouwing laten, is nu wel duidelijk dat de energiebesparende kassen veel minder problemen geven dan vorig jaar. Toch is ook tijdens deze rit de kwamliteit het zorgenkind in de geïsoleerde kassen. De vorm van de vruchten is duidelijk minder en vooral de kleur is lichter. De houd baarheid, waar ook iets mee loos lijkt te zijn, wordt op het Proefstation bekeken en zal in het eindverslag vermeld worden. De komkommerplanten van het ras Corona zijn in de geïsoleerde kassen bovendien veel vruchtbaarder dan in de glazen kas. Er moet daarom veel vruchtdunning toegepast worden om stek en lichte vruchten te voorkomen. Met name in de acrylplatenkas is het effect hiervan nog onvoldoende. Er worden daar wel veel stuks gesneden, echter met een laag vruchtgewicht. De klimaatsinstellingen zijn: - een dagtemperatuur van 22* C en een nachttemperatuur van 19* C. - bij een RV van 90% in de na-nacht en htend een minimumbuis van 40* C - in de geïsoleerde kassen constant 5% minimumventilatie en in de glazen kas geen minimumventilatie. Het energieverbruik deze week bedroeg 6539 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: SDP futurist. acryl acryl Week 25/9-2/glas verbruik in m3/100 m3 54 m3 verbruik in m3/100 m3 vanaf 10 augustus 291- energiebesparing t.o.v. controle 38,3% oogst in stuks/100 m2 (cum) 1320 gemiddeld vruchtgewicht (gram) 443 De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur: 14,8* C gemiddelde windsnelheid: 3,5 m/sec. 54 m3 282- 40,2% 1035 516 controle enkel glas 89 m3 472 0 828) 516) DENAR-KAS, L. Koop

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10