„WIJZE* 'DE BRABANTSE TUINBOUW' O P w ij kunnen nog zo goed en effi ciënt produceren, als de afzet stag neert dan zijn wij nog even ver van huis. Nu is het met veel van onze produkten zo dat de markt hiervoor al bijna of soms geheel verzadigd is. Dit legt een extra druk op de pro- duktie, omdat alleen produkten van zeer goede kwaliteit bevredigende prijzen zullen kunnen halen. Ook dient er aan de presentatie erg veel zorg te worden besteed. Daarnaast kan verbreding van het sortiment, het telen van "nieuwe" gewassen, vaak zinvol zijn, daar voor deze pro dukten soms meer ruimte in de markt is of geschapen kan worden. Nog geen kontrakten afsluiten voor konservenpeulvruchten v. W anneer wij de ontwikkelingen van de laatste jaren bekijken, moe ten wij konstateren dat wij de tijd van groei achter ons hebben en wij duidelijk terecht gekomen zijn in een periode van stabilisatie, en dit geldt in grote lijnen voor alle bedrijfstakken. Dit wil niet zeggen dat er in bepaalde gevallen van individuele bedrijven geen plaats is voor uit breiding, maar in zijn totaliteit moeten wij toch rekening houden met een stilstand in de groei. N iemand ontkomt aan de enorme stijging van de kosten, ook de tuin bouw niet. Het meest spektakulaire voorbeeld is natuurlijk de stijging van de prijs van energie. Met name bij de teelten onder glas geeft dit grote problemen. Energiebesparing is een woord dat steeds weer opduikt en de inhoud van dit woord zullen wij toch wel heel serieus moeten ne men, willen wij de glastuinbouw, ook in Brabant, overeind houden. .Eén van de middelen is gebruik maken van de regelingen die hiervoor zijn geschapen! Het is trouwens niet al leen de energieprijs die zorgen baart. LEVERBOTVOORSPELLING VOOR NAJAAR EN WINTER 1981-1982 D e tuinbouw vormt een onderdeel van de maatschappij. Een maat schappij die steeds meer invloed gaat krijgen op het gehele agrarische ge beuren en dus ook op de tuinbouw. Kostenstijging Afzet - Advies Landbouwschap: Invloeden van buitenaf Ten slotte ir. J.A. van den Berg, Konsulent voor de Tuinbouw - Tilburg In de loop van dit voorjaar is "Wijzer naar 1985" aan de pers gepresenteerd en op be scheiden schaal verspreid. Het was toen al de bedoeling om in het komende vergaderseizoen 1981-1982 met elkaar van ge dachten te wisselen over de inhoud van deze nota. Met el kaar wil zeggen: boeren en tuinders met een bedrijf en aankomend boerinnen en tuindersvrouwen en de mede werkers van de organisaties en van de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdiensten. Bovenstaande titel suggereert, dat er in dit stukje wel even uit de doeken gedaan wordt hoe de tuinbouw zich de komende jaren zal ontwikkelen en wat wij er aan kunnen doen om die ontwikkeling in de juiste banen te leiden. Helaas, het voorspellen van de toekomst is een hachelijke zaak, zodat wij ons zullen moeten beperken tot het signaleren van ontwikkelingen die zich reeds hebben ingezet en het aangeven van richtingen waarin wij denken dat de tuinbouw moet gaan om hier zo goed mogelijk op in te spelen. i i Ons streven zal er de komende tijd dan ook op gericht moeten zijn deze stilstand geen achteruitgang te laten worden. Hierbij zullen nogal wat knelpunten opgelost dienen te worden. Het is goed om eens enkele van die knelpunten de revue te laten passeren. Kostenstijging komt op alle terreinen vöor en het einde hiervan is nog niet in zicht. Het belangrijkste wapen hiertegen is steeds geweest de pro- duktieverhoging per man en per op pervlakte-eenheid. Ook voor de toe komst zal dit voor het individuele bedrijf van groot belang blijven en zullen alle mogelijkheden daartoe moeten