Paarden(at)traktie L. v. Leijsen, A. Buys en H. Beijens kampioenen ploegen Noord-Brabant Ekskursies naar Bezoekerscentrum Landbouwkundig onderzoek Gemeenschappelijke graanoogst kleiner Rekord-oogsten in de Ver.Staten Bij onze zuiderburen Teelttechniek en weer veroorzakers grote verschillen in oogstresultaten Wereldgraanproduktie 1981/82 groter dan vorig jaar Nationale wedstrijden hand van het gemiddelde resultaat van vorig jaar en dit jaar. Dat betekent, dat Noord-Brabant dit jaar op de nationale wedstrijden ver tegenwoordigd zullen worden door L. v. Leijsen, J. Ligtvoet, C. Ooms, H. Michiels, H. Beijens, J. Swaans en C. Breure. Reserve: P. Michiels en A. Oomen. De graanoogst in de Europese Gemeenschap is voor dit oogst jaar geraamd op 119,5 miljoen ton, dat is 5% minder dan vorig jaar toen de oogst 125,4 miljoen ton opleverde, aldus mededelin gen van de COPA. Deze raming is gemaakt in samenwerking met de Europese Kommissie. Verwacht wordt een daling van 6% in Frankrijk, 5,7% in Duitsland, 3,5% in Engeland, 2% in Italië, 0,6% in Denemarken, 6% in Grie kenland, 8% in België en 4% in Nederland. Alleen in Ierland en Luxemburg verwacht men een grotere oogst en wel een die resp. 4% en 8% groter zal uitvallen dan vorig jaar. Naar raming zal er in de Ge meenschap in 1981/82 een exportoverschot aan tarwe zijn van 13,5 miljoen ton en aan gerst van 4,7 miltoen ton. Gerekend naar de stand per 1 sep tember wordt in de Verenigde Staten een maisoogst verwacht die met 7,98 miljard bushels ongeveer 19% groter is dan vorig jaar. Bij tarwe verwacht het Amerikaanse ministerie van Landbouw een op brengst die 16% groter is dan de re- kordoogst van vorig jaar. Voor soja bonen wordt een oogst verwacht die 'die van vorig jaar met 15% zal over treffen. Deze september ramingen liggen alle nogal wat hoger dan de ramingen van augustus. "De paarden komen terug op de boerderij.... wanneer de stijgende brandstofkosten ze ekonomischer maken dan trekkers, bij een toenemend aantal kleinschalige boeren", aldus een Engelse firma. Deze firma, The Cart Horse Company, legt zich toe op het uitvoeren van landwerk met paarden. Op het ogenblik heeft men de beschikking over een speciale kultivator, een mestverspreider en een soort aanbouw/koppelwagen, waaraan diverse andere werktuigen bevestigd kunnen worden. Op deze manier kunnen paarden ingezet worden daar waar trekkers niet gewenst zijn, zoals bij slechte terreinomstandigheden. The Cart Horse Company ontwikkelt momenteel een serie machines die niet alleen door paarden maar ook door ossen en muilezels kunnen worden voortgetrokken. Amerika heeft reeds enige belangstelling getoond. The Cart Horse Company is gevestigd in Costwold Farm Park, Guiting Power, Cheltenham, Gloucestershire GL 54 5UG, Engeland. Ook in ons land wordt nog met paardentraktie gewerkt. Op de foto ploegende boer B. de Maaker tijdens de onlangs gehouden ploegkampioenschappen van Zeeland te Wilhelminadorp. (Uit Landbouwmechanisatie) Binnen het agrarisch bolwerk in ons land, Wageningen, bevindt zich ook het bij velen bekende Bezoekerscentrum voor het Landbouwkundig Onderzoek. Er zijn goede mogelijkheden tot het organiseren van ekskursies naar dit Bezoekerscentrum. Het Bezoekerscentrum heeft als taak om aan een breed, vooral agrarisch publiek te laten zien wat het landbouwkundig onderzoek doet, waarom het dat doet en