Het NI VA A start publiciteitscampagne voor aardappelen in Nederland D, A Is proef worden deelname formulieren via 3500 kleinhan delaren onder de konsumenten verspreid. Deze aktie moet dan ook worden gezien als een proef die ideeën over aardappels en sauzen losmaakt. De aktie zal dan ook via op de huis aan huis bla den gerichte voorlichting bij het Geen grote verschuiving in aardappeloogst verwacht Dik half miljoen ton zaai-uien tN HET K.N.L.C. INTUSSEN Vrijwillige regeling slachting en weging slachtrunderen geëindigd. Prijzen van onverpachte landbouwgrond verder omlaag Wintertarwe Saiga K op Rassenlijst Ledenraad Suiker Unie kiest voor mengprijssysteem Sovjet-invoerbehoefte aan granen e meeste aktiviteiten op pu- bliciteitsgebied van het NIVAA vinden in het buitenland plaats. Een begrijpelijke zaak, omdat de grootste uitbreidingsmogelijkhe den van de aardappelverkoop zich daar bevinden. Toch zou het onverstandig zijn de thuismarkt geheel te vergeten. 15, 16 en 17 september start, met de deelname aan de AGF Totaal vakbeurs voor de kleinhandel in aardap pelen, groente en fruit, een aard- appelsauzenwedstrijd. Hoewel Nederland een aardap- pelkonsumptieland bij uitstek is, denkt de gemiddelde Nederlan der nog steeds, dat aardappelen dik maken. Niets is minder waar. Ook het Voorlichtings Bureau voor de Voeding is er van over tuigd, dat aardappelen zeer ge zond zijn en zeker niet als dik makers kunnen worden aange merkt, dit in tegenstelling tot te vette jus. Het idee een aardappelsausre- ceptenwedstrijd te organiseren was geboren. Proef via de kleinhandel houdt de Akkerbouwkommis- sie stil bij de berichten over oogst 1981: Tarwe goede opbrengst; (zomer)gerst minder; aardappelen lijken goed, soms vroeg afster vend; of suikerbieten en fabriek saardappelen overal de hoge ver wachtingen waar zullen maken, is de vraag. hoorde die kommissie dat er nog steeds in het produktschap gestudeerd wordt op een betere tarweafzet; de hoop werd uitges proken dat alle grote partikuliere en koöperatieve handelshuizen aan een geregelder afzet mee zul len werken. zei de Akkerbouwkommissie natuurlijk ook het hare over een Nederlands standpunt inzake EG-import van graanvervangende produkten; de graantelers kunnen niet voor een bijdrage worden aangeslagen als die import zo doorgaat; het gaat om de positie van de hele akkerbouw in EG- verband; en om de grondslagen van het Europese landbouwpoli tieke stelsel zelf. besprak de Akkerbouwkom missie ook of, nu er geen extra afstraffing in quotum meer is, Nederland niet weer een meng- prijsstelsel zou moeten hanteren; de meerderheid voelde er voorlo pig niets voor; nu er toch "zelffi nanciering" is, kan wat sturing via het kontraktenstelsel geen kwaad; de minderheid wilde wel wat meer dynamiek in de bieten teelt. De gepofte aardappelen met saus laten zich bij Martin Kuylenburg goed smaken. publiek bekend worden gemaakt. Ook de lezers van deze kranten worden in de gelegenheid gesteld aan de wedstrijd deel te nemen. Een briefje naar het NIVAA met een saussuggestie is voldoende om mee te dingen naar de hoofd prijs van 1.000 gulden of één van de 50 prijzen van 50,— Mister Potato op de A GF TOTAAL beurs O, m de kleinhandel zo volledig mogelijk over de aktie te infor meren neemt het NIVAA deel met een stand aan de AGF TO TAAL in Hilversum. Dit is een voor de detailhandel in groenten en fruit georganiseerde vakten toonstelling. De NIVAA stand zal in het teken van dè sauzenwed- strijd staan door het optreden van Mister Potato, de 31-jarige Am sterdammer Marin Kuylenburg, die de gepofte aardappelen kom pleet met sauzen vorig jaar in Nederland heeft geïntroduceerd. 