worden uitgebuit. De afzetstruktuur in Brabant is niet optimaal. Daar is iedereen het wel over eens. Wij hebben veel veilingen, wat mede gezien de verspreide lig ging van de bedrijven veel voordelen biedt, omdat de afstand tot de veiling van de meeste bedrijven relatief kort is. Aan de andere kant vindt daar door geen konsentratie van het aan bod en ook geen konsentratie van de vraag plaats, waardoor de prijsvor ming vergeleken met andere (grote re) veilingen wel eens in de knel komt. Deze problematiek vraagt om een oplossing. Een oplossing die niet te lang op zich moet laten wachten. Een konstruktieve inbreng van alle be De Konservenpeulvruchten-kom- missie van het Landbouwschap is op basis van de inbreng van de vertrou- wenskommissie uit de verschillende regio's tot de slotsom gekomen, dat de telersprijs van konservenpeul- vruchten met netto 12% moet wor den verhoogd voor het teeltseizoen 1982. Bij de bepaling van de prijs is evenals in voorgaande jaren het uit gangspunt gehanteerd dat de plaats, die de konservenpeulvruchten inne men, wordt bepaald door de renta biliteit van deze teelt in vergelijking tot die van wintertarwe. Op basis van dit uitgangspunt is vastgesteld dat de rentabiliteit van de konservenpeulvruchten achterblijft bij de teelt van wintertarwe. Ook dit jaar is weer naar voren gekomen dat de teler van konservenpeulvruchten een behoorlijk opbrengst- en kwali- teitsrisiko draagt, terwijl de kosten verder stijgen. Het gunstige groeisei zoen, de teeltmethoden, de sterk verbeterde rassen etc. hebben daar entegen bij tarwe geleid tot behoor lijke opbrengsten. Met het oog op de kontinuïteit van de teelt van konser venpeulvruchten is een netto-prijs verhoging van 12% ter ëerbetering van het rendement van deze teelt beslist noodzakelijk. Dit standpunt heeft de Konserven- peulvruchten-kommissie in een brief aan de Vereniging der Nederlandse Groenten .en Fruitverwerkende In dustrie en de Bond van Verzend- handelaren in Groenten en Fruit kenbaar gemaakt. De Konserven- peulvruchten-kommissie zal geen pogingen doen om landelijk met de ze Organisaties te onderhandelen over de kontraktprijzen voor 1982. Dit heeft de laatste jaren geen effekt gesorteerd. Een eventuele uitnodi ging van de Vereniging en/of Bond zal positief worden benaderd. Deze aanpak betekent dat - nu niet meer gewacht hoeft te worden op de afloop van het landelijk overleg - de vertrouwenskommissies in de ver schillende teeltgebieden eerder kun nen gaan onderhandelen met de af nemers, zodat de telers vóór de in zaai van de wintertarwe weten waar ze aan toe zijn. In afwachting van eventuele resultaten doen de telers er goed aan geen overeenkomsten met de afnemers af te sluiten voordat hun vertrouwenskommissie daartoe het sein heeft gegeven. Het Landbouwschap adviseert de telers van konservenpeulvruchten nog geen kontrakten met de industrie en de handel af te sluiten voor het teeltseizoen 1982. De afnemers en de regionale vertrouwenskommissie dienen eerst overeenstemming te bereiken over de prijsverhoging. Naar de mening van het Landbouwschap moet de prijs met netto 12% worden verhoogd. De uitgangspositie voor het ontstaan van een 'leverbotjaar' in 1981 was aanwezig na de natte herfst van 1980. Daar kwam bij dat in de maand maart meer regen viel dan in de laatste 140 jaar in deze maand het geval was. Gelukkig was daarna de maand april abnormaal droog. De maan den mei en juni waren iets natter dan normaal. Daarna was echter juli gemiddeld iets droger en vooral augustus en begin september aanzien lijk droger dan normaal. Door de droogte van deze laatste periode werd de jonge generatie