wat de resultaten ervan zijn. Een groot aantal instituten laat er via beeld en geluid zien wat de belangrijkste onderwerpen uit hun onderzoek zijn. Naast de instituten vindt u ook stands van het agrarisch bedrijfs leven. Daarmee wordt de relatie tussen het landbouwkundig on derzoek en de praktijk duidelijk gemaakt. Tot die praktijk beho ren ook de leden van de afdelin gen. In het verleden is al wel gebleken dat velen het interessant vinden om eens te zien wat zich in "Wa geningen" allemaal afspeelt. Wat kunt u bij een bezoek ver wachten? Allereerst een kopje koffie. Daarna wordt aan de hand van een film wat algemene infor matie over het landbouwkundig In België wordt, nu de graanoogst 1981 zo goed als binnen is, duidelijk dat er zich ten aanzien van kwaliteit en aantal kilogrammen grote verschillen voordoen. De belangrijkste verklaringen daarvoor moeten zijn de teelttechniek die van boer tot boer nogal kan verschillen en de zeer wisselende weersomstandigheden, met plaatselijk veel waterover last. Een en ander blijkt uit het blad "De Boer" waarin ook per gewas een korte uiteenzetting wordt gegeven van de oogstresultaten. Voor wintergerst ligt de opbrengst beduidend onder het peil van vorig jaar. Toch ook topopbrengsten en topkwaliteit. Het gemiddeld hektolitergewicht zit tussen de 60 en 62 kg. Wat de win tertarwe betreft is sprake van een iets betere opbrengst dan vorig jaar. Het gemiddeld hektolitergewicht zit even boven de 75 kg en zoals het er nu uitziet komt er bij onze zuiderburen een goed baktarwe jaar uit de molen. Ook bij deze graansoort geldt overi gens weer de grote verscheidenheid van teler tot teler en van gebied tot gebied. De zomergranen hebben het deze keer niet best gedaan, zo meldt "De Boer" verder. Dit geldt ook voor brouwgerst maar er zijn weer goede uitschieters. De haver tenslotte is erg licht uitgevallen en noteert overwe gend 45 kg per hektolitergewicht. In de resultaten van de graszaden doet zich bij de Belgische kollega's een merkwaardig verschijnsel voor dat Engels raaigras een normale op brengst had maar dat zwenk- en beemdgrassen een reduktie te zien hebben gegeven van 50%. De aardap peltelers verwachten een goede op brengst. Het Amerikaanse ministerie van landbouw verwacht dat in 1981/82 de wereldgraanproduktie omstreeks 1625 miljoen ton zal bedragen, dat is 63 miljoen ton of 4% meer dan vorig jaar. Deze augustusraming is iets ho ger dan de juliraming. Wat tarwe be treft rekent men met een wereldpro- duktie van 445 miljoen ton of 4% meer dan vorig jaar. De produktie in Europa zal wat achterblijven bij vorig jaar. De voer- graanproduktie is geraamd- op 763 miljoen ton, wat een rekord betekent dat 5% ligt boven vorig jaar. In de Sovjet-Unie, Europa en China zal de produktie van voergranen bij vorig jaar achterblijven. Oliezaden De produktie van oliehoudende za den is geraamd op 174,2 miljoen ton dat is 2 miljoen ton of 7% minder dan vorig jaar. Een van de oorzaken is de vermin derde sojaproduktie in Brazilië, waar het soja-areaal is ingekrompen, ter wijl in Europa een kleinere produk tie van raapzaad en zonnebloempit ten verwacht wordt, wat slechts ten dele gekompenseerd wordt door een grotere produktie in de Ver. Staten. De wereldproduktie aan sojabonen is geraamd op 89 miljoen ton. Aan raapzaad en zonnebloempitten zou door ongunstige weersomstandighe den aanmerkelijk