'Gepofte aardappels gaan het maken door de saus. Martin is bij toeval in de aardappelpofferij verzeild geraakt. Toen hij enige jaren geleden in Schotland op vakantie was ontdekte hij in Edinburgh in het centrum van de stad een zaakje waar ze gepofte aardappels verkochten, met ver rukkelijke sauzen. Pikante sauzen E en jaar later waren er al drie aardappelpoffers in dezelfde straat werkzaam. Alle drie poffers verdienden er zo te zien een goe de boterham. De Schotten ston den voor de gepofte aardappels in de rij. Vorig jaar is Kuylenburg voor zichzelf begonnen. Is het gek, dat hij toen aardappels is gaan poffen? Hij levert er twintig verrrukkelijke sauzen bij. Toen' Frans van Nimwegen van het NIVAA evenals Martin Kuylen burg Amsterdammer in hart en nieren de aardappelpoffer in de Leidsestraat ontdekte had hij de attraktie voor de AGF beurs ge vonden. Gepofte aardappelen met een pikante saus de snack voor de tachtiger jaren. De regeling slachting en weging slachtrunderen, die van september '80 tot september '81 heeft gewerkt, is beëindigd. Door middel van die rege ling is in het afgelopen jaar getracht om te komen tot een uniforme wijze van slachten en een als gevolg daar van uniforme gewichtsvaststelling. Aan de regeling lag geen verordening ten grondslag. Runderslachtende be drijven die aan de regeling wilden deelnemen konden daarvoor met het pvv een overeenkomst aangaan, waarin de regels en eisen voor het slachten en wegen waren vermeld. De deelname aan de regeling is - ondanks gewekte verwachtingen - helaas vrij beperkt gebleven en was onvoldoende om inderdaad landelijke uniformiteit te bereiken. Een 9-tal bedrijven was in het afgelopen jaar bereid een over eenkomst aan te gaan. De overeenkomsten met deze bedrij ven zijn nu geëindigd. Dit betekent dat de aan deze bedrijven geleverde runderen niet meer geslacht behoe ven te worden volgens een^woor- schreven wijze, hetgeen tevens in houdt dat de wijze van slachten even eens vóór september 1980 een zaak is van afspraken tussen leverancier en slachterij. Het pvv is inmiddels bezig met het opstellen van een slachting- en we gingsregeling via verordening. Er kan echter nog niet duidelijk worden aangegeven of en wanneer zo'n ver plichte regeling ingang zal vinden. Deze voor de sector zo belangrijke zaak - een gecontroleerde gewicht svaststelling van slachtrunderen - zal behandeld worden in november in het produktschapsbestuur. De totale produktie van konsumptie- en voeraardappelen wordt inklusief uitval geraamd op 3.786 min kg, 4% lager dan in 1980, en exklusief uitval op 3.446 min kg, 2% hoger dan in 1980. Dit o.m. blijkt uit de voorlopige oog- straming van aardappelen en zaaiuien van het Centraal Bureau voor de Statistiek van begin september. Klei-aardappelen - De gemiddelde opbrengst per ha in klusief uitval wordt geraamd op 39.500 kg, evenveel als bij de defini tieve oogstraming van 1980, doch 10% boven het vijfjaarlijks gemiddel de. Exklusief uitval bedraagt de ge middelde opbrengst 36.000 kg per ha., 7% hoger dan vorig jaar en 13% boven het meerjarig gemiddelde. De opper vlakte aardappelen op kleigrond nam af met 2.950 ha tot 83.580 ha, zodat een totale opbrengst kan worden ver wacht van 3.290 min kg inklusief uit val (- 4%) en 3.011 min kg exklusief uitval 3%). Zand- en veenaardappelen De gemiddelde opbrengst per ha in klusief uitval is met 36.000 kg 3% hoger dan in het voorgaande jaar, en 12% hoger dan het meerjarig gemid delde. Exklusief uitval bedraagt de gemiddelde opbrengst 31.500 kg, 8% hoger dan in 1980 en 18% boven het In Nederland in 1981 Het CBS raamde de oogst 1981 van zaai-uien per 8 september jl. op ruim 507.000 ton. Dat betekent weliswaar geen absoluut rekord, want in 1977 was het 590.000 ton, maar het is wel een grote oogst. In 1978, 1979 en 1980 was het achtereenvolgens 489', 457' en 415.000 ton. Vergeleken met vorig jaar wordt het dit seizoen 22,5% meer. Daarvan was 7,5% het gevolg van een grotere uitzaai (10.843 ha werd 11.660 ha) en 14% het resultaat van een grotere oogst per ha (43,5 t/ha tegen 38,0). Die 43,5 t/ha is weer geen rekord - in 1977 was het 45,5 en in 1974 rond 45,0 - maar het is wel een mooi be schot, zulks in tegenstelling tot de 38 t/ha van vorig jaar. Meer dan 50 ton/ha in de polders Van de totale uitzaai vond precies als vorig jaar 43% plaats in Zuid-Hol land en Zeeland, 38% in de IJssel- meerpolders en 19% in overig Ne derland. Maar het produktie-aan- deel van deze teeltgebieden wordt (in dezelfde volgorde) geraamd op resp. 39% (vj. 37), 44% (43) en 18% (21). In de polders denkt men dooreenge- nomen 50,5 t/ha te oogsten (vj. 42,9), op de eilanden 38,6 t/ha (32,8) en elders 41,0 t/ha (41,1). Absolute