leverbotslakjes sterk gedecimeerd. De besmettingspercentages van de door schapen en jongvee te worden slakjes met tussenstadia van lever- botten zijn wisselend, maar over het algemeen laag. De afkeuringsper centages van lammerlevers zijn dit jaar tot nu toe laag: in Friesland 1,5% en in Noord-Holland ongeveer 4% in de maand augustus. Toch kan er in die gebieden waar de regenval in juli hoger was dan het landelijk gemid delde -afhankelijk van de neerslag in de herfst- een leverbotinfektie ont staan. Advies a. Beweiding: lage en natte percelen dienen in de herfst voor beweiding gemeden. De dieren dienen zoveel mogelijk te worden geweid op droge percelen. b. Behandeling: een behandeling van schapen of rundvee is over het algemeen voorlopig niet nodig. Daarmee kan worden gewacht op de definitieve leverbotvoorspelling die ongeveer half november zal worden gepubliceerd. Op bedrijven waar voorgaande jaren een flinke lever- botbesmetting werd gekonstateerd dient met nu wel met het behandelen van de schapen aan te vangen. trokkenen is hierbij van het grootste belang. Wij behoeven alleen maar te denken aan zaken als struktuurnota's, bes temmingsplannen, hinderwet, wet bodembescherming enz. enz. om te beseffen dat de tijd van "vrijheid - blijheid" voorgoed voorbij is. Wij leven nu eenmaal met zeer velen in een klein land. Het is dan logisch dat er regels komen ter bescherming van een ieders belang, zodat ons land leefbaar blijft, ook voor ons nage slacht. Sommige van deze regels zul len wij wel eens ervaren als belem meringen voor een optimale be drijfsvoering. Wij mogen dan ook „i.. Kwaliteitsverbetering, produktiebeheersing, energiebesparing, milieuvriendelijke teeltmethoden. wel kritisch staan tegenover al dit soort zaken, maar dan wel positief- kritisch, met de bereidheid kon- struktief mee te denken en te praten. Een dergelijke houding rechtvaar digt de verwachting van soortgelijke benadering door anderen. Naast dit soort regels worden er ook steeds meer eisen gesteld vanuit volksge zondheid. In de eerste plaats kunnen wij hierbij denken aan het komend verbod op het gebruik van methyl bromide, terwijl daarnaast de inner lijke kwaliteit van onze voedingsge wassen veel aandacht zal vragen, zoals de gehalten aan zware metalen en nitraat. Allemaal zaken waarvan wij ons enige jaren geleden nog niet of nauwelijks bewust waren, maar waarop wij nu wel op een juiste ma nier moeten inspelen. orenstaande punten zijn geen volledige opsomming, maar het zijn wel zaken die zwaar hun stempel drukken op de ontwikkeling van de tuinbouw. Een en ander houdt ook in dat er aan de individuele onderne mer zeer hoge eisen worden gesteld ten aanzien van vakmanschap, maar zeer zeker ook ten aanzien van on dernemerschap. Het is en blijft de ondernemer die de beslissingen neemt voor zijn bedrijf. De taak van de voorlichting in deze is adviserend, het aangeven van wegen. Dat willen wij ook de komende pe riode weer doen, wanneer de moge lijkheid bestaat bovenstaande en an dere zaken die van belang zijn voor de ontwikkeling van de tuinbouw in Brabant aan de orde te stellen, aan de hand van de struktuurnota "Wijzer naar 1985". Om U nu al vast wat aan het denken te zetten willen wij eindigen met twee vragen, vragen die straks in diskus- sies ook zeker aan de orde komen: 1. wat is naar Uw mening de beste oplossing voor de afzetproblema- tiek in Brabant; 2. zijn er in het kader van de toe komstige struktuurwijzigingen mogelijkheden de voorlichtings dienst met de haar beschikbare middelen nog effektiever in te zetten? Wilt U met ons meedenken?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 5