D, D e heer Timmerman probeerde, de weg verhard te krijgen. Hij stuitte meteen op Rijkswaterstaat. "Daar is moeilijk mee te werken", vindt hij. "Echte ambtenaren, die niets van de problemen begrijpen. Ze komen kij ken en dat doen ze uiteraard alleen zomers, wanneer het lekker weer is. Dan vinden ze, dat de problemen overdreven zijn". De boerderij van de familie Timmerman is al heel oud. Op de oudste stafkaarten staat de naam van de boerderij "Dunne- wind" al aangegeven als een belang rijk oriëntatiepunt. Toch is het pro bleem van wateroverlast in de winter en ontsluiting van de wegen er eent je, dat de laatste jaren steeds meer is gaan spelen. De heer Timmerman vertelt waarom. D e Planologische Dienst en de Stichting Kritisch Faunabeheer zien in de eerste plaats de landschappe lijke waarde, gesteund door ver schillende aktiegroepen, die vechten voor behoud van het milieu. "Net alsof we onverantwoordelijk met het landschap omgaan", rea geert de heer Timmerman veront waardigd. D e problemen van een boer. Het eerste - de zandweg een wezenlijk probleem, waar elke willekeurige boer mee zit, wiens bedrijf in een gebied met landschappelijke waarde ligt. Er zijn in Overijssel nogal wat boeren, wiens bedrijf in een gebied ligt, dat een landschappelijke waarde verschenen Geen verharde weg. Landschappelijke waarde. Problemen. Rita Sanders. Beleidsvoornemens Ministerie van Landbouw Boerenproblemen in een gebied met "landschappelijke waarde" rV ktiegroepen bemoeien zich met dingen, waar ze totaal geen verstand van hebben. Ze denken, dat ze opkomen voor de belangen van de samenleving, maar ze weten niet, waar ze het over hebben. Ze doen meer kwaad dan goed". De heer W.G. Timmerman is geen voorstander van aktiegroepen. En dat laat hij ook duidelijk blijken. Hij is niet alleen kritisch ten opzichte van aktiegroepen, ook de diverse overheden, waar hij de laatste jaren nogal veelvuldig mee te maken kreeg, kunnen bij hem niet zoveel waardering oogsten. e heer Timmerman is boer. Hij heeft een gemengd bedrijf, dat heel idyllisch is gelegen aan de Vecht in Ommen. Een gebied dat op de no minatie staat om straks landschap spark te worden. Het bedrijf bestaat uit 26 hektare kultuurgrond, waarvan 22,75 hektare in gebruik is als grasland. Op de overige 3,25 hektare wordt voorna melijk mais geteeld. De veestapel van de Ommer boer bestaat uit vij fenveertig melkkoeien, twintig kal veren en tweeëntwintig pinken. Naast koeien houdt deze boer ook varkens, zoals zoveel boeren in Overijssel. De varkensstapel bestaat uit ongeveer dertig fokzeugen met bijbehorende biggen. Op een bedrijf met een dergelijke omvang is werk gelegenheid voor twee personen. Het leeuwenaandeel van het werk komt neer op de zoon van de heer Tim merman, omdat de Ommer boer af gekeurd is wegens een longaandoe ning. Om zijn boerderij te bereiken moet je door een stuk bos over een kron kelige zandweg, die wondermooi in dat natuurlandschap past. Maar juist deze zandweg bezorgt de Ommenaar veel problemen. Zijn boerderij ligt in een gebied met landschappelijke waarde. Dat betekent, dat hij er wel normaal zijn bedrijf kan uitoefenen, maar dat hij niets mag doen, dat het landschap verandert. Hij mag de weg niet verharden, hij mag geen bos ontginnen, hij mag geen bomen kappen en dergelijke. En toch wil de heer Timmerman, dat de weg ver hard wordt, hoe mooi de zandweg ook lijkt. "De steeds verdergaande mechanisatie maakt het onmogelijk om op deze wijze verder te gaan", legt hij uit. "Wanneer 's winters de Vecht hoog staat, staat hier alles on der water. Deze boerderij ligt in de winterbed- ding van de Vecht. Het water kan stijgen tot wel een meter hoogte. Dan staan alle weilanden onder. Dat be tekent, dat we totaal afgesloten zijn van de bewoonde wereld. We moe ten dan met een bootje naar de ver harde weg varen. We hebben een