minder geoogst kunnen worden. Wereldimporten De F.A.O. verwacht dat de ontwik kelingslanden in 1981/82 rond 102 tot 106 miljoen ton graan zullen im porteren. In 1980/81 heeft de import van die landen rond 99 miljoen ton bedra gen. De totale wereldimport wordt door de F.A.O. geraamd op 208 tot 220 miljoen ton, vergeleken met 206 miljoen ton in 1980/81. Het aandeel tarwe zal in 1981/82 een rekord kunnen bereiken van 96-102 miljoen ton, vergeleken met 93,5 miljoen ton vorig jaar. De F.A.O. raamt de wereldproduktie tarwe op 460-480 miljoen ton en die van voergranen op 760-800 miljoen ton. onderzoek gegeven. Vervolgens een rondleiding langs de stands van de instituten en de bedrijven, eventueel gevolgd door een be zoek aan het Landbouwhistorisch museum. Indien u als groep dieper op een bepaald onderwerp in wilt gaan, dan kunnen daartoe specialisten (onderzoekers) op dat gebied worden uitgenodigd. Ook heeft men de beschikking over een aantal speciale films over uiteen lopende onderwerpen, die daar voor kunnen worden gebruikt. Aan een ekskursie naar het Be zoekerscentrum zijn geen kosten verbonden. Voor nadere infor matie kunt u telefonisch kontakt opnemen met het Bezoekerscen trum Landbouwkundig Onder zoek te Wageningen (tel. 08370-19119). In het bezoekerscentrum wordt ook veel aandacht geschonken aan alles wat met de veehouderij te maken heeft. Omgeven door de prachtige bossen van het landgoed Gorp en Rovert, even ten zuiden van de dorpskern van Goirle, vond op 12 september j.l. het Noordbrabantse ploegkampioenschap 1981 plaats. Zo'n 30 jonge boeren uit heel Noord-Brabant namen daaraan deel. De 8-koppige jury bestaande uit: A.v.d. Biezen, W. Geluk, W. de Lint, J. Staal, G. Breure, W. Punt, P. Jansen en P. Bovée, had haar handen vol. Hieronder de volledige uitslag van het Noord-Brabants ploegkampioenschap 1981: Heen- en weergaand 2-scharig: 1. L. v. Leijsen, Oosteind; 2. J. Ligtvoet, Oost- eind: 3. Chr. Ooms. Lepelstraat; 4. P. Michiels, Netersel; 5. A. Oomen. Alphen; 6. H. Huijbers, Wintelré; 7. Th. Leenders, Bakel; 8. C. Wouters, Reusel; 9. K. v. Zon, Huiten; 10/11 J. Verhoeven, Alp hen; 10/11. W. v.d. Heijning, Alphen. Heen- en weergaand meer-scharig: 1. A. Buijs, Heusden; 2. H. Michiels, Hooge- loon; 3. T. de Gouw, Vlijmen; 4. H. Fiers, Reusel; 5. G. Driessen, Lierop. Rondgaand: 1. H. Beijens, Vessem; 2. J. Swaans, Casteren; 3. B. v. Rijn, Reusel; 4. C. Breure, Dinteloord; 5. N. v.d. Pas, Vessem; 6. A. Tuijtelaars, Baarle-Nassau. Het Nationaal Ploegkomité heeft besloten voortaan de afvaardiging naar de nationale kampioenschappen vast te stellen op basis van de uitsla gen van het jaar daaraan vooraf gaand. Dat betekent, dat de beste ploegers uit Noord-Brabant van dit jaar pas volgend jaar naar de natio nale kunnen. De afvaardiging naar de nationale wedstrijden van dit jaar, op 23 en 24 oktober a.s., is door het Noord-Bra bants ploegkomité vastgesteld aan de "Er is wel eens beter geploegd" was het komn\entaar van een van de ju ryleden. Maar het was de deelnemers dan ook niet gemakkelijk gemaakt. Sommigen moesten schuin over de stoppelrichting. Anderen hadden weer een moeilijk stukje grond. Na afloop van de wedstrijd werd door boeren en loonwerkers uit de buurt een demonstratie van voren pakkers geguven. Dit trok aardig wat belangstelling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 9