Witte plekken 8^ Zegge en Schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Onder het toeziend oog van twee vertegenwoordigsters van het Nederlands Zuivelburo opende KNLC voorzitter D. Luteyn de vorige week donderdag in Almkerk de tentoonstelling "100 jaar de boer op" door het gooien van een schoof in de oude dorsmachine. Een nostal gisch beeld dat bij menige boer en landarbeider herinneringen oproept, maar dat tevens duidelijk maakt hoeveel er in betrekkelijk korte tijd is veranderd. Gelijke monniken K.N.L.C.-voorzitter Luteijn: "erwtenteelt wordt even belangrijk als die van aardappelen, bieten en tarwe" -en VRUDAG 25 SEPTEMBER 1981 68e JAARGANG NO. 3600 m. tuinbouwblad Het gezegde "lang gewacht en bepaald niet stilgezwe- gen, niet gedacht en toch gekregen" lijkt van toepassing op het (gedeeltelijke) sukses dat de georganiseerde land bouw vorige week mocht behalen met betrekking tot het zgn. pachtersvoordeel. Met name ook vanuit deZ.L.M. is de laatste jaren nogal wat druk gezet om deze uiterst onbillijke zaak uit de wereld te helpen: wij werden dan ook rechtstreeks - en op de valreep - door de scheidende staatssekretaris van financiën op de hoogte gesteld van de gewijzigde regeling m.b.t. het pachtersvoordeel. Over deze nieuwe regeling werd vorige week - onder meer in de rubriek "over geld en goed""- in ons blad bericht zodat ik daarop nu niet nader zal ingaan. Mij gaat het met name om datgene wat (nog?) niet werd geregeld. Daarbij springen twee zaken in het oog te weten: 1die bedrijfs- genoten die reeds de dupe zijn geworden van het pach tersvoordeel en 2. het feit dat wanneer de grond buiten familieverband werd of wordt verkregen de claim op het pachtersvoordeel gewoon blijft bestaan. Over beide za ken is wel iets meer te zeggen. In de nieuwe regeling van het pachtersvoordeel is be paald dat diegenen die reeds een onherroepelijke aanslag kregen opgelegd niet kunnen rekenen op intrekking dan wel teruggave. Het lijkt mij echter niet meer dan billijk dat met name gezien de omstandigheden er een modus wordt gevonden om deze gedupeerden alsnog schade loos te stellen. Het is niet ondenkbaar dat in voorkomen de gevallen bedrijfsopvolging vanwege de te betalen claim op het pachtersvoordeel geen doorgang kon of kan vinden. Met name in situatie's waarbij relatief veel grond (akkerbouwbedrijven) in het geding is, is dat bepaald niet uitgesloten. Mede daarom zou ik in alle gevallen (alsnog) willen pleiten voor dezelfde behandeling van deze "monniken" van gelijke orde. Ook voor de andere "witte plek" in de regeling, n.l. het feit dat de claim op het pachters* oerdeel blijft bestaan ingeval de grond buiten familieverband is verkregen, moet volgens mij nog een zelfde regeling worden gevon den als nu binnen familieverband geldt. Welk verschil maakt het nu of de grond al (eerder^ in de familie was of dat de grond via derden is verkregen? Deze laatste positie (verkrijging via derden) is aktueel nu nogal wat grondei genaren hun grond om uiteenlopende redenen aan de pachter te koop aan te bieden. Dikwijls is de pachter om de kontinuïteit van het bedrijf te waarborgen wel ge dwongen om te kopen op basis van zijn voorkeursrecht. De ironie nu wil dat daarmee volgens de nieuwe regeling de kontinuïteit juist op de tocht wordt gezet vanwege de latere afrekening van het pachtersvoordeel bij de bedrijfs- overdracht. Ik zie wat dat betreft geen enkel verschil tussen verkrijging binnen of buiten familieverband. Het pleit van het pachtersvoordeel is met deze nieuwe rege ling dan ook nog niet gewonnen. Het lijkt mij daarom toe dat wij door moeten blijven gaan tot ook de laatste onbil lijkheden zijn opgeruimd. Dat is dan