topper is zoals gebruikelijk Zuidelijk Flevoland met 55 t/ha (45). (Markt-info PGF) Volgens de jongste voorlopige uitkomsten van het Centraal Bureau voor de Statistiek waren de prijzen van onverpachte landbouwgrond (exkl. de zgn. familietransakties) in het eerste kwartaal van 1981 lager dan in de voorafgaande kwartalen. Vergeleken met de overeenkomstige periode in 1980 waren de prijzen van onverpacht los bouwland 10% en van los grasland 17% lager. Hoewel ook de prijzen van verpacht los land ongeveer 10% lager waren dan in de overeenkomstige periode in 1980 trad hierbij een stabilisatie op sedert het tweede kwartaal van 1980. Boerderijen Los bouwland Los grasland Koopprijzen van landbouwgronden (1 ha en meer) ver onver ver onver ver onver pacht pacht pacht pacht pacht pacht gld/ha januari - maart 1980 34.670 40.970 25.990 36.500 25.210 38.790 april - juni 1980 31.470 49.230 31.770 37.430 22.640 37.780 juli - september 1980 26.350 47.170' 22.780 36.380 23.440 35.890 okt. - december 1980 24.250 51.810 22.080 33.590 21.690 35.980 jan. - maart 1981 - - 23.940 32.860 22.320 32.140 N.B. De gegevens van na juli 1980 betreffen voorlopige uitkomsten meerjarig gemiddelde. Een daling van het areaal aardappelen op zand- of veengrond met 1.440 ha tot 13.820 ha geeft een totale opbrengst van 496 min kg inklusief uitval (- 6%) en 435 min kg exklusief uitval (- 2%). De Commissie voor de Samenstel ling van de Rassenlijst voor Land bouwgewassen deelt mede dat bij wintertarwe voor het eerst in de N- rubriek van de Beschrijvende Ras senlijst is geplaatst: Saiga K: De Kweekbedrijven M.G. t.w. Dr. R.J. Mansholt's Verede- i lings bed rijf B.V., Ulrum en C. Geertsema-Groningen B.V., Gro ningen. Heeft op kleigrond zeer goede op brengsten gegeven. Lijkt middelma tig tot vrij goed wintervast. Heeft een matig vlotte voorjaarsontwikkeling. Het stro is kort en stevig. Lijkt iets vatbaar voor gele roest. Werd iets door meeldauw en vrij weinig door afrijpingsziekten aangetast. Rijpt vrij laat. Iets gevoelig voor schot. Aan de hand van een nota. van het bestuur heeft de ledenraad van de Suiker Unie in zijn vergadering van 25 augustus j.l. zijn gedachten laten gaan over een hernieuwde keuze van een voor de Nederlandse bietentelers passend suikersysteem: het kontrak tenstelsel of het mengprijssysteem. Na drie jaar ervaring met het kon traktenstelsel voelde een overgrote meerderheid van de ledenraad na af weging van de voor- en nadelen er toch veel voor om het kontrakten stelsel vaarwel te zeggen en het mengprijssysteem opnieuw te hante ren. Een diskussie over de twee suiker systemen kon weer aan de orde ko men, omdat de nieuwe EEG-suiker- regeling van 1981 tot en met 1985 de suikerproducenten de mogelijkheid biedt om van jaar tot jaar te beslissen welk systeem men wil volgen. Hier aan zijn geen konsequenties verbon den voor het gegarandeerde quotum A- en B-suiker. In 1978, toen Neder land noodgedwongen het kontrak tenstelsel invoerde, was dit wel het geval. De telers zullen zich herinne ren dat de mengprijslanden (België en Nederland) in hun B-quotum werden gekort, reden waarom Ne derland toen overstapte op-het kon traktenstelsel. De dreiging van een quotumverla ging van B-suiker om die reden is in de nieuwe EEG-verordening verd wenen. Suiker Unie kan als produ cent en als telersorganisatie opnieuw met de leden nagaan welk suikersys teem het meest aansluit bij de doel stelling van de koöperatie, dat is de behartiging van de stoffelijke belan gen van haar leden. In de Verenigde Staten wordt er re kening mee gehouden, dat de im portbehoefte van de Sovjet-Unie aan granen in 1981/82 tussen de 18 en de 23 miljoen ton zal liggen. Tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie bestaat een lange termij nkontrakt, waarbij de Sovjet-Unie jaarlijks minstens 6 miljoen ton mag kopen, met een optie op nog eens 2 miljoen ton, zonder dat daarbij de Ameri kaanse regering behoeft tussen te komen. Dit kontrakt duurt nu ongeveer zes jaar en in dat zesde jaar heeft de Sovjet-Unie tot nu toe rond 4 miljoen ton aangekocht, 1,7 miljoen ton tar we en 2,3 miljoen ton mais. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 7