Organisaties starten technisch begeleidingsbureau voor tuinbouw 2 schaar HSII breeduoor aan het ploegen Stegsted biedt steeds meer! KIES DE ZEKERHEID VAN EEN ISARIA ZAAIMACHINE Boeke-Heesters b.v. AGENTEN-KWEKERS Volop werk voor Van Marrewijk Uit eigen zak Inbreng van overheid Landbouwbevolking V.S. Verstandig worden met de fles Uiteenlopende kwaliteiten van tarwe in Duitsland Nieuwe MF-groep versnelt elektronische toepassing in landbouwmachines J. Weyermanweg 19, 4462 GB Goes Tel.: 01100-12520 Adverteren is bekend blijven AGENTEN-KWEKERS GEZOCHT VAN DIJK CO. B.V. STEGSTED... de zaaimachines met alle voordelen in de standaarduitvoering CEBECO-HANDELSRAAD Uw betrouwbare partner in landbouwmechanisatie De drie Hollandse landbouworganisaties hebben samen met de vereni ging van Nederlandse Tuinbouw Studiegroepen en de veilingen in Zuid-Holland een eigen "Technische begeleidingsbureau Glastuin bouw" opgericht. Vanaf 1 september gaat het bureau draaien en kun nen tuinders bij hun eigen organisatie terecht om adviezen en begelei ding bij de bouw en inrichting van hun bedrijf. De heer J. van Marrewijk zal het adviesbureau leiden. Voor de tuinbouw is het begelei dingsbureau een nieuwe vorm van dienstverlening door de organisaties. Er is reeds een aantal partikuliere adviesbureau's op dit terrein werk zaam. Men hoeft evenwel nauwelijks in el- kaars vaarwater terecht te komen, want er is de komende tijd veel werk aan de winkel. Dat blijkt onder an dere uit de belangstelling voor ener giebesparende maatregelen. Als opzet van het bureau is gekozen voor een Stichting. Het bureau is ge huisvest in de bloemenveiling CCWS te Honselersdijk. Het is de bedoeling dat het begeleidingsbu reau zich zelf zal kunnen "bedrui pen". Er wordt zonder overheids subsidies gewerkt: de zaak moet uit eigen zak betaald worden. Voor de adviezen zal door de tuinders be taald moeten worden. De Rabobank Midden-Westland heeft de Stichting financieel mede in het zadel geholpen. Direkte(ir Weber zei vorige week vrijdag bij de pre sentatie van de Stichting dat kliënten nogal eens in problemen raken bij de bouw van hun bedrijf. "Wij zien no gal eens dat de investeringen boven de begroting uitgaan en ook dat de bouw en inrichting trager verlopen dan gepland was. Dan komen de fi nanciële problemen. Vandaar dat de Rabobank achter dit begeleidings bureau van de organisaties kan staan", aldus Weber die verwacht dat- in de toekomst wellicht ook juridi sche begeleiding aan de tuinders ge geven zal moeten worden. Van Marrewijk zal bij zijn advies werk vooral putten uit onderzoek en voorlichtingsmateriaal van de over heid. Het Konsulentschap voor de Tuinbouw heeft evenals de Rabo bank een adviserende stem in de Stichting. Een goede samenwerking met de voorlichtingsdienst voor de tuin bouw wordt als een eerste vereiste gezien voor het welslagen van het bureau. In de fase van overwegen en afwegen van de vraag of er geïnvesteerd zal worden en zo ja in welke richting, is de bedrijfsvoorlichter één van de adviseurs, die de ondernemer kan raadplegen. Als de besluitvorming aangaande richting en omvang van de investeringen een eind gevorderd is en de voorlopige konklusie is, dat er op het bedrijf gebouwd zal wor den. komt de technisch specialist in zicht. De diskussie in die fase zal dan vaak gaan over het te bouwen kasty- pe, type ketel of brander, de wijze waarop de warmte uit de rookgas- kondensor benut zal worden of de inrichting van de schuur. Deze vra gen liggen typisch op het terrein van de voorlichting. Als echter - al of niet na overleg met de voorlichtings dienst - het besluit over de vragen genomen is, komt de fase van uit- Massey Ferguson, die als eerste de elektronische hefregeling introdu ceerde in Engeland met haar model 4840 - 260 DIN pk., gelooft, dat een veel breder gebruik van elektronische kontrole op komst is. Zij heeft, met de technische divisie die wereldwijd opereert, een nieuwe groep gevormd n.l.: De Centrale Elektronische Groep. Deze groep gaat zich bezighouden met elektronisch onderzoek en heeft het grote voordeel van de groei in de elektronische technologie. De nieuwe groep maakt het mogelijk voor MF de voordelen van elektro nische systemen versneld toe te pas sen voor gebruik in landbouwma chines, industriemachines en diesel motoren. Daar komt nog bij, dat naast de in- troduktie van elektronische systemen om landbouwmachines voor gebrui