een mooie klus voor de nieuwe staatssekretaris van financiën - speciaal belast met fiskale zaken: Hans Kombrink (P.v.d.A.). Een mooie kans ook voor dit kabinet om te laten zien dat ze het goed met de kleine zelfstandigen voor heeft. Vorige week moesten we daar - helaas - al aan twijfelen toen bleek dat de nieuwe minister van Sociale Zaken en werkgelegen heid geen kans zag om zelfstandigen die op of onder het minimum leven ook een ekstra uitkering ter ondersteu ning van de koopkracht te bezorgen. Hoe dan ook: wat het pachtersvoordeel betreft ligt er van de Z.L.M. al een brief bij de vaste Tweede Kamer Kommissie van Land bouw. Wat ons betreft hoeft er dus geen gras over te groeien. Oggel Produktie plantaardig eiwit kan problematiek graanvervangers oplossen Wordt met het 100-jarig bestaan van de afdeling Almkerk de erwtenteelt als nieuw belangrijk akkerbouwprodukt geboren zoals dat bij de oprichting van de afdeling een eeuw geleden het geval was met de suikerbiet? Deze vraag wierp de voorzitter van het K.N.L.C. de heer D. Luteijn op tijdens de opening van de grote landbouwtentoonstelling "100 Jaar de boer op", die van 17 tot en met 19 september j.l. gehouden werd in Almkerk. "Na Frankrijk", zo voor spelde ir. Luteijn, "is ook in ons land de erwtenteelt op gang gekomen en wanneer we via het veredelingswerk de oogstzekerheid en het opbrengstvermogen verder kunnen verbeteren, dan voorzie ik dat er op niet te lange termijn een met de huidige topdrie aardappelen, suikerbieten en tarwe te vergelijken akkerbouwgewas is ontstaan". Voor de veehouderij kan zich dan naar Luteijn's oordeel de hele moeilijke diskussie rondom de graanvervangende produkten gaan beperken tot de plantaardige vetten en oliën. Daarmee zijn tevens de scherpe kanten in de dis kussie tussen de veehouderij en de akkerbouw waar het graanvervangende produkten betreft, weggeslepen. De heer Luteijn hield de genodigden in de expositieloods van de Fa. Van Breugel voor dat voorlopig nog uit kan worden gegaan van een toenemende gemiddelde pro duktie per ha van o.m. tarwe, suikerbieten en van het Ook dit tableau was te zien op de tentoonstelling "100 jaar de boer op": Een zaaiende boer afgebeeld met behulp van tienduizenden zaadjes. aantal liters melk per koe. Om markt- en prijsontwikke lingen niet in ongunstige zin daardoor te laten beïnvloe den is volgens Luteijn een zekere daling van het areaal van deze produkten en van het aantal koeien in de toe komst gewenst. Luteijn: "Dat betekent dat we Europees gezien toch naarstig naar een aantal alternatieve pro- duktiemogelijkheden zullen moeten zoeken in de richting van plantaardige oliën en eiwitten gezien de tekorten die daarvan binnen de EG zijn". Plantaardig eiwit Hij dacht daarbij vooral aan oliehoudende zaadgewassen als koolzaad of wat de eiwitvoorziening betreft aan bonen en erwten. Daarbij zei hij vooral de produktie van plant aardig eiwit van groot belang te vinden enerzijds als nieuw akkerbouwgewas anderzijds ook om te voorzien in het onmisbare plantaardig eiwit voor de veevoeder industrie. "Daardoor wordt het beschikbaar zijn van deze grondstoffen zekerder gesteld en worden we bovendien minder afhankelijk van importen uit het Amerikaans kontinent. Daarom beklemtoonde Luteijn in dit verband de noodzaak van een EEG-beleid dat hier behoorlijke minimumprijzen voor de Europese producent kan garanderen. Mét een politiek die zich niet bezighoudt met de korte termijn en met detailzaken maar die de grote lijn vasthoudt meent de K.N.L.C.-voorzitter dat de toekomst er voor de landbouw niet zo somber hoeft uit te zien. Zo maakte men zelfkaas vroeger...

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1