melktank, maar het gebeurt, dat de melkwagen niet kan komen. Vroeger, toen we nog melkbussen hadden, redden we ons wel. We brachten de bussen met de boot weg.Maar wat moeten we nu? Ook bulkauto's leveren dergelijke pro blemen op". "Vroeger stonden natuurlijk de vel den ook onder water, wanneer het winter was. Maar dat water bleef in de velden staan. Op de weg had je er geen last van. Nu is dat allemaal an ders. De ruilverkaveling met de slo ten heeft voor een goede ontwatering van de velden gezorgd. Dat betekent, dat al het water in de Vecht stroomt. Bovendien krijgt de Vecht ook nog het smeltwater uit Duitsland. Vlak over de grens liggen twee wa- ter-verzamelbekkens. Wanneer die te vol dreigen te worden, wordt het water geloosd in de Vecht. Zo ge- blemen, maar kan geen hulp bieden. De weg, die maar één kilometer lang is, is geen gemeenteweg, zodat hij niet voor gemeentelijke subsidie voor erfverharding in aanmerking komt; sterker nog, de gemeente heeft er geen zeggenschap over. "De boer bewaart het landschap wel. enorm veel schade aan. Denk je, dat een boer zomaar schiet op elke vo gel? Dat is toch onzin. Wij schieten heus niet elk dier af, dat op ons land komt. Ik weet wel, dat mijn zoon de ver gunning niet meer krijgt. Als ik er niet meer ben, is het afgelopen. Maar het is onwijs, dat ze ons de vergunning zo abrupt willen afpak ken". beurt het, dat de Vecht in enkele da gen vol is en dat was vroeger niet het geval." Hij vervolgt: "Ik begrijp wel, dat aan die wateroverlast niets te doen is en dat wil ik ook helemaal niet. Ik wil alleen die zandweg verhard zien. 's Winters staat ook de weg onder wa ter. Wanneer de weg nu verhard wordt, kunnen we hem meteen weer gebruiken, als het water weg is. Dat is bij de zandweg niet het geval, 's Winters is de weg een grote modder poel en het duurt wel anderhalve week voor deze weer redelijk te be rijden is. Als het in die anderhalve week tenminste niet opnieuw gaat regenen of sneeuwen. En dan het materiaal. Je moet er eens bij stil staan, hoeveel je materiaal lijdt, doordat je altijd door de modder moet baggeren. De motor wordt zwaarder belast, er treedt sneller slijtage op, het kost meer benzine". De Ommer landbouwer vecht voor zijn weg, temeer, daar de boerderij nu overgenomen is door zijn zoon. En hij hoopt dat zijn kleinzoon, die nu zeven is, de traditie voortzet door ook boer op de "Dunnewind" te worden. Maar het zal steeds moei lijker worden, want de landbouw ontwikkeling groeit hard en de land schappelijke ontwikkeling stagneert. De gemeente Ommen ziet de pro daar hoeft iedereen zich niet mee te bemoeien. Wie kent het landschap nu beter dan de boer, die er zijn le venlang middenin zit"? En dat een verharde weg minder mooi zou zijn dan een zandweg, be strijdt de Ommenaar ook met stel ligheid. "Er kunnen juist veel meer mensen van het landschap genieten, als je het toegankelijk maakt voor meer mensen. Ik denk niet alleen aan automobilisten, maar ook aan inva liden, moeders met kinderwagens, die er willen wandelen. De zandweg is zo slecht, dat die mensen er zelfs in de zomer niet kunnen komen". Hij schudt zijn hoofd. "Ambtenaren zouden wijzer moeten zijn en zich niet de kop op hol moeten laten brengen door aktiegroepen", vindt hij. En dat geldt niet alleen voor de wegverharding, die de Ommer boer zo noodzakelijk vindt. Een even heet hangijzer is de vergunning voor het afschieten van eksters en kraaien, die de boeren afgenomen dreigt te wor den. "Dieren laten leven is best", zegt hij. "Maar sommige dieren planten zich zo snel voort, dat je de natuur niet zonder meer zijn gang kunt laten gaan. 's Morgens om vier uur komen de spreeuwen al in de kersenboom, ofschoon de kersen nog niet eens rijp zijn. Kraaien en eksters richten ook het zandpad.... 