kers en eigenaren efficiënter en een voudiger te maken, de nieuwe MF groep de elektronische technologie voering. In die fase - zodra het over de uitvoering, de realisatie gaat - treedt een technisch begeleidingsbu reau naar voren en kan een beroep op Van Marrewijk gedaan worden. Deze zal onder meer aandacht kun nen schenken aan de voorbereidin gen en die namens de tuinder op elk gewenst moment kunnen kontrole- ren. Ook zal hij planologische moJ gelijkheden en moeilijkheden kun nen onderzoeken, alsmede het ver zorgen van de noodzakelijke ver gunningen. Tevens zal hij de kwali teit van de aan te schaffen materialen gebouwen en machines kunnen beoordelen in verhouding tot de prijs. Het bestuur van de Stichting denkt dat vooral de kleinere onder nemer veel gebruik van het nieuwe begeleidingsbureau zal maken. ook zal aanwenden bij het ontwer pen en het testen van produkten en produktiemachines teneinde kosten te verminderen en kwaliteit en be trouwbaarheid te verhogen. Het aantal Amerikanen dat op de boerderij woont is van 1979 op 1980 konstant gebleven, nl. 6.1 min. per sonen, 2.7% van de totale VS-bevol- king. T.o.v. 1978 bedraagt de daling echter bijna 0.5 min. De staten van het grote Amerikaanse granenpro- duktiegebied - de West'North central staten: Iowa, Kansas, Mannesota, Missouri, Nebraska en de Dakota's - hebben het grootste aandeel van de landbouwbevolking: 1,5 min. vooral in relatieve zin (nl. als percentage van het totale aantal inwoners: 9%). De Europese Commissie heeft bij de Ministerraad een programma voorgesteld om de hoeveelheid weggooiverpakkingen te beper ken van vloeistoffen voor huis houdelijk gebruik in de lid-sta- ten. Wordt de erbij horende richtlijn goedgekeurd dan zullen de 10 lidstaten jaarlijkse doelstel- linéen moeten vaststellen voor de beperking. Ze moeten de Com missie daarover inlichten evenals over de resultaten. Van de 10 wordt ook verlangd dat ze, vanaf 1984 geleidelijk de ver pakkingen van vloeistoffen stan daardiseren om de recycling te vergemakkelijken. Ze moeten het huishoudelijk gebruik ontmoedi gen van niet opnieuw te gebrui ken of niet te recycleren flessen e.d. Volgens het voorstel kan elke lid-staat zelf bepalen hoe de doelstellingen bereikt worden. Van de 100 miljoen ton huisvuil die de Gemeenschap elk jaar produceert komt een derde tot de helft voort uit weggegooide ver pakking, vooral van vloeistoffen. De Commissie schat dat de oogst van de vuilnisman de gemeenten in de Gemeenschap in 1979 tus sen de 80,— en 120,— per ton kostte. De kwaliteit van de in Duitsland geoogste tarwe loopt sterk uiteen. In vele gevallen laat de kwaliteit te wensen over, wat veroorzaakt is door de sterke regenval in een aantal ge bieden de afgelopen week. Daardoor zou vooral in Nedersaksen rond 300.000 ton tarwe van mindere kwa liteit geoogst zijn. vraag gerust even uitvoerige inlichtingen, levering via uw handelaar. Isaria, de beproefde, ekonomische zaai- machine voor de boer die eisen stelt. Modern, praktisch, nagenoeg onderhoudsvrij. Een "all round" zaaimachine waarmee alle zaden nauwkeurig worden ge zaaid, dankzij het gekombineerde nokkenrad/fijnzaadrad. En verder: zaadbak 450 I., 80 standen-variator, driedelige, dubbele veertandegge, centrale veerdruk, en een vrien delijke prijs. Geen wonder dat in Duitsland 1 3 zaai- machines een Isaria is! Isaria, een investering in zeker heid en Boeke-Heesters staat er achter! /öA/ïL) postbus 20, 1600 AA Enkhuizen is een bloemzaad-selektiebedrijf en beoogt uitbreiding van haar teelt-areaal. Zij wenst hiertoe gaarne in kontakt te komen met voor het kontrakteren van de teelt van bloem- en kruidenzaden op provisiebasis. Voor alle inlichtingen telef. 02280-4064 overdag en 02280-7868 (LH. Halsema) na 6 uur 's avonds. mppon r-l-T robuuste aandrijving met 128 instelmogelijkheden volautomatische markeurwisseling genormaliseerd grote zaadbak type SLN ook leverbaar met zaaischijven i.p.v. -kouters De meest gevraagde modellen type SLN 3 m - 33 rijen en SLN 3 m - 25 rijen. Ook andere modellen leverbaar. Speciale aanbieding STEGSTED type ST 3 m -16 rijen Stegsted zaaimachines zijn leverbaar met achteregge en kunnen worden voorzien van een zaaiapparaat voor gras- en klaverzaad. Vraag om meer inlichtingen; uitvoerige folders liggen voor U klaar. 4462 EW GOES Dr. A. F. Phillpsstraat 9 Tel. 01100-21200 18

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 18