Goed gehalte Volkshogeschool 8^ O 4 H Zegge en Schrijve MELKUNIE HOLLAND SLOOT LAATSTE BUSSENONTVANGST D eze week vierde de Vereniging voor Volkshoge- schoolwerk (VHS) in Amersfoort haar 50-jarig bestaan. Dit gouden jubileum zal ongetwijfeld bij een heleboel (agrarische) plattelanders goede herinneringen oproepen over "toen": het pionierswerk en de roemruchte "vier- weekse" staan borg voor geestdriftige verhalen. Herin neringen komen dan ook boven aan de hechte samen werking tussen de Volkshogeschool enerzijds en de al gemene plattelandsorganisaties (K.N.L.C., Bond van Plattelandsvrouwen, Plattelandsjongeren) anderzijds. In de zgn. tweede na-oorlogse periode is er door allerlei oorzaken - waar ik straks nog op terugkom - met name tussen onze landbouworganisatie en de Volkshogeschool een zekere verwijdering ontstaan Het jubileum van de Volkshogeschool lijkt mij een goede aanleiding om de verhouding tussen landbouw (-organisatie) en VHS nog eens nader te bekijken. Alvorens me daaraan te wagen wil ik echter duidelijk stellen dat ik dat blanko en spon taan doe: het gaat mij er veel meer om een diskussie op gang te brengen over de vraag in hoeverre landbouw en VHS weer meer gezamenlijk zouden kunnen optrekken. Wat is er gebeurd: welke ontwikkelingen hebben de landbouworganisatie verandert en welke de Volkshoge school? zuidelijke landbouw maatschappij Als de resultaten van allerlei monsters en proeven ons niet bedriegen, dan zal de oogst van suikerbieten goed uitvallen. De laatste weken zijn de nog niet gerooide bieten zowel in gewicht als in suikergehalte nog vooruitgegaan. Uit praktijkgeluiden valt echter op te maken dat de bietenoogst niet overal even goed zal zijn. Vooral de percelen die in 't voorjaar dichtgeslempt zijn, hebben de achterstand niet meer goed kunnen maken. Op menig perceel heeft ook de vergelingsziekte een oogstreduktie tot gevolg. De Volkshogeschool De landbouworganisatie Wat nu? z..m VRUDAG 2 OKTOBER 1981 68e JAARGANG NO. 3601 land- en tuinbouwblad K- 0 m te beginnen dan maar de Volkshogeschool: Is die veranderd? Ja, natuurlijk: uit verhalen en uit mijn erva ringen van enkele jaren meelopen (namens de Z.L.M.) in het volkshogeschoolwerk in Zeeland heb ik sterk de in druk gekregen dat wat eens een beweging was nu min of meer een instituut is geworden. Met alle nadelen van dien. Bij een beweging horen geestdrift, élan, vrijwilli gers. Bij onze moderne vormingscentra horen dikke, ambtelijke, onleesbare rapporten, beroepskrachten en vooral: de strijd om de subsidie. Dit is overigens geen verwijt, maar het signaleren van een ontwikkeling. Het gevolg daarvan is echter geweest dat de Volkshogeschool zich daardoor niet meer voldoende kan onderscheiden van andere instituten en centra voor vorming en oplei ding. Immers, het subsidiebeleid vraagt niet alleen kon sessies maar maakt ook de band met de geestverwanten losser: ze hoeven er niet meer echt iets voor te doen. In feite bevestigt de herstrukturering van de VHS - van een vereniging van natuurlijke personen (gewone mensen) naar een vereniging van stichtingen - deze ontwikkeling. 0 ok de landbouworganisatie is na de oorlog aan grote veranderingen onderhevig geweest. Door de grote betrok kenheid van de plattelandsbevolking bij de land- en tuin bouw konden de landbouworganisaties zich vroeger veel meer manifesteren als (brede) plattelandsorganisaties. Door de enorm snelle ontwikkelingen van de tweede na oorlogse periode is het aksent van het werk van de land bouworganisaties veel meer komen te liggen op de eko- nomische belangenbehartiging. De enorme uittocht uit de land- en tuinbouw deed de rest: de landbouworgani satie werd van plattelandsorganisatie een (pure) belan genorganisatie voor boeren en tuinders. Ook dit is geen Melkunie Holland sloot zaterdag 26 september j.l. de laatste bussenontvangst. Een eindfase van het omscha- kelingsprojekt van bus naar koeltank, waaraan in de af gelopen vijfjaren intensief is gewerkt. Bij deze West-Nederlandse zuivelkoöperatie waren Schouwen Duiveland, Goeree Overflakkee en Texel de eerste gebieden die geheel op tankmelken overschakel den. In 1975 ontwikkelde het bestuur, met behulp van een stuurgroep een tankmelkplan. Dit gold als beleidsplan om de totale omschakeling voor het hele werkgebied in goede banen te leiden. Tijdens de sluiting van de Goudse bussenontvangst benadrukte Melkunie Holland voorzit ter A. van Leeuwen, dat bij het opstellen en uitvoeren van de tankmelkplannen steeds de positie van de veehouders een centrale rol vervulde. N Veel zorg is besteed aan goede voorlichting. Evenzo aan "extra begeleiding. De buitendienst was daarmee zeer ak- tief. Het afsluiten van blokorders met melkkoeltankfa- brikanten, leidde tot financieel voordeel bij de aankoop van een tank. Ook stelde het bestuur financieringsmid delen beschikbaar aan de veehouders, zodat ook dit voor hen geen rem behoefde te zijn, die investering te doen. Melkunie Holland ontvangt momenteel melk van 6200 veehouderij-bedrijven, waar een melkkoeltank is gesta tioneerd. Melkontvangers J. de Goeij, W. v.d. Wal en Adoela Mo- handes storten de laatste aangevoerde bus. verwijt hoewel m i. wel te betreuren: veel maatschappe lijke kontakten en relaties gingen zodoende verloren. D e vraag is nu of er wat voor te zeggen is dat volksho geschool en landbouworgahisatie het nog eens samen zouden proberen. Ik denk van wel. Uit een recent (meer jarig) onderzoek aan de Rijksuniversiteit van Utrecht dat o.m. als doel heeft een bijdrage te leveren aan de maat schappelijke en politieke bewustwording, milieu-eduka- tie en vorming van jonge agrariërs blijkt dat er op dit terrein nog wel het een en ander te doen is: Agrarische jongeren tussen nascholing en vorming (een samenvat ting van dit rapport is ook in het Z.L.M -blad gepubliceerd op 1 8 september j .l Uiteraard kan deze lijn zonder meer worden doorgetrokken naar het volwassenenwerk (vgl. de Z.L.M. met de kadertraining voor afdelingsbestuurs leden). De Volkshogeschool zou daarop in kunnen spe len mits de doelgroep(en) nauwer bij de opzet van het werk worden betrokken bv. via een (sub-)vereniging van gewone mensen. Ook het stellen van financiële bijdragen is daarvoor een goed bindmiddel. Kortom een nieuw élan dat verleden en toekomst kan verbinden. Anderzijds zal ook de landbouworganisatie meer moeten beseffen dat land- en tuinbouw ook een maatschappelijk gebeuren is. Het hebben? onderhouden en uitbouwen van maatschappelijke kontakten is daarom van levens belang: isolement is funest. Al meermalen heb ik in dit verband gepleit voor de ontwikkeling naar een platte landsorganisatie nieuwe stijl. Als we dat echt zouden willen dan zou de Volkshogeschool daarbij best een handje kunnen helpen. Het proberen waard? Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1