's Winters staan hier geen kampeerders. De gemeente Ommen wil niet, dat er 's winters tenten eri caravans op de terreinen staan. Dat is prima, want zo hou je het landschap schoon en daar ben ik een voorstander van. Dat be tekent, dat de kampeerders de grootste problemen met de zandweg niet meemaken, want die grote pro blemen doen zich 's winters voor. Maar ook zomers kan een zandpad behoorlijk lastig zijn. Wanneer het flink geregend heeft, is het pad een grote modderpoel. De rekreanten moeten door de modder naar het dorp, vaak op de fiets. Ik denk, dat de meeste rekreanten ook liever een verharde weg willen en allerminst vinden, dat deze het landschap ontsiert". De ontsluiting van de weg zit de heer Timmerman hoog. Hij wil best in een gebied met landschappelijke waarde zitten, maar hij vindt, dat de laatste tijd wel erg veel de nadruk wordt ge legd op landschappelijke waarden en milieu. "Terecht", beaamt hij "wordt er gekeken, of er niet teveel chemi sche troep in de Vecht komt, of de bestrijdingsmiddelen niet teveel vo gels doden en meer van dergelijke zaken, maar het belang van boeren wordt teveel uit het oog verloren. Er is weinig rekreatiegrond meer, okee, maar er is eveneens weinig kultuurgrond meer. En is het wel zo,dat rekreatiegiond voor een grote massa mensen belangrijker is dan kultuurgrond? Een mens moet zich ontspannen in de natuur, dat is waar, maar een mens moet ook eten. De meeste produkten komen van het land". Niet alleen hij, maar nog drie boeren meer in zijn direkte omge ving kampen met ditzelfde pro bleem. Vandaar, dat de heer Tim merman zich in blijft zetten voor de ontsluiting van het Vechtdal. De heer Timmerman: "Er wordt de laatste tijd toch wel erg de nadruk gelegd op landschappelijke waarden en milieu..." heeft. Ze mogen er normaal hun be drijf uituitoefenen. Ze mogen echter geen weg verharden, geen sloot gra ven, geen andere dingen doen, die het boeren in deze tijd mogelijk moet maken hun bedrijf rendabel te hou den. "Het lijkt, of je meer mag dan in een natuurgebied en dat is natuurlijk ook wel zo, want in een natuurgebied mag je helemaal niets meer, maar een natuurgebied heeft ook zozoveel beperkingen, dat je er de landbouw haast niet meer kunt uitoefenen. "We zijn hier gelukkig nog geen na tuurgebied", zegt de heer Timmer man. "Bovendien hebben we het ge luk, dat de omgeving van Ommen zo mooi is, dat er jaarlijks duizenden toeristen komen. We proberen hier van mee te profiteren". De gemeente Ommen heeft ruim tachtig cam pings. Heel wat voor een gemeente, die tot de kleinere in Overijssel be hoort. Een klein stukje bos, waar de familie Timmerman niets mee doen mag, kan op deze wijze toch nog wat op brengen. "Bovendien kunnen de mensen op deze manier van de na tuur genieten. Voor stadsmensen, die met kleine kinderen op een flat zit ten, is het noodzakelijk, dat ze een weekend in de natuur kunnen rond brengen. En dan begin ik weer over Door het Ministerie van Landbouw zijn één dezer dagen uitgegeven de brochures: Kernpunten uit de Memorie van Toelichting op de begroting 1982 van het Minister van Landbouw en Visserij; Wat te doen staat. In "Wat te doen staat", met name, zijn belangrijke beleidsvoornemens van dit ministerie voor het komende jaar geplaatst tegen de achtergrond van meer algemene informatie over de Nederlandse landbouw en het landbouwbeleid. Deze publikatie is dan ook vooral bedoeld om een breed publiek - breder dan dat van "Kernpunten" - inzicht te geven in de aktuele gang van zaken op een veelzijdig werkterrein. Bij een en ander dient wel bedacht te worden dat de beleidsvoornemens voor 1982, neergelegd in de Memorie van Toelichting, die zijn van het vo rige kabinet. Exemplaren van beide publikaties kunt u schriftelijk of telefonisch (tel. 070-792062) aanvragen bij de direk- tie Voorlichting en Externe Betrek kingen van het Ministerie van Land bouw. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15